Безпечний шлях українських дітей до школи
Освіта — це наріжний камінь нашого майбутнього. Безпечний доступ до школи має першорядне значення, оскільки дає дітям відчуття нормального стану й має суттєве значення для їх добробуту й майбутнього. Але саме цей доступ опинився під загрозою через невиправдану російську агресію: приблизно 5,7 мільйона дітей шкільного віку в Україні навчаються з перебоями. Справді, російські ракети знищили або пошкодили тисячі українських шкіл, і в результаті мільйони дітей мусять долати більші відстані в дорозі до школи. Саме тому ЄС започаткував кампанію «Шкільні автобуси для України».
Кампанія солідарності з благодійного передання автобусів
У листопаді 2022 року Комісія спільно з Першою леді України Оленою Зеленською започаткувала кампанію солідарності «Шкільні автобуси для України». Комісія закликала державні та приватні організації в ЄС та за його межами об'єднати зусилля та проявити солідарність, надаючи автобуси, які необхідні для безпечного повернення українських дітей до школи.
4 листопада 2023 року Голова Комісії Урсула фон дер Ляєн відвідала Київ і разом із першою леді України Оленою Зеленською брала участь у церемонії кампанії солідарності ЄС «Шкільні автобуси для України» із передання понад 370 шкільних автобусів українським громадам.
100 шкільних автобусів вартістю близько 14 мільйонів євро були придбані Комісією, а органи влади, міста, регіони та транспортні організації в 11 країнах ЄС фінансували купівлю 271 шкільного автобуса через Механізм цивільного захисту ЄС.
Поточна підтримка з боку ЄС
Європа підтримує Україну від самого початку невиправданого російського вторгнення. Європейці відкрили свої серця й домівки для понад 8 мільйонів українців, які врятувались від путінських бомб, включно з 4 мільйонами українців, які звернулися за тимчасовим захистом у державах-членах ЄС. Європейські школи прийняли сотні тисяч українських дітей. Попри руйнування і жертви, українці дивляться в майбутнє з упевненістю і надією. А це майбутнє починається з відкриття шкіл і запевнення учням можливості дістатися до них.
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у своєму зверненні «Становище Союзу» за 2022 рік оголосила про спільну ініціативу з Першою леді України Оленою Зеленською щодо відбудови пошкоджених українських шкіл. У грудні 2022 року Комісія та Уряд України підписали із цією метою пакет підтримки на суму 100 млн євро. Допомога надходитиме до України через гуманітарних партнерів ЄС, а частково — як бюджетна підтримка для Уряду України.
Водночас Комісія, спільно з українським Міністерством цифрової трансформації і DIGITALEUROPE — європейською організацією, що представляє індустрію цифрових технологій, організували ініціативу «Портативні комп'ютери для України». Мета полягає в тому, щоб збирати та постачати портативні комп’ютери, смартфони та планшети й задовольнити основні потреби шкіл, лікарень та державних адміністрацій у найбільш постраждалих регіонах України.
Щоб підтримати покоління учнів, Європейська комісія також передала школярам в Україні 1,5 мільйона підручників.
Як пожертвувати
Якщо ви представляєте державну організацію або приватну компанію, що базується в ЄС, і хочете передати автобуси, прочитайте, будь ласка, спершу нижченаведені питання й відповіді. Ви також можете зв'язатися з представництвом Європейської комісії в країні, де вам можуть надати додаткову інформацію про кампанію.
Якщо ви готові надати автобуси, вам слід підготувати інформацію про свою пропозицію, заповнивши документ під назвою Технічні вимоги для пропозицій автобусів, який знайдете нижче, та вислати на: EU-BUSES-UKRAINEec [dot] europa [dot] eu (EU-BUSES-UKRAINE[at]ec[dot]europa[dot]eu). Уважно прочитайте вкладку Explanations у файлі Excel.
Якщо виникають якісь додаткові запитання, Координаційний центр реагування на надзвичайні ситуації (ERCC) при Європейській комісії має спеціальну команду, яка допоможе вам. Ви можете зв'язатися з ним електронною поштою EU-BUSES-UKRAINEec [dot] europa [dot] eu (EU-BUSES-UKRAINE[at]ec[dot]europa[dot]eu).