Právní předpisy EU a jejich uplatňování
- Nařízení a rozhodnutí se automaticky stávají závaznými v celé EU ode dne jejich vstupu v platnost.
- Směrnice musí do svých vnitrostátních právních předpisů začlenit členské země Unie samy.
Povinnosti členských států
Nařízení a rozhodnutí
Vnitrostátní orgány musí zajistit jejich řádné uplatňování.
Směrnice
V každé směrnici je uvedena lhůta, dokdy musí členské státy převzít její ustanovení do svých vnitrostátních právních předpisů a informovat o tom Komisi.
Komise členským státům při provádění všech právních předpisů EU pomáhá. Poskytuje jim informace online, prováděcí rozvrhy, pokyny a organizuje setkání různých skupin odborníků.
Vnitrostátní prováděcí opatření – Jak je najít v EUR-Lexu
Dohled Komise
Evropská komise odpovídá za to, že všechny členské státy právní předpisy EU řádně uplatňují. Kvůli této funkci se někdy Komise nazývá „strážkyní smluv“.
Komise podnikne kroky, pokud některá země EU:
- ve stanovené lhůtě nezačlení plně směrnici do svého vnitrostátního práva
- neuplatňuje právo EU správně
Sdělení z roku 2016 Právo EU: Lepší výsledky díky lepšímu uplatňování popisuje, jak Komise zajišťuje uplatňování, provádění a vymáhání předpisů EU ve prospěch všech občanů, spotřebitelů a podniků.
Monitoring implementation of EU directives
Better regulation: why and how
Pokud některá země neuplatňuje správně právo EU
Pokud orgány určitého členského státu neuplatňují správně právo EU, může Komise proti němu zahájit formální řízení o nesplnění povinnosti. Pokud ani poté není problém vyřešen, může Komise případně předložit věc Evropskému soudnímu dvoru.
Jak podat stížnost
Občané, rezidenti a podniky Evropské unie jsou podle předpisů EU chráněni řadou práv. Pokud se domníváte, že vám orgány členského státu EU tato práva upřely, máte k dispozici celou řadu opravných prostředků.
Doporučujeme vám, abyste se s danou záležitostí nejprve obrátili na orgány či subjektu daného státu, např. veřejného ochránce práv (ombudsmana) nebo místní soud. Důvodem je, že orgány veřejné správy členských států EU mají za uplatňování právních předpisů EU hlavní odpovědnost.
Dovolat se svých práv bývá zpravidla snazší v zemi bydliště. Pokud se domníváte, že váš případ by měl být řešen na evropské úrovni, může vám pomoci Komise. U té můžete podat stížnost.
Konkrétnější informace jsou k dispozici v části věnované speciálně tomuto tématu:
Documents
- Communication
Communication from the Commission - EU law: Better results through better application
Communication from the Commission - EU law: Better results through better application