Направо към основното съдържание

Регламент за чуждестранните субсидии

Update of the Industrial strategy for Europe
Регламент за чуждестранните субсидии

Справяне с нарушенията на единния пазар, причинени от чуждестранна финансова помощ

Какво представляват чуждестранните субсидии

Защо чуждестранните субсидии могат да нарушат функционирането на вътрешния пазар

Чуждестранните субсидии могат да предоставят на получателите несправедливо предимство за придобиване на дружества или за сключване на договори за обществени поръчки в ЕС. Получателите на чуждестранни субсидии имат потенциала да изтласкат несубсидираните дружества, да навредят на иновациите и да окажат отрицателно въздействие върху качеството и избора на потребителски стоки и услуги.

Примери за чуждестранни субсидии, нарушаващи конкуренцията

Capital Markets, Paris Financial Centre and Stock Exchange, France
Субсидирана концентрация

Дадено дружество желае да придобие дружество в ЕС. Това придобиване се подпомага от държава извън ЕС чрез пряка безвъзмездна помощ и изгодна държавна гаранция по заем за придобиващото дружество. Тези субсидии улесняват придобиващото дружество при финансирането на придобиването и при предлагането на по-добра оферта от потенциалните конкуренти, които също искат да придобият дружеството от ЕС.

Corporate and office relations
Обществени поръчки

Дадено дружество възнамерява да подаде оферта в рамките на процедура за обществена поръчка, организирана от възлагащ орган в държава от ЕС за голям проект. Дружеството се подпомага от държава извън ЕС чрез преки субсидии. В резултат на това дружеството е в състояние да направи оферта с ниска цена/високо качество, която не би била възможна без субсидиите, и така успява да предложи по-добри условия от конкурентите. 

Operation to fight cigarette smuggling in Latvia
Случай по собствена инициатива (ex-officio)

Дъщерно дружество в ЕС на дружество майка от държава извън ЕС има достъп до евтино държавно финансиране в страната на дружеството майка, например под формата на неограничени държавни гаранции или преки безвъзмездни средства. Евтиното финансиране дава възможност на дъщерното дружество в ЕС да изгражда фабрики в Съюза и да изтласква конкурентите, които не получават субсидии.

Регламент за чуждестранните субсидии (РЧС)

ЕС играе важна роля за гарантирането на справедливи и ненарушени пазарни условия в рамките на единния пазар.

Новото законодателство има за цел да се преодолеят регулаторните различия по отношение на помощта, предоставяна от държавите от ЕС, и субсидиите, предоставяни от правителства извън ЕС. Помощта от държавите от ЕС е обект на строг контрол, докато за субсидиите от държави извън ЕС досега не са съществували сравними правила.

РЧС дава възможност на Комисията да разследва финансова помощ, предоставена от органи извън ЕС на дружества, осъществяващи дейност в Съюза.

Налични инструменти за борба с нарушаващите конкуренцията чуждестранни субсидии

Ако Комисията установи наличието на чуждестранни субсидии, които нарушават конкуренцията в ЕС, тя може да предприеме действия чрез следните инструменти:

concentration

Задължение за предварително уведомяване при концентрации, включващи финансова помощ от държава извън ЕС, при които 1) оборотът в ЕС на дружеството, което ще бъде придобито, на поне една от сливащите се страни или на съвместното предприятие е най-малко 500 млн. евро и 2) чуждестранната финансова помощ е най-малко 50 млн. евро.

public tender

Задължение за предварително уведомяване при процедури за възлагане на обществени поръчки, при които 1) стойността на поръчката е най-малко 250 млн. евро и 2) офертата включва чуждестранна финансова помощ в размер на най-малко 4 млн. евро на държава извън ЕС.

market

При всички други пазарни ситуации Комисията може да започва разследвания по собствена инициатива (ex officio), включително може да изисква ad-hoc уведомяване във връзка с по-малки концентрации и процедури за възлагане на обществени поръчки.

По отношение на двата инструмента за уведомяване, купувачът или оферентът ще трябва да уведомява предварително за финансовите помощи, получени от държави извън ЕС, във връзка с концентрации или обществени поръчки в рамките на праговете. Докато трае процесът на преглед и одобрение от страна на Комисията, съответната концентрация не може да бъде завършена. Когато става въпрос за процедури за възлагане на обществени поръчки, на разследван оферент не може да бъде възложена поръчка (задължение за отлагане) до края на разследването или до изтичането на срока.

Комисията също така ще може да изисква ad hoc уведомления при концентрации и процедури за възлагане на обществени поръчки под съответните прагове, ако подозира наличието на чуждестранни субсидии и трансакцията все още не е приключила. При процедурите за възлагане на обществени поръчки това важи и ако Комисията получи нова информация, която ѝ дава основание да подозира, че подадени уведомления или декларации са непълни, или когато такива уведомления или декларации не са предоставени на Комисията. В случай на ad hoc уведомяване съответната концентрация или процедура за възлагане на обществена поръчка ще подлежи на същото задължение за отлагане, както е посочено по-горе.

Инструментът за общо разследване (ex-officio) ще даде възможност на Комисията да разследва по собствена инициатива всички видове стопански дейности и пазарни ситуации, като например инвестиции на зелено или предоставяне на услуги, когато подозира наличието на чуждестранни субсидии.

Структура на оценката

Процедурата за разследване на чуждестранни субсидии ще включва предварителен преглед и — ако са налице достатъчно доказателства за нарушаваща конкуренцията чуждестранна субсидия — задълбочено разследване.

