Glavni sadržaj

Europski digitalni identitet

alt=""
Digitalni identitet za sve Europljane

Osobna digitalna lisnica za građane i stanovnike EU-a

Zahvaljujući digitalnom identitetu EU-a građani, stanovnici i poduzeća u EU-u moći će se identificirati ili potvrditi određene osobne podatke. Taj identitet služit će za internetske i neinternetske javne i privatne usluge u EU-u.

Osobnu digitalnu lisnicu moći će koristiti svi građani i stanovnici EU-a.

Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije

Svaki put kad nam neka aplikacija ili internetska stranica ponudi da kreiramo novi digitalni identitet ili da se jednostavno ulogiramo putem velike platforme, ne možemo znati što se zapravo događa s našim podacima. Zbog toga će Komisija ubrzo predložiti siguran europski elektronički identitet. Identitet kojem vjerujemo i koji će svaki građanin moći koristiti bilo gdje u Europi za raznovrsne usluge, od plaćanja poreza do najma bicikla. Tehnologiju zahvaljujući kojoj sami možemo kontrolirati koji se podaci koriste i na koji način

Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije, govor o stanju Unije od 16. rujna 2020.

Prednosti digitalnog identiteta EU-a

  • alt=""

    Pravo svake osobe koja može dobiti nacionalnu osobnu identifikacijsku ispravu da ima digitalni identitet koji se priznaje svugdje u EU-u.

  • information sharing

    Jednostavan i siguran način da korisnik kontrolira koliko informacija želi dati kad ih od njega traže usluge kojima su nužne određene informacije.

  • mobile phone

    Namijenjen za upotrebu u obliku digitalnih lisnica, dostupnih kao aplikacije na mobitelima i na drugim uređajima, koje omogućuju:

    • internetsku i neinternetsku identifikaciju
    • pohranu i razmjenu informacija koje pružaju tijela država članica, kao što su ime, prezime, datum rođenja i državljanstvo
    • pohranu i razmjenu informacija koje pružaju pouzdani privatni izvori
    • upotrebu informacija za potvrdu prava, npr. prava na boravak, rad ili studiranje u nekoj državi članici.

Prije nego što se uvede u državama članicama, lisnica EU-a za digitalni identitet testirana je u okviru četiri opsežna projekta koji su pokrenuti 1. travnja 2023. Cilj je projekata testirati lisnice za digitalni identitet u stvarnim scenarijima i različitim sektorima. U njima će sudjelovati više od 250 privatnih poduzeća i javnih tijela iz 25 država članica te Norveške, Islanda i Ukrajine. 

Europska komisija osigurat će i prototip lisnice EU-a za digitalni identitet (EUDI), kako je utvrđeno u predloženoj uredbi o europskom digitalnom identitetu. 

Zašto je potreban?

Ključna načela

  • eID availability

    Dostupan svakom građaninu, stanovniku ili poduzeću u EU-u koji ga želi koristiti.

  • widely usable

    Svugdje iskoristiv za identifikaciju korisnika ili potvrđivanje određenih osobnih podataka za potrebe javnih i privatnih digitalnih usluga u EU-u.

  • alt=""

    Korisnici imaju punu kontrolu nad time koje će aspekte identiteta, podataka i certifikata podijeliti s trećom stranom i nad praćenjem takvog dijeljenja podataka.

U praksi

EU-ovim lisnicama za digitalni identitet građani u cijeloj Uniji moći će dokazati svoj identitet kad je to potrebno za pristup internetskim uslugama ili dijeljenje digitalnih dokumenata. Moći će i dokazati određene osobne podatke, npr. dob, a da pritom ne moraju potpuno otkriti svoj identitet ili druge osobne podatke. U svakom će trenutku imati potpunu kontrolu nad podacima koje dijele i s kim. 

Digitalni identitet EU-a može se upotrijebiti u brojnim situacijama, npr.:

  • korištenje javnih usluga, kao što su izdavanje izvoda iz matične knjige rođenih ili medicinskih potvrda, ili prijavljivanje promjene adrese
  • otvaranje bankovnog računa 
  • podnošenje poreznih prijava
  • prijavljivanje na sveučilište u vlastitoj ili nekoj drugoj državi članici
  • čuvanje liječničkog recepta koji se može iskoristiti bilo gdje u Europi 
  • dokazivanje dobi
  • unajmljivanje automobila s digitalnom vozačkom dozvolom
  • prijavljivanje u hotel. 

Korištenje digitalnog identiteta EU-a: podnošenje zahtjeva za kredit u banci

Podnošenje zahtjeva za kredit u banci obično se sastoji od puno koraka – od dogovaranja sastanaka i fizičkih sastanaka do prikupljanja i potpisivanja dokumenata u papirnatom obliku – pri čemu se neki koraci moraju ponoviti ako nešto nedostaje.

