Trí huaire, sin traidisiún An 24 Samhain 2009 tugadh dúshlán na glúine óige Eorpaí athuair iad féin a chur in ionad an aistritheora. An uair seo bhí an comórtas ar oscailt d'aistritheoirí ionchasacha a rugadh in 1992. Táimid cinnte go gcríochnóidh cuid acu ar an gcosán céanna le buaiteoirí rompu, ag dul ar aghaidh ag staidéar teangacha is aistriúcháin san ollscoil, le súil go mbeidh gairm aistritheora acu.
Nóiméad inspreagtha dúinn uile a bhfuil baint againn leis an gcomórtas is ea an deis seo chun bualadh le daoine óga a bhfuil suim i dteangacha acu, go pearsanta i gcás na mbuaiteoirí, agus trína gcuid aistriúchán i gcás na rannpháirtithe eile. Ár mbuíochas chuig na múinteoirí go léir agus chuig foireann uile na scoileanna a chaith dua is dúthracht chun é sin a bhaint amach.
Liosta na mbuaiteoirí
Belgique/België - an t-aistriúchán a bhuaigh
Bram Degraeve
Sint-Pieterscollege - Blankenberge
България - an t-aistriúchán a bhuaigh
Илина Георгиева
Гимназия с преподаване на чужди езици "Екзарх Йосиф" - Разград
Česká republika - an t-aistriúchán a bhuaigh
Augustin Žídek
Gymnázium Frýdlant n.O. - Frýdlant n.O.
Danmark - an t-aistriúchán a bhuaigh
Frederik Drejer Thrane
Sct. Knuds Gymnasium - Odense
Deutschland - an t-aistriúchán a bhuaigh
Franka Malsch
Salzmannschule Spezialgymnasium für Sprachen - Waltershausen
Eesti - an t-aistriúchán a bhuaigh
Reti Maria Vahtrik
Gustav Adolfi Gümnaasium - Tallin
Éire/Ireland - an t-aistriúchán a bhuaigh
Rachel McNamara
Laurel Hill Secondary School - Limerick
Ελλάδα- an t-aistriúchán a bhuaigh
Σοφία Σπανίδου
Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας - Θεσσαλονίκη
España - an t-aistriúchán a bhuaigh
Ana González Navarro
IES Isabel La Católica - Madrid
France - an t-aistriúchán a bhuaigh
Andréa Cancellieri
Lycée Fesch - Ajaccio
Italia - an t-aistriúchán a bhuaigh
Alice Prussiani
Liceo Linguistico Europeo Paritario - S.B. Capitanio - Bergamo
Κύπρος/Kıbrıs - an t-aistriúchán a bhuaigh
Ανδρέας Δημητρίου
Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμειας - Λευκωσία
Latvija - an t-aistriúchán a bhuaigh
Māra Braslava
Limbažu 3. vidusskola - Limbaži
Lietuva - an t-aistriúchán a bhuaigh
Agnė Vailionytė
Veisiejų vidurinė mokykla - Veisiejai, Lazdijų rajonas
Luxembourg - an t-aistriúchán a bhuaigh
Seio Saks
Ecole européenne 1 - Luxembourg
Magyarország - an t-aistriúchán a bhuaigh
Gyenes Bertalan
Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium - Budapest
Malta - an t-aistriúchán a bhuaigh
Benjamin Camilleri
St. Aloysius' College Sixth Form - Birkirkara
Nederland - an t-aistriúchán a bhuaigh
Sharon van Dijk
RSG Tromp Meesters - Steenwijk
Österreich - an t-aistriúchán a bhuaigh
Anna Novak
BG 13, Fichtnergasse - Wien
Polska - an t-aistriúchán a bhuaigh
Paweł Lipski
Liceum Filomata - Gliwice
Portugal - an t-aistriúchán a bhuaigh
Tomás Quitério
Colégio Rainha D. Leonor - Caldas da Rainha
România - an t-aistriúchán a bhuaigh
Teodor Baciu
Seminarul Teologic Liceal "Chesarie Episcopul" - Buzău
Slovenija - an t-aistriúchán a bhuaigh
Valentina Prete
Gimnazija Nova Gorica - Nova Gorica
Slovensko - an t-aistriúchán a bhuaigh
Alžbeta Kiššová
F. Hanák - Prievidza Piarist High School - Prievidza
Suomi/Finland - an t-aistriúchán a bhuaigh
Tiia Kinnunen
Lauttakylän lukio - Huittinen
Sverige - an t-aistriúchán a bhuaigh
Andreas Chen
Franska Skolan - Stockholm
United Kingdom - an t-aistriúchán a bhuaigh
James Lane
Winchester College - Winchester