Glavni sadržaj

Zadaće Europske komisije u području proračuna i financiranja

Najvažnije uloge u području proračuna i financiranja

Europska komisija predlaže i izvršava proračun EU-a te upravlja EU-ovim programima financiranja.

Predlaganje proračuna EU-a

Europska komisija odgovorna je za izradu i predlaganje nacrta proračuna za cijelu Europsku uniju. Pritom se oslanja na proračunske smjernice za sljedeću godinu i uredbu o višegodišnjem financijskom okviru koja je trenutačno na snazi.

U višegodišnjem financijskom okviru (VFO) utvrđuju se najveći godišnji iznosi (tzv. gornje granice) koje EU može potrošiti u različitim područjima politika u razdoblju od najmanje 5 godina. Sadašnji VFO obuhvaća razdoblje od sedam godina, od 2021. do 2027. 

Komisija 1. rujna Vijeću Europske unije i Europskom parlamentu podnosi nacrt proračuna na odobrenje. U skladu s godišnjim proračunskim postupkom dogovor o proračunu treba postići do 31. prosinca.

Kako se odlučuje o proračunu

Upravljanje proračunom EU-a

Europska komisija u konačnici je odgovorna za upravljanje proračunom EU-a. U praksi većinom proračunskih rashoda (do 80 %) upravljaju zemlje EU-a u okviru takozvanog podijeljenog upravljanja, osobito kad je riječ o pomoći koja se regijama EU-a pruža u području poljoprivrede, rasta i zapošljavanja.

Sustavom provjere i ravnoteže osigurava se da se s rashodima u okviru podijeljenog upravljanja postupa ispravno i u skladu s pravilima.

Izvršenje proračuna može biti izravno (Komisija, delegacije Unije, izvršne agencije), neizravno (preko trećih zemalja ili tijela i međunarodnih organizacija) i podijeljeno (zemlje EU-a).

Vrste upravljanja proračunom EU-a

Provedba programa financiranja

Većinom sredstava EU-a (oko 80 %) upravlja se u okviru programa koje zajednički provode Europska komisija i nacionalna tijela u zemljama EU-a.

Sredstva kojima Europska komisija upravlja izravno dodjeljuju se kao bespovratna sredstva ili putem natječaja. Komisija upravlja proračunom za projekte koji se provode u njezinim službama, sjedištu Komisije, delegacijama EU-a ili preko izvršnih agencija EU-a.

Neke programe financiranja provode nacionalna tijela u EU-u ili izvan njega, međunarodne organizacije ili razvojne agencije zemalja EU-a.

Bez obzira na način na koji se sredstvima upravlja, transparentni postupci jamče jednako postupanje prema svima i jednak pristup informacijama o postupcima financiranja EU-a.

Saznajte kako funkcionira dodjela sredstava EU-a, kako se prijaviti i koji su kriteriji prihvatljivosti za financiranje