Pāriet uz galveno saturu

Latvija

Informācija par Latvijas valsts atbalsta pasākumiem, kuru mērķis ir palīdzēt iedzīvotājiem un uzņēmumiem laikā, kad koronavīrusa pandēmija ievērojami ietekmē ekonomiku.

Komisija saskaņā ar pagaidu regulējumu ir apstiprinājusi šo.

  • 2021. gada 25. maijā Komisija apstiprināja 8 miljonus eiro vērtu pasākumu, kas koronavīrusa pandēmijas kontekstā paredz sniegt atbalstu uzņēmumiem, kuriem pieder sporta centri Latvijā vai kuri tos pārvalda vai izīrē. Saskaņā ar valsts atbalsta pagaidu regulējumu šis atbalsts, ko sporta centriem piešķir tiešo dotāciju veidā, ir paredzēts saņēmēju darbības izmaksu segšanai. 
  • 2021. gada 25. maijā Komisija apstiprināja 20 miljonus eiro vērtu pasākumu, kas koronavīrusa pandēmijas kontekstā paredz sniegt atbalstu tirdzniecības centru īpašniekiem Latvijā. Saskaņā ar valsts atbalsta pagaidu regulējumu šis atbalsts, ko piešķir tiešo dotāciju veidā, ir paredzēts tam, lai segtu ar ēku izmantošanu saistītas izmaksas, kas radušās periodā no 2020. gada 1. decembra līdz 2021. gada 31. decembrim.
  • 2021. gada 12. maijā Komisija apstiprināja shēmu 6 miljonu eiro apmērā, kuras mērķis ir sniegt atbalstu mākslas, izklaides un atpūtas nozares uzņēmumiem, kurus skārusi koronavīrusa pandēmija. Saskaņā ar valsts atbalsta pagaidu regulējumu šī shēma ir pieejama uzņēmumiem, kuru darbību ietekmējuši valdības noteiktie ierobežojošie pasākumi koronavīrusa izplatības ierobežošanai. Šie līdzekļi, ko piešķir tiešo dotāciju un aizdevumu veidā, ir paredzēti tam, lai atbalstītu uzņēmumu apgrozāmo kapitālu, kā arī mazinātu koronavīrusa uzliesmojuma negatīvo ietekmi uz to finansiālo situāciju.

  • 2021. gada 7. maijā Komisija apstiprināja Latvijas shēmu 13 miljonu eiro apmērā, kas paredzēta cūkaudzētāju atbalstīšanai koronavīrusa pandēmijas kontekstā. Saskaņā ar valsts atbalsta pagaidu regulējumu šis atbalsts, ko piešķir tiešo dotāciju veidā un kā atbalstu pastāvīgo izmaksu segšanai, paredzēts tam, lai saņēmējiem palīdzētu turpināt darbību pandēmijas laikā un pēc tās.

  • 2021. gada 19. martā Komisija apstiprināja Latvijas shēmu 3 miljonu eiro apmērā ar mērķi atbalstīt mikrouzņēmumus, mazos uzņēmumus un mazos lauksaimniekus, kuri nodarbojas ar primāro ražošanu un kurus skāris koronavīrusa uzliesmojums. Saskaņā ar valsts atbalsta pagaidu regulējumu atbalsts, ko piešķir tiešo dotāciju veidā, paredzēts, lai koronavīrusa uzliesmojuma laikā un arī pēc tam nodrošinātu atbalsta saņēmēju dzīvotspēju un saglabātu stabilus ienākumus no lauksaimniecības. Sagaidāms, ka atbalstu varētu izmantot aptuveni 14 000 saņēmēju.

  • 2021. gada 9. martā Komisija apstiprināja Latvijas plānu piešķirt līdz 39,7 miljoniem eiro Starptautiskās lidostas "Rīga” rekapitalizācijai. Saskaņā ar valsts atbalsta pagaidu regulējumu šā pasākuma mērķis ir atjaunot Starptautiskās lidostas "Rīga” finansiālo stāvokli un likviditāti koronavīrusa pandēmijas izraisītajā ārkārtas situācijā, vienlaikus saglabājot nepieciešamos aizsardzības pasākumus konkurences izkropļojumu ierobežošanai.

