EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0440

KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA Prilagođeni Program rada Komisije za 2020.

COM/2020/440 final

Bruxelles, 27.5.2020.

COM(2020) 440 final

KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA

Prilagođeni Program rada Komisije za 2020.


1.nove i promjenjive okolnosti

Europska komisija donijela je 29. siječnja Program rada za 2020. U njemu su utvrđene najvažnije inicijative u prvoj godini rada ove Komisije i u praksi je zaživjelo šest glavnih ciljeva izloženih u političkim smjernicama predsjednice von der Leyen te glavni prioriteti Europskog parlamenta kao i oni iz Strateškog programa Europskog vijeća za razdoblje 2019.–2024.

Program rada donesen je prije nego što je kriza uzrokovana bolešću COVID-19 uzela maha u Europi. Ono što je počelo kao nekoliko izoliranih slučajeva naglo je preraslo u javnozdravstvenu krizu, gospodarski udar neviđenih razmjera i svjetsku pandemiju s tragičnim posljedicama. Nakon samo nekoliko tjedana Europa se zatekla pred nezapamćenim izazovom, koji je svaku zemlju, regiju i osobu pogodio drukčije. Zdravstveni sustavi našli su se na rubu pucanja, a djelatnici u neposrednom kontaktu s oboljelima morali su ulagati nadljudske napore. Poduzete su neviđene mjere zatvaranja gospodarstava i društava te ograničavanja širenja virusa. Hitne i sveobuhvatne mjere poduzete na razini EU-a pomogle su ublažiti udar.

Europska komisija u ovom se razdoblju nepokolebljivo posvetila ponajprije zaštiti života i izvora prihoda. Stavila je na raspolaganje sva preostala sredstva iz proračuna EU-a i stvorila zaliha medicinske opreme. Iskoristila je, u dosad najvećoj mjeri, fleksibilnost pravila o proračunskim i državnim potporama te predložila SURE, novi instrument EU-a za smanjenje rizika od nezaposlenosti i potporu radnicima. Donijela je odluke o pitanjima kao što su bescarinski uvoz osnovnih dobara i iznijela prijedloge za promet, trgovinu, potporu partnerskim zemljama te niz drugih. Dala je brojne smjernice o raznim temama, od upravljanja granicama do putničkih prava, i iznijela plan za sigurno i postupno ukidanje mjera ograničavanja širenja zaraze.

Od početka krize do danas broj odluka i drugih akata koje je Komisija donijela popeo se do 291. Gotovo ništa od toga nije bilo planirano ni uključeno u Komisijin Program rada za 2020. To pokazuje koliko je situacija hitna i dramatična, kao i brzinu kojom se Komisija morala preusmjeriti s ostvarivanja dugoročnih ciljeva na neposredno upravljanje krizom.

Zahvaljujući zajedničkim naporima, i to ponajprije građana, da se trend preokrene širenje virusa usporeno je i smanjeno diljem Europe. Svaki će oporavak ovisiti o tome kako ćemo u doglednoj budućnosti postupati i živjeti s virusom. No iziskivat će i brzu, fleksibilnu potporu i ulaganja tamo gdje je to najpotrebnije. Upravo to Komisija ostvaruje danas europskim planom oporavka 1 , koji obuhvaća novi instrument za oporavak i revidirani višegodišnji financijski okvir.

U okviru današnjeg paketa Komisija prilagođava i Program rada za 2020. Pritom se vodi dvama načelima. Prvo, Komisija je odlučna u namjeri da ispuni obveze preuzete u Programu rada. Drugo, zbog prirode i razmjera ove krize te nužne usmjerenosti na upravljanje njome, moraju se revidirati rokovi pojedinih predloženih djelovanja. U skladu s tim ažuriran je Prilog I. Programu rada za 2020.

Istodobno, za oporavak će biti potrebne jasne političke smjernice i ulaganja. To je podrobnije objašnjeno u Komunikaciji o europskom planu oporavka. Bit će prisutno i u novim prijedlozima koji će biti spomenuti u Komisijinu pismu namjere Europskom parlamentu i Vijeću u povodu rujanskog govora predsjednice von der Leyen o stanju Unije. Oni će zatim postati dio cjelovitog programa rada Komisije za 2021., koji bi trebao biti donesen u listopadu ove godine.

