Evropský pilíř sociálních práv stanoví 20 klíčových zásad a práv na podporu spravedlivých a dobře fungujících trhů práce a systémů sociálního zabezpečení.
Akční plán evropského pilíře sociálních práv dává těmto zásadám podobu konkrétních opatření, která budou fungovat ve prospěch občanů. Plán stanoví hlavní cíle pro EU, které mají být splněny do roku 2030.
Za naplnění cílů pilíře sociálních práv jsou společně zodpovědné orgány EU, celostátní, regionální a místní orgány v jednotlivých státech, sociální partneři a občanská společnost.
Three ambitious EU targets by 2030
Tři ambiciózní cíle EU
Cíle do roku 2030
|
|
|
Jak jsme na tom v tuto chvíli
covidová krize zastavila šestiletý pozitivní pokrok v oblasti zaměstnanosti: ve třetím čtvrtletí roku 2020 dosáhla míra zaměstnanosti 72,4 % | do roku 2016 se každoročně účastnilo vzdělávacích aktivit pouze 37 % dospělých | v roce 2019 bylo v EU ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením přibližně 91 milionů osob (z toho 17,9 milionu dětí ve věku 0–17 let) |
Vnitrostátní cíle
Ministři zaměstnanosti a sociálních věcí zemí EU představili své vnitrostátní cíle 16. června 2022. Závazky členských států společně nasměrovávají EU na jasnou cestu k dosažení, či dokonce překročení hlavních cílů EU.

Přeměnit zásady ve skutečnost
- nová pracovní místa ve vyšším počtu i kvalitě
nová pracovní místa ve vyšším počtu i kvalitě
- dovednosti a rovnost
dovednosti a rovnost
- sociální ochrana a začlenění
sociální ochrana a začlenění
Co si Evropané myslí o sociální Evropě
- Pascal
Validovat diplom, vyřídit číslo sociálního zabezpečení, administrativu okolo platu nebo přestěhování z jedné země EU do druhé... takové věci jsou drobné praktické záležitosti, ty by se měly dát zařídit snadno.
Pascal, Nizozemsko
- Alexandra
Pracuju ve společnosti, pro kterou jsou rozmanitost a začlenění velmi důležité. Děláme tam opravdu hodně pro to, aby nikdo nebyl vůči dalším zaměstnancům předpojatý kvůli pohlaví nebo jiným rozdílům. Myslím, že EU by se těmito příklady mohla zabývat. Máme zkušenosti a nápady, které by mohli použít i v jiných společnostech.
Alexandra, Rumunsko
- Rodolfo
Tak jako v případě zaměstnání, vzdělávání nebo důchodu by v Evropě nemělo být problémem ani zahájit samostatně výdělečnou činnost. A mělo by jít také o atraktivní volbu – nejen z toho důvodu, že může přinést vyšší příjmy, ale také proto, že zapojuje další lidi, různých věkových kategorií, a třeba i z jiných zemí.
Wolfgang, Rakousko
Veřejná konzultace
Tyto názory zazněly v rámci rozsáhlé veřejné konzultace s více než 1 000 písemných příspěvků od členských států, regionů, měst, sociálních partnerů, organizací občanské společnosti, mezinárodních organizací, analytických středisek a občanů. Kromě toho Komise prostřednictvím specializovaných online seminářů konzultovala více než 1 500 klíčových zúčastněných subjektů, včetně Evropského parlamentu, Evropského hospodářského a sociálního výboru a Výboru regionů. Výsledků konzultace bylo využito při tvorbě akční plánu.
Průzkum Eurobarometru
Podle průzkumu Eurobarometru o sociálních otázkách z roku 2021 považuje 88 % Evropanů sociální Evropu za důležitou pro sebe osobně.

Sociální summit v Portu a Portský sociální závazek
Sociální summit v Portu ve dnech 7.–8. května 2021, pořádaný portugalským předsednictvím Rady, poskytl příležitost stvrdit znovu tento závazek i ambice postavit občany při obnově Evropy po krizi i poté na první místo. Na sociálním summitu v Portu jsme také spojili síly a obnovili závazek k provádění sociálního pilíře na nejvyšší politické úrovni.
7. května se partneři přihlásili ke třem hlavním cílům pro rok 2030 stanoveným v akčním plánu Komise pro evropský pilíř sociálních práv ve společném Portském sociálním závazku.
Členové Evropské rady přijali 8. května Portské prohlášení o sociálních věcech.
25. června Evropská rada uvítala hlavní cíle EU obsažené v akčním plánu pro evropský pilíř sociálních práv, v souladu s Portským prohlášením.
Hlasy z celé Evropy na sociálním summitu v Portu
Harmonogram a klíčová opatření
Spojit síly k v zájmu sociálnější Evropy
Naplňování cílů evropského pilíře sociálních práv je společným politickým závazkem a odpovědností orgánů EU, celostátních, regionálních a místních orgánů v jednotlivých státech, sociálních partnerů a občanské společnosti, přičemž všechny tyto subjekty mají svou úlohu v rámci svých kompetencí.
|
|
I work in a company that has diversity and inclusion at its heart and makes a lot of effort to avoid biases based on gender or any other diversity. I think the EU could look at these examples as we have great ideas to offer which could be replicated in other companies.

