EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021SC0727

PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE Správa o právnom štáte 2021 Kapitola o situácii v oblasti právneho štátu na Slovensku Sprievodný dokument OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Správa o právnom štáte 2021 Situácia v oblasti právneho štátu v Európskej únii

SWD/2021/727 final

V Bruseli20. 7. 2021

SWD(2021) 727 final

PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE

Správa o právnom štáte 2021

Kapitola o situácii v oblasti právneho štátu na Slovensku

Sprievodný dokument

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Správa o právnom štáte 2021

Situácia v oblasti právneho štátu v Európskej únii

{COM(2021) 700 final} - {SWD(2021) 701 final} - {SWD(2021) 702 final} - {SWD(2021) 703 final} - {SWD(2021) 704 final} - {SWD(2021) 705 final} - {SWD(2021) 706 final} - {SWD(2021) 707 final} - {SWD(2021) 708 final} - {SWD(2021) 709 final} - {SWD(2021) 710 final} - {SWD(2021) 711 final} - {SWD(2021) 712 final} - {SWD(2021) 713 final} - {SWD(2021) 714 final} - {SWD(2021) 715 final} - {SWD(2021) 716 final} - {SWD(2021) 717 final} - {SWD(2021) 718 final} - {SWD(2021) 719 final} - {SWD(2021) 720 final} - {SWD(2021) 721 final} - {SWD(2021) 722 final} - {SWD(2021) 723 final} - {SWD(2021) 724 final} - {SWD(2021) 725 final} - {SWD(2021) 726 final}


Zhrnutie

Aj naďalej sa vyvíjalo veľké úsilie na zlepšovanie nezávislosti, integrity, kvality a efektívnosti slovenského justičného systému, o čom sa zmieňovala už aj Správa o právnom štáte 2020. Parlament schválil v decembri 2020 rozsiahlu reformu súdnictva a súvisiace novely ústavy a vykonávacích právnych predpisov, najmä pokiaľ ide o Ústavný súd a Súdnu radu SR. Slovenské orgány vynaložili takisto oveľa viac úsilia na riešenie problému korupcie v súdnictve. Prebieha príprava reformy súdnej mapy, do ktorej je zapojená aj Rada Európy. V tejto súvislosti vzniesli zainteresované strany mnoho pripomienok. Bol zriadený Najvyšší správny súd. Voľby nového generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora sa uskutočnili podľa nového transparentného postupu. Spomínané reformy odrážajú snahu o zlepšenie justičného systému a pri ich vykonávaní je dôležité prihliadať na príslušné európske normy, aby sa zabezpečila nezávislosť súdnictva. Je to dôležité o to viac, že úroveň vnímanej nezávislosti súdnictva sa medzi podnikmi síce zlepšila, ale medzi širokou verejnosťou zostáva veľmi nízka.

Slovensko vynakladá oveľa viac úsilia na potláčanie korupcie, čo sa ukazuje na vyšetrovaní a stíhaní viacerých prípadov korupcie na vysokých miestach. Zároveň boli vybraní a vymenovaní vedúci úradníci, napríklad predsedníčka nového Úradu na ochranu oznamovateľov, ktorá nastúpi do svojej funkcie 1. septembra 2021. Kapacity na odhaľovanie a vyšetrovanie trestných činov korupcie by sa dali ešte viac posilniť investovaním do špecializácie, osobitných analytických odborných znalostí a školení o etickej integrite pre Národnú kriminálnu agentúru. Pokiaľ ide o predchádzanie korupcii, pokrok sa dosahuje len pomaly. Viacero doterajších pokusov o reguláciu lobizmu zlyhalo. Na druhej strane návrhy legislatívy upravujúcej lobizmus, jav otáčavých dverí, majetkové priznania, konflikty záujmov poslancov parlamentu a verejné obstarávanie sa už plánujú alebo sú v počiatočnej fáze.

Ústava Slovenskej republiky, ako aj jej sekundárna legislatíva poskytujú právny rámec pre ochranu slobody prejavu, právo na prístup k verejným informáciám, pluralitu médií a práva tlače. Prerokúva sa návrh zákona, ktorým by sa mal zaviesť rámec na zabezpečenie transparentnosti vlastníctva médií. Jeho schválenie je naplánované na september 2021. Vláda mala v pláne navrhnúť legislatívu, vďaka ktorej by sa zabezpečilo priaznivejšie prostredie pre novinárov, no tieto plány boli odložené na neskôr. Šírenie štátnej reklamy zostáva aj naďalej neregulované. Viacero osôb zapojených do vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej spáchanej v roku 2018 bolo odsúdených. Najvyšší súd zrušil rozsudok, ktorým bol údajný objednávateľ vraždy oslobodený spod obžaloby, a vrátil vec Špecializovanému trestnému súdu. Jeden rozsudok o vine potvrdil. Nezaviedla sa žiadna schéma na podporu spravodajských médií, ktorou by sa zmiernil vplyv, ktorý na ne mala pandémia COVID-19.

V súvislosti so systémom bŕzd a protiváh je ešte potrebné zlepšiť legislatívny proces tak, že sa doň viac zaangažujú zainteresované strany a občianska spoločnosť, čo sa uvádzalo už aj v Správe o právnom štáte 2020. Ústavná reforma z decembra 2020 explicitne vylučuje právomoc Ústavného súdu preskúmavať ústavné zákony, čo viedlo k preskúmaniu tohto ustanovenia Ústavným súdom. Núdzový stav súvisiaci s pandémiou COVID-19 trval po väčšinu roku 2020 a skončil sa v máji 2021 po tom, čo sa v decembri 2020 zmenila legislatíva umožňujúca jeho predĺženie. Verejná ochrankyňa práv a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva zohrávali počas pandémie aktívnu úlohu pri ochrane základných práv. Čoraz väčšie obavy vzbudzuje financovanie niektorých mimovládnych organizácií, najmä obmedzovanie financovania pre mimovládne organizácie pôsobiace v oblasti rodovej rovnosti.

I.Justičný systém

Súdny systém Slovenskej republiky pozostáva54 okresných súdov, 8 krajských súdov, Špecializovaného trestného súdu, Najvyššieho súdu, Najvyššieho správneho súduÚstavného súdu Slovenskej republiky 1 . Krajské súdy fungujú ako odvolacie súdyobčianskych, obchodnýchtrestných veciachzároveň ako súdy prvého stupňasprávnych veciach. Špecializovaný trestný súd má právomoc posudzovať závažné trestné veci vymenovanépríslušnom ustanovení Trestného poriadku 2 . Súdna rada zohráva ústrednú úlohu pri riadeníspráve súdovpri vymenúvaní, pozastavovaní výkonu funkcieodvolávaní sudcov, ako aj pri udržiavaní sudcovskej etiky. Polovicu jej členov (918) tvoria sudcovia, ktorých volia ich kolegovia. Ďalších členov súdnej rady vymenúva slovenská prezidentka, parlamentvláda 3 . Prokuratúra Slovenskej republiky je nezávislý štátny orgán, na čele ktorého stojí generálny prokurátor 4 . Slovensko sa zúčastňuje na Európskej prokuratúre. Slovenská advokátska komora je nezávislá samosprávna stavovská organizácia 5 .

Nezávislosť

Vnímaná úroveň nezávislosti súdnictva medzi podnikmi sa zlepšila, no zostáva stále nízka, zatiaľ čo medzi širokou verejnosťou je veľmi nízka. 30 % podnikov vníma úroveň nezávislosti súdnictva ako „pomerne dobrú alebo veľmi dobrú“, čo predstavuje výrazné zlepšenie oproti roku 2020 (15 %) 6 . Naopakširokej verejnosti nedošložiadnemu takémuto zlepšeniu vo vnímaní nezávislosti súdovsudcov, pričom 28 % vníma nezávislosť súdnictva ako „pomerne dobrú alebo veľmi dobrú“65 % ako „pomerne zlú alebo veľmi zlú“ 7 , čo zodpovedá dlhodobému trendu, ktorý bol zaznamenaný užSpráveprávnom štáte 2020 8 . Najčastejšie uvádzanými dôvodmi, pre ktoré je nezávislosť súdnictva vnímaná ako nedostatočná, sú zasahovanie alebo tlak zo strany vládypolitikov, rovnako ako aj zasahovanie alebo tlak motivovaný hospodárskymi alebo inými osobitnými záujmami 9 .

Orgány podnikali kroky v snahe riešiť obvinenia z korupcie a zo zneužitia funkcie v súdnictve. Po rozsiahlych policajných operáciách,ktorých sa zmieňovala Správaprávnom štáte 2020 10 , boli podniknuté aj ďalšie operácie.súčasnosti sa proti 20 sudcom 11 ďalším zástupcom spravodlivostipresadzovania práva 12 vedú trestné konania, ktoré sa týkajú vážnych podozreníkorupciezo zneužitia funkcie. Idevýsledok rastúcej snahy verejných orgánovobmedzenie korupciejustičnom systéme. Jeden sudca bol odsúdený. Trestné stíhanie viedloodstúpeniu viacerých sudcovfunkcie alebodočasnému pozastaveniu výkonu funkcie 13 .rámci európskeho semestra sa takisto poukázalo na potrebu ďalšieho riešenia konkrétnych problémovcelkovou integritou justičného systému. Slovensku bolotejto súvislosti adresované aj odporúčanie 14 .

Bola prijatá komplexná reforma súdnictva, ktorá zahŕňa novely ústavy a vykonávacích právnych predpisov. Nadväzuje to na vyhlásenie vládypresadení reformyzáujme obnovenia dôvery verejnostiprávny štát 15 , ako sa vysvetľujeSpráveprávnom štáte 2020 16 .decembri 2020 boli schválené novely ústavyvykonávacích právnych predpisov, vďaka ktorým sa zriadil najmä Najvyšší správny súd, zaviedli sa zmeny 17 do výberuvymenúvania sudcov Ústavného súduzmenilo sa niekoľko ustanovení týkajúcich sa súdnej rady. Zainteresované strany skonštatovali, že reforma odráža snahuzlepšenie justičného systémuposilnenie jeho nezávislosti 18 , hoci niektoré časti reformy sa stretliodmietaním (pozri ďalej).

Hoci niektoré prvky reformy týkajúcej sa Súdnej rady SR boli vítané, režim odvolania jej členov vzbudil obavy. Ústavná reforma zaviedla zmeny do spôsobu vymenúvania členov Súdnej rady SR, rozšírila jej právomocizmenila ustanovenieodvolávaní jej členov 19 . Reformou sa zaviedlo pravidlo, podľa ktorého majú byť sudcovia – členovia súdnej rady volení vo viacerých volebných obvodoch 20 . Cieľom tejto zmeny je podľa vlády zvýšiť legitimitu súdnej rady zabezpečením rozmanitejšieho zastúpenia sudcov. Tento cieľ jesúladeodporúčaniami Rady Európy 21 . Reformou sa rozširujú aj právomoci súdnej rady 22 . Okrem toho sareforme výslovne stanovuje, že členov súdnej rady vrátane jej predsedupodpredsedu môže kedykoľvek odvolať orgán, ktorý ich vymenoval 23 . Podľa dôvodovej správy 24 to znamená, že takýto návrh na odvolanie sa nemusí zakladať na žiadnych zákonom stanovených kritériách 25 ,môže byť namiesto toho motivovaný nedostatkom dôvery 26 . Zainteresované strany vyjadrili obavy, že tento aspekt reformy môže mať nepriaznivý vplyv na nezávislosť súdnej rady 27 . Ich obavy sa zohľadnili ajstanovisku predsedníctva Poradnej rady európskych sudcov (CCJE)9. decembra 2020 28 . Odvolaný člen môže napadnúť rozhodnutieodvolaní na Ústavnom súde SR podaním ústavnej sťažnosti 29 . Je dôležité, aby sa pre Súdnu radu SR vytvorili dostatočné záruky, pokiaľ idejej nezávislosť vo vzťahuzákonodarnejvýkonnej moci,teda aj spôsob, akým môžu byť odvolaní jej členovia 30 .

Zaviedol sa vek odchodu sudcov do dôchodku, aby mali viac istoty 31 . Na základe novely ústavy sudcovia odchádzajú do dôchodku po dosiahnutí veku 67 rokov 32 . Keďže reformou sa zrušila diskrečná právomoc súdnej rady navrhnúť odchod sudcu staršieho ako 65 rokov do dôchodku, zmena priniesla sudcom väčšiu právnu istotustabilitu.