2.ostvarivanje plana rada Komisije: drukčiji rokovi, još veće ambicije

Prioriteti iz političkih smjernica predsjednice von der Leyen i Programa rada Komisije za 2020. važniji su nego ikad prije s obzirom na nužnost europskog oporavka od krize. Hitno se treba posvetiti ubrzanju usporedne zelene i digitalne tranzicije, izgradnji pravednije Europe s gospodarstvom u interesu građana, jačanju našeg jedinstvenog tržišta i strateške autonomije, ujedinjavanju u našim vrijednostima, njegovanju demokracije i preuzimanju globalne odgovornosti u svojstvu geopolitičkog aktera. Tako ćemo pokrenuti oporavak Europe i izgraditi otporniju, održiviju i pravedniju Europu.

Zato je Komisija odlučna u namjeri da ostvari sve najvažnije inicijative u okviru šest glavnih ciljeva. Kratke odgode koje se predviđaju za nekoliko inicijativa odraz su potrebe da izvučemo i primijenimo pouke iz krize, odvojimo dovoljno vremena za savjetovanja i poštujemo načela bolje regulative. Omogućuju dovoljno vremena i da se prijedlozi temeljito rasprave s relevantnim dionicima, suzakonodavcima da ih brzo donesu te nacionalnim tijelima da ih pravilno provedu, i sve to dok se još nosimo s javnozdravstvenom krizom.

Inicijative koje su ključne ili su potpora brzom oporavku bit će donesene kako je prvotno planirano u Komisijinu Programu rada. Među njima su Strategija za pametnu integraciju sektora, Strategija za val obnove, Strategija za održivu i pametnu mobilnost, Akt o digitalnim uslugama, Jačanje Garancije za mlade i Bijela knjiga o instrumentu za strane subvencije.

Nekoliko hitnih glavnih inicijativa koje su bile odgođene zbog pandemije donijet će se u najkraćem mogućem roku, primjerice Novi pakt o migracijama ili Ažurirani Program vještina za Europu. Ostale će biti odgođene za drugi dio godine ili početak iduće godine kako bi ih se moglo dobro pripremiti i o njima raspraviti.

Uvrštavanje inicijative u određenu skupinu u prilagođenim prilozima nije povezano s odgovornostima navedenima u mandatnim pismima koje je svakom članu Kolegija poslala predsjednica von der Leyen.

Komisija će nastaviti blisko surađivati s Europskim parlamentom i Vijećem na već pokrenutim ovogodišnjim inicijativama. Nastavit će i suradnju s regijama, gradovima, socijalnim partnerima, civilnim društvom i građanima na predloženim ili budućim inicijativama.

3.Bolja regulativa i strateško predviđanje

Kriza je pokazala koliko je bitno da tvorci politika mogu donositi odluke koje se temelje na čvrstim dokazima i procjenama svih mogućih opcija i njihovih vjerojatnih učinaka. Zato načela bolje regulative moraju i dalje biti neizostavan element našeg oblikovanja politika. Komisija će tijekom godine predstaviti Komunikaciju o boljoj regulativi.

U krizi je usto još više do izražaja došla potreba da se smanji nepotrebno regulatorno opterećenje u trenutku kad se Europa priprema pokrenuti gospodarstvo. U tom će duhu Komisija u idućim tjednima uspostaviti platformu Fit-for-Future kako bi u pojednostavnjivanje i modernizaciju propisa EU-a uključila dionike i sve razine vlasti.

Posljedice javnozdravstvene krize na glavne trendove i odgovore politike uzet će se u obzir u prvom godišnjem izvješću o strateškim predviđanjima. U skladu s europskim planom oporavka u izvješću će se posebna pozornost posvetiti potrebi da EU i njegove države članice povećaju otpornost na sadašnje i buduće sistemske udare kao što je kriza uzrokovana bolešću COVID-19.

Za kvalitetu naših prijedloga presudna su i mišljenja građana, poduzeća te dionika. Zbog krize se, međutim, njihov glas teže čuje. Zato će Komisija za inicijative s rokom u 2020. ili početkom iduće godine ponuditi više mogućnosti za javna savjetovanja ili davanje povratnih informacija. Bude li moguće, savjetovanja će produljiti za do šest tjedana. Javna savjetovanja o inicijativama kojima je rok odgođen zasad se neće pokretati osim u opravdanim slučajevima.

