See teave on kättesaadav ka ukraina keeles | українська | vene keeles | русский
Mida peate teadma ELis reisimisel?
Kui olete Ukraina sõjapõgenik, siis saate enamikul juhtudel teistesse ELi riikidesse edasi reisida. Ukrainlastel, kellel on biomeetriline pass, on see õigus vastavalt ELi ja Ukraina vahelisele viisavaba reisimise korrale. Kui olete pärit mõnest kolmandast riigist, peate kontrollima, kas teie päritoluriik on kantud nende riikide nimekirja, kelle kodanikud on viisanõudest vabastatud.
Ukraina kodanikele, kellel on biomeetriline pass, kehtib viisavabadus, ja neil on õigus ELi piires vabalt liikuda 90 päeva jooksul pärast ametlikult liikmesriiki sisenemist. See võimaldab teil endal valida ELi liikmesriigi, kus soovite kasutada ajutisest kaitsest tulenevaid õigusi, või minna oma perekonna ja sõprade juurde sellesse liikmesriiki, kus nad viibivad.
Kui teil on õigus ajutisele kaitsele, kuid ei ole biomeetrilist passi, peaksid selle ELi liikmesriigi ametiasutused, mille piiri te ELi saabudes ületate, andma teile Schengeni alale sisenemisel lühiajalise viisa kehtivusajaga 15 päeva. See annab teile ajutisest kaitsest tulenevad õigused sihtliikmesriiki reisimise ajaks.
Kui teil on õigus ajutisele kaitsele, kuid teil ei ole reisidokumenti, siis otsustavad selle ELi liikmesriigi ametiasutused, mille piiri te ELi saabudes ületate, kuidas võimaldada teil edasi reisida. Näiteks võivad nad teile anda reisidokumendi ja viisa või kasutada ajutist kaitset käsitlevate õigusaktidega ette nähtud üleviimisdokumente.
Kui te jõuate ELi piiri ületades riiki, mis ei kuulu sisepiirikontrollita alasse (Küpros ja Iirimaa), siis kontrollitakse teie dokumente üldjuhul uuesti järgmise Schengeni riigi piiripunktis. Vt ka selgitused saatjata või saatjast eraldatud laste registreerimise kohta.
Kuigi Rumeenia ja Bulgaaria on alates 31. märtsist 2024 Schengeni riigid, on piirikontroll maismaa-sisepiiridel endiselt jõus. Kontroll nende kahe riigi ja teiste Schengeni riikide vahelistel õhu- ja meresisepiiridel on kaotatud.
Jah. Kuigi Rumeenia ja Bulgaaria on Schengeni riigid, on piirikontroll maismaa-sisepiiridel endiselt jõus. Seetõttu kontrollitakse teie dokumente piiril uuesti. Nii on see näiteks juhul, kui ületate Rumeenia-Ungari maismaapiiri. Kontroll Rumeenia ja Bulgaaria ning teiste Schengeni riikide vahelistel õhu- ja meresisepiiridel on kaotatud.
Jah. Kui te olete juba mõnes Schengeni ala riigis, siis põhimõtteliselt saate teistesse Schengeni ala riikidesse minna ilma piirikontrollita. See õigus on teil siiski ainult 90 päeva 180 päeva jooksul.
Pange tähele, et Island, Norra, Šveits ja Liechtenstein ei ole ELi liikmesriigid, kuid kuuluvad Schengeni alasse. Pärast Schengeni alale sisenemist võite reisida ka nendesse riikidesse, kuid teie õigus saada neis riikides rahvusvahelist või ajutist kaitset võib ELi liikmesriikide omast erineda.
Taani, mis on nii ELi kui ka Schengeni riik, aga ajutise kaitse kavas ei osale ja seal ELi varjupaigareeglid ei kehti. Seetõttu võib teie õigus saada Taanis rahvusvahelist või ajutist kaitset erineda õigustest, mis teil oleks teistes ELi liikmesriikides.
