Przejdź do treści głównej

Za co w dziedzinie budżetu i finansowania odpowiada Komisja Europejska

Główne zadania w dziedzinie budżetu i finansowania

Komisja Europejska przedstawia i wykonuje budżet UE oraz zarządza unijnymi programami finansowania.

Przedstawianie budżetu UE

Komisja Europejska jest odpowiedzialna za przygotowanie i przedstawienie projektu budżetu dla całej Unii Europejskiej. Prace w tym zakresie opierają się na wytycznych budżetowych na nadchodzący rok i na obowiązującym rozporządzeniu w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF).

Wieloletnie ramy finansowe określają maksymalne roczne kwoty (tzw. pułapy), które UE może wydać na poszczególne obszary polityki w okresie co najmniej pięciu lat. Obecne WRF obejmują okres siedmiu lat: od 2021 do 2027 roku. 

1 września Komisja przedkłada Radzie Unii Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu projekt budżetu do zatwierdzenia. Zgodnie z roczną procedurą budżetową porozumienie w sprawie budżetu musi zostać osiągnięte do 31 grudnia.

Jak przyjmuje się budżet

Zarządzanie budżetem UE

Za zarządzanie unijnym budżetem ostateczną odpowiedzialność ponosi Komisja Europejska. W praktyce kraje UE zarządzają nawet 80 proc. unijnych wydatków budżetowych w ramach tzw. zarządzania dzielonego, zwłaszcza w obszarach takich jak rolnictwo, wzrost gospodarczy i pomoc na zatrudnienie dla regionów UE.

Należyte i zgodne z przepisami zarządzanie wydatkami podlegającymi zarządzaniu dzielonemu jest zapewnione dzięki szeregowi mechanizmów kontroli i równowagi.

Wykonanie budżetu może się odbywać w ramach zarządzania bezpośredniego (Komisja, delegatury i agencje wykonawcze Unii), pośredniego (przez państwa trzecie lub organy i organizacje międzynarodowe) oraz dzielonego (kraje UE).

Rodzaje zarządzania budżetem UE

Wdrażanie programów finansowania

Około 80 proc. środków unijnych podlega zarządzaniu w ramach programów prowadzonych wspólnie przez Komisję Europejską i organy krajowe krajów UE.

W przypadkach, w których Komisja Europejska zarządza funduszami bezpośrednio, robi to poprzez przyznawanie dotacji albo udzielanie zamówień publicznych. Zarządza budżetem projektów realizowanych przez jej departamenty, w jej siedzibach głównych, w delegaturach UE lub za pośrednictwem unijnych agencji wykonawczych.

Niektóre programy finansowania wdrażane są przez organy krajowe w obrębie UE lub poza jej terytorium, organizacje międzynarodowe lub agencje rozwoju z państw członkowskich UE.

Niezależnie od sposobu zarządzania funduszami przejrzyste procedury gwarantują, że każdy jest równo traktowany i ma taki sam dostęp do informacji na temat procesów finansowania ze środków unijnych.

Informacje o tym, jak działają fundusze unijne, jak ubiegać się o finansowanie z UE i jakie są zasady kwalifikowalności