Došlo k zmene režimu trestnoprávnej zodpovednosti sudcov. V októbri 2020 bola prijatá novela trestného zákona 33 , po ktorej nasledovala zmena ustanovenia ústavyimunite sudcov. Podľa reforiem nemôžu byť sudcovia 34 stíhaní za vyjadrenie právneho názoru počas svojho rozhodovania okrem prípadov, keď možno takéto rozhodovanie sudcu kvalifikovať ako spáchanie trestného činu 35 .tejto súvislosti bol do trestného zákona zavedený nový trestný čin „ohýbania práva“ 36 . Podľa tohto ustanovenia môžu byť sudcovia 37 stíhaní, ak pri rozhodovaní svojvoľne uplatňujú právoiného tým poškodia alebo zvýhodnia 38 . Toto ustanovenie sa má používať lenprípadoch zjavne svojvoľnýchnesprávnych rozhodnutí 39 . Trestné konania vedie špeciálny prokurátorŠpecializovaný trestný súd. Sudca stíhaný za takýto trestný čin má právo požiadať súdnu radu, aby vyjadrila svoj nesúhlaspokračovaním trestného stíhania. Ak súdna rada vysloví nesúhlastrestným stíhaním sudcu, rovná sa to ukončeniu konania 40 . Dočasné pozastavenie výkonu funkcie stíhaného sudcu je možné iba na základe rozhodnutia disciplinárneho súdu 41 . Hoci európske normy stanovujú, že vo výnimočných prípadoch úmyselného pochybenia alebo hrubej nedbanlivosti musia sudcovia prevziať zodpovednosť za svoje rozhodovanie, každý režim, ktorým sa riadi zodpovednosť sudcov, musí poskytovať jasnépresné záruky potrebné na zabránenie akémukoľvek riziku jeho použitia ako nástroja na vyvíjanie nátlaku na súdnu činnosť alebo ako systému politickej kontroly nad obsahom súdnych rozhodnutí 42 . Pri uplatňovaní týchto nových ustanovenípraxi je dôležité tieto záruky riadne dodržiavaťsúladeeurópskymi normami. Niektoré zainteresované strany vyjadrili znepokojenie nad ústavnou zmenou týkajúcou sa imunity sudcovtvrdia, že jej širokénejasné znenie by mohlo predstavovať riziko zneužitia 43 .

Nedávnou ústavnou reformou sa zmenil režim preloženia sudcov bez ich súhlasu. Nedávnou ústavnou reformou sa ustanovilo, že sudcovia môžu byť preložení bez svojho súhlasuprípade zmeny sústavy súdov, ak je takéto preloženie nevyhnutné na zabezpečenie riadneho výkonu súdnictva 44 . Podľa európskych noriem je možné vo výnimočných prípadoch preložiť sudcov bez ich súhlasu za predpokladu, že sú zavedené dostatočné záruky. Tieto záruky zahŕňajú požiadavku, aby sudca nebol preložený na súd nižšieho stupňaaby mohol využiť súdne preskúmanie 45 . Bude dôležité, aby vykonávací predpis 46 poskytoval dostatočné záruky so zreteľom na európske normy.

Pripravuje sa návrh reformy súdnej mapy. Zo správy Komisie Rady Európy pre hodnotenie efektívnosti justície (CEPEJ) 47 vyplynuli odporúčania, že by sa malo okrem iného zvážiť posilnenie špecializácie sudcovzmena súdnej mapy (a najmä zníženie počtu okresných súdov) 48 . Ministerstvo spravodlivosti preto zorganizovalo pracovné skupiny (v ktorých boli zastúpení aj sudcovia), ktoré mali pripraviť návrh reformy súdnej mapy 49 . Cieľom reformy je zvýšiť dôveru verejnostisúdnictvozlepšiť jeho efektívnosťkvalitu 50 . Návrh mapy za zakladá na potrebách, ako je dostatočná veľkosť súdov, aby sa sudcovia mohli na každom súde viac špecializovať, rešpektovanie kultúrnejregionálnej identitydostupnosť spravodlivosti 51 . Na základe údajovpracovnej záťaži súčasných súdov, ako ajinfraštruktúredostupnosti súdov sareforme navrhovalo zníženie počtu okresných súdov54 na 30krajských súdov8 na 3 52 . Sudcovia, zamestnanci súdovspisy by sa presunuli zo zaniknutých súdov na zachované nástupnícke súdy 53 . Od septembra do decembra 2020 bol návrh reformy predstavený sudcomďalším zainteresovaným stranám;januárivo februári 2021 rokovania pokračovali 54 . Ministerstvo spravodlivosti momentálne vyhodnocuje pripomienky predloženérámci verejnej konzultácie, ktorá prebiehala od polovice decembra 2020 do začiatku marca 2021 55 . Návrh reformy sa stretolkritikou zo strany viacerých zainteresovaných strán, ktoré okrem iného skonštatovali, že neboli do postupu vypracúvania návrhov dostatočne zaangažované,vyjadrili znepokojenie nad dostupnosťou súdov 56 . Po vznesení kritiky sa ministerstvo spravodlivosti rozhodlo pokračovaťkonzultáciách so sudcami až do septembra 2021. Po týchto konzultáciách sa do verejnej konzultácie opäť predloží prepracovaný návrh reformy súdnej mapy 57 . Keďže súčasťou reformy bude aj preloženie sudcov 58 ,tejto súvislosti je nutné uviesť, že sudcovia, ktorí budú počas reformy preložení bez svojho súhlasu, by mali mať podľa európskych noriem možnosť využiť procesné záruky, aby sa zabezpečilo, že ich nezávislosť nebude ohrozená (pozri vyššie). Komisia CEPEJ preskúmala návrh reformydospelazáveru, že použitá metodika jesúladejej usmerneniamijej hodnotiacou správou. Za pozoruhodný považovala prístup založený na dôkazoch, ktorý si zvolili slovenské orgány 59 . Vydala aj ďalšie odporúčania, napríklad zvážiť odklad vykonania reformy 60 .

Bol zriadený Najvyšší správny súd a plánuje sa zriadenie správnych súdov 61 . Očakáva sa, že nový systém správneho súdnictva bude pozostávaťtroch správnych súdov, ktorých zriadenie sa navrhujenávrhu reformy súdnej mapy, a z Najvyššieho správneho súdu, ktorý bol vytvorený nedávnou ústavnou reformoumal by začať fungovaťauguste 2021 62 . Predseda Najvyššieho správneho súdu bol vymenovaný 63 máji 2020momentálne prebieha výberové konanie na sudcov. Sudcov vyberie súdna rada 64 .návrhu reformy súdnej mapy (pozri vyššie) sa predpokladá zriadenie samostatnej súdnej sústavy troch prvostupňových súdov. Plánuje sa 65 , že predsedov týchto nových správnych súdov vyberie komisia zloženápiatich členov, ktorých by mal vybrať minister spravodlivosti, pričom dvajanich budú vybraníkandidátov navrhnutých súdnou radou 66 . Pokiaľ idevýber sudcov správnych súdov, navrhuje sa 67 , aby minister spravodlivosti 68 určil, ktoré pracovné miesta sa obsadia preložením sudcov 69 ktoré prostredníctvom výberového konania 70 . Pri zriaďovaní týchto súdovzavádzaní režimu, ktorý sa na ne bude uplatňovať, bude dôležité zohľadňovať európske normy 71 .

Voľby generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora sa uskutočnili podľa nového transparentného postupu. Parlament schválilseptembri 2020 zákon 72 , ktorým sa zaviedlo viacero zmien do postupu voľby generálneho prokurátorašpeciálneho prokurátora 73 . Zákonom sa rozšíril zoznam osôb, ktoré majú právo navrhnúť kandidáta na funkciu generálneho prokurátora 74 , kandidatúra sa umožnila aj osobám, ktoré nie sú prokurátormi,zaviedla sa požiadavka, aby kandidátov na generálneho prokurátora aj špeciálneho prokurátora vypočula národná rada na verejnej schôdzi 75 . Počas volieb kandidátov na generálneho prokurátoradecembri 2020špeciálneho prokurátora vo februári 2021 sa už uplatňovali nové pravidlá. Priebeh oboch volieb pozorne sledovali médiázainteresované strany skonštatovali, že postup je transparentnejší 76 .

Kvalita

Úsilie o pokrok v digitalizácii prináša výsledky, ale v praxi sa objavujú trhliny. Aktívne snahynapredovaniedigitalizácii justičného systému, ktoré boli vyvíjané za posledné roky 77 , začali prinášať výsledky. Slovensko je dobre vybavenéhľadiska procesných pravidiel umožňujúcich používanie digitálnych technológií na súdoch 78 dispozícii širokú škálu nástrojovinfraštruktúru, ktoré umožňujú diaľkovú komunikáciubezpečný vzdialený prístup na pracovisko 79 , bezpečnú elektronickú komunikáciu medzi súdmiadvokátmiinštitúciami 80 alebo možnosti pre používateľov začať konaniaobčianskych, obchodnýchsprávnych veciachsledovať ich 81 . Nedostatky sa však objavujú, najmä pokiaľ ideprokuratúru 82 digitálne riešenia pre súdne konaniatrestných veciach 83 . Ukazuje sa, že hoci sú nástrojeinfraštruktúry zavedené, ich používaniepraxi môže byť sťažené napríklad aj prekážkami, ako je nízka používateľská ústretovosť, vzájomná nekompatibilita rôznych používaných informačných systémov alebo nedostatok zručností používateľov 84 . Pandémia COVID-19 celkovo prispeladynamike procesu digitalizácie, no súčasne odhalila aj niektorétýchto praktických nedostatkov 85 .súčasnosti prebieha niekoľko projektov zameraných na riešenie potrieb justičného systému pod vedením novej sekcie vývoja informačných systémov justície na ministerstve spravodlivosti vrátane vývoja nového systému správy vecínového obchodného registra, ktoré boli zahrnuté aj do slovenského plánu obnovyodolnosti 86 .

Hoci mala pandémia na súdny systém značný dosah, súdy a advokáti dokázali vo všeobecnosti pokračovať vo svojej práci. Na okresnýchkrajských súdoch počet pojednávaní klesol. Pokiaľ sa pojednávania konali, bolo to buď prostredníctvom videokonferencie, aleboprípade potreby aj za fyzickej prítomnostidodržiavania bezpečnostných opatrení. Na Najvyšší súd nemala pandémia až taký vplyv, keďže okrem iného je väčšina jeho konaní písomná 87 . Pandémia mala dosah aj na právnikov, hoci nehlásili žiadne veľké prekážky pri výkone svojej práce 88 . Súdna rada pozorne sleduje situáciu na súdoch. Ministerstvo spravodlivosti uverejnilo usmerneniainformácie týkajúce sa obmedzení, čo súdy ocenili 89 .

Efektívnosť

Efektívnosť konaní v správnych veciach sa ďalej zhoršovala. Trend rastúcej dĺžky konanísprávnych veciachroku 2019 pokračovaldosiahol 518 dníporovnaní157 dňamiroku 2018 90 , čo jehľadiska EÚ porovnateľne zdĺhavé. Zároveň naďalej klesal aj podiel vyriešených vecí,to na 81,4 % v roku 2019 (v porovnaní96,1 % v roku 2018) 91 . To naznačuje, že systém nedokáže efektívne riešiť pracovné zaťaženiesprávnych veciach. Pokiaľ ideobčianskeobchodné veci, odhadovaná dĺžka konanísporových občianskychobchodných veciach saroku 2019porovnanírokom 2018 predĺžila na 170 dní (v porovnaní so 157 dňamiroku 2018) 92 . Rada Európy preskúmala niekoľko skupín vecí, ktoré sa týkali neprimeranej dĺžky občianskych súdnych konaní 93 .

II.Protikorupčný rámec

Právomoci na predchádzanie korupcii, jej odhaľovaniestíhanie sú na Slovensku rozdelené medzi viaceré orgány. Ústredným orgánom pre koordináciu predchádzania korupcii je Úrad vlády SR, ktorý priamo podlieha predsedovi vlády. Za odhaľovanievyšetrovanie korupčných trestných činov je zodpovedná Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboruvýnimkou trestných činov korupcie spáchaných príslušníkmi samotnej polícieurčitými orgánmi presadzovania práva, ktoré patria do pôsobnosti Úradu inšpekčnej služby 94 . Úrad špeciálnej prokuratúry 95 má výlučnú právomoc vyšetrovať trestné činy patriace do vecnej príslušnosti Špecializovaného trestného súdu vrátane trestných činov korupcie 96 .

Odborníci aj výkonní riaditelia podnikov vnímajú úroveň korupcie vo verejnom sektore aj naďalej ako vysokú. V Indexe vnímania korupcie organizácie Transparency International 2020 dosiahlo Slovensko 49 bodov zo 100umiestnilo sa na 17. miesteEurópskej úniina 60. mieste vo svete 97 . Toto vnímanie bolo za posledných päť rokov 98 relatívne stabilné 99 .

Strategický protikorupčný rámec je vytýčený v protikorupčnej politike na roky 2019 – 2023. Protikorupčná politika 100 sa zameriava najmä na predchádzanie korupcii prostredníctvom tzv. mäkkých opatreníje sprevádzaná akčným plánom, národným protikorupčným programom 101 viacerými rezortnými programami 102 . Keďže súčasný akčný plán jezásade totožnýpolitickým dokumentom, neprináša žiadne konkrétne operatívne kroky na uľahčenie vykonávania politických priorít. Národný protikorupčný program sasúčasnosti aktualizuje 103 . Na vykonávanie protikorupčnej politikyakčného plánu dohliada Odbor prevencie korupcie Úradu vlády SR. Dohľad nad vykonávaním rezortných programov jekompetencii príslušných ústredných orgánov štátnej správy 104 .