4.Zaključak

Prilagođeni Program rada Komisije za 2020. potvrđuje da je Europa odlučna u namjeri da ispuni obveze i da zajednički izvuče i primijeni pouke iz ove krize.

Povrh toga, današnjim prijedlozima u europskom planu oporavka te inicijativama koje će biti predložene tijekom godine u pismu namjere i programu rada Komisije za 2021. Europa iskazuje spremnost da stvori uvjete za bolju sutrašnjicu.

U provedbi programa rada Komisija će predano surađivati s Europskim parlamentom i Vijećem. Pritom će se usredotočiti na uvažavanje mišljenja građana i konkretne rezultate na terenu u cilju izgradnje otpornije, održivije i pravednije Europe.

(1) Europa na djelu – oporavak i priprema za sljedeću generaciju, COM(2020) 456.
Top

Bruxelles, 27.5.2020.

COM(2020) 440 final

PRILOZI

 

KOMUNIKACIJI KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA





















Prilagođeni Program rada Komisije za 2020.


Prilog I.: Nove inicijative 1

Br.

Cilj politike

Inicijative

Status / Izmjena 2

Europski zeleni plan

1.

Europski zeleni plan

Komunikacija o europskom zelenom planu (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2019.);  
Europski propis o klimi koji obuhvaća cilj postizanja klimatske neutralnosti do 2050. (zakonodavna inicijativa, članak 192. stavak 1. UFEU-a, prvo tromjesečje 2020.);  
Europski sporazum o klimi (nezakonodavna inicijativa, treće tromjesečje 2020.)

Doneseno

Doneseno

Četvrto tromjesečje 2020.

2.

Financiranje održive tranzicije

Plan ulaganja za europski zeleni plan (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.);  
Fond za pravednu tranziciju (zakonodavna inicijativa, članak 175. UFEU-a, prvo tromjesečje 2020.);  
Obnovljena strategija održivog financiranja (nezakonodavna inicijativa, treće tromjesečje 2020.); 

Revizija Direktive o nefinancijskom izvješćivanju (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.)

Doneseno

Doneseno

Četvrto tromjesečje 2020.

Prvo tromjesečje 2021.

3.

Doprinos Komisije konferenciji COP26 u Glasgowu

Plan za klimatske ciljeve do 2030. (nezakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, treće tromjesečje 2020.);  


Nova strategija EU-a za prilagodbu klimatskim promjenama
(nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.);

Nova strategija EU-a za šume (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.)

Treće tromjesečje 2020.

Prvo tromjesečje 2021.

Prvo tromjesečje 2021.

4.

Održivost prehrambenih sustava

Strategija „od polja do stola” (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.)

Doneseno

5.

Dekarbonizacija energije

Strategija za pametnu integraciju sektora (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.)

Val obnove (nezakonodavna inicijativa, treće tromjesečje 2020.);

Energija iz obnovljivih izvora na moru (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.)

Drugo tromjesečje 2020.

Treće tromjesečje 2020.

Četvrto tromjesečje 2020.

6.

Održiva proizvodnja i potrošnja

Novi akcijski plan za kružno gospodarstvo (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.);

Jačanje položaja potrošača za zelenu tranziciju (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.)

Doneseno

Drugo tromjesečje 2021.

7.

Zaštita okoliša

Strategija EU-a za biološku raznolikost do 2030. (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.); 

8. program djelovanja za okoliš (zakonodavna inicijativa, članak 192. stavak 3. UFEU-a, drugo tromjesečje 2020.);

 
Strategija za kemikalije radi održivosti (nezakonodavna inicijativa, treće tromjesečje 2020.)

Doneseno

Četvrto tromjesečje 2020.

Treće tromjesečje 2020.

8.

Održiva i pametna mobilnost

Strategija za održivu i pametnu mobilnost (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.);

ReFuelEU Aviation – Održiva goriva za zrakoplovstvo (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 100. stavak 2. UFEU-a i/ili članak 192. stavak 1. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.);

FuelEU Maritime – Zeleni europski pomorski prostor (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 100. stavak 2. UFEU-a i/ili članak 192. stavak 1. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.)

Četvrto tromjesečje 2020.

Četvrto tromjesečje 2020.

