Pāriet uz galveno saturu

WhatsApp

Pēc Komisijas koordinētā dialoga ar Patērētāju tiesību aizsardzības sadarbības tīklu (CPC tīklu) Zviedrijas Patērētāju aizsardzības aģentūras un Īrijas Konkurences un patērētāju aizsardzības komisijas vadībā WhatsApp apņēmās labāk informēt patērētājus par izmaiņām uzņēmuma pakalpojumu izmantošanas noteikumos un saprotami izskaidrot to ietekmi uz lietotāju tiesībām un pienākumiem. Turklāt WhatsApp turpmāk vienmēr nodrošinās lietotājiem iespēju noraidīt atjauninātos pakalpojumu izmantošanas noteikumus, pat ja tas nozīmē atteikšanos no WhatsApp pakalpojumu turpmākas lietošanas.
 
WhatsApp apstiprināja, ka lietotāju persondati netiek reklāmas nolūkos kopīgoti ar trešām personām vai citiem Meta grupas uzņēmumiem, tai skaitā Facebook.
 
Saistību pārskats 

Attiecībā uz turpmākiem noteikumu atjauninājumiem WhatsApp apņemas

  • paskaidrot, kādas izmaiņas tas plāno veikt lietotāju līgumos un kā tās varētu ietekmēt viņu tiesības un pienākumus;
  • piedāvāt iespēju noraidīt atjauninātos pakalpojumu izmantošanas noteikumus tikpat pamanāmā veidā kā iespēju tos pieņemt;
  • nodrošināt, ka paziņojumus, ar kuriem informē par atjauninājumiem, var aizvērt vai atjauninājumu pārskatīšanu var atlikt, kā arī respektēt lietotāju izvēli un nesūtīt atkārtotus paziņojumus.

CPC iestādes uzraudzīs šo saistību ievērošanu turpmāku pakalpojumu izmantošanas noteikumu un privātuma politikas atjauninājumu kontekstā, un pārkāpumu gadījumā veiks attiecīgus pasākumus, lai panāktu uzņēmuma doto solījumu izpildi.  

Pirmā vēstule WhatsApp tika nosūtīta 2022. gada janvārī pēc Eiropas Patērētāju organizācijas (BEUC) un astoņu tās dalībapvienību* brīdinājuma par iespējamu negodīgu praksi WhatsApp pakalpojumu izmantošanas noteikumu un privātuma politikas atjauninājumu kontekstā. 

WhatsApp atbildēja uz pirmo CPC tīkla vēstuli 2022. gada martā. Tomēr pēc iesnieguma rūpīgas izvērtēšanas CPC tīkls nebija apmierināts ar uzņēmuma sniegtajiem skaidrojumiem. Pēc CPC tīkla pieprasījuma WhatsApp 2022. gada jūlija un 2023. gada janvāra vēstulēs sniedza papildu informāciju un skaidrojumus, pēc kuru izskatīšanas tīkls pieņēma WhatsApp saistības. 

* APC (Rumānija), Consumentenbond (Nīderlande), dTest (Čehijas Republika), Forbrukerrådet (Norvēģija), KEPKA (Grieķija), EKPIZO (Grieķija), S.O.S. Poprad (Slovākija) un UFC-Que choisir (Francija).

Google

Pēc dialoga, kas 2021. gadā sākās ar Patērētāju tiesību aizsardzības sadarbības tīklu (CPC) un kuru koordinēja Eiropas Komisija un vadīja Nīderlandes Patērētāju un tirgus pārvalde un Beļģijas Ekonomiskās inspekcijas ģenerāldirektorāts, Google piekrita risināt ar savu praksi saistītās problēmas un ieviest izmaiņas produktos Google Store, Google Play Store, Google Hotels un Google Flights, lai nodrošinātu atbilstību ES patērētāju tiesību aizsardzības noteikumiem.

Saistību pārskats
Lai nodrošinātu atbilstību ES patērētāju tiesību aizsardzības noteikumiem, Google ir piekritis:

  • ierobežot savas pārdošanas noteikumos paredzētās pilnvaras vienpusēji atcelt pasūtījumus vai mainīt ar nepareizu cenu reklamētās preces cenu pēc šīs preces pasūtīšanas;
  • izveidot e-pasta adresi, ar kuras palīdzību patērētāju tiesību aizsardzības iestādes var tieši sazināties ar uzņēmumu, ziņot par nelikumīgu saturu platformā Google un pieprasīt šāda satura ātru izņemšanu.

Attiecībā uz produktiem Google Flights un Google Hotels tas apņēmās:

  • skaidrāk izklāstīt savu uzņēmējdarbības modeli, līdzās rezervācijas opcijām izvietojot jaunu rīkkopu, kā arī uzlabojot informāciju sadaļā “Uzzināt vairāk”. Tādējādi patērētāji rezervācijas veikšanas laikā tiek informēti, ka viņi slēdz līgumu tieši ar uzņēmumu, kas piedāvā lidojumu vai viesnīcu, nevis ar Google (jo lidojumu un viesnīcu rezervēšanai vairs nevar izmantot iespēju “Book on Google”);
  • atlaižu reklamēšanas gadījumā — skaidri norādīt patērētājiem cenu, ko izmanto kā atsauci atlaides aprēķināšanai; 
  • paskaidrot, ka Google Hotels nepārbauda atsauksmes;
  • attiecībā uz informāciju patērētājiem (piemēram, par cenām vai atlaidēm) uzņemties tādas pašas pārredzamības saistības, kādas uzņēmušās citas lielas rezervācijas platformas (Booking.com, Expedia, Airbnb).

