Ugrás a fő tartalomra

Az Alapjogi Ügynökség szerepe

Az Alapjogi Ügynökség szerepe, összetétele, hatásköre és értékelése

Szerepkör, feladatok

Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége 2007-ben jött létre abból a célból, hogy az alapvető jogokkal kapcsolatban segítséget és szakértelmet nyújtson az uniós intézményeknek, szerveknek, hivataloknak és ügynökségeknek, valamint az EU tagországainak az uniós jog végrehajtásában.

Az Európai Unió Alapjogi Ügynökségét a 168/2007/EK tanácsi rendelet hozta létre.

Az ügynökség fő feladata, hogy releváns, tárgyilagos, megbízható és összehasonlítható információkat és adatokat gyűjtsön és tegyen közzé az alapvető jogok helyzetéről az EU tagországaiban. Az ügynökség emellett előmozdítja a párbeszédet a civil társadalommal annak érdekében, hogy felhívja a közvélemény figyelmét az alapvető jogokra, és minél szélesebb alapokra helyezze az ezzel kapcsolatos társadalmi vitát. 

Rendelet az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének létrehozásáról

Javaslat az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének létrehozásáról szóló 168/2007/EK tanácsi rendelet módosítására

Tevékenységi területek, hatáskör

Az ügynökség tevékenysége többéves programozási dokumentumokon alapszik, és az azokban felsorolt tematikus területekre terjed ki.

Az ügynökség munkája az uniós országokat fedi le. A tagjelölt országok és azok az országok, amelyekkel az EU stabilizációs és társulási megállapodást kötött, megfigyelőként részt vehetnek az ügynökség munkájában.

További információkért látogasson el az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének honlapjára.

Areas of work and scope

The agency plans its research on the basis of multiannual programming documents and within the thematic areas listed in its multiannual frameworks.

The agency covers EU countries. Potential EU countries and countries with which a stabilisation and association agreement has been concluded can participate in the work of the agency as observers.

For more information please consult the website of the EU Agency for Fundamental Rights.