Neljännen Juvenes Translatores -kilpailun päätteeksi haluamme kiittää opettajia ja oppilaita heidän kilpailua kohtaan osoittamastaan ennätyssuuresta mielenkiinnosta. Saimme myös aiempaa enemmän palautetta – paljolti sosiaalisen median kautta.
Voittajakäännöksissä oli edustettuna entistä useampia kielipareja. Osallistujia oli kaikkialta EU:sta, ja nyt saimme ensimmäistä kertaa voittajan napapiirin pohjoispuolelta!
7.4.2011 järjestetyssä palkintotilaisuudessa Alankomaiden, Kreikan, Maltan, Tšekin, Unkarin ja Viron voittajat käyttivät kukin puheenvuoron, jossa he vaikuttavalla tavalla kertoivat kielten, kääntämisen ja monikielisyyden merkityksestä omassa elämässään.
Ilman opettajien merkittävää panosta kilpailua ei voitaisi järjestää – eikä tietenkään ilman lahjakkaita ja innostuneita nuoria kääntäjänalkuja. Paljon kiitoksia kaikille!
Voittajat
Belgique/België - voittajakäännös
Timothy Vanderstraeten
Technisch Instituut Heilig Hart - Hasselt
България - voittajakäännös
Боряна Иванова
Гимназия за чужди езици "Екзарх Йосиф I" - Ловеч
Česká republika - voittajakäännös
Andrea Zlámalová
Gymnázium Ladislava Jaroše - Holešov
Danmark - voittajakäännös
Oliver Christensen
Bornholms Gymnasium - Bornholm
Deutschland - voittajakäännös
Bianca Niedermeier
Gymnasium St. Christophorus - Werne
Eesti - voittajakäännös
Ruuben Saal
Hugo Treffneri Gümnaasium - Tartu
Éire/Ireland - voittajakäännös
Fintan McGrath
Confey College - Kildare
Ελλάδα - voittajakäännös
Αικατερίνη Χατζηδάκη
Γενικό Λύκειο Ελευθερίου Βενιζέλου - Χανιά
España - voittajakäännös
Jaime Vega Costa
IES Camilo José Cela - Pozuelo de Alarcón
France - voittajakäännös
Celia Muñoz Ortega
IES Liceo español "Luis Buñuel" - Neuilly sur Seine
Italia - voittajakäännös
Anca Maria Matei
Liceo Scientifico "Bruno Toushek" - Grottaferrata
Κύπρος - voittajakäännös
Χαράλαμπος Δαμιανού
Ολύμπιον Γυμνάσιο - Λύκειο - Παλιομέτοχο
Latvija - voittajakäännös
Elizabete Tauriņa
Rīgas Centra humanitārā vidusskola - Riga
Lietuva - voittajakäännös
Dovilė Misiūnaitė
Vilnius Užupis gymnasium - Vilnius
Luxembourg - voittajakäännös
Daniel Hentzen
Lycée Aline Mayrisch de Luxembourg - Luxembourg
Magyarország - voittajakäännös
Czenthe Anna
Deák Téri Evangélikus Gimnázium - Budapest
Malta - voittajakäännös
Laura Cioffi
Skola Sekondarja Oghla Giovanni Curmi - Naxxar
Nederland - voittajakäännös
Eline Westra
Stedelijk Gymnasium - Leiden
Österreich - voittajakäännös
Pavel Brezina
pORg3 Komensky - Wien
Polska - voittajakäännös
Sylwester Zieliński
Zespół Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego - Lublin
Portugal - voittajakäännös
João Marques
Instituto Educativo do Juncal - Juncal-Porto de Mós
România - voittajakäännös
Dona Bianca Dumitrescu
Liceul Teoretic "Eugen Pora" - Cluj-Napoca (Cluj)
Slovenija - voittajakäännös
Tina Zorko
Gimnazija Novo Mesto - Novo Mesto
Slovensko - voittajakäännös
Ján Živčák
Gymnázium P.O. Hviezdoslava - Kežmarok
Suomi/Finland - voittajakäännös
Aino Sassi
Kemijärven lukio - Kemijärvi
Sverige - voittajakäännös
Josefine Thunborg
Fågelviksgymnasiet - Tibro
United Kingdom - voittajakäännös
Emma Robertson
Morrison's Academy - Crieff, Perthshire