Направо към основното съдържание

Европейският семестър и Механизмът за възстановяване и устойчивост

По време на цикъла през 2022 г. европейският семестър възобновява своята широкообхватна координация на икономическата политика и политиката в областта на заетостта, като същевременно се усъвършенства в съответствие с изискванията за прилагане на Механизма за възстановяване и устойчивост.

Публикуването на годишния обзор на устойчивия растеж (ГОУР) в рамките на есенния пакет на европейския семестър постави началото на тазгодишния цикъл. ГОУР потвърди продължаващия постепенен преход на координацията на икономическите политики от справянето с кризата, предизвикана от COVID, към полагането на основите за трансформиращо и приобщаващо възстановяване и по-голяма устойчивост в съответствие със стратегията на ЕС за конкурентоспособна устойчивост.

Интегрираните процеси на европейския семестър за 2022 г. и на Механизма за възстановяване и устойчивост

New european semester cycle

Цикълът на европейския семестър за 2022 г. накратко:

  • национални програми за реформи и програми за стабилност или конвергенция: през април държавите членки представиха тези документи, в които излагат своите планове за икономическа и фискална политика, както при предишните цикли на европейския семестър. Основната новост в цикъла за 2022 г. е, че националната програма за реформи (НПР) ще играе двойна роля. Освен ролята си за европейския семестър, НПР ще изпълни и едно от двете изисквания за шестмесечно докладване на държавите членки в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост. Чрез набора от показатели за възстановяване и устойчивост се прави преглед на напредъка по изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост и на националните планове за възстановяване и устойчивост.
  • Рационализирани доклади по държави: В докладите по държави, публикувани през май 2022 г., бе направен преглед на икономическите и социалните промени и предизвикателства, пред които са изправени държавите членки, както и ориентиран към бъдещето анализ на тяхната устойчивост. Прегледът включва и оценка на напредъка в прилагането на Европейския стълб на социалните права. Въз основа на този анализ в докладите по държави се посочват предизвикателствата, на които не е обърнато достатъчно внимание в плановете за възстановяване и устойчивост. Когато е приложимо, докладите включват и обобщение на констатациите от задълбочените прегледи в рамките на процедурата при макроикономически дисбаланси.
  • Специфични за всяка държава препоръки: Заедно с докладите по държави Комисията предложи на Съвета да приеме специфични за всяка държава препоръки (СДП). В специфичните за всяка държава препоръки се разглеждат основните проблеми, посочени в докладите по държави, и когато е уместно, в задълбочените прегледи, във връзка с които ще са необходими политически действия. СДП включват и препоръки относно състоянието на бюджета на държавите членки, както е предвидено в Пакта за стабилност и растеж. Докладите по държави, задълбочените прегледи и предложенията за СДП са част от пролетния пакет на европейския семестър за 2022 г.
  • Продължаващо интегриране на целите за устойчиво развитие в европейския семестър:
  • Както призова председателят Фон дер Лайен в своите политически насоки, Комисията продължава работата си по интегрирането на целите за устойчиво развитие (ЦУР) в европейския семестър. Цикълът на европейския семестър за 2022 г. предоставя напълно актуализирани и последователни доклади за ЦУР във всички държави членки. Годишният мониторингов доклад за ЦУР беше публикуван като част от пролетния пакет на европейския семестър. Освен това докладите по държави включват специален раздел, в който се обсъждат статутът и напредъкът на страната във всяка област на ЦУР. Комбинация от тези два елемента и допълнителни показатели, чрез които се наблюдават резултатите на държавите членки с оглед на ключовите цели на политиката на ЕС (т.е. Европейския зелен пакт, цифровото десетилетие, водещите цели на ЕС за 2030 г. относно заетостта, уменията и намаляването на бедността), са в основата на докладите по държави и на специфичните за всяка държава препоръки.

Документи