Põhisisu juurde
Artikkel26. juuni 2024Teabevahetuse peadirektoraat1 min lugemist

Komisjon hindab riikide edusamme euro kasutuselevõtul

Symbolic - Euro coins

 

Komisjon teatas Bulgaaria, Tšehhi, Ungari, Poola, Rumeenia ja Rootsi edusammudest euro kasutuselevõtul. Euro on ametlik vääring 20 Euroopa Liidu riigis, mis üheskoos moodustavad euroala. Kõik ELi riigid, välja arvatud Taani, on võtnud õigusliku kohustuse euroalaga ühineda. Eespool nimetatud kuus riiki töötavad praegu selle eesmärgi nimel.

Komisjoni hinnang põhineb konkreetsetel kriteeriumidel, sealhulgas hindade stabiilsus, riigi rahanduse usaldusväärsus, vahetuskursi stabiilsus ja pikaajaline intressimäärade lähenemine. Komisjoni hinnangu kohaselt on kõik kuus riiki on teinud edusamme nende kriteeriumide täitmise suunas. Ükski neist ei vasta aga praegu kõigile euroalaga ühinemise kriteeriumidele.

2024. aasta lähenemisaruandes kirjeldatakse, milliseid kriteeriume on iga riik seni täitnud:

  • hinnastabiilsus: selle on täitnud Rootsi;
  • riigi rahandus: selle on täitnud Bulgaaria ja Rootsi, Tšehhi peaks selle peagi täitma
  • pikaajaline intressimäär: selle on täitnud Bulgaaria, Tšehhi ja Rootsi;
  • vahetuskurss: selle on täitnud Bulgaaria.

Eduaruanded esitatakse iga kahe aasta järel või asjaomase ELi riigi konkreetse taotluse alusel, et hinnata riigi valmisolekut euroalaga ühinemiseks. Selle põhjal otsustab Euroopa Liidu Nõukogu, kas riik vastab euro kasutuselevõtu tingimustele. Viimne euroalaga ühinenud riik oli Horvaatia (2023).

Euro on maailmas tähtsuselt teine vääring, mida kasutab igapäevaselt ligikaudu 350 miljonit inimest. Hiljutise uuringu kohaselt usub enamik euroalasse mittekuuluvate liikmesriikide kodanikke, et euro kasutuselevõtul oleks positiivne mõju nende riigile ja ka neile endile. 58% vastajatest oli selle poolt, et nende riik võtaks euro kasutusele. 

Lisateave

Pressiteade: lähenemisaruandes antakse ülevaade liikmesriikide edusammudest euroalaga ühinemisel

Mis on euroala?

Euro hüved, ajalugu ja muu teave

Majandus- ja rahaliit

Eurobaromeetri uuringutulemused

Lähenemisaruanded

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
26. juuni 2024
Autor
Teabevahetuse peadirektoraat