It should be easy and attractive to be self-employed in Europe, parallel to a job, training or a pension. On the one hand this can lead to better income and on the other it engages people of all ages and connects them across national borders.

Public consultation
These testimonials are part of a large-scale public consultation with over 1000 written contributions from Member States, regions, cities, social partners, civil society organisations, international organisations, businesses, think tanks and citizens. In addition, the Commission consulted over 1500 key stakeholders – including the European Parliament, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions – with dedicated webinars. The Action Plan draws on its results.
Results of the public consultation
Eurobarometer survey
9 in 10 Europeans (88%) consider social Europe to be important to them personally, according to a 2021 Eurobarometer survey on social issues.

Porto Social Summit and Porto Social Commitment
The Social Summit in Porto on 7-8 May 2021, organised by the Portuguese Council Presidency, provided the opportunity to reaffirm the commitment and ambition to put people first in Europe’s recovery and beyond. The Porto Social Summit was also an occasion to rally forces to renew, at the highest political level, the commitment to implement the Social Pillar.
On 7 May, partners signed up to the three 2030 headline targets set in the Commission’s European Pillar of Social Rights Action Plan in a joint Porto Social Commitment.
On 8 May, the members of the European Council adopted the Porto Declaration on social affairs.
On 25 June, the European Council welcomed the EU headline targets of the European Pillar of Social Rights Action Plan, in line with the Porto Declaration.
Voices from around Europe at the Porto Social Summit
![]() ![]() | ![]() ![]() |
Joining forces to deliver a more social Europe
Delivering on the European Pillar of Social Rights is a shared political commitment and responsibility of the EU institutions, national, regional and local authorities, social partners and civil society, all having a role to play in line with their competences.
![]() Member States should make full use of the unprecedented EU funds available to support reforms and investments: the EU budget, NextGenerationEU, the European Social Fund Plus, and more. ![]() Member States should make the best use of the European Semester to coordinate economic, employment and social reforms and investments, putting people and their wellbeing at the centre. | ![]() The engagement of national, regional and local authorities, social partners and civil society is essential to the implementation of the Pillar. ![]() Guiding and international EU action in the social area helps affirm the EU’s role as a responsible global leader, promoting decent work and social inclusion worldwide. |
Klíčová opatření Komise
- první čtvrtletí 2021
Zelená kniha o stárnutíevropský plán boje proti rakoviněprvní fáze konzultace sociálních partnerů EU ohledně práce přes digitální platformyakční plán k evropskému pilíři sociálních právnávrh revize srovnávacího přehledu sociálních ukazatelůnová strategie práv osob se zdravotním postiženímzávazná opatření v oblasti transparentnosti odměňováníúčinná aktivní podpora zaměstnanostiaktualizace nové průmyslové strategie pro EvropuStrategie pro práva dítěte a evropské záruka pro dětispolečná zpráva o uplatňování směrnice o rovnosti v zaměstnání a směrnice o rasové rovnostiobnovená strategie pro udržitelné financováníevropský prostor pro zdravotní údajepokyny ohledně zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení a společensky odpovědného zadávání veřejných zakázek
- druhé čtvrtletí roku 2021
opatření navazující na bílou knihu o umělé inteligencidůvěryhodná a bezpečná evropská elektronická identifikacenová strategie pro bezpečnost a ochranu zdraví při prácievropská platforma pro boj proti bezdomovectvísdělení o důstojné práci na celém světě
- třetí čtvrtletí roku 2021
balíček opatření týkajících se získávání kvalifikovaných a talentovaných lidí, včetně revize směrnice o dlouhodobém pobytu a revize směrnice o jednotném povolení a stanovení možností pro rezervoár talentů EU
- čtvrté čtvrtletí roku 2021
