
Cieľom balíka investícií do stratégie Global Gateway Afrika – Európa je podporiť Afriku v záujme silnej, inkluzívnej, zelenej a digitálnej obnovy a transformácie, a to:
- zrýchlením zelenej transformácie,
- zrýchlením digitalizácie,
- zrýchlením udržateľného rastu a tvorby dôstojných pracovných miest,
- posilnením systémov zdravotnej starostlivosti,
- zlepšením vzdelávania a odbornej prípravy.
Balík investícií sa bude realizovať prostredníctvom iniciatív Tímu Európa: EÚ, jej členské štáty a európske finančné inštitúcie budú spolupracovať pri podpore konkrétnych a transformačných projektov, ktoré boli spoločne identifikované v prioritných oblastiach.
Zrýchlenie zelenej transformácie
EÚ spolupracuje s Afrikou v rámci zvládania globálnej výzvy, ktorou je zmena klímy, s cieľom maximalizovať prínosy zelenej transformácie a minimalizovať hrozby pre životné prostredie v plnom súlade s Parížskou dohodou.

Masívne využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a výroba čistého vodíka na celom africkom kontinente by prispeli k dosiahnutiu kapacity elektrolyzérov aspoň 40 GW do roku 2030. Pomohlo by to aj rozvoju odvetvia vodíka z obnoviteľných zdrojov, a to otvorením obchodných príležitostí pre energeticky náročné priemyselné odvetvia na strane ponuky aj dopytu.
Zelená transformácia: kľúčové oblasti
- Udržateľná energetika
Balík investícií umožní posilnenie energie z obnoviteľných zdrojov a vodíka a ich podielu v energetickom mixe, zabezpečenie prístupu k cenovo dostupnej, spoľahlivej a udržateľnej energii, ako aj podporu integrácie trhu a reforiem v rámci odvetvia.
Ambícia do roku 2030: podporiť cieľ Afriky zvýšiť kapacitu výroby energie z obnoviteľných zdrojov na 300 GW.
- Biodiverzita
Iniciatívy realizované v rámci balíka investícií podporia udržateľné využívanie prírodných zdrojov a ochranu biodiverzity a riešenia blízke prírode ako základ zelenej obnovy vrátane podpory ochrany krajinných oblastí a ekosystémov.
Ambícia do roku 2030: zlepšiť živobytie 65 miliónov ľudí, zachytávať uhlík, stabilizovať 3 milióny km² pôdy a zaistiť bezpečnosť vody.
- Agropotravinárske systémy
Balík investícií podporí väčšiu udržateľnosť afrických agropotravinárskych systémov, ako aj jej širší rozsah, a to vytvorením priaznivého a transparentného politického prostredia pre udržateľné súkromné investície, zvýšením investícií do podpory agropotravinárskej výroby a spracovania rýb, uľahčením inovácií a podporou lepšej výživy.
Ambícia do roku 2030: urýchliť udržateľnú transformáciu afrických potravinových systémov na podporu afrického programu rozvoja poľnohospodárstva, rybárstva a potravinárstva.
- Odolnosť proti zmene klímy a znižovanie rizika katastrof
Afrika je obzvlášť zraniteľná voči extrémnym vplyvom zmeny klímy, pričom hrozí, že dôjde k zvráteniu desaťročí hospodárskeho pokroku a rozvoja. Balík investícií prispeje k budovaniu odolnosti podporou znižovania rizika katastrof a adaptácie na zmenu klímy, zlepšením pripravenosti na katastrofy v záujme účinnej reakcie, podporou obnovy a rekonštrukcie a posilnením správy vecí verejných s cieľom riadiť riziko katastrof.
Ambícia do roku 2030: posilniť schopnosť partnerských krajín adaptovať sa na zmenu klímy a podstatne znížiť riziko katastrof.
Zrýchlenie digitalizácie
Spoločnou prioritou je riešenie globálnej digitálnej priepasti na všetkých úrovniach a posilnenie bezpečných digitálnych prepojení medzi Európou a Afrikou, ale aj v rámci Afriky. Vo svete po pandémii COVID-19 sa silné digitálne prepojenia stali ešte dôležitejšími. Balík investícií umožní realizáciu projektov týkajúcich sa podmorských a pozemných káblov z optických vlákien, ako aj cloudových a dátových infraštruktúr. Podporí aj regulačné rámce presadzujúce digitalizáciu, ktoré stavajú ľudí do centra pozornosti, a zásady dôveryhodnej konektivity, ako je ochrana údajov.