Trestnoprávny rámec bol doplnený novým zákonom o zaistení majetku, ktorý už nadobudol účinnosť. Zákonzaistení majetku 105 , ktorý nadobudol účinnosťjanuári 2021, okrem iného bráni legalizácii majetku pochádzajúcehotrestnej činnosti prevodom na tretie osobymení trestný zákon zavádzajúc nové trestné činy, ako napríklad trestný čin prijatia alebo poskytnutia nenáležitej výhodytrestný čin nepriamej korupcie 106 . Okrem toho sa zákonom zavádza pojem výnostrestnej činnosti. Zákonom sa zriaďuje nový Úrad pre správu zaisteného majetku 107 . Legislatívne nedostatky existujúsúvislostioprávnením polície požadovať od bánk finančné informácie podozrivých osôb vo fáze vyšetrovania týchto trestných činov 108 , ako ajsúvislostikriminalizáciou obchodovaniaúdajným vplyvom 109 .

Zavádzajú sa opatrenia zamerané na zvyšovanie zdrojov Úradu špeciálnej prokuratúry v záujme posilnenia jeho kapacít. Vláda schválila 10. februára 2021 návrh na zvýšenie zdrojovpočtu špecializovaných zamestnancov na Úrade špeciálnej prokuratúry 110 . Celkový počet prokurátorov saroku 2021 zvýšil35 na 38.snahe riešiť obavy týkajúce sa obmedzených zdrojovkapacít na stíhanie korupcie na vysokých miestach 111 sa na Úrade špeciálnej prokuratúry počet zamestnancov oddelenia, ktoré sa osobitne zaoberá korupcioutrestnými činmi súvisiacimikorupciou, zdvojnásobilpiatich na teraz už desať prokurátorov 112 . Reorganizácia sa uskutočnilapriebehu roka 2021 113 . Dospelo sa ajdohodevýraznom zvýšení rozpočtových zdrojov pre Úrad špeciálnej prokuratúry 114 . Pokiaľ ideúroveň dôverypolíciu, ako aj jej špecializáciudigitalizáciu, sú tu ešte stále obavy, čo má negatívny vplyv na spoluprácu prokuratúrypolíciou aj na odhaľovanie korupcietrestných činov súvisiacichkorupciou 115 . Ako sa uvádzaSpráveprávnom štáte 2020,účinnejšiemu finančnému vyšetrovaniu by prispelo najmä posilnenie forenznýchanalytických kapacít Národnej kriminálnej agentúry 116 . Plánuje sa komplexná reforma políciecieľom zmodernizovať políciutomto smere do júna 2022 117 .

Počas sledovaného obdobia sa na Slovensku výrazne zintenzívnil boj proti korupcii na vysokých miestach. Schopnosť vyšetrovaťstíhať korupciu na vysokých miestach sa po masových verejných demonštráciách proti vnímanej beztrestnosti korupcie na vysokých miestach po odhaleniachspojitostivraždou novinára Jána Kuciakajeho snúbenice Martiny Kušnírovejroku 2018 výrazne zlepšila. Od októbra 2020 bolo niekoľko bývalých vysokopostavených predstaviteľovradov polície, prokuratúrysúdnictva, ako aj zo súkromného sektora obvinenýchkorupcietrestných činov súvisiacichkorupciou 118 . Národná kriminálna agentúra začalaroku 2020 viesť konania158 prípadoch korupcie 119 . Počet osôb odsúdených za trestné činy korupcie sa od roku 2019 (62 odsudzujúcich rozsudkov) do roku 2020 viac ako zdvojnásobil (128 odsudzujúcich rozsudkov) 120 . Naposledymáji 2021 Národná kriminálna agentúra zadržala aj viacerých vysokopostavených úradníkovpozemkového fondu 121 , ktorí boli údajne zapojení do korupčných systémovrokoch 20162020 122 .tejto súvislosti Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) užroku 2020 po troch administratívnych vyšetrovaniach poľnohospodárskych platieb, ktoré odhalili nedostatkySlovenskom pozemkovom fonde, vyjadril obavytransparentnosť, rovnaké zaobchádzanie so žiadateľmiprenájomprávnu istotu vo vnútorných postupoch 123 . Spolupráca medzi Národnou kriminálnou agentúrou, Národným bezpečnostným úradom, Najvyšším kontrolným úradomFinančnou spravodajskou jednotkou by sa však ešte mohla zlepšiťprehĺbiťzáujme lepšieho odhaľovaniadokumentovania korupcie 124 . Problémom zostáva aj účinné vynucovanie práva pri podplácaní zahraničných verejných činiteľov 125 .

Slovenský parlament vymenoval vo februári 2021 predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov. Do šiestich mesiacov po vymenovaní predsedu 126 úrad začne vykonávať svoju činnosťplniť svoj mandát 127 . Funkčné obdobie predsedu úradu je sedem rokov. Úrad je nezávislý od akéhokoľvek iného orgánu 128 . Mandát úradu sa bude zameriavať na porušovanie právana ochranu pred odvetnými opatreniami oznámeného subjektu na základe zásady zachovania mlčanlivostitotožnosti oznamovateľa 129 . Úlohou úradu je poskytovať poradenstvo, odbornú prípravu, metodické usmerneniazvyšovať informovanosť verejnostioznamovaní protispoločenskej činnosti vrátane prípadov korupcie. Úrad sa zodpovedá parlamentubude mu predkladať výročnú správu. Cieľovou skupinou úradu je verejný aj súkromný sektor.

Slovensko sa zaviazalo, že v novembri 2021 predloží návrh zákona o lobizme. Legislatívny postup pod vedením úradu vlády 130 jepočiatočnej prípravnej fáze 131 . Hoci bolo už niekoľko pokusovprijatie legislatívy, lobizmus zostáva na Slovensku zatiaľ neregulovaný 132 . Preto neexistujú právne definície lobistov, lobistických činnostícieľov lobizmu, ani účinné sankcie za neprimeraný lobizmus alebo legislatívnu stopu 133 . Súvisiace právne predpisynástroje však umožňujú sledovať pripomienky zainteresovaných stránzistiť, do akej miery ovplyvnili legislatívny návrh 134 . Na rok 2021 je naplánovaný aj Etický kódex poslanca NR SR 135 zavedenie legislatívneho nariadeniapravidlách po skončení zamestnania (tzv. jav otáčavých dverí) 136 . Účinnosť nadobudli novely zákonaochrane verejného záujmu, ktoré stanovujú povinnosť oznamovať dary alebo iné výhodypoužívanie hnuteľnej alebo nehnuteľnej veci 137 .

Vláda má v úmysle vytvoriť nový centralizovaný úrad na monitorovanie a overovanie majetku, ktorý sa bude vzťahovať aj na úradníkov v najvyšších výkonných funkciách. Úrad vlády jespolupráciparlamentompočiatočnej fáze koncipovania legislatívneho návrhu na zriadenie jednotného úradu 138 . Systém majetkových priznaní pre poslancov parlamentu, sudcov, prokurátorov, verejných činiteľovštátnych zamestnancov je zatiaľ decentralizovaný. Na začiatku roka 2021 boli zaznamenané veľké oneskoreniauverejňovaní majetkových priznaní poslancov parlamentu za rok 2019, ktoré sa mali predložiťauguste 2020. Súviselo topandémiou COVID-19prebiehajúcimi postupmi ukladania pokút za nedodržiavanie predpisov 139 .

Financie politických strán sú transparentné, no dohľad by sa mohol posilniť. Hlavným zákonom upravujúcim financovanie politických strán na Slovensku je zákonpolitických stranáchpolitických hnutiach 140 . Dary politickým stranám sú ohraničené na 5 000 EURhotovosti za kalendárny rok, pričom počas predvolebných období takýto limit neexistuje. Dary od zahraničných subjektovanonymných darcov sú zakázané.prípade nesplnenia povinnosti môže Štátna komisia pre voľbykontrolu financovania politických strán uložiť pokutu vo výške dvojnásobku príjmudaru alebo bezodplatného plnenia. Strany sú povinné predkladať štátnej komisii výročné správysvojich finančných prostriedkoch. Finančné správy sa zverejňujú. Správy kontroluje Národná rada Slovenskej republikymusia sanich uvádzať finančné informácie týkajúce sa predvolebných kampanítotožnosti darcov 141 . Ľudské kapacity orgánov dohľadu sú obmedzenépolitické nominácie do týchto orgánov znepokojivé 142 . Zákon prijatýpriebehu dvoch dní, ktorým sa sprísnili pravidlá financovania kampane pred voľbamiroku 2020 tak, že sa obmedzili dary 143 , mal vplyv najmä na novozaložené strany,preto medzi novými stranami, občianskou spoločnosťoumédiami vyvolal obavy, či bude súťaž medzi stranami spravodlivá.

Podľa prokuratúry nemala pandémia COVID-19 údajne žiadny konkrétny vplyv na výskyt korupcie, odhaľovanie korupcie ani na úsilie o boj proti korupcii na Slovensku. Niektoré súdne konania boli odloženédôvodu pandémie COVID-19, čo prispelonahromadeniu nevybavených prípadov 144 . Vysokorizikové sektory, ktoré boli náchylné na korupciu už aj pred pandémiou (vrátane verejného obstarávaniasektora zdravotnej starostlivosti) zostali do veľkej miery náchylné na korupciu aj počas pandémie, pričomsektore zdravotnej starostlivosti sa zvýšilo riziko, ako aj výskyt systémov subvenčných podvodov súvisiacichpandémiou 145 .rámci rezortného protikorupčného programu ministerstva zdravotníctva 146 bola vytvorená osobitná pracovná skupina, ktorá mala posúdiť korupčné rizikásúvislostipandémiou COVID-19, pričom sa zistili dve rizikové oblasti, ktoré sa týkali neoprávnených žiadostípreplatenie nákladovduplicity žiadostíúhradu 147 .snahe skrátiť obdobie potrebné na obstaranie tovaru, služiebstavebných prác počas pandémie vláda pripravila legislatívny návrh 148 , ktorým sa novelizuje jej zákonverejnom obstarávaní.máji 2021 sa však návrh zrevidoval po verejnej petíciikritike za vylúčenie Úradu pre verejné obstarávaniepôvodne plánovaného revízneho postupu, čím sa vylúčila verejná kontrola nadlimitných zákaziek 149 . Podľa občianskej spoločnosti sazrevidovanom legislatívnom návrhu vyriešili obavy uvedenépetícii, čím sa zvyšuje transparentnosťverejná kontrola,teda znižujú korupčné riziká 150 .

III.Pluralita a sloboda médií

Ústava SR zakotvuje právo vyjadriť svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímaťrozširovať ideyinformácie, ako aj právo na prístupinformáciám. Právo na informácie je zakotvenézákoneslobodnom prístupeinformáciám 151 . Zákonvysielaníretransmisii 152 je zameraný na zabezpečenie plurality informácií, zatiaľ čotlačovom zákone 153 sa stanovujú pravidlá týkajúce sa tlačenovinárov 154 . Legislatíva, ktorou sa má zákonvysielaníretransmisii zosúladiť so smernicouaudiovizuálnych mediálnych službách 155 , zatiaľ nebola schválená.

Rada pre vysielanie a retransmisiu funguje samostatne 156 . Keďže Rada pre vysielanieretransmisiu disponuje vlastným rozpočtom, pridelené zdroje sa považujú za primerané na plnenie jej úloh 157 pravidlá vymenúvaniaodvolávania členov rady sú jasne stanovené zákonom 158 , Monitor plurality médií 2021 159 potvrdzuje, že nezávislosť rady je celkovo zaručená, hoci príležitostné politické nominácie zostávajú problematické.

Očakáva sa, že novelou zákona o vysielaní a retransmisii sa zavedie rámec na zabezpečenie transparentnosti vlastníctva médií. Hoci sa očakáva, že sa touto novelou, ktorej prijatie je naplánované na koniec septembra 2021 160 , zavedú ustanoveniatransparentnosti vlastníckej štruktúryskutočného vlastníctva, ako sa stanovujesmerniciaudiovizuálnych mediálnych službách,správe MPM 2021 sa opäť konštatuje 161 , že vzhľadom na chýbajúcu reguláciu zostáva táto oblasť vysoko riziková  162 . Zákonvysielaníretransmisii obsahuje stropylimity, ktorými sa má zabrániť vysokej miere horizontálnej koncentrácie vlastníctva na televíznomrozhlasovom trhu. Súčasnú situáciu je však ťažké posúdiť vzhľadom na nedostatok údajovpríjmochtrhových podieloch 163 .

Viacero osôb zapojených do vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v roku 2018 bolo odsúdených. Tri osoby boli odsúdené Špecializovaným trestným súdom na 1525 rokov odňatia slobody. Proti jednémurozsudkov sa obžalovaný odvolal. Prokurátor podal odvolania proti prvostupňovým rozsudkomoslobodení údajných objednávateľov vraždy spod žaloby 164 . Najvyšší súd 15. júna 2021 zrušil prvostupňové rozsudky Špecializovaného trestného súduoslobodenívrátil vec tomuto súdu. Najvyšší súd zároveň potvrdil trest 25 rokov odňatia slobody, ktorý bol vymeraný ďalšiemu obvinenému 165 .

