Pagrindinis vaidmuo biudžeto ir finansavimo srityje
Europos Komisija teikia ir įgyvendina ES biudžetą ir valdo ES finansavimo programas.
ES biudžeto teikimas
Europos Komisija yra atsakinga už visos Europos Sąjungos biudžeto projekto parengimą ir teikimą. Rengdama biudžetą Komisija remiasi ateinančių metų biudžeto gairėmis ir galiojančiu daugiametės finansinės programos reglamentu.
Daugiametėje finansinėje programoje nustatomos didžiausios metinės sumos (ribos), kurias ES gali išleisti skirtingoms politikos sritims per ne trumpesnį kaip penkerių metų laikotarpį. Dabartinė daugiametė finansinė programa priimta septynerių metų laikotarpiui (2021–2027 m.).
Rugsėjo 1 d. Komisija teikia biudžeto projektą tvirtinti Europos Sąjungos Tarybai ir Europos Parlamentui. Laikantis metinės biudžeto procedūros, biudžetas turi būti patvirtintas iki gruodžio 31 d.
Kaip priimamas sprendimas dėl biudžeto
ES biudžeto valdymas
Europos Komisijai tenka galutinė atsakomybė už ES biudžeto valdymą. Praktiškai iki 80 procentų biudžeto išlaidų pagal vadinamąjį pasidalijamojo valdymo principą valdo ES valstybės narės, visų pirma tokiose srityse, kaip žemės ūkis, ekonomikos augimas ir pagalba ES regionams didinti užimtumą.
Yra nustatyta kontrolės ir atsvarų sistema siekiant užtikrinti, kad pagal pasidalijamojo valdymo principą valdomos išlaidos būtų valdomos tinkamai ir laikantis taisyklių.
Biudžeto vykdymas gali būti tiesioginis (vykdo Komisija, ES delegacijos, vykdomosios įstaigos), netiesioginis (per trečiąsias šalis ir tarptautines organizacijas) ir pasidalijamasis (su ES šalimis).
Finansavimo programų įgyvendinimas
Apie 80 % ES lėšų valdoma pagal programas, kurias bendrai administruoja Europos Komisija ir nacionalinės ES šalių institucijos.
Tais atvejais, kai Europos Komisija tiesiogiai valdo finansavimą, ji skiria dotacijas ir skelbia viešųjų pirkimų procedūras. Komisija valdo savo padalinių, savo būstinėje, ES delegacijose arba per ES vykdomąsias įstaigas vykdomų projektų biudžetą.
Kai kurias finansavimo programas įgyvendina nacionalinės valdžios institucijos Europos Sąjungoje arba už jos ribų, tarptautinės organizacijos arba ES šalių plėtros agentūros.
Kad ir koks būtų lėšų valdymo būdas, skaidriomis procedūromis užtikrinama, kad visiems būtų sudarytos vienodos sąlygos ir visi galėtų gauti vienodą informaciją apie ES finansavimo tvarką.
Sužinokite, kaip teikiamas ES finansavimas, kaip prašyti ES finansavimo ir kokie yra kriterijai finansavimui gauti.