  • Комисията ще прецени дали дадена финансова помощ от държава извън ЕС представлява чуждестранна субсидия по смисъла на Регламента за чуждестранните субсидии и дали нарушава функционирането на единния пазар.
  • Ако това е така, Комисията ще сравни отрицателните ефекти от чуждестранната субсидия по отношение на пазара с положителните ефекти по отношение на развитието на съответната субсидирана стопанска дейност.
  • Когато отрицателните ефекти надхвърлят положителните, Комисията може да наложи компенсационни мерки или да приеме ангажименти от съответните дружества за отстраняване на нарушението.
Visual foreign subsidies regulation
procedure
Как ще функционира процедурата?

Специфично предварително уведомление

  • Концентрации (над 500 млн. евро оборот в ЕС и над 50 млн. евро чуждестранна помощ)
  • Оферти за обществени поръчки (над 250 млн. евро и над 4 млн. евро помощ на държава извън ЕС)

Общ инструмент за проверка

  • Служебно разследване (еx-officio)
  • Всички пазарни ситуации
assessment
Как Комисията ще оценява евентуалните нарушения?

Категории субсидии, които е най-вероятно да доведат до нарушаване на конкуренцията

  • Неограничени гаранции
  • Субсидии за дружества в затруднено положение без план за преструктуриране
  • Субсидии, които пряко улесняват концентрация
  • Субсидии, позволяващи подаване на необосновано изгодна оферта в рамките на процедура за обществена поръчка
  • Експортно финансиране, което не е в съответствие със Споразумението на ОИСР за официално подкрепяните експортни кредити

Показатели за нарушение на конкуренцията

  • Размер и характер на субсидията
  • Състояние на дружеството, включително неговия размер, и съответните сектори или пазар
  • Равнище и развитие на стопанската дейност в рамките на вътрешния пазар
  • Цел, условия и използване на субсидиите

Субсидии, които е малко вероятно да доведат до нарушения на конкуренцията

  • Субсидии в размер под 4 млн. евро за период от 3 години

Субсидии, считани за ненарушаващи конкуренцията

  • Размер под праговете за помощ de minimis съгласно правилата на ЕС за държавните помощи
  • Субсидии за отстраняване на щети, причинени от природни бедствия или други извънредни събития
balance
Какво представлява сравнителният тест?

При този тест се разглежда дали отрицателните ефекти от дадена чуждестранна субсидия са смекчени от положителното въздействие върху развитието на съответната субсидирана стопанска дейност. Той помага да се прецени дали да се наложат компенсационни мерки или да се приемат ангажименти, както и какъв да е техният характер и равнище.

remedy
Какви компенсационни мерки ще има правомощия да налага Комисията?
  • Налагане на структурни или неструктурни компенсационни мерки (напр. продажба на активи, достъп до инфраструктура, забрана на определено пазарно поведение)
  • Приемане на ангажименти от страна на съответното дружество
  • Забрана за субсидирана концентрация или за възлагане на обществена поръчка на субсидиран оферент

Основни етапи на инициативата

  1. 21—22 март 2019 г.

    В заключенията си Европейският съвет иска от Комисията да набележи нови инструменти за справяне с отрицателните последици за единния пазар от чуждестранните субсидии.

  2. Февруари 2020 г.

    В своя доклад относно политиката в областта на конкуренцията Европейският парламент призовава Комисията да проучи възможностите за въвеждане на нови инструменти за справяне с нарушенията на конкуренцията в резултат на субсидии.

  3. 17 юни 2020 г.

    Комисията приема Бяла книга за чуждестранните субсидии, за да даде начало на обществен дебат.

  4. 23 септември 2020 г.

    Край на 14-седмична обществена консултация, в която 150 участници споделят своите мнения.

  5. 6 октомври 2020 г.

    Комисията публикува първоначална оценка на въздействието за законодателно предложение.

  6. Октомври 2020 — януари 2021 г.

    Комисията събира коментари и предложения от заинтересованите страни в рамките на целева консултация.

  7. 3 март 2021 г.

    Комитетът за регулаторен контрол дава положително становище относно доклада за оценка на въздействието.

  8. 30 юни 2022 г.

    Европейският парламент и Съветът постигат политическо споразумение по текста на Регламента за чуждестранните субсидии.

  9. Ноември 2022 г.

    Окончателният текст на регламента е приет на 10 ноември 2022 г. от Парламента и на 28 ноември 2022 г. от Съвета.

  10. 12 януари 2023 г.
  11. Януари 2023 г.

    Комисията представя проект на регламент за изпълнение и формуляри за уведомяване, след което започва да тече 4-седмичен период за коментари и предложения от заинтересованите страни.

  12. 12 юли 2023 г.

    Регламентът за чуждестранните субсидии започва да се прилага. Комисията може да започва служебни разследвания (ex officio).

  13. 12 октомври 2023 г.

    Започва да се прилага задължението за уведомяване във връзка с концентрации и обществени поръчки над определени прагове.

Документи

13 ЯНУАРИ 2023 Г.
Regulation on foreign subsidies distorting the internal market
English
(547.75 KB - HTML)
Изтегляне

 

5 MАЙ 2021 Г.
Press release: Commission proposes new Regulation to address distortions caused by foreign subsidies in the Single Market
English
(5.95 KB - HTML)
Изтегляне

 

5 MАЙ 2021 Г.
Questions and Answers: Distortive foreign subsidies
English
(5.95 KB - HTML)
Изтегляне

 

5 MАЙ 2021 Г.
Impact Assessment report on distortive foreign subsidies
English
(2.33 MB - PDF)
Изтегляне

 

5 MАЙ 2021 Г.
Executive summary of the Impact Assessment report: Distortive foreign subsidies
English
(421.47 KB - PDF)
Изтегляне

 

5 MАЙ 2021 Г.
Opinion of the Regulatory Scrutiny Board: Distortive foreign subsidies
English
(674.78 KB - PDF)
Изтегляне

Последна актуализация на тази страница: 8 февруари 2023 г.