Ambícia do roku 2030: urýchliť univerzálny prístup všetkých ľudí v Afrike k internetovým sieťam, ktoré sú spoľahlivé a bezpečné, a to bez ohľadu na to, kde títo ľudia žijú.

Digital4Development Hub Africká únia – Európska únia je akcia s viacerými darcami, ktorej cieľom je pomôcť sfunkčniť digitálnu spoluprácu prostredníctvom:
- poskytovania technickej pomoci národným a regionálnym inštitúciám žiadajúcim o analýzu a odborné posúdenie na účely vypracovania plánov digitálnej transformácie a podpory vykonávania digitálnych projektov,
- umožnenia budovania kapacít a výmeny poznatkov medzi africkými a európskymi aktérmi,
- organizovania dialógov a konzultácií na podporu spolupráce medzi vládami, občianskou spoločnosťou, súkromným sektorom a akademickou obcou v Európe a Afrike.
Zrýchlenie udržateľného rastu a tvorby dôstojných pracovných miest
Balík investícií umožní podstatne zvýšiť investície na podporu regionálnej a kontinentálnej hospodárskej integrácie, rastu a vytvárania dôstojných pracovných miest.

Iniciatíva Tímu Európa „Investovanie do mladých podnikov v Afrike“ (IYBA) pomôže startupom a mladým podnikateľom v Afrike, a to najmä ženám, založiť, konsolidovať a budovať silné, inkluzívne a udržateľné podniky a vytvárať dôstojné pracovné miesta. Bude sa vykonávať v celej Afrike. V jednotlivých krajinách sa začne s postupnou realizáciou činností, ako to už bolo v prípade Senegalu. Nasledovať bude Benin, Togo, Keňa, Kamerun a Južná Afrika.
Iniciatíva IYBA-SEED je súčasťou tretej zložky tejto iniciatívy Tímu Európa. Prispeje k vytváraniu dôstojných pracovných miest a odolných hospodárstiev posilnením podnikateľských ekosystémov vo viacerých subsaharských krajinách, čo povedie k lepšiemu prístupu príjemcov SEED k finančným zdrojom a technickej pomoci. Program sa začne v januári 2023.
Udržateľný rast: kľúčové oblasti
- Doprava
Investičný balík umožní mobilitu a obchod v rámci Afriky a medzi Afrikou a Európou prostredníctvom strategických koridorov, a to rozvojom dopravnej infraštruktúry pre viaceré krajiny, podporou investícií do udržateľnej, efektívnej a bezpečnej konektivity medzi oboma kontinentmi a aktualizáciou a harmonizáciou regulačných rámcov.
Ambícia do roku 2030: integrovať africké a európske multimodálne dopravné siete v súlade s regionálnymi a kontinentálnymi rámcami a prispôsobiť tieto siete hospodárskemu potenciálu Africkej kontinentálnej zóny voľného obchodu.
- Podpora podnikov
Balík investícií bude podporovať začínajúce podniky a mladých podnikateľov – najmä ženy – v Afrike pri zakladaní, konsolidácii a raste udržateľných, silných a inkluzívnych podnikov a pri vytváraní dôstojných pracovných miest, a to poskytovaním finančnej a technickej podpory v počiatočných fázach ich rozvoja.
Ambícia do roku 2030: zvýšiť príspevok súkromného sektora k rastu a hospodárskej transformácii Afriky.
- Hospodárska integrácia
EÚ podporuje proces hospodárskej integrácie Afriky smerom k realizácii Africkej kontinentálnej zóny voľného obchodu ako jednotného kontinentálneho obchodného a investičného systému založeného na pevných regulačných rámcoch. Európska komisia oznámila ďalšiu podporu vo výške 630 miliónov EUR vrátane akcie s hodnotou 24 miliónov EUR spolufinancovanej s Francúzskom, Nemeckom a Švédskom v rámci Tímu Európa. Úsilie EÚ sa zameriava aj na rozvoj regionálnych hodnotových reťazcov s cieľom podporiť afrických partnerov pri využívaní hospodárskych príležitostí, ktoré prináša Africká kontinentálna zóna voľného obchodu.
