Огляд
Перш ніж виїхати з України до однієї з країн ЄС, за можливості візьміть із собою, будь ласка, дійсні проїзні документи. Проте Ви зможете в’їхати в ЄС, навіть якщо у Вас немає проїзних або медичних документів (свідоцтва про вакцинацію, тесту на COVID-19).
З гуманітарних міркувань усі країни ЄС, що межують з Україною, дозволяють в'їзд усім людям, що шукають порятунку від війни в Україні, незалежно від того, чи мають вони біометричний паспорт. Те саме стосується й дітей. Якщо у Вас є українське громадянство та біометричний паспорт, Ви можете в’їхати в ЄС, показавши його на кордоні. У всіх інших випадках країни ЄС приймуть Вас з гуманітарних міркувань.
Як я можу довести моє громадянство?
Тут орієнтовний перелік документів, за якими Ви можете довести українське громадянство, навіть якщо ці документи втратили дійсність:
- будь-які паспорти (національні, дипломатичні, службові чи колективні паспорти та документи, що їх замінюють, разом із дитячими паспортами);
- національні посвідчення особи (разом із тимчасовими);
- військові квитки та військові облікові картки;
- послужна книжка моряка, посвідчення судноводія, посвідчення особи моряка;
- свідоцтва про громадянство;
- інші офіційні документи, у яких згадується або вказується громадянство.
Якщо у Вас інше громадянство та згідно з вимогами Вам необхідно отримати візу для в’їзду в ЄС, Ви маєте показати Вашу короткострокову візу — за умови, що вона у Вас є. Якщо у Вас немає короткострокової візи, країни ЄС однаково мають дозволити Вам в'їзд — для сприяння репатріації до країни Вашого походження.
Чи будуть мене перевіряти на кордоні?
З огляду на нинішню ситуацію в Україні країни ЄС можуть проводити прикордонні перевірки як на своїх кордонах, так і у віддалених від кордону безпечних місцях. Перевірки можуть проводитися під час або після того, як Вас перевезуть до безпечного місця. Можливо Вам доведеться затриматися там, щоб бути досяжним/-ою для органів влади на час цих перевірок.
Які в мене права й обов'язки?
Незалежно від Вашого громадянства Ви маєте право на отримання негайної допомоги та негайної інформації про Ваші права. Сюди належить тимчасове житло та задоволення Ваших основних потреб, таких як їжа та ліки. Здійснення додаткових прав залежить від Вашого майбутнього статусу в ЄС і може відрізнятися.
З міркувань управління безпекою та міграцією в будь-який час можливі поліцейські й інші адміністративні перевірки, також і на території держав-членів ЄС. Важливо співпрацювати та надавати представникам поліції, прикордонних служб чи інших компетентних органів влади необхідні документи й інформацію. За певних обставин на час проведення таких перевірок Вас можуть попросити залишитися досяжним/-ою для органів влади в спеціально відведеному закладі.
Якщо діти перетинають зовнішні кордони самостійно, тобто без супроводу батьків чи інших відповідальних за них або знайомих їм дорослих і на яких ніхто з батьків чи перелічених дорослих не чекає, Ви маєте повідомити про них органи влади, які спрямують Вас до служб захисту дітей.