Preskoči na glavno vsebino
Novice6. februar 2024Generalni direktorat za komuniciranjePredviden čas branja: 1 min

Komisija predlagala okrepitev pravil kazenskega prava za boj proti spolni zlorabi otrok

Little baby child sitting on bed playing with the doll in the dark room with light throught curtain

 

Grožnja spolne zlorabe otrok na spletu in zunaj njega v EU vsako leto narašča in je samo v letu 2022 prizadela 1,5 milijona otrok v EU. Čeprav je bil dosežen napredek pri zaščiti otrok na spletu, obstoječa pravila kazenskega prava o spolni zlorabi in spolnem izkoriščanju otrok ne ustrezajo več svojemu namenu. Zato je Komisija zdaj predlagala posodobitev teh pravil, da bi spremenila realnost, v kateri je vsak peti otrok v EU žrtev neke oblike spolnega nasilja na spletu ali drugod.

Prvič, EU bo v vseh državah članicah razširila opredelitev kaznivega dejanja v zvezi s spolno zlorabo otrok, da bi zajela kazniva dejanja, kot je pretakanje spolne zlorabe otrok v živo. Kar zadeva obravnavo kaznivih dejanj, se bosta okrepila kazenski pregon in podpora. To bo žrtvam zagotovilo daljši časovni okvir za prijavo spolne zlorabe, pravice do finančnega nadomestila ter večjo podporo otrokom žrtvam in odraslim preživelim.

Okrepilo se bo tudi preprečevanje. Države članice bi morale bolje izkoristiti razpoložljive preventivne programe in več vlagati v ozaveščanje, zlasti o spletnih tveganjih. Poleg tega bo treba pri zaposlovanju oseb za dejavnosti, ki vključujejo tesne stike z otroki, in za organizacije, ki so dejavne na področju boja proti spolni zlorabi otrok, od kandidatov zahtevati izpisek iz kazenske evidence.

Več informacij:

Boj EU proti spolni zlorabi otrok

Informativni pregled: Okrepitev pravil kazenskega prava za boj proti spolni zlorabi otrok

Strategija EU o otrokovih pravicah in evropskem jamstvu za otroke

Sporočilo za medije: Nov zagon za boj proti spolni zlorabi otrok s posodobljenimi pravili kazenskega prava

Vprašanja in odgovori: Nov zagon za boj proti spolni zlorabi otrok s posodobljenimi pravili kazenskega prava

Več informacij

Datum objave
6. februar 2024
Avtor
Generalni direktorat za komuniciranje