Prejsť na hlavný obsah

Dohoda o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom

Ochrana záujmov Európskej únie, zabezpečenie spravodlivej hospodárskej súťaže a pokračujúca spolupráca v oblastiach spoločného záujmu

V dohode o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom sa stanovujú preferenčné opatrenia v oblastiach, ako je obchod s tovarom a so službami, digitálny obchod, duševné vlastníctvo, verejné obstarávanie, letectvo a cestná doprava, energetika, rybolov, koordinácia sociálneho zabezpečenia, presadzovanie práva a justičná spolupráca v trestných veciach, tematická spolupráca a účasť na programoch Únie. Základom sú ustanovenia zabezpečujúce rovnaké podmienky a dodržiavanie základných práv.

Hoci dohoda o obchode a spolupráci v žiadnom prípade nebude predstavovať rovnakú úroveň hospodárskej integrácie, aká existovala v čase, keď bolo Spojené kráľovstvo členským štátom EÚ, presahuje rámec tradičných dohôd o voľnom obchode a poskytuje solídny základ pre zachovanie nášho dlhodobého priateľstva a spolupráce.

Dohoda o obchode a spolupráci bola podpísaná 30. decembra 2020, predbežne sa vykonáva od 1. januára 2021 a platnosť nadobudla 1. mája 2021.

30. APRÍLA 2021
Dohoda o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom (všetky jazyky)

Dohodu o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom tvorí:

Spolupráca v zahraničnej politike, vonkajšej bezpečnosti a obrane nie je predmetom dohody a Spojené kráľovstvo si ani neželalo o týchto otázkach rokovať. Od januára 2021 teda neexistuje žiaden rámec medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, v ktorom by mohli vypracúvať a koordinovať spoločné reakcie na výzvy v oblasti zahraničnej politiky, ako je napríklad uvalenie sankcií na štátnych príslušníkov alebo hospodárstvo tretích krajín.

Dohoda o obchode a spolupráci sa okrem toho nevzťahuje na žiadne rozhodnutia týkajúce sa rovnocennosti finančných služieb, primeranosti režimu ochrany údajov v Spojenom kráľovstve alebo posudzovania sanitárneho a fytosanitárneho režimu Spojeného kráľovstva na účely jeho zaradenia do zoznamu ako tretej krajiny, ktorá má povolenie vyvážať potravinové výrobky do EÚ. Tieto rozhodnutia sú jednostrannými rozhodnutiami EÚ a nie sú predmetom rokovaní.

Dohoda o voľnom obchode

Nové hospodárske a sociálne partnerstvo so Spojeným kráľovstvom

Dohoda sa týka nielen obchodu s tovarom a službami, ale aj širokej škály ďalších oblastí v záujme EÚ, napríklad investícií, hospodárskej súťaže, štátnej pomoci, daňovej transparentnosti, leteckej a cestnej dopravy, energetiky a udržateľnosti, rybolovu, ochrany údajov či koordinácie sociálneho zabezpečenia.

  • Stanovujú sa ňou nulové clá a nulové kvóty na všetok tovar, ktorý spĺňa príslušné pravidlá pôvodu.
  • Obe strany sa zaviazali k tomu, že zabezpečia spoľahlivé rovnaké podmienky, a to tým, že zachovajú vysokú úroveň ochrany v oblastiach ako ochrana životného prostredia, boj proti zmene klímy a stanovovanie cien uhlíka, sociálne a pracovné práva, daňová transparentnosť či štátna pomoc. Pomáhať im pritom bude účinné vnútroštátne presadzovanie práva, záväzné mechanizmy urovnávania sporov a možnosť prijímať nápravné opatrenia, ktorá bude otvorená pre obidve strany.
  • EÚ a Spojené kráľovstvo sa dohodli na novom rámci pre spoločné hospodárenie s rybami vo vodách EÚ a Spojeného kráľovstva. Spojené kráľovstvo bude môcť ďalej rozvíjať svoju rybolovnú činnosť, pričom sa zachová činnosť a živobytie európskych rybárskych spoločenstiev a budú sa chrániť prírodné zdroje.
  • Pokiaľ ide o dopravu, dohodou sa stanovuje nepretržitá a udržateľná letecká, cestná, železničná a námorná prepojenosť, aj keď prístup na trh už nebude dosahovať úroveň, ktorú ponúka jednotný trh. Dohoda obsahuje ustanovenia, ktorými sa má zabezpečiť, aby hospodárska súťaž medzi prevádzkovateľmi z EÚ a zo Spojeného kráľovstva prebiehala za rovnakých podmienok, aby neboli ohrozené práva cestujúcich, základné pracovné práva ani bezpečnosť dopravy.
  • V oblasti energetiky poskytuje dohoda nový model obchodovania a prepojenosti, pričom ponúka záruky otvorenej a spravodlivej hospodárskej súťaže vrátane bezpečnostných noriem pre výrobu energie na mori a výrobu energie z obnoviteľných zdrojov.
  • Pokiaľ ide o koordináciu sociálneho zabezpečenia, cieľom dohody je zabezpečiť celý rad práv tak občanov EÚ, ako aj štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva. Týka sa to občanov EÚ pracujúcich a cestujúcich v Spojenom kráľovstve alebo sťahujúcich sa doň a štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva, pracujúcich a cestujúcich v EÚ alebo sťahujúcich sa do nej po 1. januári 2021.
  • Napokon dohoda umožňuje Spojenému kráľovstvu naďalej sa podieľať na viacerých hlavných programoch EÚ na obdobie 2021 – 2027 (pričom podmienkou je finančný príspevok Spojeného kráľovstva do rozpočtu EÚ), ako je napríklad program Horizont Európa.