ELi õigusnormide kohaselt peaksite saama elamisloa ja teil peaks olema õigus kasutada seda reisimiseks teistesse Schengeni riikidesse kuni 90 päevaks 180-päevasel ajavahemikul. Sama loaga võite reisida EList kolmandasse riiki, näiteks Ukrainasse, ja pärast seda uuesti ELi siseneda.
Kui te ei ole elamisluba veel saanud, võite kasutada muid teid vastu võtnud riigis kehtivaid dokumente või lubasid, ent eri liikmesriikides kehtivad selle kohta eri nõuded. Teatavad Schengeni käsiraamatu 22. lisas loetletud dokumendid või load võimaldavad teil reisida nii, nagu teil oleks elamisluba. See ei kehti aga kõikide dokumentide/lubade kohta, mis on Schengeni riikides välja antud. Palun küsige selle riigi ametiasutustelt, kus te olete ajutise kaitse saajana registreeritud, järele, kas saadud dokumendid võimaldavad teil reisida.
Kui need dokumendid seda ei võimalda, aga teil on vaja reisida Ukrainasse ja sealt tagasi, on teie jaoks ainus võimalik lahendus siseneda ELi naastes (kas maa-, õhu- või mereteed pidi) otse sellesse ELi liikmesriiki, kus te olete ajutise kaitse saajana registreeritud.
Kui teil on vaja reisida teise Schengeni riiki, võite seda teha kuni 90 päeva jooksul 180-päevasel ajavahemikul oma elamisloa või 22. lisas loetletud riikliku dokumendi/loaga, millel on samasugune kehtivus nagu elamisloal. Kui teil sellist dokumenti ei ole, ei soovitata teil teistesse Schengeni riikidesse reisida, sest teie viibimist teistes riikides võidakse käsitada ebaseaduslikuna.
Tähelepanu: Küprose ja Iirimaa välja antud elamisload kogu Schengeni alal ei kehti ning need ei anna teile õigust teistesse Schengeni riikidesse reisida. Küpros tunnustab aga sisepiirikontrollita Schengeni ala riikide välja antud elamislubasid ning võimaldavad nende lubade alusel oma territooriumile siseneda.
Jah. Julgeoleku tagamiseks ja rände kontrollimiseks võidakse igal ajal teha politsei- ja muud halduskontrolli nii liikmesriikide territooriumil kui ka sisepiiridel. Palun tehke koostööd ning esitage politseile või piirivalvele nõutud dokumendid ja teave. Teatavatel juhtudel võidakse teilt nõuda, et te jääksite kontrolli ajaks pädevate asutuste käsutusse selleks ettenähtud ruumides.
Palun vaadake veebisaiti Re-open EU, et saada teavet ELi liikmesriikides ja Schengeni lepinguga ühinenud riikides (Island, Liechtenstein, Norra, Šveits) reisimise ja seal kehtivate tervishoiureeglite kohta COVID-19 pandeemia ajal.
Alates 27. juulist 2022 on uute ajutiste ELi eeskirjadega tagatud, et Ukrainast põgenevad inimesed saavad jätkata Ukraina juhiloa kasutamist. Nad ei pea seda vahetama ELi juhiloa vastu ega sooritama uut sõidueksamit. Uue määrusega on kehtestatud erinormid aegunud, kaotatud ja varastatud Ukraina juhilubade kohta, et vähendada ajutise kaitse korra alusel ELis elavate isikute halduskoormust. Kui Ukraina on teinud kättesaadavaks ja võtnud kasutusele kontrollivahendid, saab tunnustada ka Ukraina väljastatud digitaalseid juhilubasid (DIIA). Lisateave nende eeskirjade kohta.
ELi mittekuuluvate riikide juhilubade tunnustamine on eri liikmesriikides erinev. Allpool esitatud kaardile on kantud loetelu allikatest, kust saab teavet välismaiste juhilubade kasutamise kohta ELi riikides.