Glavni sadržaj

Pouzdano sredstvo za ponovno otvaranje našega gospodarstva i društva

EU digitalna COVID potvrda bila je važan element borbe protiv pandemije bolesti COVID-19: izdano ih je više od 2,3 milijarde.

Ta je potvrda, koja je obuhvaćala cijepljenje, testiranje i preboljenje bolesti COVID-19, građanima omogućila sigurno putovanje, a imala je i veliku ulogu u potpori europskom turizmu, teško pogođenom pandemijom.

Kad su države članice radi zaštite javnog zdravlja uvele ograničenja putovanja, potvrda je građanima olakšavala putovanje Europskom unijom. Osim toga, omogućila je koordinirano ukidanje tih ograničenja čim je to postalo moguće. Od kolovoza 2022. više nema ograničenja putovanja unutar EU-a.

EU digitalna COVID potvrda dobro je prihvaćena i u svijetu: bila je globalni standard za međunarodna putovanja i jedini sustav koji se primjenjivao međunarodno. Koristila ga je 51 zemlja na četiri kontinenta. 

Uredba o EU digitalnoj COVID potvrdi počela se primjenjivati 1. srpnja 2021., a prestala je važiti 30. lipnja 2023. 

Korak prema globalnoj zdravstvenoj sigurnosti

SZO je 1. srpnja 2023. preuzeo EU-ov sustav digitalnih potvrda o bolesti COVID-19 kako bi ga pretvorio u globalni sustav za zaštitu građana od trenutačnih i budućih prijetnji zdravlju, uključujući pandemije. Taj je sustav bio prva sastavnica globalne mreže SZO-a za digitalne zdravstvene potvrde, u okviru koje će se razviti sustav za globalnu provjeru zdravstvenih dokumenata kako bi se osigurala bolja zdravstvena zaštita za sve.

SZO će taj proces pojednostavniti na globalnoj razini u okviru vlastite strukture, pri čemu će prvi scenarij biti usklađivanje digitalnih potvrda o COVID-u. To uključuje prihvaćanje standarda EU-a i potvrđivanje digitalnih potpisa kako bi se spriječile prijevare. SZO pritom neće imati pristup korištenim osobnim podacima, koji će i dalje ostati u isključivoj nadležnosti državnih tijela.

Digitalno partnerstvo EU-a i SZO-a

Kako bi se SZO-u olakšalo preuzimanje EU digitalne COVID potvrde i doprinijelo njezinoj primjeni i daljnjem razvoju, Europska komisija i SZO dogovorili su partnerstvo u digitalnom zdravstvu.

To će partnerstvo raditi na tehničkom razvoju sustava SZO-a kroz više faza kako bi se obuhvatile i druge mogućnosti primjene, na primjer, digitalizacija međunarodne potvrde o cijepljenju ili profilaksi. Razvoj tih digitalnih rješenja bit će ključan za bolju zaštitu zdravlja građana u svijetu.

Globalna mreža za digitalne zdravstvene potvrde

Globalna mreža Svjetske zdravstvene organizacije za digitalne zdravstvene potvrde je dobrovoljni sustav koji građanima pomaže u potvrđivanju zdravstvenih dokumenata i sigurnom korištenju elektroničkih zdravstvenih podataka.

Države članice mogu se dobrovoljno pridružiti toj mreži. Preporukom Vijeća donesenom 27. lipnja 2023. potiču se sve države članice da se uključe u taj SZO-ov sustav i da nastave na zahtjev izdavati digitalne COVID potvrde.

Komisija i SZO potpisali su neobvezujući administrativni aranžman, tehnički dokument u kojem se utvrđuje cilj Europske komisije i SZO-a da surađuju na uvođenju okvira za EU digitalne COVID potvrde i daljnjem razvoju Globalne mreže za digitalne zdravstvene potvrde. 

Kronologija

  1. 1. srpnja 2023.

    Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) preuzima EU-ov sustav digitalnih potvrda o bolesti COVID-19 kako bi ga pretvorila u globalni sustav za zaštitu građana od trenutačnih i budućih prijetnji zdravlju, uključujući pandemije.

  2. 30. lipnja 2023.

    Prestaje važiti Uredba o EU digitalnoj COVID potvrdi.

  3. 13. prosinca 2022.

    Vijeće donosi revidiranu preporuku o ukidanju svih ograničenja putovanja unutar EU-a.

  4. 29. lipnja 2022.

    Produljenje Uredbe o EU digitalnoj COVID potvrdi do 30. lipnja 2023. Države članice sada mogu izdavati potvrde o cijepljenju sudionicima kliničkih ispitivanja i priznaju više vrsta antigenskih testova.

  5. 29. ožujka 2022.

    Devetomjesečno razdoblje prihvaćanja potvrda o cijepljenju više se ne odnosi na maloljetnike.

  6. 22. veljače 2022.

    Potvrde o preboljenju sada se mogu izdavati na temelju brzih antigenskih testova.

  7. 25. siječnja 2022.

    Vijeće donosi revidiranu preporuku o mjerama za koordinaciju sigurnog putovanja u EU-u na temelju pojedinačne situacije osoba, a ne više na temelju regije podrijetla.

  8. 21. prosinca 2021.

    Komisija donosi pravila o obvezujućem devetomjesečnom razdoblju prihvaćanja potvrda o cijepljenju za putovanja unutar EU-a.

  9. 1. srpnja – 12. kolovoza 2021.

    Prijelazno razdoblje: ako država članica još nije spremna za izdavanje novih potvrda svojim građanima, i dalje se mogu koristiti drugi formati koji bi trebali biti prihvaćeni u drugim državama članicama.

  10. 1. srpnja 2021.

    Početak primjene EU digitalne COVID potvrde u cijelom EU-u.

  11. sredina lipnja 2021.

    Revizija Preporuke Vijeća o putovanjima u EU-u.

  12. 1. – 30. lipnja 2021.

    Početna faza: države članice mogu uvesti potvrdu EU-a o COVID-u na dobrovoljnoj osnovi ako imaju tehničke i pravne preduvjete za izdavanje i provjeru takvih potvrda.

  13. 1. lipnja 2021.

    Početak rada EU-ova pristupnika (međupovezanosti nacionalnih sustava).

  14. 20. svibnja 2021.

    Europski parlament i Vijeće postižu dogovor o EU digitalnoj COVID potvrdi.

  15. 7. svibnja 2021.

    Komisija pokreće pilot-test interoperabilnosti infrastrukture EU-a (EU-ov pristupnik) radi lakše provjere vjerodostojnosti potvrda EU-a.

  16. 22. travnja 2021.

    Predstavnici država članica u mreži e-zdravstva dogovorili su smjernice s opisom glavnih tehničkih specifikacija za izvedbu sustava. To je bio ključni korak u uspostavi potrebne infrastrukture na razini EU-a.

  17. 14. travnja 2021.

    Vijeće preuzima svoj mandat za početak pregovora s Europskim parlamentom o tom prijedlogu.

  18. 17. ožujka 2021.

    Komisija predlaže zakonodavni tekst o uspostavi zajedničkog okvira za digitalnu potvrdu EU-a o COVID-u.

  19. 27. siječnja 2021.

    Na temelju pregovora Komisije i država članica u mreži e-zdravstva od studenoga 2020. donesene su smjernice za utvrđivanje zahtjeva u pogledu interoperabilnosti digitalnih potvrda o cijepljenju.

Dokumenti