Направо към основното съдържание
Новинарска статия25 Септември 2023 г.Генерална дирекция „Комуникации“Време за четене 1 мин

Комисията опазва околната среда и здравето, като ограничава умишленото добавяне на пластмасови микрочастици

Microplastics

 

Като част от ангажимента си за намаляване на замърсяването с пластмасови микрочастици с 30 % до 2030 г. с цел опазване на околната среда Комисията прие мерки за ограничаване на умишлено добавяните в продуктите пластмасови микрочастици. С новите правила ще се предотврати изпускането на около половин милион тона пластмасови микрочастици в околната среда и ще се забрани тяхната продажба.

Пластмасовите микрочастици не са биоразградими и не могат да бъдат отстранени, след като веднъж попаднат в околната среда. Присъствието им е установено в морските, сладководните и сухоземните екосистеми, както и в храните и питейната вода. Резултатите от лабораторни изследвания показват, че експозицията на пластмасови микрочастици оказва отрицателно въздействие върху живите организми.

Новите ограничения обхващат често срещаните продукти от пластмасови микрочастици, като например гранулирани пълнежни материали, използвани върху изкуствени спортни настилки — най-големият източник за околната среда на умишлено използвани пластмасови микрочастици, както и козметични продукти, детергенти, брокат, торове, играчки, лекарства и медицински изделия.

За повече информация

Европейският зелен пакт

Пластмасови микрочастици

Съобщение за медиите: Комисията приема мерки за ограничаване на умишлено добавяните пластмасови микрочастици

Въпроси и отговори относно ограниченията

Повече за пластмасовите микрочастици от Европейската агенция по химикали

Видеоматериал — как пластмасовите микрочастици попадат в нашите езера?

Данни

Дата на публикуване
25 Септември 2023 г.
Автор
Генерална дирекция „Комуникации“