Četvrto tromjesečje 2020.

Europa spremna za digitalno doba

9..

Europa spremna za digitalno doba

Strategija za Europu spremnu za digitalno doba (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.), zajedno s ex ante alatom za tržišno natjecanje (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članci 103. i 114. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.);

Akcijski plan za digitalno obrazovanje (ažuriran) (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.)

Doneseno, četvrto tromjesečje 2020.

Treće tromjesečje 2020.

10.

Europski pristup umjetnoj inteligenciji

Bijela knjiga o umjetnoj inteligenciji (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.);

Europska strategija za podatke (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.);

Aktivnosti nakon objavljivanja Bijele knjige o umjetnoj inteligenciji, među ostalim u pogledu sigurnosti, odgovornosti, temeljnim pravima i podacima (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.)

Doneseno

Doneseno

Prvo tromjesečje 2021.

11.

Digitalne usluge

Akt o digitalnim uslugama (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.)

Četvrto tromjesečje 2020.

12.

Povećanje kibersigurnosti

Revizija Direktive o sigurnosti mrežnih i informacijskih sustava (Direktiva NIS) (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.)

Četvrto tromjesečje 2020.

13.

Digitalno za potrošače

Jedinstveni punjači za mobilne telefone i slične uređaje (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, treće tromjesečje 2020.);

Revizija Uredbe o roamingu (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.)

Prvo tromjesečje 2021.

Prvo tromjesečje 2021.

14..

Nova industrijska strategija za Europu

Industrijska strategija (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.);

Izvješće o preprekama jedinstvenom tržištu (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.); 

Akcijski plan provedbe jedinstvenog tržišta (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.);

Strategija za MSP-ove (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.);

Bijela knjiga o instrumentu za strane subvencije (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.)

Doneseno

Doneseno

Doneseno

Doneseno

Drugo tromjesečje 2020.

15.

Paket o uslugama zračnog prometa

Revizija naknada zračnih luka (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 100. stavak 2. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.);

Revizija pružanja usluga zračnog prijevoza (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 100. stavak 2. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.)

Četvrto tromjesečje 2020.

Četvrto tromjesečje 2020.

16.

Prema europskom istraživačkom prostoru

Komunikacija o budućnosti istraživanja i inovacija te europskom istraživačkom prostoru (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.); 

Komunikacija o istraživačkim i inovacijskim misijama programa Obzor Europa (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.)

Treće tromjesečje 2020.

Četvrto tromjesečje 2020.

17.

Digitalizacija financijskih usluga

Akcijski plan za financijsku tehnologiju, uključujući Strategiju za integrirano tržište platnog prometa u EU-u (nezakonodavna inicijativa, treće tromjesečje 2020.); 



Prijedlog o kriptoimovini (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, treće tromjesečje 2020.);

Međusektorske financijske službe djeluju u području operativne otpornosti i kiberotpornosti (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, treće tromjesečje 2020.)

Treće tromjesečje 2020.

Treće tromjesečje 2020.

Treće tromjesečje 2020.

Gospodarstvo u interesu građana

18.

Socijalna Europa

Snažna socijalna Europa za pravednu tranziciju (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.);  
Pravedne minimalne plaće za radnike u EU-u (članak 153. stavak 1. točka (b), članak 153. stavak 2. i članak 154. UFEU-a, prvo/treće tromjesečje 2020.); 



Jačanje Garancije za mlade (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.); 



Europski sustav reosiguranja u slučaju nezaposlenosti (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, četvrto tromjesečje 2020.).

Doneseno

Prvo/Četvrto tromjesečje 2020.

Drugo tromjesečje 2020.

Privremeni instrument donesen

19.

Gospodarsko upravljanje

Revizija okvira gospodarskog upravljanja (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.)

Doneseno

20.

Jačanje unije tržišta kapitala

Akcijski plan za uniju tržišta kapitala (nezakonodavna inicijativa, treće tromjesečje 2020.);

Preispitivanje regulatornog okvira za investicijska društva i tržišne operatere (MiFIDII i MiFIR) (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 53. stavak 1. i članak 114. stavak 1. UFEU-a, treće tromjesečje 2020.);

Revizija Uredbe o referentnim vrijednostima (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. stavak 1. UFEU-a, treće tromjesečje 2020.)

