Glavni sadržaj
  • Novinski članak
  • 29. kolovoza 2024.
  • Glavna uprava za komunikacije
  • Predviđeno vrijeme čitanja: 3 min

Kako vam EU može pomoći u pronalasku posla

Shopping centre

 

Jedna je od glavnih koristi za građane EU-a načelo slobodnog kretanja radnika. Propisi EU-a olakšavaju zapošljavanje u drugoj zemlji EU-a i štite vaša prava iz sustava socijalne sigurnosti dok ste ondje. Radnu dozvolu ne morate tražiti ni u jednoj zemlji EU-a, bez obzira na to živite li u zemlji u kojoj radite.

Bilo da radite u svojoj ili drugoj zemlji EU-a, imate pravo na jednako postupanje kao i državljani kad je riječ o zapošljavanju, radnim uvjetima i svim drugim socijalnim i poreznim pogodnostima. Pravo EU-a štiti vas i na vašem radnom mjestu tako što zabranjuje diskriminaciju na temelju spola, etničke pripadnosti, vjerskih uvjerenja ili invaliditeta.

U praksi vam EU može pomoći da se uključite na tržište rada s kvalitetnim životopisom. Na besplatnoj internetskoj platformi Europass možete sastaviti prilagođene životopise i motivacijska pisma kako biste poslodavcima u cijeloj Europi predstavili svoje kvalifikacije i vještine na nekom od 31 dostupnog jezika.

Nakon toga možete unijeti svoj životopis u EURES (europsku bazu podataka o tražiteljima zaposlenja) kako biste pristupili tržištu rada u svojoj zemlji i drugdje u EU-u. EURES pomaže u povezivanju tražitelja zaposlenja i poslodavaca u Europi, pruža informacije o životnim i radnim uvjetima u odabranoj zemlji, a nudi i jezičnu izobrazbu, tečajeve integracije i druge vrste potpore nakon zapošljavanja.

Ako ste stručni radnik (tj. liječnik, odvjetnik, učitelj, medicinska sestra, ljekarnik), važno je provjeriti morate li prvo ishoditi priznanje svojih stručnih kvalifikacija u zemlji EU-a u koju se namjeravate preseliti. U EU-ovoj bazi podataka o stručnim kvalifikacijama možete pronaći odgovarajuće nacionalno tijelo koje će vas voditi kroz administrativne formalnosti za priznavanje vaših kvalifikacija. Za ograničen broj profesija postoji i europska strukovna iskaznica, na temelju koje se vaše kvalifikacije putem interneta mogu priznati u drugoj zemlji EU-a.

Nakon što počnete raditi na novom radnom mjestu, možete biti mirni jer su vaše naknade iz sustava socijalne sigurnosti zaštićene pravom EU-a. Iako svaka zemlja EU-a ima vlastiti sustav socijalne sigurnosti, zahvaljujući pravilima na razini EU-a doprinose ćete plaćati samo u jednoj zemlji, imat ćete ista prava i obveze kao i državljani zemlje u kojoj ste osigurani, a pri podnošenju zahtjeva za određenu naknadu uzet će se u obzir vaša prethodna razdoblja osiguranja, rada ili boravka u drugim zemljama. Korisno je unaprijed provjeriti uvjete za traženje naknada u zemlji u kojoj radite. Primjerice, razdoblje koje mora proći da biste mogli zatražiti naknadu za nezaposlenost razlikuje se od zemlje do zemlje.

A što ako se trebate prekvalificirati? U okviru Programa vještina za Europu EU nastoji što većem broju pojedinaca i poduzeća omogućiti pristup prilikama za prekvalifikaciju ili usavršavanje. Jedna je od inicijativa tog programa Pakt za vještine, koji ima 1000 članova i 14 velikih partnerstava u strateškim sektorima i obvezuje se da će pomoći u usavršavanju do 6 milijuna ljudi. Europska platforma za digitalne vještine i radna mjesta nudi informacije o digitalnim vještinama i razne resurse, primjerice alat za samoprocjenu. EU je nedavno s odabranim trećim partnerima uspostavio bazu talenata EU-a i partnerstva za traženje talenata kako bi se vještine kandidata za rad u Europi uskladile s potrebama na tržištu rada.

Više informacija

Rad u EU-u

Kretanje i život u EU-u

Europass

EURES

Stručne kvalifikacije

Koordinacija socijalnog osiguranja

Sustavi socijalnog osiguranja u EU-u

Baza podataka o reguliranim profesijama

Program vještina za Europu

Pakt za vještine

Platforma za digitalne vještine i radna mjesta

EU-ova baza talenata

Partnerstva za traženje talenata

Pojedinosti

Datum objave
29. kolovoza 2024.
Autor
Glavna uprava za komunikacije