Az Európai Unió azon dolgozik, hogy az európai zöld megállapodásban leírtaknak megfelelően 2050-re Európa a világ első klímasemleges kontinensévé váljon. Az Európai Bizottság 2022-ben elkötelezte magát amellett, hogy 2030-ig megvalósítja a klímasemlegességet, ezzel vezető szerepet vállalva e területen.
A Bizottság környezetbarátabbá tételéről szóló 2022. évi közleményében a Bizottság ütemtervet határozott meg e cél elérésére. Először is azáltal, hogy 2005 és 2030 között 60%-kal csökkenti szén-dioxid-kibocsátását (a 2019 és 2030 közötti időszakra 38%-os csökkentés a kitűzött cél), majd a fennmaradó kibocsátásokra kiváló minőségű kreditekkel szén-dioxid-eltávolítást alkalmaz. A Bizottság kötelezettséget vállalt arra is, hogy szükség esetén értékeli és kiigazítja a zöldítést célzó intézkedéseit és céljait.

A klímasemlegesség elérése 2030-ig
A biztosi testület 2025. december 16-án elfogadta a Bizottság környezetbarátabbá tételéről szóló közlemény eredményeire vonatkozó jelentést, amely azt mutatja, hogy a Bizottság jó úton halad a 2030-ra kitűzött célok elérése felé. Az EMAS legutóbbi, a 2024. évi eredményeket tárgyaló környezetvédelmi nyilatkozata szerint a Bizottság 2019-hez képest 31%-kal, azaz 2005 óta 56%-kal csökkentette teljes szénlábnyomát. A jelentés szerint nagy előrelépés történt az épületekből, az ingázásból és a szakértők utazásaiból származó kibocsátás csökkentése terén; az erőfeszítéseket fenn kell tartani, és amennyiben megvalósítható, fokozni kell azokat. Lassabb az előrehaladás a bizottsági személyzet szakmai utazásaiból származó kibocsátások csökkentése terén, ezért a Bizottság 2024 után is erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb, de legkésőbb 2030-ig elérje a 2019-es szinthez képest -50%-os célt.
A 2030-ra kitűzött klímasemlegességi cél elérése érdekében a Bizottság meg fogja vizsgálni a maradék kibocsátások 2030-ig történő ellentételezésének lehetőségeit, beleértve a kreditek közös beszerzési platformról való megvásárlásának megvalósíthatóságát és a más uniós intézményekkel való esetleges közös megközelítés kialakítását.
A Bizottság folytatni fogja a környezetbarátabbá tételére vonatkozó 2022. évi cselekvési tervben meghatározott intézkedések végrehajtását is a klímasemlegesség 2030-ig történő elérése érdekében.
Környezetkímélőbb épületek és munkamódszerek
A hatékonyabb, fenntarthatóbb és az éghajlatváltozás hatásaival szemben ellenállóbb épületek hozzá fognak járulni ahhoz, hogy a Bizottság szénlábnyoma 2030-ig harmadával csökkenjen. Ennek érdekében a Bizottság:
- energiatakarékosabb és környezetbarátabb épületekre vált;
- dinamikusabb együttműködő munkaterekre vált át;
- csökkenti az irodák és épületek számát/területét.
Döntéseinket az új európai Bauhaus értékei – a fenntarthatóság, az esztétika és a befogadás – is meghatározzák. A Bizottság például a brüsszeli régióval karöltve munkálkodik az új európai uniós negyed és az új mobilitási tervek kidolgozásán.
Környezetbarátabb és intelligensebb mobilitás
A munkával kapcsolatos utazásból származó kibocsátások 50%-kal csökkenthetők (2019 és 2030 között) a következők révén:
- a személyzet munkával kapcsolatos utazásainak észszerűsítése;
- a környezetbarátabb közlekedési módok előnyben részesítése;
- virtuális, hibrid és személyes találkozók ötvözése külső szakértőkkel.
A mobilitásból származó kibocsátások 45%-kal csökkenthetők (2019 és 2030 között) a következők révén:
- a személyzet ösztönzése arra, hogy ingázásuk során a környezetet kevésbé szennyező közlekedési eszközöket használjanak;
- a távmunka növelése;
- figyelemfelhívó kampányok és rendezvények szervezése.
Az informatikai infrastruktúrák és eszközök környezetbarátabbá tétele
Az informatikai kibocsátások harmadával csökkenthetők a következők révén:
- az energiahatékonyabb, javítható eszközökre való átállás felgyorsítása;
- az elavult informatikai rendszerek egyszerűsítése és leszerelése;
- a helyi adatszobák számának fokozatos csökkentése;
- a papírmentes munkafolyamatok használatának fokozása és az archívumok digitalizálása.
A Bizottság mint intézmény jó példával jár elöl
A Bizottság eltökélt szándéka, hogy saját intézkedéseivel is kiálljon az uniós zöld megállapodás végrehajtásáért. Ezek a következők:
- környezetbarát étkeztetés;
- a körforgásos rendszer előmozdítása a zöld közbeszerzés elveinek alkalmazásával;
- az ökoszisztéma és a biológiai sokféleség megőrzése és helyreállítása a bizottsági helyszíneken.
A személyzet jó példával jár elöl uniós polgárként
Ahhoz, hogy a Bizottság 2030-ra elérje a klímasemlegességet, kulcsfontosságú az alkalmazottak bevonása az intézkedések végrehajtásába.
Ez együtt jár a fenntartható munkavégzési és viselkedési módok elfogadásával is. A Bizottság arra bátorítja alkalmazottait, hogy legyenek innovatívak, és fogadják tárt karokkal a változásokat, jó példát mutatva az új, innovatív zöld megoldások megvalósítása terén.
Kommunikáció a külső érdekelt felekkel
A Bizottság elengedhetetlennek tartja, hogy minden lehetőséget kihasználjunk. A partnerekkel való együttműködés és az érdekelt felek – többek között a helyi/regionális/nemzeti közigazgatások/uniós intézmények/nemzetközi szervezetek – nagy száma, amelyekkel a Bizottság rendszeresen egyeztet, nemcsak a klímasemlegessé válásra irányuló intézkedéseit segít láthatóvá tenni, hanem ahhoz is hozzájárul, hogy más gyakorlatokból is tanuljon, és ösztönözze a fenntartható társadalom felé vezető globális átmenetet.
Dokumentumok

- Általános kiadványok
- 2025. december 16.
- 2022. ÁPRILIS 5.
- 2022. ÁPRILIS 5.
- 2022. ÁPRILIS 5.
- 2022. ÁPRILIS 28.