  • 2021. gada 19. janvārī Komisija apstiprināja Latvijas shēmu 5 miljonu eiro apmērā, lai atbalstītu kultūras pasākumu organizatorus, kam sakarā ar Latvijas valdības noteiktajiem pasākumiem koronavīrusa izplatības ierobežošanai nācās atcelt sabiedriskos kultūras pasākumus. Saskaņā ar valsts atbalsta pagaidu regulējumu atbalsts, ko piešķir tiešo dotāciju veidā, palīdzēs mīkstināt pēkšņo likviditātes trūkumu, ko skartie uzņēmumi piedzīvo sakarā ar koronavīrusa pandēmiju.

  • 2020. gada 17. decembrī Komisija apstiprināja Latvijas shēmu 70,8 miljonu eiro apmērā, kas paredzēta tam, lai atbalstītu uzņēmumus, kurus skārusi koronavīrusa pandēmija. Saskaņā ar valsts atbalsta pagaidu regulējumu atbalsts tiešo dotāciju veidā bija pieejams visu nozaru uzņēmumiem, izņemot lauksaimniecības produktu primāros ražotājus, valsts uzņēmumus un finanšu iestādes. Pasākuma mērķis bija palīdzēt atbalsta saņēmējiem novērst apgrozāmā kapitāla samazināšanos saistībā ar koronavīrusa pandēmijas otro vilni. Shēma pēc tam tika grozīta 2021. gada 3. februārī un 2. martā. Grozījumi palielināja budžetu līdz 310,8 miljoniem eiro, ieviesa iespēju piešķirt atbalstu līdz 1,8 miljoniem eiro vienam uzņēmumam, kas darbojas citās nozarēs, kas nav lauksaimniecība, zivsaimniecība un akvakultūra, un ieviesa citas tehniskas izmaiņas.

