Pereiti prie pagrindinio turinio

Programėlė „WhatsApp“

Po Europos Komisijos koordinuotų diskusijų su Bendradarbiavimo vartotojų apsaugos srityje tinklu (BVAS tinklas), kurioms vadovavo Švedijos vartotojų apsaugos agentūra ir Airijos konkurencijos ir vartotojų apsaugos komisija, „WhatsApp“ įsipareigojo geriau informuoti vartotojus apie atnaujintas paslaugų teikimo sąlygas ir paaiškinti, kokį poveikį jos daro naudotojų teisėms ir pareigoms. Be to, „WhatsApp“ visada suteiks naudotojams galimybę atmesti atnaujintas paslaugų teikimo sąlygas, net jei tai reiškia, kad naudotojai negali toliau naudotis „WhatsApp“ paslaugomis.
 
„WhatsApp“ patvirtino, kad reklamos tikslais nesidalijo ir nesidalija naudotojų asmens duomenimis su trečiosiomis šalimis ar kitomis „Meta“ bendrovėmis, įskaitant „Facebook“.
 
Įsipareigojimų apžvalga 

Ateityje, teikdama sąlygų atnaujinimus, „WhatsApp“:

  • paaiškins, ką ji ketina pakeisti naudotojų sutartyse ir kaip tai galėtų paveikti jų teises ir pareigas;
  • įtrauks galimybę nesutikti su atnaujintomis paslaugų teikimo sąlygomis, kuri bus vienodai aiškiai matoma, kaip ir galimybė su jomis sutikti;
  • užtikrins, kad informacijos apie atnaujinimus pranešimus būtų galima uždaryti arba atnaujinimų peržiūrą būtų galima atidėti, taip pat atsižvelgs į naudotojų pasirinkimus ir nebesiųs pasikartojančių pranešimų.

BVAS institucijos stebės, kaip įgyvendinami pirmiau nurodyti įsipareigojimai, susiję su bet kokiais būsimais paslaugų teikimo sąlygų ir bendrovės politikos atnaujinimu, o reikalavimų nesilaikymo atveju imsis vykdymo užtikrinimo priemonių.  

BVAS tinklas pirmąjį raštą „WhatsApp“ nusiuntė 2022 m. sausio mėn., po to, kai Europos vartotojų organizacija (BEUC) ir aštuonios jos asociacijos narės* įspėjo apie įtariamą nesąžiningą praktiką, susijusią su „WhatsApp“ paslaugų teikimo sąlygų ir privatumo politikos atnaujinimu. 

„WhatsApp“ į šį pirmąjį BVAS tinklo raštą atsakė 2022 m. kovo mėn. Tačiau, atidžiai įvertinęs „WhatsApp“ pateiktą informaciją, BVAS tinklas priėjo prie išvados, kad bendrovės paaiškinimai dėl tinklui susirūpinimą sukėlusių klausimų nėra įtikinami. BVAS tinklo prašymu 2022 m. liepos mėn. ir 2023 m. sausio mėn. raštuose „WhatsApp“ pateikė papildomos informacijos ir paaiškinimų, kad tinklas galėtų sutikti su „WhatsApp“ įsipareigojimais. 

* APC (Rumunija), „Consumentenbond“ (Nyderlandai), „dTest“ (Čekija), „Forbrukerrådet“ (Norvegija), KEPKA (Graikija), EKPIZO (Graikija), S.O.S. „Poprad“ (Slovakija) ir „UFC-Que choisir“ (Prancūzija).

„Google“

Po 2021 m. pradėtų diskusijų su Bendradarbiavimo vartotojų apsaugos srityje tinklu (BVAS tinklas), kurias koordinavo Europos Komisija, o vadovavo Nyderlandų vartotojų ir rinkų institucija bei Ekonominės inspekcijos generalinė direkcija, „Google“ sutiko išspręsti su savo praktika susijusius klausimus ir atlikti pakeitimus „Google Store“, „Google Play Store“, „Google Hotels“ ir „Google Flights“ siekiant užtikrinti atitiktį ES vartotojų taisyklėms.

