Направо към основното съдържание

Действия на ЕС за подобряване на продоволствената сигурност в световен мащаб

Wheat ear close up and yellow field with blue sky like Ukrainian flag
© Mykola Mazuryk / Adobe Stock

Укрепване на продоволствените системи по света чрез хуманитарна помощ и международно сътрудничество

Тази информация е достъпна също така на: Arabic | العربية | Swahili | Kiswahili

Руското нашествие в Украйна застрашава продоволствената сигурност на милиони хора по света, особено в държавите с ниски доходи, които зависят от вноса на храни и торове.

Европейският съюз предприема стъпки, за да гарантира възстановяването на продоволствената сигурност в световен мащаб чрез международно сътрудничество. Той също така мобилизира хуманитарна помощ и подкрепа за най-засегнатите земеделски стопани.

Урсула фон дер Лайен

Руското нашествие в Украйна има последици за целия свят. Става дума за живота и поминъка на милиони хора по света, които се боят, че няма да могат да си позволят да отопляват домовете си или да нахранят своите деца.

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия

Руската агресия изостря световната продоволствена криза

Руското нашествие в Украйна оказва непосредствено въздействие върху продоволствената сигурност за милиони хора по света. Разходите по цялата верига за доставки на храни се увеличиха. Повишаването на разходите за енергия и торове дестабилизира селскостопанските пазари, а търговските потоци към и от Украйна и Русия са нарушени.

alt=""

Само Украйна осигурява повече от половината от доставките на пшеница по линия на Световната продоволствена програма. Обстрелите и бомбардировките не дават възможност на земеделските стопани в Украйна да извършат сеитба.

alt=""

Русия умишлено обстрелва и унищожава селскостопански машини, запаси от храни и капацитет за преработка и транспорт в Украйна.

alt=""

Русия ограничава износа си на храни и блокира стотици кораби, пълни с пшеница, в Черно море.

alt=""

Санкциите, наложени от ЕС на Русия и Беларус, не са насочени към селскостопанския сектор. Закупуването, вносът и транспортирането на селскостопански и хранителни продукти са освободени от забраната, наложена на кораби под руски флаг.

Реакция на ЕС

Като дългогодишен надежден партньор на държавите по света ЕС работи за гарантиране на продоволствената сигурност в световен мащаб и за изграждане на устойчиви продоволствени системи.

Понастоящем наличието на храни в ЕС не е застрашено, тъй като континентът до голяма степен сам произвежда много селскостопански продукти. Нашият селскостопански сектор обаче е нетен вносител на специфични продукти, например фуражни протеини. Тази уязвимост, заедно с високите разходи за суровини, като например торове и енергия от изкопаеми горива, създава предизвикателства пред производството за земеделските стопани и може да доведе до повишаване на цените на храните.

Европейската комисия предлага набор от краткосрочни и средносрочни мерки за подобряване на световната продоволствена сигурност и за подпомагане на земеделските производители и потребителите в ЕС с оглед на нарастващите цени на храните и разходите за суровини.

Ние:

alt=""

помагаме зърното от Украйна да стигне до пазара

alt=""

подкрепяме уязвимите групи от населението

alt=""

увеличаваме производството си на храни

alt=""

премахваме ограниченията върху търговията с храни и насърчаваме многостранното сътрудничество

Укрепване на световната продоволствена сигурност

18 млрд. евро
инвестиции от ЕС за продоволствената сигурност в световен мащаб (2020-2024 г.)
Над 70 държави
ще бъдат подпомогнати да подобрят издръжливостта на продоволствените си системи

Глобално въздействие на намаленото производство на култури

Комисията се ангажира да предприеме всички необходими мерки, за да гарантира, че ЕС, като нетен износител на храни и водещ производител на селскостопански хранителни продукти, допринася за продоволствената сигурност в световен мащаб. Съюзът е водещ доставчик на хуманитарна помощ и помощ за развитие в областта на храните и продоволствените системи.

Както хуманитарните нужди, така и разходите за тяхното удовлетворяване вероятно ще нараснат, а това ще окаже допълнителен натиск върху хуманитарната помощ. От 2015 г. насам ЕС е изразходвал минимум 350 милиона евро годишно за хуманитарна хранителна помощ. Между 2020 г. и 2024 г. ЕС инвестира 18 милиарда евро за продоволствена сигурност в световен мащаб. През периода 2021—27 г. ЕС ще подкрепи продоволствените системи в около 70 държави партньори.

  • На 6 април 2022 г. ЕС и държавите членки обещаха над 1 млрд. евро за укрепване на продоволствената сигурност в Сахел. 
  • На 26 април 2022 г. ЕС и държавите членки обещаха 633 млн. евро за спешна подкрепа и за укрепване на продоволствените системи и издръжливостта в Африканския рог.
  • На 24 септември 2022 г. ЕС отпусна 600 милиона евро за най-уязвимите държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, засегнати от продоволствената криза.
  • На 14 ноември 2022 г. Комисията обяви нов пакет хуманитарна помощ в размер на 210 милиона евро за 15 държави, които са най-силно засегнати от опустошителните последици от нарастващата продоволствена несигурност.

За региона на южното съседство ЕС прие пакет за подкрепа в размер на 225 млн. евро с цел смекчаване на последиците от евентуални зараждащи се продоволствени кризи поради силната зависимост от вноса на храни, нарушен в резултат от войната.

