Ugrás a fő tartalomra

Hogyan jelenthetem be, ha megsértették a jogaimat?

Panasz benyújtása az illetékes nemzeti hatósághoz, kormányzathoz, nemzeti bírósághoz vagy szakosodott emberi jogi szervezethez

Milyen esetekben kell az Alapjogi Chartát alkalmazni?

Az EU intézményeinek, szerveinek, ügynökségeinek és kirendeltségeinek minden tevékenységük során tiszteletben kell tartaniuk a Charta rendelkezéseit, melyeket a tagállamoknak is be kell tartaniuk abban az esetben, ha uniós jogszabályt hajtanak végre.

A Charta a magánszemélyeket és a jogi személyeket védelmezi az uniós intézmények alapjogokat sértő intézkedéseivel szemben. Ha az uniós intézmények valamelyike jogsértő intézkedést hoz, az Európai Unió Bírósága rendelkezik hatáskörrel ahhoz, hogy a kérdéses jogi aktus jogszerűségét felülvizsgálja.

Ha a Chartában foglaltakat valamelyik nemzeti hatóság sérti meg az uniós jog végrehajtása során, a tagállami bíróságok hatáskörébe tartozik, hogy – az Európai Unió Bíróságának útmutatása mellett – a Charta betartásáról gondoskodjanak.

A Charta a nemzeti és nemzetközi alapjogvédelmi rendszerekkel – többek között az emberi jogok európai egyezményével – együtt alkalmazandó.

Ha Ön úgy véli, hogy jogait olyan területen érte sérelem, melyet nem szabályoz az uniós jog, panaszával az illetékes nemzeti hatósághoz – kormányzathoz, nemzeti bírósághoz vagy szakosodott emberi jogi szervezethez – kell fordulnia.

Hogyan jelenthetem be, ha megsértették a jogaimat?

Az egyenlőség előmozdításával foglalkozó nemzeti szervek

Mindegyik uniós tagállamnak ki kell jelölnie egy, az egyenlőség előmozdításáért felelős nemzeti szervet.

Ezeknek a szerveknek az a feladatuk, hogy:

  • független szervként segítséget nyújtsanak a hátrányos megkülönböztetést elszenvedő személyeknek;
  • felméréseket végezzenek és tanulmányokat készítsenek;
  • független jelentéseket és ajánlásokat tegyenek közzé.

Ha Ön úgy véli, hogy jogait megsértették, forduljon hazájában az egyenlőség előmozdításával foglalkozó szervhez.

Az egyenlőség előmozdításával foglalkozó nemzeti szervek listája

Panasz benyújtása nemzeti szinten

Ha segítségre, útmutatásra van szüksége ahhoz, hogy el tudja dönteni, a Charta vonatkozik-e az Ön esetére, kattintson ide

A jogsértések típusai

Nemzeti hatóság által elkövetett jogsértés

Ha valamelyik nemzeti hatóság az uniós jog végrehajtása során megsérti a Charta rendelkezéseit, a tagállami bíróságok hatáskörébe tartozik, hogy – az Európai Unió Bíróságának útmutatása mellett – a Charta betartásáról gondoskodjanak.

Uniós intézmény által elkövetett jogsértés

A Charta a magánszemélyeket és a jogi személyeket védelmezi az uniós intézmények alapjogokat sértő intézkedéseivel szemben. Ha az uniós intézmények valamelyike jogsértő intézkedést hoz, az Európai Unió Bírósága rendelkezik hatáskörrel ahhoz, hogy a kérdéses jogi aktus jogszerűségét felülvizsgálja.

Az Európai Bizottság felléphet a tagállami hatóságokkal szemben

Az Európai Bizottság pert indíthat azok ellen a tagállamok ellen, amelyek az uniós jog végrehajtása során megsértik az alapvető jogokat. Ezt azonban nem teheti meg abban az esetben, ha kizárólag a nemzeti jog megsértéséről van szó.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága 

Az uniós jogból adódó kötelezettségeitől függetlenül mindegyik tagállam vállalt kötelezettségeket az emberi jogok európai egyezményének keretében is. Ez azt jelenti, hogy Ön – végső megoldásként, miután a saját országában rendelkezésére álló összes jogorvoslati lehetőséget kimerítette – keresetet nyújthat be a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához, ha valamelyik uniós ország megsértette az Önt az emberi jogok európai egyezménye értelmében megillető alapjogok valamelyikét.

Annak eldöntéséhez, hogy panasza befogadható-e vagy sem, tekintse át az Emberi Jogok Európai Bírósága által összeállított ellenőrző listát.

Dokumentumok

 

  • 2017. MÁJUS 4.
EU Charter of Fundamental Rights infograph - where to go in case of breach?