Ambícia do roku 2030: posilniť kontinentálnu a regionálnu hospodársku integráciu a urýchliť priemyselný rozvoj Afriky.
- Inkluzívne hospodárstva – región severnej Afriky
Prostredníctvom hospodárskeho a investičného plánu pre južné susedstvo sa EÚ bude snažiť podporovať udržateľný obchod a investície do odvetví s vyššou pridanou hodnotou a podporovať odbornú prípravu s cieľom využiť nové príležitosti, ktoré ponúka dvojaká transformácia – zelená a digitálna. Iniciatíva bude podporovať aj podnikanie mladých ľudí a podnikanie žien, a to najmä v oblastiach orientovaných na budúcnosť.
Ambícia do roku 2030: zvýšiť príspevok súkromného sektora k rastu a hospodárskej transformácii Afriky.
- Udržateľné hodnotové reťazce nerastných surovín
EÚ rozvíja dvojstranné partnerstvá s krajinami bohatými na zdroje s cieľom stanoviť kľúčové tematické oblasti na účely využívania výhod Africkej kontinentálnej zóny voľného obchodu a podporovať investície v rámci hodnotových reťazcov surovín pri súčasnej podpore partnerských krajín v súvislosti s rozvojom regionálnych hodnotových reťazcov, diverzifikáciou ich hospodárstiev a vytváraním miestnej pridanej hodnoty.
Ambícia do roku 2030: umožniť africkým krajinám integrovať svoje suroviny a zdroje do udržateľných globálnych hodnotových reťazcov.
- Iniciatíva Afrika – EÚ v oblasti vedy, techniky a inovácií
EÚ je odhodlaná zintenzívniť spoluprácu s partnerskými krajinami s cieľom zlepšiť kapacity v oblasti vedy, technológií a inovácií, modernizovať výskumné a inovačné zariadenia, posilniť inovačné ekosystémy a zintenzívniť spoluprácu v oblasti výskumu.
Ambícia do roku 2030: urýchliť prechod Afriky na hospodárstvo založené na inováciách, vede a poznatkoch.
Posilnenie systémov zdravotnej starostlivosti
Odolné systémy zdravotnej starostlivosti a úspešné vakcinačné kampane sú kľúčom k zmierneniu účinkov pandémie ochorenia COVID-19 na verejné zdravie a k poskytovaniu lepšej zdravotnej starostlivosti v budúcnosti. Tím Európa podporuje úsilie Afriky, pokiaľ ide o zavádzanie vakcín, infraštruktúru a výrobné kapacity, rozvoj zručností, regulačné rámce a všeobecne dostupnú zdravotnú starostlivosť.
Ambícia do roku 2030: zlepšiť zaočkovanosť, posilniť africký farmaceutický systém regionálnymi výrobnými kapacitami na uspokojenie miestnych potrieb a dopytu

Cieľom iniciatívy Tímu Európa týkajúcej sa výroby vakcín, liekov a zdravotníckych technológií a prístupu k nim je podporiť afrických partnerov pri posilňovaní miestnych farmaceutických systémov a výrobnej kapacity. Na regionálnej úrovni sa mobilizujú finančné prostriedky EÚ na posilnenie regulácie, ako aj pre Africkú agentúru pre lieky (AMA), centrum WHO pre transfer technológií a sekretariát Partnerstva pre africkú výrobu vakcín pod záštitou Afrických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb. Na vnútroštátnej úrovni sa dôraz kladie na zvýšenie výrobnej kapacity a počtu výrobných závodov a na vytvorenie vhodného ekosystému pre investície.
Investície do vzdelávania a odbornej prípravy
Investovanie do vzdelávania je investíciou do budúcnosti sveta. Pandémia ochorenia COVID-19, kvôli ktorej v čase jej vrcholu nechodilo do školy 1,6 miliardy detí, spôsobila bezprecedentné narušenie učenia, ktoré musíme spoločne riešiť.
EÚ je odhodlaná podporovať svojich afrických partnerov pri poskytovaní moderného a kvalitného vzdelávania a odbornej prípravy pre všetky deti a mládež. Taktiež je odhodlaná poskytovať odbornú prípravu, ktorá zodpovedá príležitostiam dostupným na trhu práce, umožňovaní mobility mladých ľudí a podpore inovačných riešení na zlepšenie kompetencií a zručností učiteľov.