Освен това ЕС ще продължи твърдо да се застъпва за избягване на ограниченията и забраните за износ на храни, както и за добре функциониращ единен пазар.

Тази дълбока криза потвърждава, че трябва да ускорим в световен мащаб прехода на продоволствената система към устойчивост и гъвкавост, за да се подготвим по-добре за бъдещи кризи. Като последващо действие след срещата на високо равнище на ООН по въпросите на продоволствените системи през 2021 г. Комисията участва в осем глобални коалиции, всичките насочени към трансформация на продоволствената система, гъвкавост и устойчив растеж на производителността.

Подкрепа за Украйна

wheatfield

ЕС работи усилено, за да може зърното, блокирано в Украйна, да стигне до световните пазари. По този начин на украинците ще бъдат осигурени така необходими приходи, а на Световната продоволствена програма — доставките, от които тя отчаяно се нуждае.

ЕС отвори коридори на солидарността и им предостави финансова подкрепа, така че украинското зърно да може да достигне до най-уязвимите държави в света.

Коридори на солидарността между ЕС и Украйна: основни коридори за украинския износ и внос

Около 68 милиона тона
селскостопански продукти са изнесени от Украйна благодарение на коридорите на солидарността между ЕС и Украйна
Повече от 2 млрд. евро
са мобилизирани от Комисията и международни финансови институции за подобряване на трансграничните връзки между държавите от ЕС и Украйна / Молдова

Съюзът също така увеличава собственото си производство, за да облекчи натиска върху световните пазари на храни, и работи със Световната продоволствена програма, така че наличните запаси и допълнителни продукти да могат да достигнат до уязвимите държави на достъпни цени.

Комисията също така подкрепя Украйна в разработването и прилагането на краткосрочна и средносрочна стратегия за продоволствена сигурност, за да се гарантира, че средствата достигат до земеделските стопанства, когато това е възможно, и че съоръженията за транспортиране и съхранение се поддържат, за да се даде възможност на Украйна да изхранва гражданите си и в крайна сметка да си възвърне контрола над своите експортни пазари.

Солидарност на ЕС с Украйна

Помощ за земеделските стопани в ЕС

A woman checking the progress of the harvest in real time on her smartphone

500 млн. евро ще бъдат разпределени като средства за пряко подпомагане на национално равнище на земеделските стопани, които са най-силно засегнати от по-високите разходи за суровини и затварянето на експортни пазари. Държавите от ЕС могат да допълнят тази подкрепа до 200 % с национални средства.

За да се справят с трудностите, свързани с паричните потоци, пред които понастоящем са изправени земеделските стопани, на държавите от ЕС ще бъде разрешено да извършват предварително по-големи директни плащания по ОСП.

Комисията вече:

  • предостави извънредна и временна дерогация, за да се позволи производството на култури върху земя, оставена под угар в рамките на ЕС, като същевременно се запазят пълните плащания за екологизиране за земеделските стопани
  • предложи нова временна рамка при кризи, която обхваща и земеделските стопани, производителите на торове и сектора на рибарството.

Комисията също така ще въведе предпазни мерки във връзка с пазара, за да подкрепи пазара на свинско месо с оглед на особено трудното положение на сектора.

Превантивни мерки относно вноса на ограничен брой продукти от Украйна

През май 2022 г. ЕС се съгласи да спре прилагането на вносни мита, квоти и мерки за търговска защита по отношение на украинския износ за Европейския съюз, известни като автономни търговски мерки, за да помогне за облекчаване на трудностите, пред които са изправени украинските производители и износители след необоснованата военна агресия на Русия.

След появата на логистични затруднения в България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, свързани с пшеница, царевица, рапично и слънчогледово семе с произход от Украйна, на 2 май 2023 г. влязоха в сила временни извънредни и превантивни мерки по отношение на техния внос. В 5-те граничещи с Украйна държави вече не се наблюдават изкривявания на пазара, поради което на 15 септември 2023 г. срокът на тези превантивни мерки изтече. Въпреки това Украйна се съгласи да въведе, считано от 16 септември, ефективни мерки за контрол на износа на четирите групи стоки, за да се предотвратят изкривявания на пазара в съседните държави от ЕС. Тя също така се съгласи да въведе законови мерки за избягване на рязко увеличаване на износа на зърнени култури в рамките на 30 дни.

Комисията ще продължи да наблюдава ситуацията, за да може да реагира при непредвидени ситуации. Тя също така няма да въвежда никакви ограничения, докато ефективните мерки, въведени от Украйна, продължават да изпълняват предназначението си.

Помощ за потребителите в ЕС

A woman in the fruit and vegetable department of a supermarket

Мерките за подобряване на предлагането на основни хранителни стоки ще спомогнат за облекчаване на ценовия натиск.

Държавите от ЕС могат също така да прилагат намалени ставки на данъка върху добавената стойност и да насърчават икономическите оператори да задържат цените на дребно.

Освен това държавите членки могат да използват средства от фондовете на ЕС, като например Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ФЕПНЛ), който подкрепя действията на държавите от ЕС за предоставяне на храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещите се лица.

Издръжливост и устойчивост на продоволствените ни системи

Повече от всякога е необходимо да се повиши издръжливостта, като се намали зависимостта на европейското селско стопанство от енергия, внос на енергоемки продукти и на фуражи. За постигане на издръжливост са необходими диверсифицирани източници на внос и възможности за реализация на пазара чрез стабилна многостранна и двустранна търговска политика.