Pāriet uz galveno saturu

ES pilsētprogramma

ES pilsētprogramma veido saikni starp Komisiju, valstu ministrijām, pilsētu pašvaldībām un citām ieinteresētajām personām ar mērķi veicināt labāku tiesību aktu izstrādi, vieglāku piekļuvi finansējumam un plašāku zināšanu apmaiņu par pilsētām svarīgiem jautājumiem. 

ES pilsētprogramma

ES pilsētprogramma, veidojot partnerības starp Komisiju, ES organizācijām, valstu valdībām, pašvaldībām un ieinteresētajām personām, piemēram, nevalstiskajām organizācijām, meklē risinājumus problēmām, ar ko sastopas daudzas pilsētas.

Kopīgi tās strādā pie rīcības plāniem, lai:

  • pieņemtu labākus tiesību aktus,
  • uzlabotu finansēšanas programmas,
  • dalītos ar zināšanām (dati, pētījumi, labas prakses piemēri).

Labāks regulējums

ES tiesības bieži īsteno pilsētās, un tas tieši un netieši ietekmē pilsētu pašvaldības. Tomēr tiesību akti var atšķirīgi ietekmēt dažādas iedzīvotāju grupas, un tos var būt grūti īstenot vietējā līmenī. Tās ir grūtības, kas būtu jāparedz ES regulējumā.

ES pilsētprogrammas mērķis ir palīdzēt attiecīgajām iesaistītajām personām efektīvāk un saskaņotāk īstenot spēkā esošo politiku, tiesību aktus un instrumentus.

Attiecībā uz jauniem ES tiesību aktiem Komisijas labāka regulējuma programma nodrošina, ka tā sasniedz savus mērķus ar minimālām izmaksām, neradot nevajadzīgu administratīvo slogu uzņēmumiem un citām iesaistītajām organizācijām.

Labāks finansējums

Pilsētu pašvaldības ir starp lielākajiem publiskā finansējuma saņēmējiem. Tomēr finansējuma iegūšanu dažkārt apgrūtina tas, ka ir daudz dažādu ES iestāžu, kas nodrošina finansējumu, un tas notiek daudzos dažādos veidos.

Pilsētprogrammas mērķis ir uzlabot finansējuma avotu kvalitāti un atvieglot pilsētu piekļuvi tiem.

ES pilsētprogramma neparedz ģenerēt papildu ES finansējumu, bet izmanto gūto pieredzi, lai pilsētu pašvaldībām būtu vieglāk pieteikties finansējumam no visām ES programmām, tostarp tām, kas saistītas ar kohēzijas politiku.

Labākas zināšanas

Būtu labāk jāizmanto un plašāk jāizplata pilsētu veiksmes stāsti un cita pieredze pilsētu attīstības jomā.

Pašvaldību pienākumi, tāpat kā iesaistītās administratīvās struktūras, dažādās pilsētās var atšķirties. Lai panāktu, ka pilsētvides politika tiek balstīta uz pierādījumiem un spētu rast individuālus risinājumus svarīgām problēmām, liela nozīme ir uzticamiem datiem.

ES pilsētprogramma palīdzēs veidot zināšanu bāzi par pilsētām un veicinās labas prakses apmaiņu. Visas saistītās iniciatīvas būs saskaņotas ar ES tiesību aktiem par datu aizsardzību un publiskā sektora informācijas atkalizmantošanu, kā arī veicinās lielo datu, savstarpēji saistīto datu un atklāto datu izmantošanu.

Prioritārie temati

Pilsētprogrammas prioritārie temati ir šādi:

Šie prioritārie temati tika izvirzīti Amsterdamas paktā, ko ES dalībvalstu pilsētpolitikas ministri ratificēja 2016. gada maijā.