Нов търговски механизъм за потребителите
Инициативата Нов търговски механизъм за потребителите имаше за цел укрепване на прилагането на законодателството на ЕС за защита на потребителите в светлината на нарастващия риск от нарушения в целия ЕС и модернизиране на правилата на Съюза за защита на потребителите с оглед на развитието на пазара. Комисията прие инициативата на 11 април 2018 г.
Инициативата се състоеше от две предложения за директиви и едно съобщение.
- COM(2018) 183: Съобщение „Нов търговски механизъм за потребителите“
- COM(2018) 184: Предложение относно представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите и за отмяна на Директива 2009/22/ЕО относно исковете за преустановяване на нарушения („предложение за представителни искове“).
- COM(2018) 185: Предложение за изменение на Директива 93/13/ЕИО относно неравноправните клаузи в потребителските договори, Директива 98/6/ЕО относно защитата на потребителите при обозначаването на цените на стоките, предлагани на потребителите, Директива 2005/29/ЕО относно нелоялни търговски практики от страна на търговци към потребители на вътрешния пазар и Директива 2011/83/ЕС относно правата на потребителите („Предложение за по-добро прилагане и модернизиране“).
В резултат на тези предложения Европейският парламент и Съветът приеха на 27 ноември 2019 г. Директивата относно по-доброто прилагане и модернизирането на правилата за защита на потребителите в ЕС
Информация за тази нова директива е достъпна в информационния документ Нов механизъм: какви ще са ползите за мен като потребител?.
Директивата относно представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите бе приета на 25 ноември 2020 г.
- Европейският парламент прие своето становище на първо четене на 26 март 2019 г.
- Съветът постигна съгласие по общ подход на 28 ноември 2019 г.
- На 22 юни 2020 г. двата съзаконодателни органа постигнаха предварително политическо споразумение по предложението, което да бъде одобрено официално от двете институции.
- Съветът прие своята позиция на първо четене на 4 ноември 2020 г. (изложение на мотивите ).
- На 5 ноември 2020 г. Комисията публикува съобщение относно позицията на Съвета.
- Европейският парламент прие своята позиция на второ четене на 24 ноември 2020 г.
Държавите членки разполагат със срок до 25 декември 2022 г., за да транспонират директивата в националните си правни системи, а до 25 юни 2023 г. – за да започнат да прилагат националните разпоредби, чрез които се транспонира директивата.
Директиви, обхванати от законодателните предложения за новия търговски механизъм за потребителите
Unfair commercial practices directive
Unfair contract terms directive
Оценка на въздействието и обща оценка (проверка за пригодност)
Законодателните предложения от пакета за нов търговски механизъм за потребителите се основават на оценка на въздействието, включваща обществена консултация:
Public consultation on the targeted revision of EU consumer law directives
Impact assessment - New Deal for Consumers
Summary of the Impact Assessment - New Deal for Consumers
Приемането на пакета „Нов търговски механизъм за потребителите“ последва всеобхватна оценка на директивите на ЕС в областта на защитата на потребителите, резултатите от която бяха публикувани на 29 май 2017 г.
В тази оценка – проверката за пригодност – бе оценено дали действащите директиви в областта на потребителското и маркетинговото право все още са подходящи за целта. Успоредно с това бе извършена специфична оценка на Директива 2011/83/ЕС относно правата на потребителите.
Граждански диалози относно новия търговски механизъм за потребителите
Това бе поредица от прояви в държавите от ЕС, по време на които бе обяснено какво прави Съюзът за потребителите и бяха изслушани техните виждания за това какво би могъл да направи ЕС във връзка с опасенията им.
Documents
- Factsheet
- Генерална дирекция „Правосъдие и потребители“
Factsheets explaining the New Deal for Consumers
You can find here factsheets explaining the New Deal for Consumers.