Pereiti prie pagrindinio turinio

Europos Komisijos narių elgesio kodeksas

Komisijos nariai turi laikytis etikos ir sąžiningumo taisyklių.

Komisijos narių etika ir sąžiningumas

Europos Sąjungos sutartyse nustatyta, kad Europos Komisijos narių nepriklausomumas negali kelti jokių abejonių ir kad Komisijos nariai privalo elgtis sąžiningai ir apdairiai per savo kadenciją ir jai pasibaigus.

Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo tie principai išplėtojami.

Valstybės narės negali bandyti paveikti Europos Komisijos narių. Komisijos nariai per savo kadenciją negali vykdyti kitos veiklos, o kadencijai pasibaigus privalo ir toliau elgtis sąžiningai ir apdairiai.

Visus Europos institucijų darbuotojus saistantis įsipareigojimas saugoti tarnybinę paslaptį taikomas ir Komisijos nariams.

Europos Komisijos narių elgesio kodeksas

Elgesio kodekse išdėstoma, kaip Europos Komisijos nariai turi praktiškai laikytis nepriklausomumo ir sąžiningumo principų.

Pirmą tokį kodeksą Komisija priėmė 1999 m. Naujausia ir išsamiausia redakcija įsigaliojo 2018 m. vasario 1 d.

Interesų deklaracijos

Vienas iš svarbiausių kodekso elementų yra interesų deklaracijų paskelbimas. Tose deklaracijose atskiri Europos Komisijos nariai privalo nurodyti visas pareigas, kurias ėjo per pastaruosius dešimt metų, savo finansinius interesus, dėl kurių galėtų kilti interesų konfliktas, ir narystę organizacijose, kurių tikslas yra daryti poveikį viešąsias funkcijas vykdantiems subjektams. Šis įpareigojimas taip pat taikomas paskirtiesiems Komisijos nariams ir išrinktajam Komisijos pirmininkui prieš jiems pradedant eiti pareigas.

Deklaracijas išnagrinėja Europos Parlamentas per paskirtųjų Komisijos narių klausymų procedūrą prieš juos patvirtindamas. Deklaracijos atnaujinamos bent kartą per metus, išnagrinėjamos prižiūrint Komisijos pirmininkui ir tuomet paskelbiamos. Jos pateikiamos susipažinti ir kompiuterio skaitomu formatu.

Skaidrumas

Deklaracijos tėra vienas Komisijos siekio užtikrinti didesnį skaidrumą aspektas. Komisija taip pat rodo pavyzdį skelbdama informaciją apie Komisijos narių ir interesų atstovų susitikimus ir kiekvieno Komisijos nario kelionių tarnybiniais reikalais išlaidas. Visuomenė gali susipažinti ir su dovanų, kurias Komisijos nariai gauna eidami pareigas, sąrašu.

Politinis vaidmuo

Komisijos nariai atlieka svarbų politinį vaidmenį. Jie prisiima politinę atsakomybę ir yra atskaitingi Europos Parlamentui. Todėl Elgesio kodekse numatoma, kad, kaip ir nacionaliniai valstybės pareigūnai, jie gali dalyvauti demokratiniame Sąjungos ir jos valstybių narių gyvenime. Vis dėlto tam tikros dalyvavimo ES politikoje ir nacionalinėje politikoje sąlygos ir apribojimai skiriasi.

Veikla pasibaigus kadencijai

Kaip ir bet kuris kitas ES pilietis, Komisijos nariai turi teisę pasibaigus kadencijai užsiimti profesine veikla. Tačiau, kad būtų užtikrinta, jog buvę Komisijos nariai ir toliau laikytųsi nepriklausomumo, sąžiningumo ir apdairumo principų, Elgesio kodekse numatomas dvejų metų tikrinimo laikotarpis (treji metai buvusio Komisijos pirmininko atveju). Komisijos nariai privalo pranešti apie profesinę veiklą, kurios ketina imtis tuo laikotarpiu. Jei ketinama vykdyti veikla susijusi su ankstesne Komisijos nario atsakomybės sritimi, Komisija jai pritarti gali tik pasikonsultavusi su Nepriklausomu etikos komitetu.

Komisija priima sprendimą gavusi Nepriklausomo etikos komiteto nuomonę.

Sankcijos

Jei buvę Komisijos nariai nesilaikytų savo įsipareigojimų, Teisingumo Teismas gali atimti jų teises į pensiją ar kitas ją pakeičiančias išmokas. Tokios sankcijos yra išimtinės, palyginti su dauguma nacionalinių sistemų, kuriomis siekiama išlaikyti aukštus viešojo gyvenimo standartus. Be to, atsižvelgdama į Nepriklausomo etikos komiteto nuomonę ir pirmininkui pasiūlius, Komisija gali nuspręsti pareikšti papeikimą ir, kai tinka, jį paskelbti viešai.

Bet kuriuo atveju Europos Komisijos pirmininkas visada gali pareikalauti atskirų Komisijos narių atsistatydinimo.

Metinės ataskaitos

2024 M. BALANDŽIO 17 D.
Annual Report on the Application of the Code of Conduct in 2023
2022 M. GEGUŽĖS 31 D.
Annual Report on the Application of the Code of Conduct in 2021
2021 M. LIEPOS 19 D.
Annual Report on the Application of the Code of Conduct in 2020
2020 M. SPALIO 14 D.
Annual Report on the Application of the Code of Conduct in 2019
2019 M. BIRŽELIO 25 D.
Annual report on the application of the Code of Conduct in 2018

Documents

 

2020 M. SAUSIO 22 D.
Decision relating to the implementation of Commissioner Breton’s commitments

 

2019 M. VASARIO 6 D.
Guidelines on Ethical Standards for the Participation of the Members of the European Commission in the Election Campaign

[node:14318:view-mode:teaser]