Odgovor na nujne vojaške in obrambne potrebe Ukrajine
EU in njene države članice so Ukrajini zagotovile vojaško podporo v vrednosti 43,5 milijarde evrov. To vključuje 6,1 milijarde evrov v okviru evropskega mirovnega instrumenta v podporo dobavi vojaške opreme.
Svet je marca 2024 vzpostavil namenski sklad za pomoč Ukrajini v vrednosti 5 milijard evrov. Skupna finančna podpora, dodeljena v okviru evropskega mirovnega instrumenta, je tako znašala 11,1 milijarde evrov.
Poleg tega je misija EU za vojaško pomoč Ukrajini s proračunom v višini 362 milijonov evrov zagotovila usposabljanje za 60 tisoč ukrajinskih vojakov.
Povečanje proizvodnih zmogljivosti EU
Poleg tega je evropska obrambna industrija za 40 % povečala svoje zmogljivosti za proizvodnjo streliva. Nujno je treba pospešiti dobavo izstrelkov in streliva, zlasti v okviru pobude za milijon kosov artilerijskega streliva, ter Ukrajini zagotoviti več sistemov zračne obrambe.
EU bo po sprejetju akta v podporo proizvodnji streliva (ASAP) povečala svoje zmogljivosti za proizvodnjo streliva in izstrelkov. Po zaslugi te uredbe bo obrambna industrija Unije lahko povečala in pospešila proizvodnjo, saj bo uredba podpirala krepitev industrije v celotni dobavni verigi streliva in izstrelkov v EU. Uredba je neposreden odziv na poziv, da je treba Ukrajini nemudoma dobaviti strelivo in po potrebi izstrelke ter da je treba s ciljno usmerjenimi ukrepi državam članicam pomagati ponovno napolniti njihove zaloge.