Glavni sadržaj
  • Novinski članak
  • 2. listopada 2024.
  • Glavna uprava za komunikacije
  • Predviđeno vrijeme čitanja: 1 min

Komisija analizira provedbu pristupa Tima Europa razvoju međunarodnih partnerstava

Global Gateway in Cameroon

 

Proteklih pet godina obilježile su nezapamćene globalne krize koje nijedna zemlja nije mogla riješiti sama. Institucije EU-a, zemlje EU-a i europske razvojne financijske institucije stoga su se udružile u duhu Tima Europa kako bi, između ostaloga, odgovorile na krizu uzrokovanu bolešću COVID-19. EU je također izmijenio svoj model razvojne suradnje, odmaknuvši se od odnosa donatora i primatelja prema uzajamno korisnim partnerstvima. Ona donose koristi lokalnom stanovništvu i jačaju otpornost u EU-u i svijetu. 

Europska komisija sada je analizirala provedbu pristupa Tima Europa u stvaranju održivih međunarodnih partnerstava. Komisija je izvijestila da je pristup Tima Europa povećao opseg, učinak i vidljivost mjera razvojne suradnje koje su se provodile u često teškim okolnostima, pritom dosljedno štiteći vrijednosti EU-a.  

Primjerice, pristup Tima Europa postao je glavni provedbeni mehanizam EU-ove strategije ulaganja Global Gateway. Očekuje se da će se do 2027. održivim javnim i privatnim ulaganjima u okviru te strategije mobilizirati do 300 milijardi eura. Samo od 2021. do 2023. mobilizirano je 179 milijardi eura ulaganja u partnerskim zemljama u svijetu. Partnerima EU-a time će se omogućiti da razvijaju svoja društva i gospodarstva, ali i stvoriti prilike za ulaganja i očuvanje konkurentnosti privatnog sektora EU-a. 

Strategija Global Gateway ističe pet prioritetnih područja održivih ulaganja u svijetu: 

  • Klima i energija 
  • Digitalna tranzicija 
  • Prometna povezanost 
  • Zdravstvo 
  • Obrazovanje i istraživanje 

Osim toga, EU se angažira u nestabilnim okruženjima i pomaže ugroženim zemljama, pri čemu mu je glavni cilj ukloniti temeljne uzroke nestabilnosti i osigurati sredstva za osnovne potrebe i život stanovništva. EU se dodatno posvetio i otklanjanju temeljnih uzroka migracija pojačano surađujući sa zemljama podrijetla i tranzitnim zemljama. 

Posljednjih je godina također znatno pojačao multilateralnu suradnju s globalnim institucijama kao što su Ujedinjeni narodi, skupine G-7 i G-20 te međunarodne financijske institucije. 

Više informacija 

Snažnija Europa u svijetu 

Priča u slikama o snažnijoj Europi 

Strategija Global Gateway 

Međunarodna partnerstva 

Priopćenje za medije: Europska komisija iznosi pregled strategije međunarodnih partnerstava s ciljem veće stabilnosti na nacionalnoj i međunarodnoj razini 

 

Pojedinosti

Datum objave
2. listopada 2024.
Autor
Glavna uprava za komunikacije