Glavni sadržaj

Primjena prava EU-a

Uredbe i odluke automatski postaju obvezujuće u cijelom EU-u na dan kad stupe na snagu. Direktive države članice moraju prenijeti u nacionalno zakonodavstvo. Komisija nadzire primjenjuju li se propisi EU-a ispravno i pravovremeno te u protivnom poduzima mjere. 

Pravo EU-a i njegova primjena

Uredbe i odluke automatski postaju obvezujuće u cijelom EU-u na datum početka njihove primjene. Međutim, njima se mogu zahtijevati promjene u nacionalnom zakonodavstvu te će ih možda trebati provoditi nacionalne agencije ili regulatori.

S druge strane, direktive države članice moraju uključiti u nacionalno zakonodavstvo.
Svaka direktiva sadržava rok do kojeg države članice moraju uključiti njezine odredbe u svoje nacionalno zakonodavstvo i o tome obavijestiti Komisiju.

Više informacija možete pronaći u odjeljku Vrste zakonodavstva EU-a.

Zemlje EU-a provode, Komisija daje potporu

Države članice imaju ključnu ulogu u osiguravanju pravilne i pravodobne provedbe prava EU-a. To je neophodno da bi ljudi i poduzeća imali optimalnu korist od usuglašenih pravila.

Komisija to podupire pružanjem informacija na internetu, organiziranjem sastanaka stručnih skupina i izradom provedbenih strategija i smjernica (na primjer u obliku odgovora na često postavljana pitanja objavljenih na internetu). Smjernice Komisije pomažu državama članicama u postupku prenošenja direktiva i primjene uredbi, što obično počinje neposredno nakon donošenja akta.

Komisija nadzire

Komisija je dužna osigurati da sve države članice pravilno primjenjuju pravo EU-a. U toj se ulozi Komisija naziva „čuvaricom Ugovorâ”.

Stoga će poduzeti mjere ako država članica:

  • do utvrđenog roka u potpunosti ne uključi direktivu u svoje nacionalno pravo
  • nije ispravno primijenila pravo EU-a.

Komunikacija iz 2016. Pravo EU-a: Boljom primjenom do boljih rezultata objašnjava kako Komisija osigurava primjenu, provedbu i izvršenje prava EU-a u korist svih građana, potrošača i poduzeća. U njoj se utvrđuju strateški pristup i prioriteti za Komisijine mjere osiguravanja provedbe.

U komunikaciji iz 2022. naslovljenoj Izvršenje prava EU-a za Europu koja donosi koristi predstavljen je niz alata kojima se Komisija služi da bi osigurala, u svim slučajevima, pravilnu primjenu prava EU-a za ostvarenje njegovog glavnog cilja: da građani i poduzeća što prije ostvare koristi od usuglašenih pravila u cijelom EU-u. U Komunikaciji se, od prevencije do sankcija, opisuje kako je Komisija produbila i usmjerila svoj rad prema osiguranju provedbe kako bi se zajamčilo jednako poštovanje prava Europljana bez obzira na to gdje u EU-u žive.

Bolja regulativa: kako i zašto

Prenošenje direktiva

Direktive moraju biti uključene u nacionalno zakonodavstvo država članica. U svakoj direktivi navodi se rok za prenošenje. Do tog datuma države članice moraju poslati Komisiji tekst nacionalnih provedbenih mjera kojima se uključuju odredbe te direktive u njihovo zakonodavstvo. 

Kašnjenjima u prenošenju zakonodavstva EU-a građanima i poduzećima onemogućava se da iskoriste zakonske prednosti, stvara se nesigurnost pri primjeni pravila te se narušava funkcioniranje unutarnjeg tržišta EU-a.

Nacionalne provedbene mjere – kako ih pronaći na EUR-Lexu

Komisija provjerava jesu li te nacionalne mjere za prenošenje potpune i ispunjavaju li ciljeve utvrđene Direktivom.

U protivnom Komisija pokreće postupak zbog povrede prava zbog neobavješćivanja. Komisija može također pokrenuti postupak zbog povrede prava i u slučaju nepravilnog prenošenja direktiva.

Komisija istražuje

U nekim slučajevima, ako Komisija utvrdi moguću povredu prava EU-a, umjesto postupka zbog povrede može odlučiti primijeniti prethodni postupak zbog povrede (EU Pilot).

To je alat koji se može upotrebljavati ako je vjerojatno da će dovesti do bržeg usklađivanja nego formalni postupak zbog povrede. Njime se Komisiji omogućuje da riješi niz predmeta bez potrebe za pokretanjem postupka zbog povrede, na primjer ako su predmetna pitanja tehničke prirode. Koristan je i kad Komisija želi prikupiti činjenične ili pravne informacije potrebne za provedbu procjene. Ne provodi se ako je povreda prava EU-a potkrijepljena s dovoljno dokaza, očita ili ju je zemlja sama priznala, niti se upotrebljava za osjetljivija pitanja u kojima je manje vjerojatno da će rasprave na tehničkoj razini dovesti do uspješnog ishoda.

Kad države ne primjenjuju pravo EU-a

Ako nacionalna tijela ne provedu ispravno pravo EU-a, Komisija protiv te države može pokrenuti službeni postupak zbog povrede prava. Ako se problem ni tad ne riješi, Komisija naposljetku može uputiti predmet Sudu Europske unije. U nekim slučajevima može zatražiti od Suda da dotičnoj državi članici izrekne financijske sankcije.

Glavna je svrha postupka zbog povrede osigurati da države članice primjenjuju pravo EU-a u općem interesu. Stoga su ti postupci usmjereni na sustavna pitanja koja utječu na mnoge ljude ili poduzeća. U izoliranim slučajevima moguće nepravilne primjene prava EU-a problemi se mogu najbolje riješiti putem nacionalnog sustava pravne zaštite.

Postupak zbog povrede prava i financijske sankcije

Dokumenti