Četvrto tromjesečje 2020.

Treće tromjesečje 2020.

Treće tromjesečje 2020.

21.

Dovršetak bankovne unije

Akcijski plan za sprječavanje pranja novca (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.);

Revizija zakonodavstva o kapitalnim zahtjevima (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a (CRR) i članak 53. UFEU-a (CRD), drugo tromjesečje 2020.)

Doneseno

Četvrto tromjesečje 2020.

22.

Učinkovito oporezivanje

Oporezivanje poslovanja za 21. stoljeće (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.); 

Akcijski plan za borbu protiv utaje poreza i pojednostavnjenje oporezivanja (zakonodavna i nezakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 113. i članak 115. UFEU-a, drugo tromjesečje 2020.), uključujući dobro porezno upravljanje u EU-u i izvan njega (nezakonodavna inicijativa, treće tromjesečje 2020.) i reviziju Direktive o automatskoj razmjeni informacija (zakonodavna inicijativa, članci 113. i 115. UFEU-a, treće tromjesečje 2020.)

Četvrto tromjesečje 2020.

Treće tromjesečje 2020.

23.

Paket mjera za carinsku uniju

Akcijski plan za carinsku uniju (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.);

Prijedlog za jedinstveno sučelje za carinu (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 33. i 114. UFEU-a, treće tromjesečje 2020.)

Treće tromjesečje 2020.

Četvrto tromjesečje 2020.

Snažnija Europa u svijetu

24.

Međunarodna suradnja

Potpisivanje i sklapanje Sporazuma između EU-a i afričkih, karipskih i pacifičkih zemalja (zakonodavna inicijativa članci 217. i 218. UFEU-a, treće tromjesečje 2020.)

Treće tromjesečje 2020.

25.

Financijski suverenitet

Jačanje europskog gospodarskog i financijskog suvereniteta (nezakonodavna inicijativa, treće tromjesečje 2020.)

Četvrto tromjesečje 2020.

26.

Strategija s Afrikom

Prema sveobuhvatnoj strategiji s Afrikom (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.)

Doneseno

27.

Proširenje

Unaprjeđenje procesa pristupanja – Vjerodostojna perspektiva proširenja EU-a za zapadni Balkan (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.);

Jačanje suradnje sa zapadnim Balkanom – doprinos Komisije sastanku na vrhu EU-a i zemalja zapadnog Balkana (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.)

Doneseno

Doneseno / četvrto tromjesečje 2020.

28.

Istočno partnerstvo

Istočno partnerstvo nakon 2020. (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.)

Doneseno

29.

Ljudska prava, demokracija i rodna ravnopravnost

Akcijski plan za ljudska prava i demokraciju (2020. – 2024.) (zakonodavna i nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.); 
Akcijski plan EU-a za rodnu ravnopravnost i jačanje položaja žena u vanjskim odnosima za razdoblje 2021.–2025. (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.)

Doneseno

Četvrto tromjesečje 2020.

30.

Trgovinska politika

Revizija trgovinske politike, uključujući inicijativu za reformu WTO-a (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.)

Četvrto tromjesečje 2020.

Promicanje europskog načina života

31.

Poticanje razvoja vještina, obrazovanja i uključenosti

Ažurirani Program vještina za Europu (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.); 



Uspostava europskog prostora obrazovanja (nezakonodavna inicijativa, treće tromjesečje 2020.);

Akcijski plan za integraciju i uključivanje (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.);

Treće tromjesečje 2020.

Treće tromjesečje 2020.

Četvrto tromjesečje 2020.

32.

Novi pakt o migracijama i azilu

Novi pakt o migracijama i azilu te popratni pravni prijedlozi (nezakonodavna i zakonodavna inicijativa, članci 78. i 79. UFEU-a, prvo tromjesečje 2020.)

Drugo tromjesečje 2020.

33.

Jačanje sigurnosti Europe

Nova strategija sigurnosne Unije (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.);

Proširenje ovlasti Europola (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 88. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.);  



Prijedlog dodatnih mjera za zaštitu kritične infrastrukture (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, četvrto tromjesečje 2020.);

Nova strategija EU-a za iskorjenjivanje trgovine ljudima (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.);

Strategija EU-a za učinkovitiju borbu protiv seksualnog zlostavljanja djece (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.) 

