Pāriet uz galveno saturu

2021. gada ziņojums par tiesiskumu

2021. gada ziņojumā par tiesiskumu tiek aplūkotas būtiskas ar tiesiskumu saistītas norises visās dalībvalstīs.

Ziņojums un valstu sadaļas

2021. gada ziņojumā par tiesiskumu — tai skaitā tā 27 valstu sadaļās — ir sniegts pārskats par pozitīvām un negatīvām norisēm četrās galvenajās tiesiskuma jomās: tiesu sistēmas, korupcijas apkarošanas regulējums, mediju plurālisms un citi institucionāli jautājumi, kas saistīti ar līdzsvara un atsvara sistēmu. Šā gada ziņojumā ir konsolidēts arī 2020. gada ziņojumā aizsāktais uzdevums, padziļinot Komisijas novērtējumu un īpašu uzmanību pievēršot Covid-19 pandēmijas radītajai ietekmei un problēmām. Valstu sadaļās, kuru pamatā ir Komisijas veikts kvalitatīvs novērtējums, tiek analizētas jaunākās norises kopš pirmā ziņojuma un turpmākie pasākumi saistībā ar 2020. gada ziņojumā konstatētajām problēmām un norisēm.

Ziņojums ir arī daļa no plašākiem ES centieniem veicināt un aizstāvēt tās pamatvērtības. Šis darbs ietver Eiropas demokrātijas rīcības plānu un atjaunoto stratēģiju Pamattiesību hartas īstenošanai, kā arī mērķtiecīgas stratēģijas virzībai uz Savienību, kurā valda līdztiesība. Vēl viens saistīts aspekts ir ES tiesību aktu piemērošanas un pamattiesību aizsardzības uzraudzība saskaņā ar Hartu, tai skaitā izmantojot pārkāpumu procedūras.

2021 Rule of law report - Communication and country chapters

Metodika

Valstīm veltītajās 27sadaļās ietvertais novērtējums ir sagatavots saskaņā ar metodiku, kas apspriesta ar dalībvalstīm. Valstu sadaļu nolūks nav sniegt izsmeļošu aprakstu par tiesiskuma situāciju dalībvalstīs, bet gan iepazīstināt ar svarīgākajām norisēm. Novērtējums attiecas uz ES tiesību aktu prasībām, tai skaitā tām, kas izriet no EST judikatūras. Turklāt Eiropas Padomes ieteikumi un atzinumi nodrošina noderīgu atsauces satvaru par standartiem un paraugpraksi.

Ziņojums par tiesiskumu ir sagatavots ciešā sadarbībā ar dalībvalstīm, un tajā izmantoti dažādi avoti. Visas dalībvalstis piedalījās procesā, sniedzot rakstisku informāciju un piedaloties īpašos valstu apmeklējumos, kas notika no marta līdz maijam. Šo valstu apmeklējumu kontekstā tika organizētas vairāk nekā 400 virtuālas tikšanās ar valsts iestādēm, neatkarīgām struktūrām un ieinteresētajām personām, tai skaitā arī ar pilsonisko sabiedrību. Mērķorientēta apspriešanās ar ieinteresētajām personām arī nodrošināja vērtīgu informāciju par horizontāliem un konkrētām valstīm būtiskiem jautājumiem. Eiropas Padome arī sniedza pārskatu par nesenajiem atzinumiem un ziņojumiem par ES dalībvalstīm. Pirms ziņojuma pieņemšanas dalībvalstīm tika dota iespēja sniegt faktiskus savas valsts sadaļas atjauninājumus.

Valstu tiesiskuma kontaktpunktu tīkls, kurš tika izveidots 2020. gadā, lai palīdzētu izveidot jauno mehānismu, turpina nodrošināt pastāvīgu saziņu ar dalībvalstīm, sekmējot gan ziņojuma sagatavošanu, gan paraugprakses apmaiņu.

2021 Rule of law report - methodology

Dalībvalstu ieguldījums

Visas dalībvalstis tika aicinātas sniegt informāciju par būtiskām norisēm, galvenokārt kopš pirmā ikgadējā ziņojuma par tiesiskumu pieņemšanas. Informācija tika sniegta atbilstoši saskaņotam paraugam un strukturēta pa četriem ziņojuma aptvertajiem pīlāriem: tiesu sistēmas, korupcijas apkarošanas regulējums, mediju plurālisms un citi institucionāli jautājumi, kas saistīti ar līdzsvara un atsvara sistēmu. Dalībvalstu iesniegto rakstisko informāciju papildināja viedokļu apmaiņa valstu apmeklējumu laikā un ieinteresēto personu rakstiski komentāri.

2021 Rule of law report - input from member states

Mērķorientēta apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Gatavojot 2021. gada ziņojumu par tiesiskumu, Eiropas Komisija no 2021. gada 1. februāra līdz 8. martam rīkoja mērķorientētu apspriešanos ar ieinteresētajām personām, kuras ietvaros aicināja iesniegt rakstiskus komentārus. Apspriešanās gaitā tika saņemti vairāk nekā 200 komentāri par horizontāliem un konkrētām valstīm būtiskiem jautājumiem no dažādām ES aģentūrām, Eiropas tīkliem, valsts un Eiropas līmeņa pilsoniskās sabiedrības organizācijām un arodapvienībām, kā arī starptautiskā un Eiropas līmeņa dalībniekiem. Šajā apspriešanā iegūtā informācija tika izmantota, lai papildinātu Komisijas novērtējumu ar faktiskiem konstatējumiem par norisēm dalībvalstīs.

2021 Rule of law report - targeted stakeholder consultation

Documents

2021. GADA 20. JŪLIJS
2021 Rule of law report - methodology

2021. GADA 20. JŪLIJS
EU’s rule of law toolbox - factsheet

2021. GADA 20. JŪLIJS
The European rule of law mechanism – factsheet