Attiecībā uz veikaliem Google Play Store un Google Store tas apņēmās:

  • veikalā Google Store sniegt informāciju par uzņēmumu (juridiskais nosaukums, adrese, reģistrācijas numurs un PVN maksātāja numurs), veikalā Google Play Store nodrošināt iespējas tieši un efektīvi sazināties ar uzņēmumu (piemēram, palīdzības tālruņa līnija, ES pakalpojumu sniedzēja adrese, e-pasta adrese), un abos veikalos ievietot saiti uz SIT (strīdu izšķiršana tiešsaistē) platformu;
  • sniegt skaidru informāciju par saviem produktiem un pakalpojumiem, kas patērētājiem ir būtiska pirms pasūtījuma pabeigšanas (informācija, kas sniedzama pirms līguma noslēgšanas), piemēram, informācija par piegādes izmaksām, patērētāja atteikuma tiesību izmantošanas termiņš un pieejamās juridiskās garantijas attiecībā uz pasūtījumam neatbilstošu preču remontu vai nomaiņu);
  • ļaut patērētājiem izmantot maksāšanas līdzekļus no jebkuras ES valsts, kad tie iegādājas preces dažādu valstu Google Store versijās; 
  • precizēt, kā pārlūkot dažādu valstu Google Play Store versijas, un informēt izstrādātājus par to pienākumiem saskaņā ar Ģeobloķēšanas regulu padarīt savas lietotnes pieejamas visā ES, ja vien nav piemērojama īpaša atkāpe no minētās regulas.

Attiecībā uz produktiem Google Ads un Search uzņēmuma Google sniegtie precizējumi kliedēja CPC iestāžu kopējā nostājā paustās bažas.

Tomēr viena no Google praksēm joprojām pilnībā neatbilst Ģebloķēšanas regulas prasībām. Google piemēro tehniskus ierobežojumus tādu lietotņu izmantošanai, kas parasti būtu pieejamas valstī, kurā lietotājs uz laiku atrodas. Google apgalvoja, ka lietotāji, kuri apmeklē citu dalībvalsti, var reizi gadā mainīt Play konta valsti, lai piekļūtu attiecīgās valsts vietējām lietotnēm un spēlēm. Papildus tam, ka šis ierobežojums (tikai reizi gadā) ir patvaļīgs, šādu izmaiņu veikšanas gadījumā patērētāji jaunajā valstī nevar izmantot savu Google Play konta atlikumu, kas uzkrāts iepriekšējās valsts versijā. To uzskata par Ģeobloķēšanas regulas pārkāpumu.

CPC tīkls aktīvi uzraudzīs šo saistību īstenošanu, un valstu iestādes uzraudzīs un nodrošinās atbilstību gadījumos, par kuriem vēl pastāv bažas.

2023. GADA 26. JANVĀRIS
Common position of national authorities of the CPC Network concerning the commercial practices and terms and conditions of Google

 

2023. GADA 26. JANVĀRIS
Table of changes agreed by Google

 

TikTok

Pēc Eiropas Patērētāju organizācijas (BEUC) 2022. gada februāra brīdinājuma par to, ka video koplietošanas lietotne pārkāpj ES patērētāju tiesības, Eiropas Komisija un CPC iestādes sāka oficiālu dialogu ar TikTok, lai pārskatītu platformas komercpraksi un politiku. Komisijas atbalstītās sarunas ar platformu visu dalībvalstu patērētāju tiesību aizsardzības iestāžu vārdā kopīgi vadīja Īrijas Konkurences un patērētāju aizsardzības komisija un Zviedrijas Patērētāju tiesību aizsardzības aģentūra Konsumentverket.  Jomas, kas rada īpašas bažas, ir slēpta tirgvedība, agresīvas reklāmas metodes, kas vērstas uz bērniem, un daži līguma noteikumi TikTok politikā, kurus varētu uzskatīt par patērētājus maldinošiem un neskaidriem. 

Pēc sarunām ar Komisiju un valstu patērētāju tiesību aizsardzības iestādēm platforma TikTok ir apņēmusies saskaņot savu praksi ar ES noteikumiem reklāmas un patērētāju aizsardzības jomā. Pasākumi, kurus plānots pilnībā ieviest līdz 2022. gada trešā ceturkšņa beigām, ļaus patērētājiem vieglāk atpazīt platformā izvietoto reklāmu. CPC tīkls 2022. gadā un arī turpmāk aktīvi uzraudzīs šo saistību īstenošanu, savukārt datu aizsardzības iestāžu kompetencē būs novērtējums par to, vai uzņēmuma jaunā politika un prakse atbilst ES datu aizsardzības noteikumiem.

CPC iestādes jo īpaši uzraudzīs un novērtēs atbilstību jomās, kur vēl pastāv bažas. Piemēram, tās izvērtēs, vai ir pietiekama skaidrība par to, vai bērni izprot TikTok prakses komerciālos aspektus, tostarp attiecībā uz personalizētu reklāmu, ņemot vērā “5 galvenos principus godīgā reklamēšanā bērniem”.

2022. GADA 21. JŪNIJS
List of commitments by TikTok to improve their practices

Sociālie mediji

Patērētājiem arvien vairāk saskaroties ar krāpniecisku praksi sociālajos medijos, kopēji CPC pasākumi nodrošināja, ka Facebook un Twitter savu pakalpojumu lietošanas noteikumus saskaņo ar ES tiesību aktiem patērētāju tiesību aizsardzības jomā un tūlīt sadarbojas ar CPC iestādēm, kad tās ziņo par nelikumīgu saturu tiešsaistē un pieprasa tā izņemšanu.

2019. GADA 9. APRĪLIS
Factsheets on changes implemented by Facebook

Paziņojums presei – 09.04.2019.

Paziņojums presei – 15.02.2018.