Įsipareigojimų apžvalga
Siekdama užtikrinti, kad būtų laikomasi ES vartotojų apsaugos taisyklių, įmonė „Google“ sutiko:

  • apriboti pardavimo sąlygose numatytą teisę vienašališkai atšaukti užsakymus arba pakeisti užsakytos prekės, kuri buvo reklamuojama nurodant neteisingą kainą, kainą;
  • sukurti e. pašto adresą, kuriuo gali naudotis tik vartotojų apsaugos institucijos, kad tiesiogiai bendrautų su bendrove, praneštų apie neteisėtą turinį ir prašytų jį pašalinti iš „Google“ platformos.

„Google Flights“ ir „Google Hotels“:

  • aiškiai pateikti savo verslo modelį, prie užsakymo galimybių įtraukus naują priemonių rinkinį, taip pat aiškesnę informaciją skirsnyje „Sužinokite daugiau“. Naujos informacijos atskleidimas padėjo vartotojams suprasti, kad teikiant užsakymą jie sudaro sutartis tiesiogiai su skrydžio ar viešbučio bendrove, o ne su bendrove „Google“ (nes galimybė užsisakyti skrydžius arba viešbučius naudojantis „Google“ paslauga „Book“ buvo panaikinta);
  • padėti vartotojams aiškiai nustatyti bazines kainas, kuriomis remiamtis apskaičiuojamos platformoje reklamuojamos nuolaidos; 
  • paaiškinti, kad „Google Hotels“ recenzijos netikrinamos;
  • patvirtinti tokius pačius skaidrumo įsipareigojimus kaip ir kitų didelių didelių apgyvendinimo platformų operatorių (Booking.com, Expedia, Airbnb), kiek tai susiję su jų informacijos, pavyzdžiui, apie kainas, nuolaidą, pateikimo vartotojams būdu.

„Google Play Store“ ir „Google Store“:

  • „Google Store“ pateikti vartotojams informaciją apie bendrovę (teisinį pavadinimą, subjekto adresą, registracijos ir PVM mokėtojo kodus), taip pat tiesiogines ir veiksmingas susisiekimo su bendrove priemones (pvz., gyvai telefonu kalbantis darbuotojas, ES paslaugų teikėjo adresas, e. pašto adresas) sistemoje „Google Play Store“ ir nuorodą į EGS platformą abiejose platformose;
  • pateikti aiškią informaciją apie savo produktus ir paslaugas, kurios yra labai svarbios vartotojams prieš sudarant užsakymą (ikisutartinė informacija), pavyzdžiui, apie pristatymo išlaidas, laikotarpį, per kurį vartotojas turi teisę atsisakyti sutarties, ir esamas teisines garantijas, susijusias su užsakymo neatitinkančių produktų taisymu arba pakeitimu);
  • vartotojai galės naudotis bet kurios ES šalies mokėjimo priemonėmis skirtingose šalyse pirkdami įvairiose „Google Store“ versijose; 
  • išaiškinti, kaip naršyti įvairiose šalyse esančiose „Google Play Store“ versijose ir informuoti kūrėjus apie jų prievolę pagal Geografinio blokavimo reglamentą visoje ES užtikrinti prieigą prie jų programėlių, nebent taikoma konkreti minėto reglamento išimtis.

Kalbant apie „Google Ads“ ir „Search“, „Google“ pateiktais paaiškinimais buvo išspręsti BVAS institucijų bendrojoje pozicijoje iškelti susirūpinimą keliantys klausimai.