Boli hlásené verbálne útoky na novinárov a médiá zo strany vládnych aj opozičných politikov. Novinári boli obvinení zo zákernosti a z oslabovania práce vlády počas pandémie COVID-19. Platforma Rady Európy na podporu ochrany žurnalistikybezpečnosti novinárov uverejnila od septembra 2020 jedno upozornenie pre Slovensko 166 , ktoré sa týkalo sledovania novinára neidentifikovanými osobami 167 . Navrhovaná legislatíva, ktorá má posilniť ochranu novinárov, bola odloženádôvodu pandémie COVID-19 168 . Návrhy obsahujú okrem iného vymedzenie statusu novinárov, ochranu novinárskych zdrojov, ako aj lepší prístupinformáciám. Vláda okrem toho pripravuje novely súčasných prísnych trestnoprávnych zákonov Slovenskaohováranícieľom poskytnúť novinárom záruky. Nezaviedla sa žiadna schéma na podporu spravodajských médií, ktorou by sa zmiernil vplyv, ktorý na ne mala pandémia COVID-19 169 .

IV.Iné inštitucionálne otázky súvisiace so systémom bŕzd a protiváh

Slovensko je parlamentná republika,ktorej je národná rada (parlament) jediným ústavodarnýmzákonodarným orgánom 170 . Právo navrhovať právne predpisy majú výbory národnej rady, jednotliví poslanci národnej radyvláda 171 . Ústavný súd rozhodujesúlade zákonovústavou, ústavnými zákonmimedzinárodnými dohodamizabezpečuje dodržiavanie základnýchústavných práv. Pri ochrane základných práv zohrávajú úlohu aj nezávislé orgány.

Vynorili sa obavy v súvislosti s inkluzívnosťou procesu tvorby práva. Nedávna ústavná reforma (pozri oddiel I) bola oznámenáprogramovom vyhlásení vládyapríla 2020po jej predložení viacerým zainteresovaným stranám 172 písomnej verejnej konzultáciijúli 2020 bola začiatkom októbra 2020 predložená parlamentuschválenádecembri 2020. Zainteresované strany vyjadrili znepokojenie nad tým, že nedošlorozsiahlejinformovanej diskusiihlavných prvkoch reformyže sa vzhľadom na rozsahvýznam reformy nedostatočne konzultovaloBenátskou komisiou 173 . Zainteresované strany zdôraznili, že je dôležité, aby novely ústavy nasledovali až po otvorenejvčasnej verejnej diskusii, do ktorej sú zapojené zainteresované stranyobčianska spoločnosťsúladeeurópskymi normami 174 . Zainteresované strany vyjadrili obavy ajsúvislostiich nedostatočným zapojením do iných legislatívnych procesov 175 a v súvislostivyužívaním zrýchlených postupovparlamente ajprípade právnych predpisov, ktoré nesúviseli výlučnepandémiou 176 .

Plány zlepšiť zákonodarný proces a posilniť transparentnosť, efektívnosť a zodpovednosť verejnej správy oznámené v roku 2020 sa zatiaľ nezrealizovali 177 . Nová vláda, ktorá začala pracovať apríla 2021, zahrnula do svojho programového vyhlásenia záväzky predchádzajúcej vlády 178 , že zlepší proces tvorbyschvaľovania právnych predpisov, posilní transparentnosť, efektívnosťzodpovednosť verejnej správy, rozšíri prístupinformáciámrozšíri uplatňovanie otvoreného vládnutia. Prevzala aj záväzok posilniť právomoci Najvyššieho kontrolného úradu 179 . Návrhytomto smere ešte neboli predloženénezačali sa ani konzultácie so zainteresovanými stranami. Novelu zákonaslobodnom prístupeinformáciám vláda zatiaľ iba pripravuje 180 .

Ústavnou reformou sa výslovne stanovuje, že Ústavný súd nemá právomoc preskúmavať ústavné zákony.minulosti si Ústavný súd priznal právomoc posudzovať ústavnosť ústavných zákonov, ktorú raz využil na ochranu nezávislosti súdnictva 181 . Nedávnou ústavnou reformou (pozri oddiel I) sa znenie ústavy novelizovalo tak, že výslovne zakazuje Ústavnému súdu preskúmavať ústavnosť takýchto zákonov. Zainteresované strany túto zmenu kritizovali 182 . Ústavnosť tejto novely bola napadnutá na Ústavnom súde, no Ústavný súd zatiaľtejto veci nerozhodol 183 .

Parlament novelizoval legislatívu týkajúcu sa núdzového stavu, aby ho bolo možné predĺžiť aj po uplynutí 90 dní. Počas núdzového stavu parlament pokračoval vo svojej činnosti bez závažných narušení 184 . Vláda môže počas núdzového stavu prijímať nariadenia, ktoré obmedzujú určité právaslobody, ako je napríklad sloboda pohybu 185 . Núdzový stav môže vláda vyhlásiť najviac na 90 dní za podmienok stanovenýchústavnom zákone 186 . Po núdzovom stave, ktorý platil od 16. marca 2020 do 13. júna 2020 187 , vyhlásila vláda od 1. októbra 2020 nový núdzový stav. Parlamentdecembri 2020 novelizoval príslušnú legislatívu, aby umožnil vláde opakovane predlžovať núdzový stav40 dnítým, že toto predĺženie musí následne schváliť parlament 188 . Núdzový stav sa skončil 15. mája 2021. Ústavný súd má právomoc preskúmať ústavnosť vyhláseniapredĺženia núdzového stavu 189 . Zainteresované strany však poukazovali na to, že lehoty na takéto preskúmanie sú krátke 190 . Na Ústavný súd bola podaná žiadosťposúdenie ústavnosti vyhlásenia núdzového stavujednéhojeho predĺžení. Ústavný súdoboch prípadoch potvrdil súladpríslušnou legislatívou 191 . Ústavný súd preskúmal okrem toho aj viaceré opatrenia prijatésúvislostipandémiouobjasnil otázky týkajúce sa právomoci všeobecných súdov rozhodovaťtakýchto opatreniach. Po následných legislatívnych zmenách 192 však vznikli obavy, že právo na súdne preskúmanie určitých opatrení nemusí byť dostatočne zaručené 193 .

Verejná ochrankyňa práv a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva zohrávali počas pandémie aktívnu úlohu pri ochrane základných práv občanov. Verejný ochranca práv je nezávislý orgán poverený ochranou základných právslobôdkonaniach pred orgánmi verejnej správyďalšími orgánmi verejnej moci, zatiaľ čo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva je príslušná národná inštitúcia pre ľudské práva, ako aj orgán pre rovnosť na Slovensku 194 . Počas pandémie COVID-19 verejná ochrankyňa práv zaznamenala nárast sťažnostítakmer 50 %, ako aj zvýšenie počtu žiadostí verejnostivydanie usmerneníprotipandemických opatreniach 195 . Pracovné zaťaženie Slovenského národného strediska pre ľudské práva bolo porovnateľnépracovným zaťažením za posledné roky, ale obsah sťažností sa zmenil, pričom väčšina sa týkala protipandemických opatrení 196 . Inštitúcie zistili, že došloporušeniam vo viacerých oblastiach. Ide napríkladštátom nariadenú karanténu osôb po návrate zo zahraničia, izoláciu niektorých celých rómskych osádobmedzenia prístupuzdravotnej starostlivostipráva na vzdelanie 197 .

Právny rámec podporujúci organizácie občianskej spoločnosti je naďalej platný, objavili sa však obavy v súvislosti s obmedzovaním finančných prostriedkov pre niektoré mimovládne organizácie 198 . Nová vláda prevzala záväzok pokračovaťposilňovaní občianskej spoločnosti 199 .decembri 2020 bol spustený nový register mimovládnych neziskových organizácií 200 . Predstavuje jediný verejný register všetkých organizácií vymedzených príslušným zákonom, ktorý funguje na Slovensku,jeho cieľom je ďalej zlepšovať transparentnosť. Zainteresované strany vyjadrili znepokojenie nad verbálnymi útokmi verejných orgánovpolitikov na aktivistovorganizácie občianskej spoločnosti 201 nad zámerným obmedzovaním verejných finančných prostriedkov pre organizácie, ktoré podporujú rodovú rovnosť 202 . Fungovanie viacerých organizácií občianskej spoločnosti bolo navyše vystavené tlaku pod vplyvom pandémie COVID-19zainteresované strany boli mimoriadne znepokojené celkovými dôsledkami pandémie na finančnú situáciu MVO 203 .



Príloha I: Zoznam zdrojov v abecednom poradí*

* Zoznam príspevkov prijatých v rámci konzultácií k Správe o právnom štáte 2021 sa nachádza na https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/upholding-rule-law/rule-law/rule-law-mechanism/2021-rule-law-report-targeted-stakeholder-consultation .

Aktuality.sk (2021), NAKA opäť zadržala finančníka Kvietika aj viacero ľudí zo Slovenského pozemkového fondu ( https://www.aktuality.sk/clanok/892385/naka-opat-zadrzala-financnika-martina-kvietika ).

Centrum pre pluralitu a slobodu médií (2021), Monitorovanie plurality médií 2021.

Európska komisia (2020), Správa o právnom štáte, Kapitola o situácii v oblasti právneho štátu na Slovensku.

Európska komisia (2021), Porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície.

Európska komisia (2021), tlačová správa č. 03/2021, OLAF uzatvára prípady týkajúce sa poľnohospodárskych fondov EÚ na Slovensku ( https://ec.europa.eu/anti-fraud/media-corner/news/21-01-2021/olaf-closes-cases-eu-agricultural-funds-slovakia_sk ).

Európska komisia, Efektívnosť a kvalita slovenského súdneho systému, Hodnotenie a odporúčania na základe nástrojov CEPEJ, CEPEJ-COOP(2017)14), vypracované Komisiou Rady Európy pre hodnotenie efektívnosti justície (2017).

Európska komisia, Preskúmanie reformy súdnej mapy v Slovenskej republike odborníkmi CEPEJ, vypracované Komisiou Rady Európy pre hodnotenie efektívnosti justície (2020).

Európska komisia, Výročná štúdia vypracovaná Komisiou Rady Európy pre hodnotenie efektívnosti justície.

Európska sieť národných inštitúcií pre ľudské práva (2021), Príspevok k Správe o právnom štáte 2021.

Európska sieť súdnych rád (2012 – 2013), Správa o minimálnych normách pre hodnotenie profesionálnej výkonnosti a neodvolateľnosť sudcov.

Európsky súd pre ľudské práva, rozsudok15. septembra 2015, Javor and Javorova, 42360/10, stav vykonania ( http://hudoc.exec.coe.int/eng?i=004-7717 ).

Európsky súd pre ľudské práva, rozsudok24. júla 2012, Maxian and Maxianova, 44482/09, stav vykonania ( http://hudoc.exec.coe.int/eng?i=004-7711 ).

Európsky súd pre ľudské práva, rozsudok27. júna 2017, Ivan, 57405/15, stav vykonania ( http://hudoc.exec.coe.int/eng?i=004-47309 ).).

Európsky súd pre ľudské práva, rozsudok31. augusta 2018, Balogh and others, 35142/15, stav vykonania ( http://hudoc.exec.coe.int/eng?i=004-51541 ).

Európsky súd pre ľudské práva, rozsudok z 9. marca 2021, Bilgen/Turkey, 1571/07.

Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu (2019), rýchly prieskum Eurobarometra 482: postoj podnikov ku korupcii v EÚ.

Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu (2020), osobitný prieskum Eurobarometra 502: korupcia.

GRECO (2019), piate kolo hodnotenia – hodnotiaca správa, Slovenská republika.

GRECO (2019), štvrté kolo hodnotenia, Dodatok k Druhej správe o stave plnenia, Slovenská republika.

GRECO (2021), Slovakia: GRECO regrets slow progress in preventing corruption of parliamentarians, judges and prosecutors (Slovensko: Skupina GRECO vyjadruje poľutovanie nad pomalým pokrokom pri predchádzaní korupcii poslancov, sudcovprokurátorov) ( https://www.coe.int/en/web/portal/-/slovakia-greco-regrets-slow-progress-in-preventing-corruption-of-parliamentarians-judges-and-prosecutors ).

GRECO (2021), štvrté kolo hodnotení, Dodatok k Druhej správe o stave plnenia, Slovenská republika.

Komunikačná platforma slovenských sudcov Sudnamoc.sk a Združenie sudcov Slovenska (2021), Príspevok k Správe o právnom štáte 2021.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvojainformatizácie SR (2020), tlačová správa, Vicepremiérka Remišová: 1,1 milióna eur na pomoc mimovládnym organizáciám v boji s COVID–19 ( https://www.mirri.gov.sk/aktuality/podpredsednicka-vlady/vicepremierka-remisova-11-miliona-eur-na-pomoc-mimovladnym-organizaciam-v-boji-s-covid-19/ ).

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, Analytické centrum (2020), Odporúčania pre tvorbu novej súdnej mapy ( http://web.ac-mssr.sk/wp-content/uploads/2020/sudna_mapa/nova_sudna_mapa_3_0_final.pdf ).

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, Analytické centrum (2020), Odporúčania pre tvorbu novej súdnej mapy ( http://web.ac-mssr.sk/wp-content/uploads/2020/sudna_mapa/nova_sudna_mapa_3_0_final.pdf ).

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, Analytické centrum (2020), Reforma súdnej mapy http://web.ac-mssr.sk/wp-content/uploads/2020/sudna_mapa/Reforma_sudnej_mapy_na_citanie.pdf ).

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, Časová os tvorby súdnej mapy ( http://web.ac-mssr.sk/wp-content/uploads/2020/sudna_mapa/20210223_Casov%C3 %A1_os_Sudna_mapa_v.2.pdf ).

