Põhisisu juurde

Digiteenuste määrus

Turvalise ja vastutustundliku veebikeskkonna tagamine

Ülevaade digiteenuste määrusest

Digiteenuste määrusega reguleeritakse veebipõhiseid vahendajaid ja platvorme, nagu kauplemiskohad, sotsiaalvõrgustikud, sisujagamisplatvormid, rakendustepoed ning veebipõhised reisi- ja majutusplatvormid. Selle peamine eesmärk on ennetada ebaseaduslikku ja kahjulikku tegevust internetis ning desinformatsiooni levikut. Sellega tagatakse kasutajate ohutus, kaitstakse põhiõigusi ning luuakse õiglane ja avatud veebiplatvormide keskkond.

Millised on digiteenuste määruse peamised eesmärgid?

Digiteenuste määrus kaitseb tarbijaid ja nende põhiõigusi internetis, kehtestades selged ja proportsionaalsed õigusnormid. Sellega edendatakse innovatsiooni, majanduskasvu ja konkurentsivõimet ning hõlbustatakse väiksemate platvormide, VKEde ja idufirmade kasvu. Kasutajate, platvormide ja avaliku sektori asutuste rolle on tasakaalustatud vastavalt Euroopa väärtustele, asetades kodanikud kesksele kohale.

alt=""
Kodanikele
  • põhiõiguste parem kaitse
  • suurem kontroll ja valik
  • laste tugevam kaitse internetis
  • väiksem kokkupuude ebaseadusliku sisuga
alt=""
Digiteenuste osutajatele
  • õiguskindlus
  • ühtsed õigusnormid kogu ELis
  • idu- ja kasvufirmade tegevuse lihtsustamine Euroopas
alt=""
Digiteenuste ärikasutajatele
  • juurdepääs kogu ELi hõlmavatele turgudele platvormide kaudu
  • võrdsed võimalused võitluseks ebaseadusliku infosisu pakkujate vastu
alt=""
Kogu ühiskonnale
  • suurem demokraatlik kontroll ja järelevalve süsteemsete platvormide üle
  • süsteemsete riskide (nt manipuleerimise või väärinfo) vähendamine

Millised teenusepakkujad on hõlmatud?

Digiteenuste määrus sisaldab õigusnorme internetipõhiste vahendusteenuste kohta, mida miljonid eurooplased iga päev kasutavad. Erinevate veebis tegutsejate kohustused vastavad nende rollile, suurusele ja mõjule digiökosüsteemis.

Kõik ühtsel turul teenuseid pakkuvad digivahendajad, olenemata sellest, kas nad on asutatud ELis või väljaspool seda, peavad järgima uusi norme. Mikro- ja väikeettevõtjate kohustused on proportsionaalsed nende suutlikkuse ja suurusega, tagades samal ajal, et nad jäävad vastutavaks. Lisaks, isegi kui mikro- ja väikeettevõtjad märkimisväärselt kasvavad, saaksid nad 12-kuulise üleminekuperioodi jooksul kasu kohustuste sihipärasest erandist.

Jõustub digiteenuste määrus

Alates 17. veebruarist 2024 kohaldatakse digiteenuste määruse norme kõigi platvormide suhtes. Juba alates 2023. aasta augusti lõpust kohaldati neid norme selliste platvormide suhtes, millel on ELis üle 45 miljoni kasutaja (10% ELi elanikkonnast). Neid kutsutakse väga suurteks digiplatvormideks või väga suurteks internetipõhisteks otsingumootoriteks.

Komisjon jõustab digiteenuste määrust koos riiklike ametiasutustega, kes teevad järelevalvet selle üle, kas nende territooriumil loodud platvormid täidavad nõudeid. Komisjon vastutab peamiselt väga suurte digiplatvormide ja väga suurte internetipõhistes otsingumootorite suhtes kohaldatavate lisakohustuste, näiteks süsteemsete riskide leevendamise meetmete järelevalve ja jõustamise eest.

Digiteenuste määruse kohane jõustamisraamistik

Digiteenuste määruse kohane koostööraamistik

Mida tähendavad uued õigusnormid kasutajate, ettevõtjate ja platvormide jaoks?

Person holding a tablet

Lisateave uute õigusnormide kohta kasutajate jaoks

People in an office

Lisateave uute õigusnormide kohta ettevõtjate jaoks

3 persons holding their phones

Lisateave uute õigusnormide kohta platvormide jaoks

Dokumendid