Ugrás a fő tartalomra
banner-europe-for-citizens.png

Europe for Citizens (EFC) - Reference documents

2014–2020-as program

Éves munkaprogramok

A Bizottság végrehajtási határozata (2014. december 8.) a 2015. évi munkaprogram elfogadásáról és a végrehajtás finanszírozásáról (PDF)

A Tanács 390/2014/EU rendelete (2014. április 14.) a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó „Európa a polgárokért” program létrehozásáról

A 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó „Európa a polgárokért” program – Az érdekelt felekkel folytatott második konzultáció a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó jövőbeli programról (PDF)

Online konzultáció a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó „Európa a polgárokért” program jövőjéről (PDF)

Az „Európa a polgárokért” program félidős értékelése

Az „Európa a polgárokért” program (2014–2020) létrehozásáról szóló tanácsi rendeletnek megfelelően a Bizottság 2017-ben elvégezte az Európa a polgárokért program félidős értékelését. A külső félidős értékelő tanulmány alapján készített bizottsági jelentést 2018 elején tették közzé.

Tanulmány az Európai Civil Társadalom Házáról
Előzetes értékelés és megvalósíthatósági tanulmány az Európai Civil Társadalom Háza létrehozásáról

2007–2013-as program

Report from the EC on the implementation, results and overall assessment of the " europe="" for="" cit="" as="" link="

[node:128522:link]{Ex post evaluation Europe for Citizens 2007-2013 - Final report

Ex post evaluation Europe for Citizens 2007-2013 - annexes

Ex post evaluation Europe for Citizens 2007-2013 - executive summary

Progress report of the focus groups and support for impact assessment

Europe for citizens programme guide 2007-2013

Interim Evaluation of the Europe for Citizens Programme 2007-13

Report on the mid-term evaluation of the «Europe for Citizens» Programme 2007 – 2013

Golden Stars Awards 2010

Golden Stars Awards 2009

Golden Stars Awards 2008

Golden Stars Awards 2007

Tanulmány a mobilitásról – Hogyan érhető el, hogy a mobilitás eszköze legyen az európai identitás kialakításának és a részvételi demokrácia előmozdításának?

Tanulmány a mobilitásról – Hogyan érhető el, hogy a mobilitás eszköze legyen az európai identitás kialakításának és a részvételi demokrácia előmozdításának?
Az Európai Bizottság Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynöksége és Kommunikációs Főigazgatósága megbízást adott a „Hogyan érhető el, hogy a mobilitás eszköze legyen az európai identitás kialakításának és a részvételi demokrácia előmozdításának?” című tanulmány elkészítésére, hogy világosabb képet kapjon, miként lehet növelni és teljes mértékben kiaknázni az „Európa a polgárokért” program kínálta civil társadalmi mobilitás támogatásában rejlő lehetőségeket.

Az állampolgári ismeretek oktatása Európában
Az összes uniós tagállam beemelte az állampolgári ismeretek oktatását általános és középiskolai tanterveibe, noha az Európai Bizottság jelentése szerint ezekben országonként eltérő szemlélet érvényesül. A tantárgy oktatására vonatkozó ismeretek és készségek fejlesztése továbbra is kihívást jelent, hiszen csak két országban (Egyesült Királyságon belül Angliában és Szlovákiában) kínálnak alapképzést a leendő szaktanároknak. A jelentés szerint az érdekeltek egyetértenek abban, hogy az állampolgári ismeretek oktatása során fejleszteni kell a kritikai gondolkodást, az elemző képességeket és attitűdöket, amelyek arra ösztönzik a diákokat, hogy aktívabb szerepet vállaljanak az iskolai munkában és a társadalmi életben.

Aktív polgári szerepvállalás az Európai Unióban
Az „Aktív polgári szerepvállalás az Európai Unióban” című tanulmány egész Európára kiterjedően az alábbi három jelentésben térképezte fel a polgári szerepvállalás elméletét, gyakorlatát és szintjeit, valamint az e területen érvényesülő szakpolitikákat: kontextusjelentés, analitikai jelentés és a bevált gyakorlatokról szóló jelentés. Az adatokat szakértők gyűjtötték a 27 uniós tagállamból. Az összegyűjtött adatokat európai és nemzetközi adatkészletek elemzésével, valamint a területen rendelkezésre álló legfrissebb szakirodalmi áttekintéssel egészítették ki. A negyedik jelentés szakpolitikai ajánlásokat tartalmaz: ezek általánosságban az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedést célzó Európa 2020 stratégiához igazodnak, konkrétabban pedig a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó új „Európa a polgárokért” programmal összefüggő szakpolitikákra és intézkedésekre reflektálnak, elsősorban a polgárok európai éve (2013) és a 2014-es európai parlamenti választások fényében.

Az önkéntesség európai éve (2011)

Önkéntes tevékenységek

Ez az összefoglaló az Unió-szerte folytatott önkéntes tevékenységeket áttekintő tanulmány főbb következtetéseit tartalmazza. A tanulmány az Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) megbízásából, az Oktatásügyi és Kulturális Főigazgatóság (DG EAC) és az Európai Bizottság irányítása mellett készült.

Sajtóközlemény
A Bizottság sajtóközleményben jelentette be, hogy tervei szerint 2011-et az önkéntesség európai évének nyilvánítják.

Bizottsági javaslat a 2011-es önkéntesség európai évére
A Bizottság 2009. június 3-án javasolta, hogy 2011-et nyilvánítsák az önkéntesség európai évének.

Előzetes értékelés – Az önkéntesség európai éve (2011)
A javaslatot a 2009 tavaszán végzett előzetes értékelés támasztotta alá.

A Tanács határozata az aktív polgárságot előmozdító önkéntes tevékenységek európai évéről (2011) (PDF)
A Tanács 2009. november 27-i határozata 2011-et az aktív polgárságot előmozdító önkéntes tevékenységek európai évének nyilvánítja.

Jelentés a határokon átnyúló önkéntességről
Európai Parlament: Jelentés a határokon átnyúló önkéntes tevékenységek elismeréséről és ösztönzéséről az Európai Unióban.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye: A határokon átnyúló tevékenységek elismerése és ösztönzése
Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, a Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Közlemény az önkéntesség szerepéről az EU szakpolitikáiban: határokon átnyúló tevékenységek elismerése és ösztönzése az EU-ban.

A Tanács következtetései a sportban vállalt önkéntes tevékenységekről
A Tanács a sportban vállalt önkéntes tevékenységeknek az aktív polgári szerepvállalás előmozdításában betöltött szerepéről szóló következtetései.

Az önkéntes tevékenységekkel és az aktív polgári szerepvállalással kapcsolatos fellépés fenntarthatóságáról szóló varsói nyilatkozat
Az Európai Unióban csaknem 100 millió, különböző korosztályú polgár áldozza idejét és tehetségét arra, hogy a civil társadalomban – pl. civil társadalmi szervezeteknél, ifjúsági klubokban, kórházakban, iskolákban, sportklubokban stb. – vállalt önkéntes tevékenységével támogassa közösségét.

Az európai önkéntesség szakpolitikai menetrendje (2011)

Charta az önkéntesek jogairól és feladatköreiről
Az önkéntesek jogairól és feladatköreiről szóló európai charta.

2004–2006-os program

Decision No 1904/2006/EC of the European Parliament and of the Council

Citizen's effect - 25 features about the Europe for Citizens Programme

Golden Stars Awards 2006

A Tanács 2004/100/EK határozata (2004. január 26.) az aktív európai polgárságot (a polgári részvételt) támogató közösségi cselekvési program létrehozásáról