Treće tromjesečje 2020.

Četvrto tromjesečje 2020.

Četvrto tromjesečje 2020.

Prvo tromjesečje 2021.

Treće tromjesečje 2020.

34.

Zaštita zdravlja

Europski plan za borbu protiv raka (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.); 



Farmaceutska strategija za Europu (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.)

Četvrto tromjesečje 2020.

Četvrto tromjesečje 2020.

Novi poticaj europskoj demokraciji

35.

Strategija za potrošače

Nova Strategija za potrošače (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.)

Četvrto tromjesečje 2020.

36.

Ublažavanje utjecaja demografskih promjena

Izvješće o utjecaju demografskih promjena (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.) 



Zelena knjiga o starenju (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.)

Drugo tromjesečje 2020.

2021.

37.

Inicijative za jednakost i nediskriminaciju

Europska strategija za rodnu ravnopravnost (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.) i, zatim, obvezujuće mjere za transparentnost plaća (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 157. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.) 



Strategija za jednakost LGBTI osoba (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.) 



Okvir EU-a za ravnopravnost i integraciju Roma za razdoblje nakon 2020. (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.)

Doneseno, četvrto tromjesečje 2020.

Četvrto tromjesečje 2020.

Četvrto tromjesečje 2020.

38.

Demokracija

Dezinformacije – prepoznavanje činjenica / Europski akcijski plan za demokraciju (nezakonodavna i zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članci 224. i 114. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.)

Drugo / četvrto tromjesečje 2020.

39.

Budućnost Europe

Priprema konferencije o budućnosti Europe (nezakonodavna inicijativa, prvo tromjesečje 2020.)

Doneseno

40.

Vladavina prava

Godišnje izvješće o vladavini prava za 2020. (nezakonodavna inicijativa, treće tromjesečje 2020.)

Treće tromjesečje 2020.

41.

Temeljna prava

Nova strategija za provedbu Povelje o temeljnim pravima (nezakonodavna inicijativa, četvrto tromjesečje 2020.); 



Strategija EU-a za prava žrtava (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.);

Izvješće o primjeni Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR) (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.);

 
Usklađivanje relevantnih propisa o provedbi prava Unije s obzirom na zaštitu podataka (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.)

Četvrto tromjesečje 2020.

Drugo tromjesečje 2020.

Drugo tromjesečje 2020.

Drugo tromjesečje 2020.

42.

Bolja regulativa

Komunikacija o boljoj regulativi (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.)

Četvrto tromjesečje 2020.

43.

Predviđanja

Godišnje izvješće o predviđanjima za 2020. (nezakonodavna inicijativa, drugo tromjesečje 2020.)

Treće tromjesečje 2020.



Prilog II.: Inicijative u okviru REFIT-a 3

Br.

Naslov

Cilj / mogućnost pojednostavnjenja (kratko objašnjenje cilja revizija s obzirom na REFIT te mogućnost pojednostavnjenja evaluacija i provjera primjerenosti)

Europski zeleni plan

1.

Ocjena tržišnih standarda (sadržanih u Uredbi o jedinstvenoj zajedničkoj organizaciji tržišta (ZOT), „direktivama o doručku” i sekundarnom zakonodavstvu o ZOT-u)

Evaluacija tržišnih standarda pridonijet će ocjeni usklađenosti različitih zakonodavnih akata te utvrđivanju potencijala za pojednostavnjenje. Rezultati evaluacije mogli bi poslužiti kao osnova za razmatranje potrebe za regulatornim promjenama u vezi s tržišnim standardima.

2.

Evaluacija oznaka zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnih specijaliteta zaštićenih u EU-u

Evaluacija oznaka zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnih specijaliteta pomoći će u procjeni usklađenosti različitih dijelova pravnog okvira EU-ovih sustava kvalitete, ujedno će to biti prilika da se razmotri je li potrebno njegovo poboljšanje (modernizacija, pojednostavnjenje i racionalizacija). Njezini rezultati mogli bi poslužiti kao osnova za razmatranje potrebe za regulatornim promjenama u vezi s programima kvalitete EU-a.

3.

Revizija Smjernica o određenim mjerama državne potpore povezane sa sustavom trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova nakon 2020.