Ministerstvo zdravotníctva SR, Rezortný protikorupčný program ( https://www.health.gov.sk/Zdroje?/dokumenty/mzsr/rezortny-protikorupcny-program.rtf ).

OECD (2012), Implementing the OECD Anti-Bribery Convention, Phase 3: Slovak Republic (Vykonávanie Dohovoru o boji s podplácaním zahraničných verejných činiteľov v medzinárodných obchodných transakciách, 3. fáza: Slovenská republika).

OECD (2014), Implementing the OECD Anti-Bribery Convention, Follow-Up to the Phase 3 Report and Recommendation: Slovak Republic (Vykonávanie Dohovoru o boji s podplácaním zahraničných verejných činiteľov v medzinárodných obchodných transakciách, Opatrenia prijaté v nadväznosti na 3. fázu a jej odporúčania: Slovenská republika).

OECD (2017), Implementing the OECD Anti-Bribery Convention, Phase 1bis Report: Slovak Republic (Vykonávanie Dohovoru o boji s podplácaním zahraničných verejných činiteľov v medzinárodných obchodných transakciách, Správa o fáze 1a).

Poradná rada európskych sudcov (2007), Stanovisko č. 10.

Poradná rada európskych sudcov (2016), Stanovisko č. 19.

Predsedníctvo Poradnej rady európskych sudcov (2020), Stanovisko z 9. decembra 2020, CCJE-BU(2020)3.

Rada Európy (2020): Odporúčanie Rady z 20. mája 2020, ktoré sa týka národného programu reforiem Slovenska na rok 2020 a ktorým sa predkladá stanovisko Rady k programu stability Slovenska na rok 2020, COM(2020) 525 final.

Rada Európy, Benátska komisia (2013), Opinion on the Draft Amendments to the Organic Law on Courts of General Jurisdiction of Georgia, CDL-AD(2013)007-e [Stanovisko k návrhu zmien organického zákona o všeobecných súdoch Gruzínska, CDL-AD(2013)007-e].

Rada Európy: Benátska komisia (2005), Second interim opinion on constitutional reforms in the Republic of Armenia, CDL-AD(2005)016 [Druhé predbežné stanovisko k ústavným reformám v Arménskej republike, CDL-AD(2005)016].

Rada Európy: Benátska komisia (2010), Report on Constitutional Amendment, CDL-AD(2010)001 [Správa o novele ústavy, CDL-AD(2010)001].

Rada Európy: Výbor ministrov (2010), Odporúčanie Výboru ministrov CM/Rec(2010)12 členským štátom o sudcoch: nezávislosť, efektívnosť a zodpovednosť.

Slovenská advokátska komora (2021), Príspevok k Správe o právnom štáte 2021.

Slovenská advokátska komora (2021), tlačová správa23. marca 2021, Predseda SAK navštívil nového generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže, ( https://www.sak.sk/web/sk/cms/news/form/list/form/row/596497/_event ).

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (2019), Správa o dodržiavaní ľudských práv ( http://www.snslp.sk/wp-content/uploads/Sprava-o-LP-v-SR-za-rok-2020-.pdf ).

Slovenskí právnici, Otvorená výzva a príspevok k Správe o právnom štáte 2021, ( https://pravnystat.eu ).

Súdny dvor Európskej únie, rozsudok z 18. mája 2021, Spojené rumunské veci, C-83/19, C-127/19, C-195/19, C-291/19, C-355/19 a C-397/19.

Súdny dvor Európskej únie, rozsudok z 20. apríla 2021, Repubblika, C-896/19.

Súdny dvor Európskej únie, rozsudok z 25. júla 2018, LM, C‑216/18 PPU.

Transparency International (2020), Exporting corruption (Správa o vývoze korupcie).

Transparency International (2021), Index vnímania korupcie 2020.

UNCAC, Implementation Review - 1st cycle (2010-2015), Country Review Report of Slovak Republic, [Správavykonávaní Dohovoru Organizácie Spojených národov proti korupcii – prvé kolo preskúmania (2010-2015), Správavykonávaní dohovoru Slovenskou republikou] ( https://www.unodc.org/documents/treaties/UNCAC/CountryVisitFinalReports/2013_07_11_Slovakia_Final_Country_Report.pdf ).

Únia občianskych slobôd pre Európu (2021), Príspevok k Správe o právnom štáte 2021.

Ústavný súd SR, rozhodnutie z 30. januára 2019, PL. ÚS 21/2014-96.

Ústavný súd SR, rozhodnutie z 31. marca 2021, PL. ÚS 2/2021.

Ústavný súd SR, rozhodnutie zo 14. októbra 2020, PL. ÚS 22/2020.

Verejný ochranca práv (2020), Správa o činnosti verejného ochrancu práv za obdobie roka 2020, ( https://www.vop.gov.sk/files/VOP_VS20_SK_1.pdf ).

Vláda Slovenskej republiky (2021), Príspevok Slovenska k Správe o právnom štáte 2021.

Vláda SR (2018), Návrh protikorupčnej politiky Slovenskej republiky na roky 2019 – 2023 ( https://rokovania.gov.sk/download.dat?id=588DFBA123494910A70AF18737B85A81-034BF7E75BABC88FC3A419E44DED1345 ).

Vláda SR (2019), Národný protikorupčný program Slovenskej republiky ( https://rokovania.gov.sk/download.dat?id=F75436C4AF3C4D96AE93D60FD6BCA184-99C291B1BA87B0B9BF1E773CB8DA6BA0 ).

Vláda SR (2021), Plán obnovy a odolnosti Slovenskej republiky) (https://www.planobnovy.sk/files/dokumenty/kompletny-plan_obnovy.pdf)

Vláda SR, Plán legislatívnych úloh vlády SR na rok 2021 ( https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy?p_p_id=processDetail_WAR_portletsel&p_p_lifecycle=2&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_cacheability=cacheLevelPage&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=1&_processDetail_WAR_portletsel_fileCooaddr=COO.2145.1000.3.4201465&_processDetail_WAR_portletsel_file=pl%C3 %A1n-2021.pdf&_processDetail_WAR_portletsel_action=getFile ).

Vláda SR, Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2020 – 2024 ( https://www.mpsr.sk/programove-vyhlasenie-vlady-slovenskej-republiky-na-obdobie-rokov-2020-2024/800-17-800-15434/ ).

Vláda SR, Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2021 – 2024 ( https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=494677 ).

Vláda SR, Správa o činnosti verejného ochrancu práv za obdobie roka 2020 ( https://www.vop.gov.sk/files/VOP_VS20_SK_1.pdf ).



Príloha II: Návšteva Slovenska

Útvary Komisie absolvovali v apríli 2021 virtuálne stretnutia s týmito subjektmi:

·Združenie sudcov

·Úrad vlády – Odbor prevencie korupcie

·Sudcovia za otvorenú justíciu

·Súdna rada

·Liga za ľudské práva

·Ministerstvo kultúry

·Ministerstvo zdravotníctva

·Ministerstvo vnútra

·Ministerstvo spravodlivosti

·Národné stredisko pre ľudské práva

·Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru

·Partnerstvo pre otvorené vládnutie

·Generálna prokurátora

·Verejný ochranca práv

·Slovenská advokátska komora

·Slovenská Rada pre vysielanieretransmisiu

·Úrad špeciálnej prokuratúry

·Najvyšší súd

·Transparency International

·Via Iuris

* Komisia sa na viacerých horizontálnych stretnutiach stretla aj s týmito organizáciami:

·Amnesty International

·Centrum pre reprodukčné práva

·CIVICUS

·Únia občianskych slobôd pre Európu

·Civil Society Europe

·Konferencia európskych cirkví

·EuroCommerce

·European Center for Not-for-Profit Law

·Európske centrum pre slobodu tlačemédií

·Európske občianske fórum

·Európska federácia novinárov

·European Partnership for Democracy

·Európske fórum mládeže

·Front Line Defenders

·Human Rights House Foundation

·Human Rights Watch

·ILGA-Europe

·Medzinárodná komisia právnikov

·Medzinárodná federácia pre ľudské práva

·International Planned Parenthood Federation European Network (IPPF EN)