Ambícia do roku 2030: rozšíriť príležitosti na rozvoj zručností s cieľom uspokojiť vznikajúce potreby hospodárskej a sociálnej transformácie Afriky

Iniciatíva Tímu Európa zameraná na mobilitu mládeže v Afrike bude podporovať mládežnícke výmeny a mobilitu v Afrike a medzi Afrikou a Európou. Zoskupí všetky príslušné programy EÚ, ako je Erasmus+, a ponúkne kritické množstvo štipendií a stáží. Tým, že prispeje k posilneniu priestoru vysokoškolského vzdelávania v Afrike a propagácii kontinentu ako študijnej destinácie pre afrických študentov, podporí africkú kontinentálnu integráciu.
Podpora udržateľného financovania rastu
Uvoľnenie dodatočných finančných prostriedkov na udržateľné transformácie bude kľúčom k dosiahnutiu našich spoločných ambícií.
Granty a úvery
Financovanie balíka investícií do stratégie Global Gateway Afrika – Európa zahŕňa dvojstrannú pomoc EÚ a členských štátov EÚ, ako aj granty aj úvery. Balík investícií priláka aj súkromné financovanie, pričom bude zameraný na investície z Afriky aj z Európy.
EÚ pomôže zmobilizovať investície zdieľaním rizík spojených s investovaním prostredníctvom kombinovaného financovania a záruk.
Globálna iniciatíva týkajúca sa zelených dlhopisov
EÚ sa bude snažiť podporovať partnerské krajiny pri rozvoji a rozširovaní ich trhov so zelenými dlhopismi, a tak im pomáhať prilákať viac finančných prostriedkov z medzinárodných kapitálových trhov a od inštitucionálnych investorov na ich udržateľné investície.
Dosiahne to:
- poskytovaním technickej pomoci partnerom a
- prilákaním súkromných investorov.
Zvláštne práva čerpania
Dňa 14. októbra 2022 EÚ podpísala dohodu o grante v hodnote 100 miliónov EUR pre trustový fond Medzinárodného menového fondu (MMF) na znižovanie chudoby a posilňovanie rastu (PRGT). MMF tak bude môcť poskytnúť úvery s nulovým úrokom vo výške približne 630 miliónov EUR africkým, karibským a tichomorským (AKT) krajinám s nárokom na pomoc v rámci PRGT, ktoré majú problémy s platobnou bilanciou. Prístup k dostupnému financovaniu je kľúčovým aspektom pomoci týmto krajinám, pokiaľ ide o udržiavanie makroekonomickej stability v kontexte hospodárskej a potravinovej krízy, ktorú zhoršila ruská útočná vojna proti Ukrajine. Príspevok EÚ odráža záväzok EÚ nájsť multilaterálne riešenia súčasných najnaliehavejších výziev a dopĺňa prísľuby členských štátov EÚ týkajúce sa smerovania príspevkov SDR.
Dokumenty
Prehľad je k dispozícii aj vo swahilčine
Prehľad je k dispozícii aj v arabčine
Prehľad je k dispozícii aj vo swahilčine
Prehľad je k dispozícii aj v arabčine
Prehľad je k dispozícii aj vo swahilčine
Prehľad je k dispozícii aj v arabčine
Prehľad je k dispozícii aj vo swahilčine
Prehľad je k dispozícii aj v arabčine
Prehľad je k dispozícii aj vo swahilčine
Prehľad je k dispozícii aj v arabčine
Prehľad je k dispozícii aj vo swahilčine
Prehľad je k dispozícii aj v arabčine
Prehľad je k dispozícii aj vo swahilčine
Prehľad je k dispozícii aj v arabčine
Prehľad je k dispozícii aj vo swahilčine
Prehľad je k dispozícii aj v arabčine
Prehľad je k dispozícii aj vo swahilčine
Prehľad je k dispozícii aj v arabčine
Prehľad je k dispozícii aj vo swahilčine
Prehľad je k dispozícii aj v arabčine
Prehľad je k dispozícii aj vo swahilčine
Prehľad je k dispozícii aj v arabčine
Prehľad je k dispozícii aj vo swahilčine
Prehľad je k dispozícii aj v arabčine