Preskoči na glavno vsebino
  • Novice
  • 14. avgust 2024
  • Generalni direktorat za komuniciranje
  • Predviden čas branja: 3 min

Manj plastičnih odpadkov za čistejše plaže

Plastic waste

 

Ste opazili, da so pokrovčki na plastenkah drugačni? To je eden od ukrepov za zmanjševanje onesnaženosti s plastiko. Plastika je pomembna za naše gospodarstvo in je vseprisotna v vsakdanjem življenju, vendar ima lahko negativne učinke na okolje in zdravje.

Od 3. junija morajo biti pokrovčki na plastenkah za enkratno uporabo pričvrščeni. To se mogoče ne zdi velika sprememba, vendar bi bil lahko učinek ogromen. Plastični pokrovčki končajo med skoraj 26 milijoni ton plastični odpadkov, ki vsako leto nastanejo v Evropi, velik del pa jih naplavi na plaže po vsem svetu. Približno 80 % odpadkov v morju predstavlja plastika. Novi pokrovčki so eden učinkov zakonodaje EU o plastičnih izdelkih za enkratno uporabo

Zakonodaja se umešča v širšo strategijo EU za plastiko, ki si prizadeva za zaščito okolja in zdravja ljudi z zmanjšanjem onesnaževanja s plastiko in količin morskih odpadkov ter bolj trajnostno in z viri gospodarno uporabo plastike. Strategija opredeljuje, kako bo EU zmanjšala količino plastičnih odpadkov v celotni proizvodnji plastike. Direktiva o plastičnih proizvodih za enkratno uporabo ne nasprotuje plastiki, pač pa njeni netrajnostni uporabi in onesnaževanju z njo. EU si na primer prizadeva za zmanjšanje onesnaževanja s plastiko na naslednjih področjih: 

Plastični proizvodi za enkratno uporabo 

Plastični proizvodi za enkratno uporabo se zavržejo po enkratni ali kratkotrajni uporabi. EU v skladu s svojimi pravili spodbuja trajnostne alternative za 10 proizvodov, ki najpogosteje končajo na evropskih plažah:  

 

  • vatirane palčke 
  • pribor, krožnike, slamice in mešalne palčke 
  • balone in palice za balone 
  • posode za živila 
  • lončke za pijačo 
  • vsebnike za pijačo 
  • cigaretne ogorke 
  • plastične vrečke 
  • zavitke in ovoje 
  • vlažne robčke in higienske izdelke 

Kadar so trajnostni alternativni proizvodi na voljo in cenovno dostopni, so plastični proizvodi za enkratno uporabo na trgu EU prepovedani. To velja za vatirane palčke, jedilni pribor, krožnike, slamice, mešalne palčke, palice za balone, kozarce, skodelice, posode za hrano in pijačo iz ekspandiranega polistirena ter vse izdelke iz oksorazgradljive plastike. Uporabo ostalih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo si EU prizadeva omejiti; določila je na primer zahteve glede zasnove, kot pri pričvrstitvi pokrovčkov na plastenke. 

Plastične vrečke 

Lahke plastične vrečke se pogosto uporabijo samo enkrat, da se popolnoma razgradijo v naravnem okolju, pa traja stoletja. So eden od desetih najpogostejših odpadkov v Evropi. V skladu z direktivo o plastičnih vrečkah morajo države EU sprejeti ukrepe za omejitev uporabe lahkih plastičnih vrečk in zagotoviti, da se ta omejitev spoštuje. Prav tako vrečke ob nakupu blaga ne smejo biti na voljo brezplačno, če je na voljo enako učinkovita alternativa. 

Plastična embalaža 

Pravila EU glede embalaže usklajujejo nacionalne ukrepe za zasnovo embalaže in ravnanje z odpadlo embalažo ter zagotavljajo visoko stopnjo varstva okolja. Zadnja sprememba teh pravil vsebuje posodobljene ukrepe za omejevanje odpadne embalaže ter spodbujanje ponovne uporabe, recikliranja in drugih oblik predelave plastične embalaže namesto odlaganja. V skladu s pravili naj bi se do leta 2025 recikliralo 50 % plastične embalaže, do leta 2030 pa 55 %

Mikroplastika 

Mikroplastika so majhni delčki plastike, običajno manjši od 5 mm. Je zelo obstojna in zelo mobilna in zelo težko jo je odstraniti iz narave. V okolju je vse več mikroplastike, tudi v morju in v zemlji, pa tudi v hrani in pitni vodi. Po ocenah naj bi se vsako leto v okolje nenamerno izpustilo za 200 do 600 olimpijskih bazenov mikroplastike

Evropska komisija je leta 2023 na podlagi uredbe REACH sprejela omejitev za mikroplastiko, ki se namerno dodaja proizvodom, in predlog zakona o preprečevanju izgube plastičnih peletov v okolje. Cilj EU je, da bi do leta 2030 zmanjšali izpuste mikroplastike za 30 %

Želite sodelovati? 

Evropska unija v partnerstvu z Združenimi narodi in Smrkci vsako leto organizira kampanjo za povečanje ozaveščenosti - #EUBeachCleanup -, ki vključuje čistilne akcije plaž, rečnih bregov in drugih območij po vsem svetu. Pridružite se čistilni akciji blizu vas ali organizirajte svojo. 

Več informacij 

Politika EU na področju plastike 

Strategija za plastiko 

Plastika za enkratno uporabo v EU  

Plastične vrečke v EU  

Embalaža v EU  

#EUBeachCleanup

Omejitve na podlagi uredbe REACH 

Več informacij

Datum objave
14. avgust 2024
Avtor
Generalni direktorat za komuniciranje