Preskoči na glavno vsebino

Kako prijaviti kršitev vaših pravic

Naslovite pritožbo na ustrezni nacionalni organ, vlado, nacionalna sodišča ali specializirani organ za človekove pravice.

Kdaj se uporablja Listina o temeljnih pravicah?

Določbe Listine se uporabljajo za vse ukrepe institucij, organov, uradov in agencij EU, za države članice pa pri izvajanju prava EU.

Listina varuje posameznike in pravne subjekte pred ukrepi institucij EU, ki bi kršili temeljne pravice. Če se to zgodi, je Sodišče Evropske unije pristojno za pregled zakonitosti akta.

Če nacionalni organ pri izvajanju prava EU krši pravice, ki izhajajo iz Listine, so nacionalni sodniki (po potrebi v skladu s smernicami Sodišča Evropske unije) pristojni, da zagotovijo njeno spoštovanje.

Listina se uporablja v povezavi z nacionalnimi in mednarodnimi sistemi varstva temeljnih pravic, vključno z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah.

Če menite, da kršitev vaših pravic ne spada na področje uporabe prava EU, morate pritožbo vložiti pri zadevnem nacionalnem organu, na primer vladi, nacionalnih sodiščih ali specializiranem organu za človekove pravice.

Kako prijaviti kršitev vaših pravic

Nacionalni organi za enakost

Vse države članice EU morajo imenovati nacionalni organ za enakost, pristojen za spodbujanje enake obravnave.

Ti organi morajo:

  • zagotavljati neodvisno pomoč žrtvam diskriminacije,
  • opravljati raziskave in študije,
  • objavljati neodvisna poročila in priporočila.

Če menite, da ste bili diskriminirani, se obrnite na nacionalni organ za enakost v svoji državi.

Seznam nacionalnih organov za enakost

Preberite več o vložitvi pritožbe na nacionalni ravni.

Če želite izvedeti, ali se Listina uporablja za vaš primer in kako poiskati pomoč, kliknite tukaj

Vrste kršitev

Kršitev s strani nacionalnega organa

Če nacionalni organ pri izvajanju prava EU krši določbe Listine, so nacionalni sodniki (po potrebi v skladu s smernicami Sodišča Evropske unije) pristojni, da zagotovijo njeno spoštovanje.

Kršitev s strani institucije EU

Listina varuje posameznike in pravne subjekte pred ukrepi institucij EU, ki bi kršili temeljne pravice. Če se to zgodi, je Sodišče Evropske unije pristojno za pregled zakonitosti akta.

Ukrepi Evropske komisije proti nacionalnemu organu

Evropska komisija lahko proti državi članici EU sproži sodni postopek zaradi kršitve temeljnih pravic pri izvajanju prava EU. Vendar tega ne more storiti, kadar gre le za nacionalno pravo.

Evropsko sodišče za človekove pravice 

Ne glede na obveznosti, ki izhajajo iz prava EU, so vse države članice EU sprejele zaveze tudi v okviru Evropske konvencije o človekovih pravicah. To pomeni, da lahko v skrajnem primeru po izčrpanju vseh pravnih sredstev, ki so vam na voljo v vaši državi, vložite tožbo pri Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu, če je država članica EU kršila temeljno pravico, ki jo zagotavlja Evropska konvencija o človekovih pravicah.

Če želite ugotoviti, ali je vaša pritožba dopustna, si lahko ogledate kontrolni seznam Evropskega sodišča za človekove pravice glede dopustnosti.

Dokumenti

 

4. MAJ 2017
EU Charter of Fundamental Rights infograph - where to go in case of breach?