Přejít na hlavní obsah

Rada EU–USA pro obchod a technologie

Cíle partnerství

Šesté zasedání na ministerské úrovni (4.–5. dubna 2024)

Zástupci EU a USA se ve dnech 4.–5. dubna 2024 sešli v belgické Lovani na šestém zasedání Rady pro obchod a technologie na ministerské úrovni. Shoda panovala ohledně těchto bodů:

1. Pokrok v transatlantické spolupráci v oblasti umělé inteligence, 6G, kritických a vznikajících technologií

  • Umělá inteligence: obě strany znovu potvrdily svůj závazek uplatňovat přístup k umělé inteligenci založený na posouzení rizik a podporovat bezpečné a důvěryhodné technologie umělé inteligence, které pomohou s nalezením řešení globálních výzev. Dále oznámily zahájení nového dialogu mezi Úřadem EU pro umělou inteligenci a americkým institutem pro bezpečnost umělé inteligence.
  • 6G: byla přijata společná vize 6G, která stanoví hlavní zásady pro tuto technologii, a podepsáno správní ujednání o výzkumné spolupráci.
  • Polovodiče: platnost dvou správních ujednání, která umožňují budování odolných dodavatelských řetězců polovodičů, byla prodloužena od tři roky.
  • Nové technologické normy: byla vydána Zpráva o mapování digitální identity s cílem určit příležitosti pro transatlantickou interoperabilitu a přeshraniční využívání digitálních identit.

2. Podpora snazšího, udržitelnějšího a bezpečnějšího obchodu na transatlantickém trhu

  • Udržitelný obchod: obě strany znovu potvrdily význam Transatlantické iniciativy pro udržitelný obchod a dohodly se na zveřejnění společného katalogu osvědčených postupů v oblasti environmentálně šetrných veřejných zakázek, aby se urychlilo zavádění projektů udržitelnosti financovaných z veřejných prostředků.
  • Snazší obchodování: padla dohoda o usnadnění digitálních nástrojů v obchodu a o koordinaci a sladění technických norem pro systémy elektronické fakturace
  • Čistá energie: s povděkem bylo přijato zveřejnění doporučení pro větší transatlantickou kompatibilitu dobíjecí infrastruktury pro elektrická vozidla
  • Kritické suroviny: vedení pokročilých jednání ohledně dohody o kritických nerostných surovinách, aby se posílily dodavatelské řetězce mezi EU a USA pro baterie elektrických vozidel, a zřízení Fóra Partnerství pro zabezpečení nerostných surovin
  • Hospodářská bezpečnost: obě strany znovu potvrdily své společné znepokojení nad výzvami, které vyvolávají hospodářský nátlak a netržní postupy používané třetími zeměmi, a jsou rozhodnuty pokračovat ve svém úsilí o snížení rizika a diverzifikaci svých obchodních a investičních vztahů a pokračovat v práci na usnadnění bezpečného obchodu s vyspělými technologiemi.

3. Obrana lidských práv a hodnot v měnícím se geopolitickém digitálním prostředí

Společné prohlášení Rady pro obchod a technologie EU–USA, 5. dubna 2024

Oblasti spolupráce

Na zahajovacím zasedání 29. září 2021 v Pittsburghu (USA) se Rada dohodla na pěti klíčových oblastech spolupráce:

  • Kontrola vývozu
  • Prověřování přímých zahraničních investic
  • Bezpečné dodavatelské řetězce (zejména pokud jde o polovodiče)
  • Technické normy, včetně spolupráce v oblasti umělé inteligence
  • Globální výzvy v oblasti obchodu

Další informace

Způsob spolupráce

Rada sestává z pracovních skupin, které vedou nebo na jejichž vedení se podílejí příslušné útvary, služby nebo agentury, aby uvedly politická rozhodnutí do praxe a koordinovaly odborné úkoly.

Rada měla původně deset pracovních skupin:

1. Spolupráce v oblasti technických norem
2. Klima a čisté technologie
3. Bezpečné dodavatelské řetězce
4. Bezpečnost a konkurenceschopnost IKT
5. Správa dat a technologické platformy
6. Zneužití technologií ohrožující bezpečnost a lidská práva
7. Spolupráce při kontrole vývozu 
8. Spolupráce při prověřování investic     
9. Podpora malých a středních podniků při přístupu k digitálním technologiím a jejich využívání
10. Globální výzvy v oblasti obchodu

Souvislosti

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a prezident Spojených států Joe Biden zahájili činnost Rady EU–USA pro obchod a technologie 15. června 2021 u příležitosti summitu USA-EU v Bruselu.

Rada se pravidelně schází na politické úrovni, aby určovala, jakým směrem se bude spolupráce ubírat. Za EU jí spolupředsedají výkonná místopředsedkyně Evropské komise a komisařka EU pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová a výkonný místopředseda Evropské komise a komisař EU pro obchod Valdis Dombrovskis. Za Spojené státy americké Radě spolupředsedají ministr zahraničí USA Antony Blinken, ministryně obchodu USA Gina Raimondová a vládní zmocněnkyně USA pro obchod Katherine Taiová.

EU a USA souběžně s činností Rady zahájily společný dialog o politice hospodářské soutěže v oblasti technologií, jehož ústředním bodem bude vývoj společných přístupů a posílení spolupráce, pokud jde o politiku hospodářské soutěže a prosazování pravidel v technologických odvětvích.

Chronologicky

  1. 4.–5. dubna 2024
  2. 30.–31. ledna 2024

    Páté zasedání na úrovni ministrů ve Washingtonu DC (USA) 

  3. 30.–31. května 2023
  4. 5. prosince 2022

    Třetí zasedání na ministerské úrovni v College Park v Marylandu (USA)

  5. 15.–16. května 2022
  6. 18. října 2021

    Komise zahajuje činnost konzultační platformy, jež umožní zúčastněným stranám zapojit se do utváření transatlantické spolupráce

  7. 29. září 2021

    Zahajovací zasedání na ministerské úrovni v Pittsburghu (USA)

  8. 15. června 2021

    Zřízení Rady na summitu EU–USA v Bruselu

Dokumenty

 

5. DUBNA 2024
Factsheet: EU-US Trade and Technology Council (2021-2024)
31. KVĚTNA 2023
Factsheet - Fourth ministerial meeting: Key outcomes
4. PROSINCE 2022
Factsheet - Technology outcomes of the TTC of December 2022
5. PROSINCE 2022
EU-US Trade and Technology Council: 3rd Ministerial meeting - Trade outcomes
12. KVĚTNA 2022
Factsheet: EU-US Trade and Technology Council - Second Ministerial Meeting