Ця інформація також доступна: англійською мовою | in English | російською мовою | на русском языке
Вам можете бути надано тимчасовий захист
Якщо Ви постійно проживали в Україні й 24 лютого 2022 року або пізніше залишили країну, щоб урятуватися від війни, Ви можете мати право на тимчасовий захист у будь-якій країні ЄС. Тимчасовий захист триватиме не менше одного року й може бути продовжений залежно від ситуації в Україні. Права відповідно до Директиви про тимчасовий захист включають дозвіл на проживання, доступ до ринку праці та отримання житла, медичну допомогу та доступ до освіти для дітей. Кожен, хто легально проживає в ЄС, також має право відкрити базовий банківський рахунок. Право відкрити базовий банківський рахунок матимете й Ви.
Громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року, а також члени їхніх сімей, переміщені 24 лютого 2022 року або пізніше.
Особи без громадянства та громадяни третіх країн, а також члени їхніх сімей, які отримали міжнародний захист або подібний захист в Україні до 24 лютого 2022 року та були переміщені з України 24 лютого 2022 року або пізніше.
Не українські громадяни (громадяни третіх країн) та особи без громадянства, які можуть довести, що вони легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі чинного дозволу на постійне проживання, виданого відповідно до законодавства України, і які не можуть повернутися на безпечних та тривалих умовах до країни свого походження, мають право на тимчасовий захист або належний національний захист, залежно від країни ЄС.
Громадяни України, які проживали в Україні, але були переміщені з України до 24 лютого 2022 року або які опинилися за межами України до цієї дати (у зв'язку з роботою, навчанням, відпусткою, за сімейними обставинами, для лікування або з інших причин).
Особи без громадянства або громадяни третіх країн, які отримали в Україні статус міжнародного захисту або подібний захист до 24 лютого 2022 року й були переміщені з України до 24 лютого 2022 року або опинилися за межами України (у зв'язку з роботою, навчанням, відпусткою, за сімейними обставинами, для лікування або з інших причин).
Особи без громадянства та громадяни третіх країн, інших, ніж Україна, які легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі діючої посвідки на постійне проживання, але можуть безпечно повернутися в країну походження. Однак навіть у цих випадках органи влади можуть вирішити надати Вам тимчасовий захист. Крім того, Ви можете звернутися за міжнародним захистом.
Особи без громадянства й громадяни третіх країн, які легально проживали в Україні на короткостроковій основі до 24 лютого 2022 року, як-от студенти й працівники.
Рекомендуємо Вам зв'язатися з місцевими представниками країни Вашого походження або з державними органами країни, що приймає Вас, і вони допоможуть Вам у процесі безпечної репатріації.
Країни ЄС можуть ухвалити рішення про надання тимчасового захисту тим особам, які виїхали з України до 24 лютого 2022 року у зв'язку з посиленням напруженості або які опинилися на території ЄС (наприклад, на канікулах або через роботу) до цієї дати й унаслідок збройного конфлікту не можуть повернутися в Україну. Для отримання додаткової інформації зв’яжіться, будь ласка, з місцевими органами влади країни, де Ви зараз перебуваєте. Так само, якщо країна ЄС, про яку йде мова, не застосовує цю можливість надати Вам статус тимчасового захисту, Ви завжди можете вирішити подати заяву про міжнародний захист.
Ви однак зможете в’їхати на територію ЄС. Залежно від індивідуальних обставин, Ви можете подати заяву про міжнародний захист або про отримання легального міграційного статусу. Також органи влади можуть вирішити надати Вам тимчасовий захист. Загалом, якщо Вам не загрожує небезпека в країні Вашого походження і Ваше повернення можливе, Ви можете отримати допомогу для репатріації до країни походження. Будь ласка, зверніться безпосередньо до державних органів країни, в якій Ви перебуваєте. Ви також можете звернутися до Імміграційного порталу ЄС для отримання додаткової практичної інформації та посилань на вебсайти відповідних державних органів.
Право на тимчасовий захист є «негайним» й означає, що коли певна особа хоче користуватися ним, все, що їй потрібно зробити, — це виконувати вказівки державних органів влади та довести їм громадянство, статус міжнародного захисту або подібний статус захисту, проживання в Україні або сімейний зв'язок, які дають право на тимчасовий захист.