Države članice mogu određenim velikim potrošačima električne energije nadoknaditi dio povećanih troškova za električnu energiju koji proizlaze iz sustava EU-a za trgovanje emisijama. Takve naknade služe za smanjenje rizika od istjecanja ugljika, tj. povećanja emisija zbog premještanja proizvodnje iz EU-a u treće zemlje bez usporedivih ograničenja. Revizijom će se postojeći propisi kojima je uređena ta naknada prilagoditi novom sustavu trgovine emisijama za razdoblje 2021.–2030. (nezakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, četvrto tromjesečje 2020.)

4.

Revizija Uredbe o transeuropskoj energetskoj mreži (TEN-E)

Tom će se inicijativom osigurati potpuna usklađenost Uredbe o TEN-E-u s dugoročnim ciljevima europskog zelenog plana i Unije u pogledu dekarbonizacije te istodobno doprinijeti integraciji sektora i tržišta, sigurnosti opskrbe i tržišnom natjecanju. (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članci 170. i 171. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2020.)

5.

Evaluacija Direktive 2011/65/EU o ograničavanju uporabe određenih opasnih tvari u električnoj i elektroničkoj opremi (ROHS)

Evaluacijom Direktive ROHS ocijenit će se njezina učinkovitost i djelotvornost za postupak donošenja ograničenja uporabe određenih tvari i odobravanja izuzeća od ograničenja. Ocijenit će se i njezina usklađenost s drugim zakonodavstvom EU-a i relevantnost za njega, posebno s obzirom na evaluacije Uredbe REACH i Direktive o ekološkom dizajnu.

6.

Evaluacija Direktive 2000/53/EU o otpadnim vozilima

Evaluacijom Direktive o otpadnim vozilima ocijenit će se njezina djelotvornost, učinkovitost, usklađenost s drugim zakonodavstvom i relevantnost s obzirom na šire ciljeve politike o kružnom gospodarstvu, plastici, učinkovitosti resursa, sirovina itd.

7.

Evaluacija Direktive 2010/75/EU o industrijskim emisijama

Evaluacijom Direktive o industrijskim emisijama ocijenit će se njezina djelotvornost, učinkovitost, dodana vrijednost EU-a, usklađenost s drugim zakonodavstvom i relevantnost za rješavanje problema važnih (poljoprivredno) industrijskih izvora onečišćenja zraka, vode i tla.

8.

Provjera primjerenosti propisa EU-a za suzbijanje nezakonite sječe stabala (Uredba (EU) br. 995/2010 (Uredba EU-a o drvu) i Uredba (EZ) br. 2173/2005 (Uredba o FLEGT-u))

Provjerom primjerenosti ocijenit će se djelotvornost, učinkovitost, usklađenost, relevantnost i dodana vrijednost EU-a obiju uredbi za doprinos borbi protiv nezakonite sječe stabala na svjetskoj razini. Zaključci iz provjere primjerenosti bit će korisni za ocjenu mjera koje se odnose na potražnju za drugim proizvodima.

9.

Revizija Direktive EU-a o baterijama

Kako je zaključeno u izvješćima o evaluaciji/provedbi Direktive o baterijama, revizijom bi trebalo nastojati više uzeti u obzir kružnost, poboljšati održivost i održati korak s tehnološkim razvojem. To je predviđeno i u Strateškom akcijskom planu za baterije. Na temelju zaključaka izvješćâ o toj direktivi inicijativom će se izmijeniti sama direktiva ili će biti pripremljen prijedlog nove uredbe kojom će se direktiva staviti izvan snage, ponajprije kako bi se uključili zahtjevi u pogledu životnog vijeka i održivosti. (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka; četvrto tromjesečje 2020.)

10.

Provjera primjerenosti zakonodavstva EU-a o endokrinim disruptorima

Endokrini disruptori kemijske su tvari koje mijenjaju funkcioniranje endokrinog (hormonskog) sustava i štetno utječu na zdravlje ljudi ili životinja. Te se tvari reguliraju nizom mjera EU-a. Provjerom primjerenosti procijenit će se ostvaruje li se tim mjerama opći cilj zaštite zdravlja ljudi i okoliša. Ocijenit će se usklađenost, djelotvornost, učinkovitost, relevantnost i dodana vrijednost EU-a tih propisa, s naglaskom na usklađenost s cjelokupnom pravnom stečevinom o kemikalijama.