·Medzinárodný tlačový inštitút

·Netherlands Helsinki Committee

·Open Society European Policy Institute

·Philanthropy Advocacy

·Protection International

·Reportéri bez hraníc

·Transparency International EU

(1)      Opis sústavy súdov možno nájsť napr. vo Výročnej štúdii, ktorú pre Európsku komisiu vypracovala Komisia Rady Európy pre hodnotenie efektívnosti justície (CEPEJ).
(2)      Slovenský trestný poriadok, paragraf 14 (napr. úkladná vražda, korupcia, terorizmus, organizovaná trestná činnosť, závažné hospodárske trestné činy, poškodzovanie finančných záujmov EÚ atď.).
(3)      Článok 141a Ústavy Slovenskej republiky.
(4)      Články 149151 Ústavy Slovenskej republiky; zákon č. 153/2001 Z. z.prokuratúre.
(5)      Parlamentný zákon č. 586/2003 Z. z.advokácii a o zmenedoplnení zákona č. 455/1991 Zb.živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) zo 4. decembra 2003.
(6)      Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2021, obrázok č. 50. Úroveň vnímanej nezávislosti súdnictva sa kategorizuje takto: veľmi nízka (menej ako 30 % respondentov vníma nezávislosť súdnictva ako pomerne dobrúveľmi dobrú); nízka (3039 %), priemerná (4059 %), vysoká (6075 %), veľmi vysoká (viac ako 75 %).
(7)      Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2021, obrázok č. 49.
(8)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 23.
(9)      Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2021, obrázky č. 4951.
(10)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 2.
(11)      Od mája 2021. Podľa informácií poskytnutých Súdnou radou SR.
(12)      Prokurátori, policajtiprávnici vrátane vysokopostavených úradníkov, ako sú bývalý prezident polície, generálny prokurátor, špeciálny prokurátor alebo bývalý štátny tajomník ministerstva spravodlivosti.
(13)      Podľa informácií poskytnutých slovenskými orgánmi.
(14)      Odporúčanie Rady20. mája 2020, ktoré sa týka národného programu reforiem Slovenska na rok 2020ktorým sa predkladá stanovisko Radyprogramu stability Slovenska na rok 2020, COM(2020) 525 final.
(15)      Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2020202419. apríla 2020, s. 8.
(16)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 3.
(17)      Príspevok od Via Iuris (Únia občianskych slobôd)Správeprávnom štáte 2021, s. 3. Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(18)      Príspevok od Via Iuris (Únia občianskych slobôd)Správeprávnom štáte 2021, s. 3. Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(19)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 4.
(20)      Súdna rada sa skladá18 členov,ktorých polovicu tvoria sudcovia, ktorých volia ich kolegovia. Vláda, parlamentprezident republiky si takisto vyberú po troch členoch. Takéto zloženie jesúladeOdporúčaním Výboru ministrov Rady Európy CM/Rec(2010)12, bodmi 26 – 27.
(21)      Odporúčanie Výboru ministrov Rady Európy CM/Rec(2010)12, bod 27.
(22)      Touto zmenou sa súdnej rade udeľuje predovšetkým právomoc posudzovať majetkové priznania sudcov.
(23)      Ďalšie informácievymenúvaní sú uvedenépoznámke pod čiarou č. 20. Podľa dôvodovej správy ústavného zákona č. 422/20 (s. 20) táto možnosť existovalaústave už aj predtýmnovelou sa jej existencia výslovne potvrdzuje. Ústavný súd všakzjednocujúcom stanovisku19. septembra 2018 PLz. ÚS 2/2018 rozhodol opačne.
(24)      Dôvodová správa ústavného zákona č. 422/20, s. 24.
(25)      Ako vysvetlili zástupcovia slovenskej vlády,súladeustálenou judikatúrou Ústavného súdu SR nesmie byť odvolanie diskriminačné ani svojvoľné. Informácie získané počas nadväzujúceho stretnutiaSpráveprávnom štáte 2020.
(26)      Informácie získané počas nadväzujúceho stretnutiaSpráveprávnom štáte 2020.
(27)      Otvorená výzva slovenských právnikov dostupná na adrese https://pravnystat.eu predložená ako príspevok do konzultácie so zainteresovanými stranamiSpráveprávnom štáte 2021. Ustanovenie bolo napadnuté na Ústavnom súde SRešte stále saňom pojednáva, spis č. 414/2021.
(28)      Podľa stanoviska predsedníctva Poradnej rady európskych sudcov (CCJE)9. decembra 2020, CCJE-BU(2020)3, ktoré bolo vydané na žiadosť člena CCJEsúvislosti so Slovenskou republikou vo veci reformy súdnictva na Slovensku (s. 23), by členovia súdnej rady mali požívať záruky nezávislostiochrany pred vonkajším tlakom,to najmä vymenovaním na pevne stanovené funkčné obdobie. Pozri aj stanovisko CCJE č. 10 (2007), 36; Stanoviskonávrhu zmien organického zákonavšeobecných súdoch Gruzínska, CDL-AD(2013)007-e, bod 71Benátska komisia zastáva názor, že pri využívaní svojej legislatívnej právomoci na navrhnutie budúcej organizácie a fungovania súdnictva by sa mal parlament zdržať prijímania opatrení, ktoré by ohrozili kontinuitu členstva vo Vysokej súdnej rade“. Ústavný súd Slovenskej republiky dospelpodobným záveromuznesení19. septembra 2018 PLz. ÚS 2/2018, bod 12.
(29)      Nie je jasné, do akej miery by Ústavný súd mohol posudzovať rozhodnutieodvolaníhľadiska nezávislosti súdnictva. Informácie získané počas nadväzujúceho stretnutiaSpráveprávnom štáte 2020.
(30)      Súdny dvor Európskej únie pripomenul, že pokiaľ idepostup vymenovania sudcov, aby mohol Výbor pre menovanie sudcov prispieťzobjektívneniu tohto postupu, je nutné, aby bol takýto orgán sám osebe dostatočne nezávislý od zákonodarnejvýkonnej mociaj od orgánu, ktorému má predložiť stanovisko týkajúce sa hodnotenia uchádzačov na miesto sudcu. Pozri rozsudok Súdneho dvora Európskej únie20. apríla 2021, Repubblika, vec C-896/19, bod 66.
(31)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 4.
(32)      V prechodnom ustanovení sa stanovilo, že sudcovia, ktorí dosiahli vek 67 rokovčase nadobudnutia účinnosti novely ústavy (1. januára 2021), odídu do dôchodku do 1. februára 2021. Slovenské orgány potvrdili, že sa nevyskytol ani jeden prípad takéhoto sudcu, takže toto ustanovenie sa neuplatnilo.
(33)      Zákon č. 312/2020 Z. z.výkone rozhodnutiazaistení majetkuspráve zaisteného majetku a o zmenedoplnení niektorých zákonov, účinný od 1. januára 2021.
(34)      Toto ustanovenie sa vzťahuje aj na prísediacich.
(35)      Článok 148 ods. 4 ústavy.
(36)      § 326a trestného zákona.
(37)      Toto ustanovenie sa vzťahuje aj na prísediacichrozhodcov.
(38)      Ďalšie informácie nájdetepríspevku od Via Iuris (Únia občianskych slobôd)Správeprávnom štáte 2021, s. 8.
(39)      Dôvodová správazákonu č. 312/2020 Z. z., s. 40. Informácie získané počas nadväzujúceho stretnutiaSpráveprávnom štáte 2020.
(40)      Avšak táto záruka je zrejme platná len do roku 2024, zákon č. 423/2020, články III, XXX.
(41)      § 22 zákona č. 385/2000 Z. z.sudcochprísediacich. Podľa § 22a dočasne pozastaviť výkon funkcie sudcu možno aj sudcovi,ktorého existujú dôvodné pochybnostitom, že spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ak tým môže byť vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva alebo dobrá povesť súdnictva. Po prijatí novely ústavydecembri 2020 už nie je nutný súhlas Ústavného súdu na vzatie sudcu do väzby. Ďalšie informácie nájdetepríspevku od Via Iuris (Únia občianskych slobôd)Správeprávnom štáte 2021, s. 8.
(42)      Odporúčanie Výboru ministrov Rady Európy CM/Rec(2010)12, bod 68. Pozri analogicky prípad disciplinárnych konaní proti sudcom: rozsudok Súdneho dvora Európskej únie19. novembra 2019, LM, C-216/18, bod 67; pokiaľ idezodpovednosť sudcov, pozri aj rozsudok Súdneho dvora Európskej únie18. mája 2021spojených veciach C-83/19, C-127/19, C-195/19, C-291/19, C-355/19C-397/19, body 228239.
(43)      Podľa stanoviska predsedníctva CCJE9. decembra 2020súvislostiústavou [CCJE-BU(2020)3, s. 5]. Nové znenie ústavy je nejasnézahŕňa potenciálne riziko zneužitia; otvorená výzva slovenských právnikov dostupná na adrese https://pravnystat.eu predložená ako príspevok do konzultácie so zainteresovanými stranamiSpráveprávnom štáte 2021.
(44)      V minulosti bolo možné preložiť sudcov bez ich súhlasu len na základe súdneho konania. Článok 148 ods. 1 ústavy.
(45)      Odporúčanie Výboru ministrov Rady Európy CM/Rec(2010)12, bod 52. Európska charta štatútu sudcov, články 1.4., 3.4.; správa Európskej siete súdnych rádminimálnych normách pre hodnotenie profesionálnej výkonnostineodvolateľnosť sudcov, návrh 4.21; Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva9. marca 2021, Bilgen/Turkey, 1571/07, bod 96.
(46)      Podľa článku 148 ods. 1 ústavy sa presunprípade zmeny súdnej mapy ďalej spresní vo vykonávacom predpise.
(47)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 4.
(48)      CEPEJ (november 2017), Efektívnosťkvalita slovenského súdneho systému, Hodnotenieodporúčania na základe nástrojov CEPEJ, CEPEJ-COOP(2017)14, s. 2028.
(49)      Postup vypracúvania návrhu reformy mal niekoľko fáz.prvej fáze sa pracovná skupina, ktorá mala takmer 50 členov (väčšinu tvorili sudcovia vrátane predsedov súdov prvéhodruhého stupňačlenovia súdnej rady vrátane jej predsedu), dohodla na kľúčových prvkoch reformy.druhej fáze prvého polroka 2020 nová, menšia pracovná skupinapribližne 10 členmi (4nich boli sudcovia) navrhla reformu na základe odporúčaní prvej pracovnej skupiny. Zainteresované strany však majú pochybnostirozsahu,akom boli odporúčania zohľadnené. Zápisniceprezenčné listiny zo zasadnutí pracovnej skupinyprvej fáze súdispozícii na adrese http://web.ac-mssr.sk/sudna-mapa-otazky-a-odpovede/ . Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska. Informácie uverejnené ministerstvom spravodlivosti na webovej stránkenovej súdnej mape, http://web.ac-mssr.sk/sudna-mapa-otazky-a-odpovede/ ; Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR (december 2020), Odporúčania pre tvorbu novej súdnej mapy, s. 1517.
(50)      Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR (november 2020), Reforma súdnej mapy, s. 4.
(51)      Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR (november 2020), Reforma súdnej mapy, s. 2021. Vysvetleniaposudzovaniu týchto kritériíprípade jednotlivých obvodov poskytuje dokument Analytického centra Ministerstva spravodlivosti SR (november 2020), Odporúčania pre tvorbu novej súdnej mapy – http://web.ac-mssr.sk/wp-content/uploads/2020/sudna_mapa/nova_sudna_mapa_3_0_final.pdf .
(52)      Cieľom pracovnej skupiny bolo vytvoriť obvody, ktoré budú mať na základe priemerného počtu došlých vecí na každýsúčasnosti existujúci jednotlivý súd dostatočný počet vecí na vyťaženie najmenej 3 špecializovaných sudcov/3 špecializovaných senátov na každú agendu.návrhu reformy sa takisto navrhlo zriadenie samostatných správnych súdov (pozri nižšie). Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR (november 2020), Reforma súdnej mapy, s. 2021; Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR (november 2020), Odporúčania pre tvorbu novej súdnej mapy, s. 2021, 34, 43.
(53)      Návrh zákonasídlachobvodoch súdov, § 10 ods. 2§ 11 ods. 2,dispozícii na adrese https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2020/587.
(54)      Ministerstvo spravodlivosti, Časová os tvorby súdnej mapy,dispozícii na adrese http://web.ac-mssr.sk/wp-content/uploads/2020/sudna_mapa/20210223_Casov%C3 %A1_os_Sudna_mapa_v.2.pdf .
(55)      Informačný portál Slov-Lex, https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2020/587 .
(56)      Príspevok od komunikačnej platformy slovenských sudcov Sudnamoc.skod Združenia slovenských sudcovSpráveprávnom štáte 2021. Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska. Návrh reformy ponúka viacero alternatív výberu predsedov súdov.tejto súvislosti tak vyvstáva otázka diskrečnej právomoci udelenej výkonnej moci, článok XVI bod 35 návrhu zákonasídlachobvodoch súdov, ktorým sa do zákona č. 757/2004súdoch vkladá § 101f ods. 4.
(57)      Informácie získané od slovenských orgánov.
(58)      Tu je nutné poznamenať, že podľa návrhu reformy sa má preloženie sudcov uskutočniť formou univerzálneho nástupníctva bez toho, aby sa využilo ustanoveniepreložení sudcuzmysle § 14 zákona č. 385/2000 Z. z.sudcochprísediacich. Európske normy týkajúce sa preloženia sakaždom prípade uplatňujú.
(59)      CEPEJ (14. decembra 2020), Posudok expertov komisie CEPEJreforme súdnej mapySlovenskej republike, s. 89.
(60)      CEPEJ (14. decembra 2020), Posudok expertov komisie CEPEJreforme súdnej mapySlovenskej republike, s. 1011.
(61)      Najvyšší správny súd bude okrem iného správnym súdom druhého stupňa.správnych veciach na prvom stupni momentálne rozhodujú správne senáty krajských súdovpo zriadení správnych súdov budú presunuté na tieto nové správne súdy.
(62)      Dňa 2. júna 2021 ministerstvo spravodlivosti požiadalo Benátsku komisiustanoviskomožnej právomoci Najvyššieho správneho súdu slúžiť ako odvolací orgán, ktorý preskúmava disciplinárne rozhodnutia týkajúce sa advokátov Slovenskej advokátskej komory, a k postaveniustatusu advokátovslovenskom právnom systéme.súčasnosti sa nepripravuje žiadna legislatíva, ktorá by súdu udeľovala takúto právomoc, no navrhuje sa todôvodovej správeústavnému zákonu č. 422/20, s. 28.
(63)      Predsedu Najvyššieho správneho súdu vymenovala prezidentka republiky na základe návrhu súdnej rady podľa prechodného ustanovenia 154g ods. 7 Ústavy SR.
(64)      § 151zf zákona č. 385/2000 Z. z.sudcochprísediacich.
(65)      Článok XVI bod 35 návrhu zákonasídlachobvodoch súdov, ktorým sa do zákona č. 757/2004súdoch vkladá §101f ods. 1.
(66)      Podľa štandardného postupu vymenovania predsedov súdov, ktorý je stanovený§ 36§ 37 zákona č. 757/2004 Z. z.súdoch, štyroch členov výberovej komisie vyberie minister spravodlivostidatabázy kandidátov,to tak, aby jeden člen bolkandidátov zvolených súdnou radoutraja členoviakandidátov vymenovaných ministrom. Jedného člena výberovej komisie zvolí sudcovská rada príslušného súdu. Zoznam kandidátov je uverejnený na webovom sídle ministerstva spravodlivosti https://www.justice.gov.sk/Stranky/Sudy/Vyberove-konania-na-sudoch/Kandidati-na-clenov-vyberovych-komisii-na-vyber-predsedov-sudov.aspx .