Державні органи країни ЄС, у якій Ви перебуваєте, мають повідомити Вас про право на отримання тимчасового захисту. Ви повинні потім повідомити їх, якщо Ви хочете скористатися тимчасовим захистом, і слідувати їхнім вказівкам.
Можете ознайомитися з поданою нижче картою, щоб отримати інформацію про відповідальні державні органи. Цей процес включатиме реєстрацію Ваших даних та підтвердження того, що тимчасовий захист застосовується, і що жодне з положень про виключення не застосовується у Вашій ситуації.
До 4 березня 2026 року. Якщо причини тимчасового захисту залишаться після цієї дати, Комісія може запропонувати Раді продовжити тимчасовий захист на наступний рік (до 4 березня 2027 року).
- Право на проживання;
- забезпечення житлом;
- соціальну допомогу;
- медичну допомогу, включно з психіатричною допомогою та психологічною підтримкою дітей;
- юридично оформлену опіку над дітьми та підлітками без супроводу і їхнє безпечне розміщення;
- доступ до освіти та/або професійної підготовки для дітей та підлітків;
- доступ до ринку праці (на умовах політики ринку праці держав-членів ЄС);
- доступ до банківських послуг, наприклад відкриття базового банківського рахунку;
- право на переїзд в іншу країну ЄС до видачі дозволу на проживання;
- право вільно пересуватися в країнах ЄС (інших, ніж країна ЄС, де Ви проживаєте) протягом 90 днів у межах 180-денного періоду після отримання дозволу на проживання в країні ЄС, яка Вас прийняла.
Ви також повинні знати, що деякі країни ЄС пропонують ширші права, ніж перераховані вище (наприклад, вільний доступ до університетської освіти тощо).
Так. Тільки-но Ви отримаєте тимчасовий захист у певній країні ЄС, права, отримані внаслідок тимчасового захисту, є дійсними тільки в тій країні ЄС, яка надала Вам дозвіл на проживання. Утім, Ви все рівно маєте право подорожувати в інші країни в межах ЄС протягом 90 днів у межах 180-денного періоду. Дивіться нижче розділ «Подальші подорожі в ЄС».
Ви також можете вирішити, що хочете скористатися своїми правами в іншій країні ЄС, ніж та, де Ви зараз проживаєте. Якщо Ви зміните місце проживання і переїдете в іншу країну ЄС, дозвіл на проживання в першій країні ЄС завершиться, і Ваші права там закінчаться. Нова приймаюча країна ЄС повинна надати Вам тимчасовий захист і видати новий дозвіл на проживання. Важливо повідомити державні органи першої країни ЄС, що Ви маєте намір переїхати до іншої держави-члена.
У всіх країнах-членах ЄС, а також у Швейцарії, Норвегії, Ліхтенштейні та Ісландії.
Ні. Право на тимчасовий захист є додатковим до права звертатися за міжнародним захистом.
Особи, котрі мають право на тимчасовий захист, як правило, можуть подавати заяву про надання статусу біженця в будь-який час. Однак Ви повинні знати, що метою надання тимчасового захисту є зменшення необхідності негайного звернення за міжнародним захистом, оскільки тимчасовий захист забезпечує Вам дозвіл на проживання, а також пов’язані з ним права. Крім того, адміністративні формальності щодо тимчасового захисту зведено до мінімуму через нагальність ситуації. Для порівняння, слід очікувати, що процедура розгляду заяви про міжнародний захист у зв'язку з поточними обставинами буде складнішою: вона передбачає більше кроків і, отже, потребує більше часу для завершення.
Якщо внаслідок розгляду заяви про міжнародний захист, поданої особою, яка має право на тимчасовий захист, притулок не буде надано, така особа продовжує користуватися тимчасовим захистом доти, доки він не закінчиться. Право на тимчасовий захист є додатковим до права звертатися за міжнародним захистом.
Ні, визначення статусу міжнародного захисту не залежить від тимчасового захисту. Він підпадає під іншу процедуру в компетентних державних органах у країні ЄС, і результат визначається на основі Вашої конкретної особистої ситуації.
Див. також: Практичні вказівки: вимоги для отримання міжнародного захисту
Ви можете обрати країну ЄС, у якій скористаєтеся тимчасовим захистом. Утім, Ви можете користуватися тимчасовим захистом тільки в одній державі-члені ЄС одночасно. Права, пов'язані з тимчасовим захистом, однакові в кожній країні ЄС, на яку поширюється обов'язкова дія Директиви.