Ďalšie informácie:

Nové partnerstvo v záujme bezpečnosti našich občanov

Dohoda o obchode a spolupráci stanovuje nový rámec presadzovania práva a justičná spolupráce v trestnoprávnych a občianskych veciach. Uznáva potrebu silnej spolupráce vnútroštátnej policajných a súdnych orgánov, predovšetkým v boji proti cezhraničnej kriminalite a terorizmu a v trestnom stíhaní takýchto činov.

Vytvára nové operačné schopnosti, pričom sa zohľadňuje skutočnosť, že Spojené kráľovstvo ako nečlen EÚ mimo Schengenského priestoru už nebude disponovať rovnakými zariadeniami ako doteraz. Spoluprácu v bezpečnostných otázkach možno pozastaviť, ak Spojené kráľovstvo poruší svoj záväzok naďalej dodržiavať Európsky dohovor o ľudských právach a prestane ho na svojom území presadzovať.

Horizontálna dohoda o správe vecí verejných

Rámec, ktorý sa dlhodobo osvedčí

Osobitná kapitola o správe verejných vecí v snahe zabezpečiť podnikom, spotrebiteľom a občanom maximálnu právnu istotu objasňuje, ako bude dohoda o obchode a spolupráci fungovať a ako sa bude kontrolovať. Zriaďuje sa ňou aj spoločná Rada pre partnerstvo, ktorá bude zabezpečovať správne uplatňovanie a výklad dohody. Na jej pôde bude prebiehať diskusia o všetkých otázkach, ktoré sa v tejto súvislosti objavia.

Záväzné mechanizmy na vykonávanie a urovnávanie sporov zabezpečia dodržiavanie práv podnikov, spotrebiteľov a všetkých jednotlivcov. Znamená to, že podniky v EÚ i Spojenom kráľovstve majú rovnaké podmienky v hospodárskej súťaži a že žiadna strana nevyužije svoju regulačnú autonómiu na poskytovanie nespravodlivých subvencií ani nenaruší hospodársku súťaž. V dohode sa predpokladá možnosť prijatia vyrovnávacích, nápravných, kompenzačných a ochranných opatrení.

Obe strany môžu pristúpiť k medzisektorovým odvetným opatreniam, ak dôjde k porušeniu dohody o obchode a spolupráci. Tieto medzisektorové odvetené opatrenia platia vo všetkých oblastiach hospodárskeho partnerstva. Ak zmluvná strana poruší svoje povinnosti, na spoluprácu v oblasti presadzovania práva a justičnej spolupráce sa uplatnia osobitné doložky o pozastavení.

Výzva na predkladanie žiadostí: činnosti urovnávania sporov v rámci Dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom

22. JANUÁRA 2021
Slides on Governance and Enforcement in the EU-UK Trade and Cooperation Agreement

Domáca poradná skupina EÚ v rámci Dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom (EHSV)

Sťažnosti

Monitorovanie uplatňovania Dohody o obchode a spolupráci so Spojeným kráľovstvom má kľúčový význam pri zabezpečovaní toho, aby sa v plnej miere využívala na prospech občanov a podnikov Európskej únie. Chcete podať sťažnosť na to, ako Spojené kráľovstvo uplatňuje túto dohodu? Odpovedzte na niekoľko jednoduchých otázok a vašu sťažnosť nasmerujeme príslušnému útvaru Komisie.

Podanie sťažnosti

Ak chcete podať sťažnosť na to, ako niektorý z členských štátov Európskej únie uplatňuje uvedenú dohodu, použite formulár sťažnosti proti porušovaniu práva Únie.

Tlačové materiály

29. DECEMBRA 2020
VZŤAHY MEDZI EÚ A SPOJENÝM KRÁĽOVSTVOM: Veľké zmeny v porovnaní s výhodami, ktoré poskytuje členstvo v EÚ - ZOZNAM
24. DECEMBRA 2020
Dohoda o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom Nový vzťah, veľké zmeny