Preskoči na glavno vsebino

EU in Združeni narodi – skupni cilji za trajnostno prihodnost

EU in Združeni narodi sta naravna partnerja v prizadevanjih za varnejši in boljši svet za vse. Zato EU podpira učinkovit multilateralizem in na pravilih temelječ mednarodni red, v središču katerih so Združeni narodi. Kot glavni pogajalski uspeh EU so cilji trajnostnega razvoja koristno orodje za globalno predstavitev vrednot in ciljev EU ter zagotavljajo skupni okvir, uporaben za mednarodna partnerstva. Zato je v interesu EU, da s svojim zunanjim delovanjem prevzame vodilno vlogo pri izvajanju Agende 2030 na svetovni ravni.

Agenda za trajnostni razvoj do leta 2030

Septembra 2015 so države po vsem svetu na Generalni skupščini Združenih narodov podpisale agendo za trajnostni razvoj do leta 2030 in njenih 17 ciljev trajnostnega razvoja.

Svetovni voditelji so se zavezali, da bodo odpravili revščino, zaščitili planet in zagotovili, da bodo vsi ljudje živeli v miru in blaginji.

Agenda 2030 skupaj s Pariškim sporazumom predstavlja kažipot za boljši svet in globalni okvir za mednarodno sodelovanje na področju trajnostnega razvoja ter njegove gospodarske, socialne, okoljske in upravljavske razsežnosti.

Pomen stalnega napredka pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja, sodelovanja s partnerskimi državami in civilno družbo ter zastopanja Unije na mednarodnih forumih na visoki ravni, vključno s političnim forumom Združenih narodov na visoki ravni za trajnostni razvoj, je ključen za spodbujanje zavezanosti EU trajnostnemu razvoju in njenega vodilnega položaja pri tem ter obravnavanje vpliva COVID-19 na svetovni ravni.

Image showing the seventeen sustainable development goals

Politični forum na visoki ravni za trajnostni razvoj

Politični forum na visoki ravni za trajnostni razvoj je glavna platforma Združenih narodov za trajnostni razvoj ter ima osrednjo vlogo pri spremljanju in pregledu ciljev trajnostnega razvoja agende za trajnostni razvoj do leta 2030 na svetovni ravni.

2021: Cilji trajnostnega razvoja kot vodilo za okrevanje Evrope

Srečanje Političnega foruma na visoki ravni za trajnostni razvoj v letu 2021 bo potekalo med 6. in 15. julijem 2021 pod okriljem Ekonomskega in socialnega sveta.

V njegovem okviru bo EU 14. julija 2021 organizirala spremljevalni dogodek, ki bo osredotočen na uporabo ciljev Združenih narodov za trajnostni razvoj kot vodila za okrevanje Evrope in ustvarjanje boljše prihodnosti prek novega modela rasti. Dogodek bo obravnaval ukrepanje EU pri izvajanju ciljev trajnostnega razvoja s poudarkom na njenem vsevladnem pristopu, globalnih perspektivah za okrevanje in potrebi po močnem svetovnem partnerstvu ter proučeval možnosti in načine, kako najbolje reševati številne medsebojno povezane izzive trajnostnega okrevanja na vseh ravneh.

Evropska komisija je zavezana ciljem trajnostnega razvoja do leta 2030 in zeleni dogovor postavlja v središče svojih prizadevanj za okrevanje. Pridružite se komisarki Jutti Urpilainen in komisarju Paolu Gentiloniju ter spoznajte zgodbe o uspehu, izzive in izkušnje, ki jih je prinesla pandemija COVID-19, medtem ko Evropa stopa na pot okrevanja.

Politični forum na visoki ravni 2020

Srečanje Političnega foruma na visoki ravni za trajnostni razvoj v letu 2020 je potekalo med 7. in 16. julijem 2020 pod okriljem Ekonomskega in socialnega sveta. Vključevalo je tridnevno ministrsko srečanje foruma med 14. in 16. julijem 2020.

Tema je bila „Pospešeno ukrepanje in poti preobrazbe: desetletje ukrepov in rezultatov za trajnostni razvoj“.

Na Političnem forumu na visoki ravni za trajnostni razvoj v letu 2020 so udeleženci razpravljali o stanju glede doseganja ciljev trajnostnega razvoja v luči pandemije COVID-19. Razmišljali so o tem, kako se lahko mednarodna skupnost odzove na pandemijo tako, da bi se spet lahko začeli dosegati cilji trajnostnega razvoja ter bi se spodbudil napredek v desetletju ukrepanja in rezultatov za trajnostni razvoj.

Trenutek za razmislek o ciljih trajnostnega razvoja v letu 2020

Generalni sekretariat Združenih narodov je organiziral prvi trenutek za razmislek o ciljih trajnostnega razvoja v okviru desetletja ukrepanja, ki je v virtualni obliki potekal v petek, 18. septembra 2020.

Za doseganje ciljev Agende 2030 ostaja le še 10 let, s čimer že zaostajamo. Obenem je pandemija COVID-19 še poglobila obstoječe neenakosti in nekajkrat celo izničila napredek pri doseganju nekaterih ciljev. Podnebne spremembe, razlike med spoloma in revščina so najbolj pereča vprašanja in za boljše okrevanje bodo potrebni politična volja in ambicioznost.

Politični forum na visoki ravni 2019

Srečanje Političnega foruma na visoki ravni za trajnostni razvoj v letu 2019 je potekalo med 9. in 18. julijem 2019 pod okriljem Ekonomskega in socialnega sveta. Vključevalo je tridnevno ministrsko srečanje foruma med 16. in 18. julijem 2019.

Komisija je 18. julija 2019 v okviru tega foruma organizirala dogodek na visoki ravni v New Yorku, na katerem je predstavila pristop EU, vključno z