Якщо Ви зареєструвалися в одній країні й вирішили переїхати в іншу, Вам необхідно повідомити державні органи тієї країни, в якій Ви на даний час зареєстровані. Країна, в яку Ви переїдете, зареєструє Вас і запропонує Вам статус тимчасового захисту та відповідні права.
Ви можете подати заяву про міжнародний захист у ЄС
Особи, які користуються тимчасовим захистом, мають право в будь-який час подати заяву про міжнародний захист (притулок).
Якщо Ви вирішите це зробити, Ваш тимчасовий захист може бути призупинений, проте Ви матимете статус і права прохача притулку. Якщо після завершення розгляду Вашу заяву про надання притулку буде відхилено, але поточний тимчасовий захист все ще діятиме в ЄС, Ваш статус тимчасового захисту відновиться.
Ви повинні дізнатися про те, яку практику застосовує держава-член, аби вирішити, чи звертатися Вам за міжнародним захистом на додаток до дозволу на проживання, що засвідчує Ваш статус тимчасового захисту.
Повідомте державні органи держави-члена, в якій Ви перебуваєте, що потребуєте міжнародного захисту, та дотримуйтесь їхніх вказівок. Інформація від міністерств внутрішніх справ доступна на карті, яку Ви бачите на цій сторінці. Див. також: Практичні вказівки з реєстрації
Тимчасовий захист покликаний забезпечити негайний захист переміщених осіб, у тому числі тих, які втекли із зон збройного конфлікту. Хоча тимчасовий захист не пов’язаний із міжнародним захистом, він зменшує потребу негайно звертатися за міжнародним захистом, оскільки гарантує надання дозволу на проживання, а також пов’язані з ним права. Максимальний термін тимчасового захисту визначається законодавством ЄС.
Статус біженця — це індивідуальне право, яке надається в ході спеціальної адміністративної та юридичної процедури, яка визначає, чи є у Вас обґрунтоване побоювання зазнати переслідування через расу, релігію, національність, належність до певної соціальної групи або політичні переконання. Після надання статусу біженця, він може бути відкликаний, якщо з’являться нові факти або докази, котрі вказують на те, що є підстави для перегляду його чинності.
Ви повинні звернутися до державних органів країни ЄС, де Ви перебуваєте, щоб отримати детальнішу інформацію щодо конкретних прав у рамках кожного режиму захисту, як-от доступ до медичної допомоги, житла та ринку праці, освіти для дітей та позбавлення свободи. Для отримання загальної інформації про основоположні права під час процедури надання статусу біженця, будь ласка, дивіться тут.
Ви можете також отримати дозвіл на проживання як член сім’ї громадянина ЄС чи особи, яка вже легально проживає в ЄС, або як студент, дослідник, стажер або працівник. Щоб отримати додаткову інформацію про Ваші можливості, Вам слід звернутися до компетентних державних органів країни, де Ви наразі перебуваєте. Ви також можете звернутися до Імміграційного порталу ЄС для отримання додаткової практичної інформації та посилань на вебсайти відповідних державних органів.
Ви можете просити допомогу для репатріації
Незалежно від Вашого громадянства й права на міжнародний захист, якщо Ви жили в Україні й рятуєтеся від війни, Ви повинні мати можливість перетнути кордон ЄС. Якщо Ви можете безпечно повернутися до країни постійного проживання, Вам слід зв'язатися з відповідними державними органами або організаціями, які допоможуть Вам повернутися.
Для отримання допомоги в репатріації слід звернутися до посольства/консульства Вашої країни походження в країні ЄС, де Ви нині перебуваєте. Державні органи цієї країни також можуть допомогти Вам зв’язатися з Вашим посольством/консульством у разі виникнення проблем і можуть запропонувати допомогу у Вашій репатріації.
У Вас є права споживача.
Коли Ви перебуваєте в ЄС, Ви захищені законодавством ЄС про захист прав споживачів. Цей корпус законодавства не допускає на ринок небезпечні продукти й гарантує, що до Вас ставитимуться чесно, незалежно від того, чи Ви відкриваєте банківський рахунок, мандруєте, підписуєте контракт на мобільний телефон або робите покупку в інтернеті.