Preskoči na glavno vsebino

Odgovor

Posamezniki lahko svoje pravice na podlagi Splošne uredbe o varstvu podatkov (pravica do dostopa, popravka, izbrisa, omejitve, ugovora, pravica, da niso predmet avtomatiziranega sprejemanja odločitev) uveljavljajo tako, da se obrnejo na javno upravo.

Posamezniki imajo pravico do ugovora obdelavi osebnih podatkov, ki jo izvaja javna uprava na podlagi javnega interesa. Javni upravi morajo zagotoviti razloge, ki se nanašajo na njihovo posebno situacijo. Javna uprava lahko nadaljuje z obdelavo podatkov in tako zavrne njihovo zahtevo, če dokaže nujne legitimne razloge za obdelavo, ki prevladajo nad interesi in pravicami posameznika, ali če so podatki potrebni zaradi uveljavitve, izvajanja ali obrambe pravnih zahtevkov.

Če podjetje obdeluje vaše osebne podatke z avtomatskimi sredstvi na podlagi vaše privolitve ali pogodbe, imate pravico, da vam podjetje pošlje osebne podatke, ki ste jih predložili. Zahtevate lahko tudi, da se vaši osebni podatki neposredno pošljejo drugemu podjetju, katerega storitve bi radi uporabljali, kadar je to tehnično izvedljivo. Vendar se ta pravica ne uporablja, kadar se podatki, ki ste jih zagotovili, potrebujejo za izvajanje naloge, ki jo opravlja javni organ ali druga organizacija pri izvajanju svojih javnih nalog, določenih z zakonom. Kadar javnemu organu na primer predložite osebne podatke za pridobitev socialnih prejemkov ali gradbenega dovoljenja, javni organ ni dolžan prenesti teh podatkov vam ali drugi organizaciji.

Javni organ mora na zahtevke posameznikov odgovoriti brez nepotrebnega odlašanja in načeloma v enem mesecu po prejemu zahtevka. Lahko zahteva dodatne informacije, da bi potrdil identiteto osebe, ki je vložila zahtevek. Če zahtevek zavrne, mora posameznikom predložiti razloge za zavrnitev in jih obvestiti o njihovi pravici do vložitve pritožbe pri OVP in o možnosti uveljavljanja pravnega sredstva.

Več informacij o vaših obveznostih v skladu s Splošno uredbo o varstvu podatkov je na voljo v razdelku Podjetja in organizacije.

Sklic