  • 2020. gada 4. augustā Komisija apstiprināja Latvijas shēmu ar budžetu, kas sasniedz 51 miljonu eiro. Tās mērķis ir atbalstīt preces un pakalpojumus eksportējošus uzņēmumus koronavīrusa krīzes kontekstā. Finansiālais tiks sniegts tiešu dotāciju veidā un segs līdz 25 % no saņēmēju maksātajām obligātajām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām. Shēma būs atvērta apmēram 350 uzņēmumu un tiem, kas īsteno eksporta darbības visās nozarēs. Shēmas mērķis ir apmierināt likviditātes vajadzības tajos uzņēmumos, kurus skārusi pašreizējā krīze, un palīdzēt tiem turpināt darbību, veikt investīcijas un saglabāt darbvietas pandēmijas laikā un pēc tās.
  • 2020. gada 31. jūlijā — Latvijas shēmu 114 000 eiro apmērā, kas atbalsta mežsaimniecības kooperatīvus, kurus skāris koronavīrusa slimības uzliesmojums. Valsts atbalsts tiks piešķirts tiešo dotāciju veidā un būs pieejams mežsaimniecības kooperatīviem. Shēmas mērķis ir palīdzēt tiem turpināt darbību koronavīrusa slimības uzliesmojuma laikā un vēlāk.
  • 19 miljonu eiro vērtu Latvijas shēmu, kuras mērķis ir atbalstīt tūrismu un pasākumu organizēšanas nozari, kam bija jāierobežo, jāaptur vai jāpārtrauc sava darbība sakarā ar ārkārtas pasākumiem, kas pieņemti koronavīrusa izplatības ierobežošanai. Šī shēma tika apstiprināta saskaņā ar valsts atbalsta pagaidu regulējumu. Publiskais atbalsts tiks sniegts tiešo dotāciju veidā un veidos 30 % no obligātajām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām, ko atbalsta saņēmēji maksājuši 2019. gadā. Uzņēmumi, kuri viena mēneša laikā periodā no 2020. gada aprīļa līdz jūnijam ir piedzīvojuši ienākumu zaudējumus vismaz 30 % apmērā salīdzinājumā ar to pašu mēnesi 2019. gadā, būs tiesīgi saņemt atbalstu saskaņā ar šo shēmu. Turklāt dotācijas būtu jāizmanto darbinieku darba samaksai. Šī pasākuma mērķis ir atvieglot finansējuma pieejamību un novērst pēkšņu likviditātes trūkumu, ar ko uzņēmumi saskaras koronvīrusa pandēmijas dēļ.
  • 2020. gada 10. jūlijā 58 miljonus vērtu Latvijas shēmu, kuras mērķis ir atbalstīt uzņēmumus, kas īrē publisku iestāžu īpašumus un kuru ieņēmumi būtiski samazinājās Latvijas valdības noteikto ar koronavīrusu saistīto pasākumu dēļ. Šis atbalsts, kas izpaudīsies kā tiešas dotācijas, ir paredzēts tam, lai samazinātu īrnieku maksājumus par publiskā sektora īpašuma īri. Īrniekus arī atbrīvo no kavējuma procentiem un līgumsodiem gadījumos, kad maksājumi nav veikti laicīgi (tomēr šis noteikums neattiecas uz maksājumiem par saņemtiem pakalpojumiem). Shēmas uzdevums ir mīkstināt pēkšņo likviditātes trūkumu, kas koronavīrusa krīzes skartajiem uzņēmumiem radās, jo nācās pārtraukt vai samazināt darbību to pasākumu dēļ, kurus Latvijas iestādes veica, lai ierobežotu vīrusa izplatīšanos.
  • 2020. gada 7. jūlijā Latvijas garantiju shēmu koronavīrusa uzliesmojuma skartiem uzņēmumiem, kuri nodarbojas ar eksportu. Paredzams, ka shēma nodrošinās valsts garantijas aizdevumiem, un tās apmērs sasniegs 160 miljonus eiro. Atbalsts būs pieejams vidējiem un lieliem uzņēmumiem, kuru eksports veido vairāk nekā 30 % no to gada apgrozījuma. Shēmas mērķis ir ierobežot risku, kas saistīts ar aizdevumu izsniegšanu eksportējošiem uzņēmumiem, kurus skārusi koronavīrusa uzliesmojuma ekonomiskā ietekme, tādējādi palīdzot tiem turpināt darbību un veikt investīcijas, kas vajadzīgas, lai saglabātu to konkurētspēju pēc uzliesmojuma.