(67)      Článok IX bod 17 návrhu zákonasídlachobvodoch súdov, ktorým sa do zákona č. 385/2000sudcochprísediacich vkladá § 151zg.
(68)      Po prerokovaní so súdnou radou.
(69)      Súdna rada môže preložiť sudcu na iný súd lenjeho súhlasom, na jeho žiadosť alebo na základe rozhodnutia disciplinárneho senátu, § 14 zákona č. 385/2000 Z. z.sudcochprísediacich.
(70)      Výberové konanie bude uskutočňovať päťčlenná výberová komisia zloženádvoch členov navrhnutých ministrom spravodlivostitroch členov navrhnutých súdnou radou, § 29 zákona č. 385/2000 Z. z.sudcochprísediacich.
(71)      Poradná rada európskych sudcov (2016), Stanovisko č. 19, Úloha predsedov súdov, bod 53.
(72)      Zákon č. 241/2020 Z. z.
(73)      Podľa článku 150 ústavy generálneho prokurátora vymenúva prezident Slovenskej republiky na návrh Národnej rady Slovenskej republiky. Špeciálneho prokurátora volí národná rada, § 24a zákona č. 154/2001 Z. z.prokurátorochprávnych čakateľoch prokuratúry.
(74)      Kandidátov môže nominovať poslanec národnej rady, minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, rada prokurátorov, profesijná organizácia právnikov, právnická fakultaSlovenská akadémia vied. Predtým mohli kandidáta navrhnúť iba poslanci národnej rady, § 7 ods. 4 zákona č. 153/2001 Z. z.prokuratúre.
(75)      § 125 ods. 2 zákona č. 153/2001 Z. z.prokuratúre.
(76)      Príspevok od Via Iuris (Únia občianskych slobôd)Správeprávnom štáte 2021, s. 9. Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(77)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 5.
(78)      Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2021, obrázok č. 41.
(79)      Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2021, obrázok č. 42.
(80)      Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2021, obrázok č. 43.
(81)      Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2021, obrázok č. 45.
(82)      Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2021, obrázok č. 44.
(83)      Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2021, obrázok č. 46.
(84)      Príspevok od Slovenskej advokátskej komorySpráveprávnom štáte 2021.
(85)      Ďalším príkladom, ktorý odhalila pandémia COVID-19, je potreba digitalizácie konaníväzbe, aby sa umožnila bezpečná digitálna komunikácia medzi obhajcamiich klientmi vo väzbe. Príspevok od Slovenskej advokátskej komorySpráveprávnom štáte 2021. Pozri aj tlačovú správu Slovenskej advokátskej komory23. marca 2021, Predseda SAK navštívil nového generálneho riaditeľa Zboru väzenskejjustičnej stráže.
(86)      Príspevok SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, s. 12; podľa slovenského plánu obnovyodolnosti sa plánujú investície do digitalizácieanalytických kapacít súdneho systému, komponent 15 slovenského plánu obnovyodolnosti.
(87)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(88)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(89)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(90)      Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2021, obrázok č. 10.
(91)      Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2021, obrázok č. 13.
(92)     Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2021, obrázok č. 7.
(93)      Tieto skupiny vecí sa týkajú neprimerane dlhého trvania občianskych súdnych konaní, neprimerane dlhého trvania adhéznych konaní týkajúcich sa nároku poškodeného účastníka konania na náhradu škody, ktoré sú súčasťou trestných konaní, účinnosti opravného prostriedkuprípade neprimerane dlhého občianskeho súdneho konanianeprimerane dlhého trvania konaní týkajúcich sa reštitúcie pozemku (dvojstupňové konania pozostávajúcefázy správneho konania pred pozemkovým úradomsúdnej fázyodvolacom konaní)nedostatku účinných prostriedkov nápravy. Rozhodnutiatýchto veciach vyniesol Európsky súd pre ľudské práva. Tieto rozhodnutia slovenské orgány momentálne vykonávajúich vykonávanie monitoruje Rada Európy podľa štandardného postupu. Pozri stav vykonania rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva24. júla 2012, Maxian and Maxianova, 44482/09;15. septembra 2015, Javor and Javorova, 42360/10;27. júna 2017, Ivan, 57405/15,31. augusta 2018, Balogh and others, 35142/15.
(94)      Pozri článok 4 ods. 3 zákona č. 171/1993 Z. z.Policajnom zbore.
(95)      Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 458/2003 Z. z.zriadení Špeciálneho súduÚradu špeciálnej prokuratúry.
(96)      Zákon č. 291/2009 Z. z.Špecializovanom trestnom súde.
(97)      Index vnímania korupcie organizácie Transparency International 2020 (2021), s. 23. Úroveň vnímanej korupcie sa kategorizuje takto: nízka úroveň (vnímanie korupcie vo verejnom sektore medzi odborníkmivýkonnými riaditeľmi podnikov dosahuje viac ako 79 bodov); pomerne nízka (počet bodov 7960), pomerne vysoká (počet bodov 5950), vysoká (počet bodov menej ako 50).
(98)      Údaje Eurobarometravnímaní korupcie občanmipodnikmi a o ich skúsenostiachkorupciou, ktoré boli nahlásené minulý rok, sa aktualizujú každý druhý rok. Najnovším súborom údajov je osobitný prieskum Eurobarometra 502 (2020)bleskový prieskum Eurobarometra 482 (2019).
(99)      V roku 2015 dosiahlo Slovensko 51 bodov, zatiaľ čoroku 2020 dosiahlo 49 bodov.výrazné zvýšenie/zníženie ide vtedy, keď dôjdezmeneviac ako päť bodov; zlepšenie/zhoršenie (zmenyrozmedzí 45 bodov); relatívne stabilná úroveň (zmenyrozmedzí 13 bodov) za posledných päť rokov.
(100)      Vláda Slovenskej republiky, Protikorupčná politika Slovenskej republiky na roky 20192023 (2018).
(101)      Vláda Slovenskej republiky, Národný protikorupčný program Slovenskej republiky (2019).
(102)      Rezortné protikorupčné programy prijali ministerstvá aj ďalšie inštitúcie vrátane ministerstva spravodlivosti, ministerstva hospodárstva, ministerstva vnútra, ministerstva dopravyvýstavby, ministerstva životného prostredia, ministerstva financií, ministerstva zahraničných vecíeurópskych záležitostí, ministerstva zdravotníctvaministerstva práce, sociálnych vecírodiny. Prijaté akčné plány obsahujú predovšetkým preventívne prvky vrátane zvyšovania protikorupčného povedomia, protikorupčného vzdelávaniariadenia korupčných rizík.
(103)      Nový národný protikorupčný program jeprípravnej fáze. Podľa slovenskej vlády sa už uskutočnili verejné konzultácie. Dodatočný príspevok SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, s. 7.
(104)      Úlohou Odboru prevencie korupcie Úradu vlády SR je iba skontrolovať, či príslušné ministerstvo program pripravilo, no po obsahovej stránke program nehodnotí. Odbor prevencie korupcie však spolupracujeprotikorupčnými koordinátormiRade koordinátorov protikorupčnej prevencie. Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(105)      Zákon č. 312/2020 Z. z.výkone rozhodnutiazaistení majetkuspráve zaisteného majetku a o zmenedoplnení niektorých zákonov, účinný od 1. januára 2021.
(106)      Zákon zaviedol aj nový pojem legalizácie výnosutrestnej činnostizaviedol nový trestný čin ohýbania práva, pozri vyššieoddiele I. Všetky formy aktívnej, pasívnej, priamejnepriamej korupcie už boli predtým na Slovensku považované za trestný čin.
(107)      Výberové konania na riaditeľa úradučase vypracovania tejto správy práve prebiehali, informácia podľa príspevku SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, s. 22.súvislostikorupciou sa zaviedlo niekoľko ďalších noviel vrátane zákona č. 279/2020 Z. z., ktorým sa menídopĺňa zákon č. 297/2008 Z. z.ochrane pred legalizáciou príjmovtrestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu (september 2020).
(108)      Príspevok SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, s. 24,odkazom na § 29a ods. 4 zákona č. 171/1993 Z. z.Policajnom zbore. Polícia je napriek tomu oprávnená získať takéto informácie pri odhaľovaní iných trestných činov, ako sú napríklad daňové úniky, nezákonné finančné operácie alebo legalizácie príjmovtrestnej činnosti. Očakáva sa, že tieto nedostatky sa vyriešia najmä návrhom zákonacentrálnom registri účtov, ktorý má začať platiť od 1. decembra 2021.
(109)      UNCAC Implementation Review - 1st cycle (2010-2015), Country Review Report of Slovak Republic [Správavykonávaní Dohovoru Organizácie Spojených národov proti korupcii – prvé kolo preskúmania (2010-2015), Správavykonávaní dohovoru Slovenskou republikou], s. 22. Obchodovanievplyvom je síce podľa § 336 trestného zákona trestným činom, ale nevzťahuje sa na prípady, keď jednotlivec ponúkol alebo poskytol úplatok inej osobe, ktoráskutočnosti nemala vplyv na to,súvislostičím bol úplatok poskytnutý, ako sa vyžadujeDohovore Organizácie Spojených národov proti korupcii.
(110)      Uznesenie č. UV-1860/2021. Pozri aj návrh Vlády Slovenskej republiky na zvýšenie počtu osôb určených na plnenie úloh Úradu špeciálnej prokuratúryGenerálnej prokuratúry SRich funkčné zaradenie.
(111)      Príspevok SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, s. 15. Úrad špeciálnej prokuratúry vyjadril znepokojenie nad tým, že každý prokurátor jepriemere zodpovedný za približne 80 vecí súčasne, čo vyvoláva pochybnostiúčinnosti dozoru nad vyšetrovaniami. Pozri Správuprávnom štáte 2020, s. 7.
(112)      Odbor všeobecnej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry másúčasnosti jedného vedúceho prokurátora9 prokurátorov, údaje podľa príspevku SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, s. 16.
(113)      Odbor všeobecnej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry másúčasnosti jedného vedúceho prokurátora9 prokurátorov, údaje podľa príspevku SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, s. 16.
(114)      Úrad dostane ďalších 1,3 milióna EUR na realizáciu reformy.
(115)      Pozri GRECO, piate kolo hodnotenia – hodnotiaca správaSlovenskej republike (2019), s. 3757.
(116)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 7.
(117)      Pozri Plán obnovyodolnosti Slovenskej republiky.
(118)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska. Pozri aj oddiel I.
(119)      Zo 158 podnetov na začatie stíhania za trestný čin korupcie sa 73 týkalo podplácania, 71 prijatia úplatku, 8 nepriamej korupcie, 5 volebnej korupcie1 ovplyvňovania výsledkov zápasovšporte (podľa informácií získanýchsúvislostinávštevou Slovenska).
(120)      Medzi trestné činy zahrnutéštatistike patrí pasívna korupcia (§ 328), pasívna korupcia – obstarávanie veci všeobecného záujmu (§ 329), aktívna korupcia (§ 332), aktívna korupcia – obstarávanie vecí všeobecného záujmu (§ 333), obchodovanievplyvom (§ 336), volebná korupcia (§ 336a), športová korupcia (§ 336b). Dodatočný príspevok SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, dostupný na adrese http://web.ac-mssr.sk/wp-content/uploads/2020/rocenka2019/I.-Trestn%C3 %A1-agenda_2019_pdf.pdf . Štatistikykorupcii sú okrem tohodispozícii vo výročných správach Národnej kriminálnej agentúry – údajepočte vyšetrovacích spisovtrestných stíhaní a o počte osôb obvinenýchkorupcie. Aj ministerstvo vnútra uverejňuje mesačné online štatistiky kriminality.
(121)      Slovenský pozemkový fond je zodpovedný za správu poľnohospodárskych nehnuteľností vo vlastníctve SRnakladaniepozemkami nezistených vlastníkov. Tieto parcely pokrývajú približne 20 % všetkej poľnohospodárskej pôdy na Slovenskuvo väčšine prípadov sú oprávnené na granty EÚ na priame platby.
(122)      Aktuality.sk (19. marca 2021), NAKA opäť zadržala finančníka Kvietika aj viacero ľudí zo Slovenského pozemkového fondu.
(123)      \x{FDDF}Tlačová správa Európskeho úradu pre boj proti podvodom (21. januára 2021), OLAF uzatvára prípady týkajúce sa poľnohospodárskych fondov EÚ na Slovensku.
(124)      Príspevok SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, s. 25.
(125)      V období rokov 20162019 Slovensko začalo neznámy počet vyšetrovaní, nezačalo žiadne vecineuzavrelo žiadne veci, podľa informácií Transparency International, Exporting Corruption (Správavývoze korupcie) (2020), s. 102. Vnútroštátne ustanoveniatrestných činoch podplácania zahraničných verejných činiteľov boli zmenené na základe odporúčaní OECD, Implementing the OECD Anti-Bribery Convention, Phase 3: Slovak Republic (Vykonávanie Dohovorubojipodplácaním zahraničných verejných činiteľovmedzinárodných obchodných transakciách, 3. fáza: Slovenská republika) (2012)OECD, Follow-Up to the Phase 3 Report and Recommendation: Slovak Republic (Opatrenia prijaténadväznosti na 3. fázujej odporúčania: Slovenská republika) (2014). Pokiaľ idezodpovednosť právnických osôbsúvislostipodplácaním zahraničných verejných činiteľov, pozri OECD, Phase 1bis Report: Slovak Republic (Správafáze 1a: Slovenská republika) (2017).priebehu roka 2025 sa má Slovenská republika podrobiť 4. fáze preskúmania vykonávania dohovoru, pričom sa preskúmajú opatrenia prijaté na riešenie nedostatkov zistenýchpredchádzajúcich hodnoteniachsnahyvynútenie práva.
(126)      Príspevok SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, s. 19; Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 8.
(127)      Úrad na ochranu oznamovateľov bol zriadený zákonom č. 54/2019 Z. z.ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý je účinný od marca 2019.
(128)      Personálneprevádzkové náklady budú predstavovať približne 1,1 milióna EUR ročne.
(129)      Slovensko má samostatný zákonochrane oznamovateľov od roku 2019, zákon č. 54/2019 Z. z.ochrane oznamovateľov.
(130)      Vláda SR, Plán legislatívnych úloh vlády SR na rok 2021  https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy?p_p_id=processDetail_WAR_portletsel&p_p_lifecycle=2&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_cacheability=cacheLevelPage&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=1&_processDetail_WAR_portletsel_fileCooaddr=COO.2145.1000.3.4201465&_processDetail_WAR_portletsel_file=pl%C3 %A1n-2021.pdf&_processDetail_WAR_portletsel_action=getFile .
