
Az Unióban évente 700 ezren vesztik életüket a dohányfogyasztás miatt, közülük több tízezren azért, mert passzív dohányzásnak voltak kitéve. A Bizottság javaslatot terjesztett elő a dohányfüstmentes környezetről szóló tanácsi ajánlás felülvizsgálatára, hogy az emberek jobban védve legyenek a másodlagos füst és az aeroszolok hatásaival szemben. A tanácsi ajánlás javasolt felülvizsgálata újabb előrelépést jelent a dohányzás társadalmi elítélése, a nikotinfüggőség elleni küzdelem, a hagyományos és újfajta dohánytermékek elleni fellépés, valamint a megelőzésre irányuló átfogó uniós erőfeszítések terén.
A felülvizsgált ajánlás felszólítja az uniós országokat, hogy:
- terjesszék ki a dohányfüstmentességre irányuló intézkedéseiket a közösségi élet szempontjából legfontosabb külterekre, így például a gyermekek számára fenntartott, szabadidő eltöltésére szolgáló területekre, például a nyilvános játszóterekre, úgymint a vidámparkokra és az uszodákra, továbbá a középületekre, valamint a tömegközlekedési megállókra és az állomásokra;
- terjesszék ki a dohányfüstmentességre vonatkozó szabályok hatályát az újfajta termékekre, például a hevített dohánytermékekre és az elektronikus cigarettákra, amelyeket egyre gyakrabban használ a nagyon fiatal korosztály is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég felhívta a figyelmet az ilyen újszerű termékekből származó másodlagos kibocsátásoknak való kitettség negatív hatásaira, így a súlyos légzőszervi és szív- és érrendszeri problémákra.
Az európai rákellenes terv azt a célt tűzte ki, hogy 2040-ig jöjjön létre az ún. „dohánymentes nemzedék”, azaz hogy a lakosság kevesebb mint 5%-a fogyasszon dohánytermékeket. A halálesetek és más egészségügyi mutatók (például a lakosság körében a szívrohamok és a légzőszervi megbetegedések aránya) a füstmentes környezetnek köszönhetően javultak. A dohányfüstmentes környezetről szóló ajánlás, melyet a Tanács 2009-ben fogadott el, felszólította az uniós tagállamokat, hogy:
- léptessenek életbe olyan jogszabályokat, amelyek teljes mértékben védik polgáraikat a zárt nyilvános helyeken, a munkahelyeken és a tömegközlekedésben a dohányfüstnek való kitettségtől;
- egészítsék ki a dohányzásellenes törvényeket olyan támogató intézkedésekkel, mint a dohányzásról való leszokás ösztönzése és a dohánytermékek csomagolásán feltüntetett képes figyelmeztetések elhelyezése;
- a dohányzás elleni küzdelem nemzeti kapcsolattartó pontjait összefogó hálózat felállításával mélyítsék el az uniós szintű együttműködést.
A most javasolt felülvizsgált ajánlás továbbá arra ösztönzi az EU országait, hogy osszák meg egymással a bevált gyakorlatokat, és fűzzék szorosabbra a nemzetközi együttműködést, ezáltal is maximalizálva az EU-szerte meghozott intézkedések hatását.
További információk
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2024. szeptember 17.
- Szerző
- Kommunikációs Főigazgatóság