Ugrás a fő tartalomra
Sajtócikk2023. november 22.Kommunikációs FőigazgatóságOlvasási idő: 2 perc

Új jogszabályjavaslat az európai erdők ellenálló képességének javításáért

Carpet of blue flowers in a forest with sunlight shining through trees

 

A Bizottság új jogszabályra irányuló javaslatot terjesztett elő az erdészeti monitoring témájában. Az új jogszabály rendeltetése, hogy átfogó erdészeti tudásbázist hozzon létre, kezelje a rendelkezésre álló információk terén észlelhető hiányosságok jelentette problémát, és lehetővé tegye, hogy jobb válaszintézkedések révén enyhíteni tudjuk az erdőkre nehezedő növekvő nyomást. A természeti veszélyek és a fenntarthatatlan emberi tevékenységek súlyos hatást gyakoroltak az európai erdőkre, márpedig az erdők döntő fontosságúak az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a biológiai sokféleség védelme, valamint a vidéki területek és a gazdaság szempontjából.

Az új monitoringrendszer azt a célt szolgálja, hogy lehetővé tegye a Föld-megfigyelési technológia és a helyszíni mérések révén nyert összehasonlítható erdészeti adatok összegyűjtését és megosztását. A jogszabály azt hivatott elősegíteni, hogy:

  • az erdők ellenállóbbá váljanak az egyre súlyosbodó környezeti veszélyekkel szemben;
  • megerősödjön az erdők levegőtisztító képessége;
  • egyszerűbbé váljon az erdőtervezés;
  • a tagállamok egymással együttműködésben hosszú távú erdészeti terveket dolgozzanak ki.

Egy, a Bizottság által a közelmúltban közzétett jelentés szerint 2022-ben rekordszámú erdőtűz söpört végig a kontinensen, és összesen 900 000 hektárnyi – nagyjából Korzika méretének megfelelő – földterület esett a tűz martalékául. A rendelkezésre álló adatok szerint ennél nagyobb pusztítást csak egyszer okoztak erdőtüzek Európában. A hőmérséklet-emelkedés egyes fajokra gyakorolt hatása miatt az előrejelzések szerint 27%-kal csökken majd az erdőterületek értéke az évszázad végére. Ezt a tendenciát hivatott megfordítani a természet helyreállításáról szóló jogszabály. Ehhez arra is szükség van, hogy jó minőségű adatok álljanak rendelkezésre az uniós erdőkről. Az erdészeti monitoring témájával foglalkozó javaslat a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó uniós erdőgazdálkodási stratégia és az európai zöld megállapodás egyik kulcsfontosságú eredménye.

További információk

Erdészeti monitoring

Sajtóközlemény: A Bizottság átfogó megfigyelést javasol az európai erdők ellenálló képességének javítása érdekében

Kérdések és válaszok az erdészeti monitoring témájával foglalkozó jogszabályról

Tájékoztató: Az erdészeti monitoringról szóló jogszabály

Jelentés: Erdőtüzek Európában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában – 2022

Természet-helyreállítási jogszabály

A 2030-ig tartó időszakra vonatkozó új uniós erdőstratégia

 

 

Leírás

Közzététel dátuma
2023. november 22.
Szerző
Kommunikációs Főigazgatóság