Infografika s koracima za podnošenje zahtjeva za kredit prije digitalnog identiteta EU-a – 1. korak: zakazivanje sastanka u banci 2. korak: sastanak u banci 3. korak: podnošenje svih dokumenata u papirnatom obliku 4. korak: banka šalje ponudu 5. korak: zakazivanje još jednog sastanka u banci 6. korak: sastanak u banci radi potpisivanja ugovora o kreditu

Da bi banci dostavio dokumente, sve što korisnik digitalnog identiteta EU-a treba napraviti je odabrati dokumente iz svoje lokalne digitalne lisnice. Time će se generirati provjerivi digitalni dokumenti koji se zatim šalju na provjeru banci, koja tada može nastaviti s obradom zahtjeva.

Koraci za podnošenje zahtjeva za kredit s digitalnim identitetom EU-a – 1. korak: u osobnoj digitalnoj lisnici korisnika pohranjeni su svi dokumenti (osobna iskaznica, potvrda o dohotku itd.) 2. korak: korisnik odabire i na siguran način šalje samo dokumente koje je banka zatražila radi obrade zahtjeva za kredit 3. korak: ako neki dokument nedostaje nakon što ih banka primi elektroničkim putem, korisnik ga može dodati jednim klikom i postupak podnošenja zahtjeva može se nastaviti

 

Pojednostavnjenja za građane i poduzeća

U nastavku je popis usluga identifikacije i povjerenja koje se već sad mogu upotrebljavati s pravnim učinkom u EU-u zahvaljujući eIDAS-u (Uredba o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja), zajedno s primjerima različitih koristi. Te su usluge temelj povjerenja i sigurnosti na jedinstvenom digitalnom tržištu. Neke će se od njih, npr. elektronički potpis, integrirati s digitalnom lisnicom, pa će se moći lakše koristiti.

    Građani Poduzeća
e-potpis

Elektronički potpis

Osobe elektronički potvrđuju da se slažu sa sadržajem dokumenta. Ova funkcija bit će integrirana u lisnicu.

Olakšat će potpisivanje pravnih dokumenata i e-poruka bez papira.

Smanjit će troškove i skratiti vrijeme racionalizacijom procedura te će pomoći unapređenju poslovnih procesa.

elektronički vremenski žig

 

 

Elektronički vremenski žig

Služi kao elektronički dokaz da je skup podataka postojao u određenom trenutku.

Dokazat će da je osoba kupila ulaznice za koncert.

Poboljšat će praćenje dokumenata i pojasniti odgovornosti.

dostupnost eID-a

 

 

Elektronička identifikacija

Poduzeća i potrošači ovim elektronički dokazuju svoj identitet.

Korisnicima će omogućiti da u drugoj državi otvore bankovni račun na temelju nacionalne identifikacije.

Poduzećima će povećati broj potencijalnih mušterija, smanjiti troškove i uštedjeti vrijeme, a i općenito će povećati povjerenje u prekogranične transakcije.

autentifikacija

 

 

Kvalificirani certifikat za autentifikaciju internetskih stranica

Jamči vjerodostojnost i pouzdanost internetskih stranica.

Korisniku će pokazati da su internetske stranice i aplikacije sigurne i da može imati povjerenja u njih.

Potrošači će imati više povjerenja u internetske stranice i lakše prepoznavati pokušaje prevare u obliku lažnog predstavljanja, što će smanjiti opasnost za reputaciju poduzeća.

elektronički pečat

 

 

Elektronički pečat

Jamči porijeklo i cjelovitost dokumenta.

Jamčit će da su ulaznice za nogometnu utakmicu prave, tj. da nisu krivotvorene.

Smanjit će troškove i skratiti vrijeme racionalizacijom procesa. Pokazivat će da se može pouzdati u porijeklo dokumenta.

dostava

 

 

Elektronička preporučena dostava

Štiti od gubitka, krađe, oštećenja ili izmjena dokumentacije koju se šalje.

Rođendanski poklon za korisnikovo dijete sigurno će stići.

Smanjit će troškove i skratiti vrijeme razmjene dokumenata, povećati efikasnost i povjerenje te poboljšati praćenje dokumenata.

Dokumenti

28. SVIBNJA 2021.
Proposal for a European Digital Identity Regulation
28. SVIBNJA 2021.
European Digital Identity Recommendation
28. SVIBNJA 2021.
Impact Assessment
21. SVIBNJA 2021.
Report on the evaluation of the eIDAS Regulation