akční plán pro sociální ekonomikuindividuální vzdělávací účty a rámec pro alternativní kvalifikaci (microcredentials)rozšíření a úprava společné zprávy o zaměstnanosti iniciativa pro cenově dostupné bydleníiniciativa ohledně kolektivního vyjednávání pro osoby samostatně výdělečně činné
- 2023
první zpráva EU o přístupu k základním službámevropský průkaz sociálního zabezpečení (ESSPASS)
- 2024
první hodnocení Evropského orgánu pro pracovní záležitosti
- 2025
revize akčního plánu k evropskému pilíři sociálních práv
- již splněno v roce 2020
evropská strategie pro rovnost žen a mužůprůmyslová strategie a strategie pro malé a střední podnikydočasná podpora na zmírnění rizik nezaměstnanosti v mimořádné situaci (SURE)revidovaný víceletý finanční rámec na období 2021–2027Nástroj pro oživení a odolnost a REACT-EUevropská agenda dovedností pro udržitelnou konkurenceschopnost, sociální spravedlnost a odolnostdoporučení Rady o odborném vzdělávání a přípravěpodpora zaměstnanosti mladých lidí a posílené záruky pro mladé lidiEvropský prostor vzděláváníakční plán digitálního vzdělávání (2021–2027)akční plán proti rasismustrategický rámec EU pro rovnost, začlenění a účast Romů a doporučení Rady o rovnosti, začlenění a účasti Romůrenovační vlnaPakt pro dovednostiakční plán pro integraci a začleňovánístrategie pro rovnost LGBTIQ osobnávrh směrnice o přiměřených minimálních mzdáchfarmaceutická strategie
Documents
Lisbon Declaration on the European Platform on Combatting Homelessness
A Declaration launching the European Platform on Combatting Homelessness. Signatories pledged to work together and deliver actions within their competence.
The Porto declaration
On 8 May 2021, the members of the European Council adopted the Porto declaration on social affairs.
Porto Social Commitment
Partners have signed up to the three 2030 headline targets set in the European Pillar of Social Rights Action Plan in a joint Porto Social Commitment.
European Pillar of Social Rights Action Plan (HTML version)
Online, mobile-friendly version of the European Pillar of Social Rights Action Plan.
- Stáhnoutбългарски(428.63 KB - HTML)
- Stáhnoutespañol(335.92 KB - HTML)
- Stáhnoutdansk(324.56 KB - HTML)
- StáhnoutDeutsch(3.17 MB - PDF)
- Stáhnouteesti(320.56 KB - HTML)
- Stáhnoutελληνικά(435.61 KB - HTML)
- StáhnoutEnglish(3.08 MB - PDF)
- Stáhnoutfrançais(3.14 MB - PDF)
- Stáhnouthrvatski(318.41 KB - HTML)
- Stáhnoutitaliano(334.17 KB - HTML)
- Stáhnoutlatviešu(327.52 KB - HTML)
- Stáhnoutlietuvių(330.83 KB - HTML)
- Stáhnoutmagyar(346.49 KB - HTML)
- StáhnoutMalti(336.77 KB - HTML)
- StáhnoutNederlands(330.83 KB - HTML)
- Stáhnoutpolski(337.52 KB - HTML)
- Stáhnoutportuguês(334.43 KB - HTML)
- Stáhnoutromână(345.09 KB - HTML)
- Stáhnoutslovenčina(334.85 KB - HTML)
- Stáhnoutslovenščina(321.96 KB - HTML)
- Stáhnoutsuomi(331.61 KB - HTML)
- Stáhnoutsvenska(327.3 KB - HTML)
- Stáhnoutбългарски(463.62 KB - PDF)
- Stáhnoutespañol(671.68 KB - PDF)
- Stáhnoutdansk(464.1 KB - PDF)
- StáhnoutDeutsch(482.05 KB - PDF)
- Stáhnouteesti(641.59 KB - PDF)
- Stáhnoutελληνικά(670.82 KB - PDF)
- StáhnoutEnglish(449 KB - PDF)
- Stáhnoutfrançais(461.06 KB - PDF)
- Stáhnouthrvatski(677.17 KB - PDF)
- Stáhnoutitaliano(670.38 KB - PDF)
- Stáhnoutlatviešu(471.12 KB - PDF)
- Stáhnoutlietuvių(678.83 KB - PDF)
- Stáhnoutmagyar(684 KB - PDF)
- StáhnoutMalti(667.15 KB - PDF)
- StáhnoutNederlands(656.43 KB - PDF)
- Stáhnoutpolski(470.67 KB - PDF)
- Stáhnoutportuguês(461.99 KB - PDF)
- Stáhnoutromână(467.13 KB - PDF)
- Stáhnoutslovenčina(697.32 KB - PDF)
- Stáhnoutslovenščina(662.82 KB - PDF)
- Stáhnoutsuomi(436.68 KB - PDF)
- Stáhnoutsvenska(666.46 KB - PDF)
- Stáhnoutбългарски(808.23 KB - PDF)
- Stáhnoutespañol(807.63 KB - PDF)
- Stáhnoutdansk(809.28 KB - PDF)
- StáhnoutDeutsch(808.99 KB - PDF)
- Stáhnouteesti(779.26 KB - PDF)
- Stáhnoutελληνικά(809.12 KB - PDF)
- StáhnoutEnglish(809.99 KB - PDF)
- Stáhnoutfrançais(797.7 KB - PDF)
- Stáhnouthrvatski(801.87 KB - PDF)
- Stáhnoutitaliano(805.96 KB - PDF)
- Stáhnoutlatviešu(795 KB - PDF)
- Stáhnoutlietuvių(801.03 KB - PDF)
- Stáhnoutmagyar(810.19 KB - PDF)
- StáhnoutMalti(807.15 KB - PDF)
- StáhnoutNederlands(796.8 KB - PDF)
- Stáhnoutpolski(806.09 KB - PDF)
- Stáhnoutportuguês(810.01 KB - PDF)
- Stáhnoutromână(806.52 KB - PDF)
- Stáhnoutslovenčina(802.16 KB - PDF)
- Stáhnoutslovenščina(790.84 KB - PDF)
- Stáhnoutsuomi(780.04 KB - PDF)
- Stáhnoutsvenska(796.42 KB - PDF)