Tačiau liko viena vis dar nevisiškai Geografinio blokavimo reglamento nuostatas atitinkanti „Google“ praktika: „Google“ šalyje, kurioje laikinai gyvena naudotojas, taiko techninius programėlių, kurios paprastai joje yra prieinamos, naudojimo apribojimus. „Google“ nurodė, kad kartą per metus naudotojai iš vienos valstybės narės gali pasikeisti gyvenamąją šalį ir naudotis vietinėmis programėlėmis ir žaidimais kitoje valstybėje narėje. Tačiau, neatsižvelgiant į tai, kad ši galimybė savavališkai apribojama (ja galima naudotis tik kartą per metus), tokio pakeitimo atveju likutis bus susietas tik su senąja „Google Play“ šalies versija. Tai laikoma Geografinio blokavimo reglamento pažeidimu.

BVAS tinklas aktyviai stebės, kaip įgyvendinami šie įsipareigojimai, o nacionalinės valdžios institucijos stebės, kaip jų laikomasi, ir užtikrins, kad jų būtų laikomasi, kai išlieka susirūpinimą keliančių klausimų.

2023 M. SAUSIO 26 D.
Common position of national authorities of the CPC Network concerning the commercial practices and terms and conditions of Google

 

2023 M. SAUSIO 26 D.
Table of changes agreed by Google

 

„TikTok“

Europos Komisija ir BVAS institucijos pradėjo oficialų dialogą su „TikTok“ dėl bendrovės komercinės praktikos ir politikos po to, kai 2022 m. vasario mėn. Europos vartotojų organizacijų asociacija įspėjo apie dalijimosi vaizdo įrašais programėlės ES vartotojų teisių pažeidimus. Airijos konkurencijos ir vartotojų apsaugos komisija ir Švedijos vartotojų apsaugos agentūra (Konsumentverket) su Komisijos pagalba inicijavo veiksmus visų valstybių narių nacionalinių vartotojų apsaugos institucijų vardu.  Ypatingą susirūpinimą kelia užslėpta rinkodara, agresyvi reklama vaikams ir tam tikros „TikTok“ sutarčių sąlygos, kurios galėtų būti laikomos klaidinančiomis vartotojus ir painiomis. 

Po dialogo su Komisija ir nacionalinėmis vartotojų apsaugos institucijomis „TikTok“ įsipareigojo suderinti savo praktiką su ES reklamos ir vartotojų apsaugos taisyklėmis. Priemonės, kurių ėmėsi „TikTok“, padės vartotojams lengviau pastebėti reklamos skelbimus platformoje ir bus visiškai įgyvendintos iki 2022 m. trečiojo ketvirčio pabaigos. BVAS tinklas 2022 m. ir vėliau aktyviai stebės, kaip šie įsipareigojimai įgyvendinami, o duomenų apsaugos institucijos ir toliau bus kompetentingos vertinti, ar naujoji bendrovės politika ir praktika atitinka ES duomenų apsaugos taisykles.

BVAS institucijos visų pirma stebės ir vertins atitiktį tais atvejais, kai išlieka abejonių, pavyzdžiui, ar yra pakankamai aišku, kaip vaikai supranta komercinius „TikTok“ veiklos aspektus, be kita ko, susijusius su individualizuota reklama, atsižvelgiant į „Penkis pagrindinius sąžiningos reklamos vaikams principus“.

2022 M. BIRŽELIO 21 D.
List of commitments by TikTok to improve their practices

Socialiniai tinklai

Atsižvelgiant į tai, kad socialiniuose tinkluose vartotojų apgaudinėjimo ir sukčiavimo atvejų nuolat daugėja, BVAS tinklas ėmėsi bendrų veiksmų ir pasiekė, kad „Facebook“ ir „Twitter“ paslaugų teikimo sąlygos būtų suderintos su Europos vartotojų teise ir kad šios platformos sklandžiai bendradarbiautų su BVAS institucijomis, kai pastarosios praneša apie neteisėtą turinį internete ir prašo jį pašalinti.

2019 M. BALANDŽIO 9 D.
Factsheets on changes implemented by Facebook

Pranešimas spaudai (2019 04 09)

Pranešimas spaudai (2018 02 15)