(131)      Informácie získané od vládysúvislostinávštevou Slovenska.
(132)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 8.
(133)      Pozri GRECO, štvrté kolo hodnotenia, Slovenská republika – DodatokDruhej správestave plnenia (2019), bod 8GRECO, štvrté kolo hodnotenia – hodnotiaca správaSlovenskej republike (2013), bod 25 (v súvislostiposlancami parlamentu); GRECO, piate kolo hodnotenia – hodnotiaca správa, Slovenská republika (2019), bod 89 (v súvislostiústrednou vládou/najvyššími výkonnými funkciami); GRECO, štvrté kolo hodnotenia (2019), DodatokDruhej správestave plnenia, Slovenská republika.
(134)      Patrí medzi ne okrem iného silný zákonslobodnom prístupeinformáciámústavný zákonkonfliktoch záujmov č. 357/2004 Z. z.
(135)      Etický kódex poslanca Národnej rady SR bude súčasťou návrhu zákona Úradu vlády SR o lobingu. Pokiaľ ide o štátnych zamestnancov, legislatívne zmeny zákona o štátnej službe z roku 2019 zahŕňali etický kódex štátnych zamestnancov a systém posudzovania dodržiavania zásad, vyhláška č. 400/2019, ktorou sa vydáva Etický kódex štátneho zamestnanca. O zavedení Etického kódexu poslanca Národnej rady SR, pozri aj GRECO, štvrté kolo hodnotenia, Druhý dodatok k Druhej správe o stave plnenia, Slovenská republika (2021).
(136)      Príspevok SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, s. 19informácie získané od Odboru prevencie korupcie Úradu vlády SR počas návštevy Slovenska.súčasnosti sú pravidlá uplatňujúce sa po skončení výkonu verejnej funkcie zahrnutézákonekonflikte záujmov, ktorý sa vzťahuje na verejných funkcionárov pri výkonne funkcie alebo na člena kolektívneho rozhodovacieho orgánu. Zistilo sa však, že majú obmedzený rozsah pôsobnosti. Pozri GRECO, piate kolo hodnotenia – hodnotiaca správaSlovenskej republike (2019), body 127 – 128.
(137)      Ústavný zákon č. 357/2004ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, zmenenýdoplnený ústavným zákonom č. 545/2005. Konkrétne sasúčasnom vládnom programe predpokladajú ďalšie komplexné zmeny tohto zákona,to najmä pokiaľ idedary pre poslancov,cieľom riešiť pretrvávajúce obavysúvislostiprahovými hodnotami oproti minimálnym mzdám. Pozri GRECO, štvrté kolo hodnotenia: Druhý dodatokDruhej správestave plnenia – Slovenská republika (2021), body 2021. Pozri tiež GRECO, Slovensko: GRECO regrets slow progress in preventing corruption of parliamentarians, judges and prosecutors (Skupina GRECO vyjadruje poľutovanie nad pomalým pokrokom pri predchádzaní korupcii poslancov, sudcovprokurátorov) (2021) .
(138)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska. Pozri aj Správuprávnom štáte 2020, Kapitolusituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 89.
(139)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska. Štvrtina poslancov (381) nepredložila parlamentnému výboru svoje majetkové priznania do januára 2021.
(140)      Zákon č. 85/2005 Z. z.politických stranáchpolitických hnutiach (v znení zmienroku 2019).
(141)      § 22 ods. 5 zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach (v znení zmien z roku 2019).
(142)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(143)      Zákon č. 85/2005 Z. z.politických stranáchpolitických hnutiach (v znení zmienroku 2019).návrhu zákona sa obmedzili príjmy strándarovpôžičiek na 3,5 milióna EUR za volebné obdobie štyroch rokov, zatiaľ čo ročné príspevky členov strany boli obmedzené na 10 000 EUR.
(144)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska. Pozri aj oddiel I.
(145)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(146)      Program jedispozícii na adrese https://www.health.gov.sk/Zdroje?/dokumenty/mzsr/rezortny-protikorupcny-program.rtf.
(147)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(148)      Podpredseda vlády Slovenskej republiky, návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 343/2015 Z. z.verejnom obstarávaní a o zmenedoplnení niektorých zákonovznení neskorších predpisov, https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy?p_p_id=processDetail_WAR_portletsel&p_p_lifecycle=2&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_cacheability=cacheLevelPage&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=1&_processDetail_WAR_portletsel_fileCooaddr=COO.2145.1000.3.4149284&_processDetail_WAR_portletsel_file=03_vlastny_material_zvo_final.docx&_processDetail_WAR_portletsel_action=getFile .
(149)      Podľa návrhu by revízia postupu verejného obstarávania namiesto toho podliehala priamemu súdnemu vyšetrovaniu. Námietky proti podmienkam verejného obstarávania by napríklad nemali odkladný účinok, ak by boli vznesené na súde,zmluvy by sa mohli podpísať pred vydaním akéhokoľvek súdneho rozhodnutia.
(150)      Transparency International – Slovensko, informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(151)      Zákon č. 211/2000 Z. z.slobode informácií.
(152)      Zákon č. 308/2000 Z. z.vysielaníretransmisii.
(153)      Zákon č. 167/2008 Z. z., tlačový zákon.
(154)      Slovensko sa vo svetovom rebríčku slobody tlače, ktorý zostavuje organizácia Reportéri bez hraníc, prepadlodve priečky, takže sa nachádza na 35. mieste vo svetena 17. miesteEÚ. Do veľkej miery za to môžu verbálne útoky politikov na novinárovmédiá.
(155)      Smernica (EÚ) 2018/1808 zo 14. novembra 2018.
(156)      Ďalšie informácie nájdeteSpráveprávnom štáte 2020, Kapitolesituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 9.
(157)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(158)      Rada má deväť členov, ktorých volíodvoláva Národná rada Slovenskej republiky (parlament).
(159)      Monitorovanie plurality médií 2021, SprávaSlovensku, s. 10.
(160)      Príspevok SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, s. 26; informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(161)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 9.
(162)      Monitorovanie plurality médií 2021, SprávaSlovensku, s. 1112.
(163)      Monitorovanie plurality médií 2021, SprávaSlovensku, s. 12.
(164)      Media Freedom Rapid Response Platform (Platforma rýchlej reakcie na porušovanie slobody médiítlače) označila oslobodenie za výsmech spravodlivostiuvítala rozhodnutie prokurátora odvolať sa proti rozsudku.
(165)      Informácie získané od slovenských orgánov.
(166)      Platforma Rady Európy na podporu ochrany žurnalistikybezpečnosti novinárov.
(167)      Odpoveďou Slovenska na toto upozornenie bolo, žetomto prípade sa urýchlene začalo policajné vyšetrovanie.
(168)      Prijatie je naplánované na koniec roka 2021. Informácie poskytnuté počas návštevy krajiny, 22. apríl 2021.
(169)      Podľa slovenských orgánov boli novinári oprávnení žiadať finančnú pomoc na základe existujúcej schémy zameranej na kultúrnekreatívne sektory.
(170)      Článok 72 Ústavy Slovenskej republiky.
(171)      Článok 87 Ústavy Slovenskej republiky.
(172)      Návrh reformy bol predložený predsedovi súdnej rady, predsedovi Najvyššieho súdu, predsedovi Ústavného súdu, generálnej prokuratúre, ombudsmankezástupcom stavovských organizácií.
(173)      Zainteresované strany dostali príležitosť vyjadriť sanávrhu počas písomných verejných konzultácií, ktoré trvali 15 pracovných dní počas letných prázdnin. Dĺžkanačasovanie verejných konzultácií boli tiež predmetom kritiky zo strany zainteresovaných strán. Pozri pripomienky, ktorérámci verejnej konzultácie predložila Generálna prokuratúra SR, Právnická fakulta Univerzity KomenskéhoBratislave, Slovenská advokátska komora, Súdna rada SR. Súdispozícii na adrese https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2020/267; Otvorená výzva slovenských právnikov dostupná na adrese https://pravnystat.eu predložená ako príspevok do konzultácie so zainteresovanými stranamiSpráveprávnom štáte 2021.
(174)      Benátska komisia (19. január 2010), Report on Constitutional Amendment (Správanovele ústavy), CDL-AD(2010)001), bod 205; Benátska komisia, Second interim opinion on constitutional reforms in the Republic of Armenia (Druhé predbežné stanoviskoústavným reformámArménskej republike), CDL-AD(2005)016, bod 31.
(175)      Príspevok od Via Iuris (Únia občianskych slobôd)Správeprávnom štáte 2021, s. 19; príspevok od Európskej siete národných inštitúcií pre ľudské práva (ENNHRI)Správeprávnom štáte 2021, s. 293.
(176)      Príspevok od Európskej siete národných inštitúcií pre ľudské práva (ENNHRI)Správeprávnom štáte 2021, s. 298; Príspevok od Slovenskej advokátskej komorySpráveprávnom štáte 2021, s. 3; informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(177)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 1113.
(178)      Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2020202419. apríla 2020.
(179)      Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 20212024, s. 1317.
(180)      Návrh zákona č. PI/2020/146, ktorým sa menídopĺňa zákon č. 211/2000 Z. z.slobodnom prístupeinformáciám a o zmenedoplnení niektorých zákonov (zákonslobode informácií)znení neskorších predpisovktorým sa meniadopĺňajú niektoré zákony.
(181)      Pozri rozsudok30. januára 2019 vo veci PL. ÚS 21/201496. Novela je reakciou na tento rozsudok. Informácie získané počas nadväzujúceho stretnutiaSpráveprávnom štáte 2020.
(182)      Otvorená výzva slovenských právnikov dostupná na adrese https://pravnystat.eu/ predložená ako príspevok do konzultácie so zainteresovanými stranami na účely Správyprávnom štáte 2021, bod 1; pozri aj vystúpenie predsedu Ústavného súdu3. decembra 2020parlamente, ktorý vyjadril obavysúvislostinovelou ústavypožiadal členov parlamentu, aby tento bod ešte zvážili, dostupné na adrese https://tv.nrsr.sk/videokanaly/osoba/8/Ivan.Fiacan?id=233541 .
(183)      Spis č. 2879/2020.
(184)      Poslanci parlamentu sa mohli na schôdzach zúčastňovať osobne,výnimkou poslancov, ktorí sa museli izolovaťzmysle opatrení súvisiacichochorením COVID-19. Niektoré schôdze sa konalihybridnom režime, t. j. viacero členov parlamentu bolo fyzicky prítomných, zatiaľ čo iní sa zúčastňovali prostredníctvom videokonferencie. Príspevok SlovenskaSpráveprávnom štáte 2021, s. 37.
(185)      Článok 5 ods. 3 zákona č. 227/2002 Z. z.bezpečnosti štátu.
(186)      Článok 5 ods. 1 zákona č. 227/2002 Z. z.bezpečnosti štátu.
(187)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 12.
(188)      Článok 5 ods. 2 zákona č. 227/2002 Z. z.bezpečnosti štátu. Parlament musí toto predĺženie odsúhlasiť do 20 dní od nadobudnutia jeho účinnosti, inak núdzový stav prestáva platiť. Predĺženie sa povoľuje len vtedy, ak bol núdzový stav vyhlásenýsúvislostipandémiou. Pozri aj príspevok od Európskej siete národných inštitúcií pre ľudské práva (ENNHRI)Správeprávnom štáte 2021, s. 296297.
(189)      Článok 129 ods. 6 ústavy.
(190)      Návrh na začatie konania sa musí podať do piatich dní od vyhlásenia/predĺženiaÚstavný súd musí rozhodnúť do 10 dní od začatia konaní. § 193195 zákona č. 314/2018 Z. z.Ústavnom súde Slovenskej republiky. Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(191)      Rozsudok Ústavného súdu zo 14. októbra 2020 PL. ÚS 22/2020, rozsudok Ústavného súdu31. marca 2021 PL. ÚS 2/2021.
(192)      Novela zákona č. 355/2007 Z. z.
(193)      Podanie verejnej ochrankyne práv na Ústavný súd, 10. február 2021, spis č. 268/2021, s. 2635.
(194)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 1213.
(195)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(196)      Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska.
(197)      Výročná správačinnosti verejného ochrancu práv (2020), správa bola 7. mája 2021 prerokovanáparlamentehlasovalo sanej. Výsledkom hlasovania bolo nevzatie správy na vedomie. Informácie získanésúvislostinávštevou Slovenska. Výročná správa Slovenského národného strediska pre ľudské právadodržiavaní ľudských práv; príspevok od Európskej siete národných inštitúcií pre ľudské práva (ENNHRI)Správeprávnom štáte 2021, s. 309312.
(198)      Správaprávnom štáte 2020, Kapitolasituáciioblasti právneho štátu na Slovensku, s. 14.
(199)      Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 20212024, s. 1617.
(200)      Zriadený zákonom č. 346/2018 Z. z.registri mimovládnych neziskových organizácií; register jedispozícii na adrese https://ives.minv.sk/rmno/?lang=sk .
(201)      Príspevok od Via Iuris (Únia občianskych slobôd)Správeprávnom štáte 2021, s. 1314príspevok Európskej siete národných inštitúcií pre ľudské práva (ENNHRI)Správeprávnom štáte 2021, s. 294.
(202)      Poukazuje sa tu na to, že Ministerstvo práce, sociálnych vecírodiny prerozdeliloroku 2020 dotácie na podporu rodovej rovnosti konzervatívnym organizáciám za ochranu života, ktoré sa vo všeobecnosti nezameriavajú na otázky rodovej rovnosti. Navyše po prijatí zákona zo 17. decembra 2020, ktorým sa menídopĺňa zákon č. 544/2010 Z. z.dotáciách, sa namiesto rodovej rovnosti budú podporovať rovnaké pracovné príležitostiorganizácie presadzujúce manželstvorodinné hodnoty. Pozri príspevkySpráveprávnom štáte 2021, ktoré poskytla Európska sieť národných inštitúcií pre ľudské práva (ENNHRI), s. 294, Únia občianskych slobôd pre Európu, s. 14ENNHRI, s. 294295.
(203)      Napriek úsiliu vlády, ktorá poskytla dodatočnú podporu vo výške 1,1 milióna EUR na podporu činností mimovládnych organizácií, ktoré zmierňujú dôsledky pandémie COVID-19, tlačová správa Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácií z 12. augusta 2020, Vicepremiérka Remišová: 1,1 milióna eur na pomoc mimovládnym organizáciám v boji s COVID-19; Informácie získané v súvislosti s návštevou Slovenska. Pozri aj príspevky od Via Iuris (Únia občianskych slobôd) k Správe o právnom štáte 2021, s. 1517.
Top