Przejdź do treści głównej

Strategia i polityka

Karcie lipskiej na rzecz zrównoważonego rozwoju miast europejskich określono wspólne zasady i strategie w zakresie polityki miejskiej w państwach UE, w tym odniesienie do przystępnych cenowo i zrównoważonych warunków mieszkaniowych oraz mieszkalnictwa socjalnego.

Miasta, państwa UE, Komisja Europejska i zainteresowane strony łączą działania w partnerstwie w ramach agendy miejskiej dla UE w zakresie mieszkalnictwa, którego celem jest zapewnienie dostępności mieszkań o dobrym standardzie za przystępną cenę. W związku z tym przedstawiono środki w obszarach pomocy państwa na rzecz mieszkalnictwa, finansowania, a także ogólnej polityki mieszkaniowej oraz wiedzy na ten temat.

Inne strony

Pakiet dotyczący inwestycji społecznych (2013)

26 MARCA 2018
Toledo informal ministerial meeting on urban development - Declaration (2010)
26 MARCA 2018
Cities of tomorrow (2011)
26 MARCA 2018
Resource efficiency opportunities in the building sector (2014)

Dane i badania dotyczące obszarów miejskich

Platforma modelowania zintegrowanej oceny zrównoważoności w oparciu o wykorzystanie gruntów (LUISA)

Eurostat: dane statystyczne dotyczące cen nieruchomości

Eurostat: dane statystyczne dotyczące europejskich miast i poziom urbanizacji

Portal otwartych danych – europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne

Możliwości finansowania i doradztwo

Programy i możliwości finansowania

Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS)

Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne

Europejski portal projektów inwestycyjnych (EPPI)

Innowacyjne działania miejskie (UIA)

Więcej informacji i inne możliwości finansowania można znaleźć na naszej stronie poświęconej funduszom.

 

Europejski Fundusz na rzecz Efektywności Energetycznej

Inicjatywa w zakresie wspólnego programowania „Europa zurbanizowana”

Doradztwo i pomoc techniczna

URBIS

Urbis to nowa specjalna platforma doradcza w zakresie inwestycji miejskich. Jest częścią Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego. Platforma powstała, aby doradzać władzom miast, jak ułatwiać i przyśpieszać wykorzystanie potencjału miejskich projektów inwestycyjnych, programów i platform.

Europejskie wsparcie energetyki na poziomie lokalnym (ELENA)

Wspólna inicjatywa wsparcia projektów w regionach europejskich (JASPERS) 

JASPERS to „wspólna inicjatywa wsparcia projektów w regionach europejskich”. Władzom lokalnym i inwestorom w miastach i regionach oferowane jest bezpłatnie doradztwo w zakresie planowania strategicznego w różnych sektorach. Wspiera się przygotowanie projektów w dziedzinach, w których przyznawane są środki unijne, tak aby projekty te odpowiadały wszystkim niezbędnym standardom.

fi-Compass

fi-compass jest platformą usług doradczych w zakresie instrumentów finansowych. Ma wspierać instytucje zarządzające europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi, podmioty oferujące mikrofinansowanie w ramach programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI) oraz innych zainteresowanych. Można tu znaleźć praktyczne informacje oraz narzędzia edukacyjne na temat instrumentów finansowych.

Dokumentacja

Fundusze UE – przewodnik dla początkujących

Dostęp do funduszy polityki regionalnej

Sieci kontaktów

 

Przykłady projektów

EU Results

LIFE – baza projektów

REGIO – baza projektów

URBACT

Renowacja budynków i udział obywateli w działaniach URBACT

URBACT II

CASH (2009–2012)
Sieć ograniczyła zużycie energii przez budynki i w budynkach. Sieć ta poszukiwała nowych rozwiązań, aby przeprowadzić renowację lokali socjalnych w przystępnych cenach. Renowacja miała spowodować poprawę efektywności energetycznej lokali oraz wpłynąć na zachowanie użytkowników dzięki podejściu opartemu na uczestnictwie obywatelskim.

RE-Block (2012–2015)
Sieć przyczyniła się do skutecznej rewitalizacji dzielnic, zwiększając ich atrakcyjność i jakość środowiska naturalnego, a jednocześnie tworząc zintegrowane, dostosowane do potrzeb podejście do walki z ubóstwem.

SUITE (2008–2011)
Tworzący tę sieć partnerzy wspólnie dążą do uzyskania optymalnej podaży zrównoważonego i przystępnego cenowo budownictwa mieszkaniowego oraz do zapewnienia spójności społecznej dzięki różnorodności społecznej i zrównoważonemu budownictwu mieszkaniowemu. 

Horyzont 2020

STORM

Projekt STORM obejmuje zestaw nowych modeli prognozowania oraz ulepszone nieinwazyjne i nieniszczące metody badania i diagnozowania. Mają one służyć do skutecznego prognozowania zmian w środowisku naturalnym oraz identyfikacji zagrożeń i warunków, które mogłyby zaszkodzić miejscom dziedzictwa kulturowego.

Przepisy UE

Najważniejsze akty prawne

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków

Dyrektywa w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej

Decyzja w sprawie stosowania art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, przyznawanej przedsiębiorstwom zobowiązanym do wykonywania usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym

Rozporządzenie uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Tekst mający znaczenie dla EOG)