  • 2020. gada 3. jūlijā 250 miljonus eiro vērtu Latvijas valsts atbalsta shēmu, kuras mērķis ir rekapitalizēt uzņēmumu “airBaltic” koronavīrusa uzliesmojuma apstākļos. Uzņēmums “airBaltic”, kura galvenais centrs atrodas Rīgas lidostā, ir lielākā aviosabiedrība Latvijā. Tās galvenais akcionārs ir Latvijas valsts, kurai pašlaik pieder aptuveni 80 % akciju. Pēc rekapitalizācijas, kas tiks veikta 2020. gada jūlijā, valsts līdzdalība palielināsies līdz vairāk nekā 96 %. Aviosabiedrībai ir liela nozīme Latvijas ekonomikā, jo īpaši tāpēc, ka tā nodrošina būtiskus savienojamības pakalpojumus Latvijas teritorijā un no Latvijas uz citiem Eiropas un starptautiskajiem galamērķiem. Uzņēmums arī sniedz būtisku ieguldījumu ārējā tirdzniecībā, jo vairāki Latvijas uzņēmumi paļaujas uz tā gaisa satiksmes pakalpojumiem kontaktiem ar uzņēmējdarbības centriem Eiropā un pasaulē. 2020. gada otrajā ceturksnī “airBaltic” cieta ievērojamus zaudējumus koronavīrusa uzliesmojuma un ceļošanas ierobežojumu dēļ, kas Latvijai un citām valstīm bija jānosaka, lai ierobežotu koronavīrusa izplatību. Tā rezultātā pašlaik “airBailtic” saskaras ar akūtu saistību neizpildes un maksātnespējas risku. Komisija konstatēja, ka Latvijas paziņotais pasākums atbilst ES pagaidu regulējuma nosacījumiem.
  • 2020. gada 29. maijā Latvijas valsts atbalsta shēmu 800 000 eiro apmērā, kuras mērķis ir atbalstīt tūrisma operatorus, kas sedza ceļotāju repatriācijas izmaksas saistībā ar koronavīrusa uzliesmojumu. Valsts atbalsts tiešu dotāciju veidā ir paredzēts, lai segtu izmaksas, kas šiem operatoriem radušās saistībā ar to ceļotāju repatriāciju uz Latviju, kuri slimības uzliesmojuma laikā bija atvaļinājumā ārzemēs. Atbalsts tiks sniegts ar Latvijas Patērētāju tiesību aizsardzības centra starpniecību. Shēmas mērķis ir mazināt likviditātes trūkumu, ar ko nācās saskarties ceļojumu rīkotājiem saistībā ar izmaksām, kas radušās, repatriējot ceļotājus, un palīdzēt šiem uzņēmumiem pakāpeniski atsākt darbību uzliesmojuma laikā un pēc tā.
  • 2020. gada 12.maijā 1,5 miljonu eiro vērtu Latvijas shēmu, kuras mērķis ir atbalstīt uzņēmumus, kuri darbojas primārās lauksaimnieciskās ražošanas nozarē un kurus skārusi koronavīrusa pandēmija. Šis atbalsts būs pieejams visu lielumu uzņēmumiem, kas darbojas šajā nozarē. Saskaņā ar shēmu atbalstu bezprocentu aizdevumu veidā piešķirs Lauku atbalsta dienests – valsts pārvaldes iestāde, kas darbojas Latvijas Zemkopības ministrijas pakļautībā.
    Šī shēma ļaus uzņēmumiem, kas darbojas primārās lauksaimnieciskās ražošanas nozarē, stabilizēt savu naudas plūsmu un samaksāt par tiem piegādātajām precēm un izejvielām (piemēram, sēklām, stādāmajiem materiāliem, augu aizsardzības līdzekļiem, minerālmēsliem) un pakalpojumiem.
  • Latvijas atbalsta shēmu 35,5 miljonu eiro apmērā. Tās mērķis ir atbalstīt lauksaimniecības, zivsaimniecības, pārtikas rūpniecības un skolu ēdināšanas pakalpojumu nozares, kas koronavīrusa uzliesmojuma dēļ saskārušās ar grūtībām. Atbalstu piešķir kā tiešās dotācijas, un tā mērķis ir palīdzēt šiem uzņēmumiem pārvarēt koronavīrusa krīzes radītās likviditātes problēmas. Kompensēti tiks zaudējumi, kas radušies, samazinoties saimnieciskajai darbībai. Šī shēma tika apstiprināta saskaņā ar valsts atbalsta pagaidu regulējumu, kuru Komisija pieņēma 2020. gada 19. martā un grozīja 2020. gada 3. aprīlī.
  • Saskaņā ar valsts atbalsta pagaidu regulējumu 23. martā — divus Latvijas ieviestos atbalsta pasākumusŠo shēmu mērķis ir uzlabot to uzņēmumu piekļuvi ārējam finansējumam, kurus visvairāk skārusi koronavīrusa uzliesmojuma ekonomiskā ietekme. Viena ir aizdevumu garantiju shēma, savukārt otra – subsidētu aizdevumu shēma.