11.

Revizija Uredbe o tržišnim standardima primjenjiva na proizvode ribarstva i akvakulture u EU-u*

Revizijom će se pojednostavniti pravni okvir: jednom uredbom (EU) zamijenit će se tri propisa koji trenutačno obuhvaćaju proizvode akvakulture, transparentnost i informiranje potrošača. (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 43. UFEU-a, zajednička ribarstvena politika, prvo tromjesečje 2021.)

12.

Evaluacija Uredbe 913/2010 o europskoj željezničkoj mreži za konkurentni prijevoz robe 
(Uredba o željezničkim teretnim koridorima)

Povećanje prijevoza tereta željeznicom ključni je element politike EU-a za smanjenje prometnih emisija CO2, no postoje određene poteškoće. Cilj je Uredbe o željezničkim teretnim koridorima poboljšanje suradnje i koordinacije uzduž niza koridora s dobrim potencijalom za razvijanje međunarodnog željezničkog teretnog prijevoza. 
Uredba (EU) 913/2010 o europskoj željezničkoj mreži za konkurentni prijevoz robe stupila je na snagu 2010. Tada je uspostavljeno devet koridora za željeznički teretni prijevoz, a naknadno su dodana još dva. Cilj je evaluacije pružiti sveobuhvatan pregled provedbe te uredbe i ocijeniti njezine učinke. Bit će korisna da se utvrdi što je još potrebno učiniti na razini EU-a za poticanje željezničkog teretnog prijevoza.

13.

Evaluacija Direktive 2009/128/EZ o održivoj uporabi pesticida

U okviru te evaluacije razmotrit će se, među ostalim, napredak koji je zbog te direktive ostvaren u smanjenju ovisnosti o pesticidima i poticanju primjene niskorizičnih i nekemijskih alternativa za pesticide. Razmotrit će se i mogućnost pojednostavnjenja, primjerice pravila za inspekciju opreme za primjenu pesticida i novih propisa o službenim kontrolama.

14.

Evaluacija Strategije EU-a za dobrobit životinja (2012.–2015.)

Evaluacijom će se razmotriti u kojoj je mjeri Strategija EU-a za dobrobit životinja pridonijela pojednostavnjenju okvira EU-a za dobrobit životinja i preostalim mogućnostima pojednostavnjenja s obzirom na promjenu potreba u tom području.

15.

Evaluacija odobrenja sredstava za zaštitu bilja i maksimalnih razina ostataka pesticida 4

Obuhvaća provedbu i funkcioniranje Uredbe 1107/2009 o sredstvima za zaštitu bilja i Uredbe 396/2005 o maksimalnim razinama ostataka pesticida u svim državama članicama od početka njihove primjene u lipnju 2011. odnosno u rujnu 2008. U njoj se predlažu mogući načini za poboljšanje provedbe tih uredbi kako bi se pojednostavnio ili poboljšao postojeći regulatorni okvir, npr. radi smanjenja kašnjenja i povećanja transparentnosti, poboljšanja zonskog sustava za odobravanje i uzajamno priznavanje odobrenja, promicanja održive zaštite bilja, rješenja niskog rizika i učinkovitog smanjenja rizika te povećanja dosljednosti i usklađenosti uredbi i drugog zakonodavstva EU-a.

U evaluaciji se razmatraju i pitanja iz  Mišljenja platforme REFIT XI.10.a  od 7. lipnja 2017. o tvarima za višekratnu upotrebu / iz više izvora – klorat te iz  Mišljenja platforme REFIT XI.22.a od 14. ožujka 2019. o registraciji sredstava za zaštitu bilja.

16.

Evaluacija Uredbe (EZ) br. 1924/2006 o prehrambenim i zdravstvenim tvrdnjama koje se navode na hrani s obzirom na prehrambene profile i zdravstvene tvrdnje za biljke i njihove pripravke te o općem regulatornom okviru za njihovu uporabu u hrani

U evaluaciji se razmatra pitanje postavljeno u Mišljenju platforme REFIT XI.11.a-b o uspostavi prehrambenih profila. U evaluaciji se ocjenjuje utjecaj trenutačne situacije (a to je da na razini EU-a ne postoje prehrambeni profili). Razmatra se i ispunjavaju li prehrambeni profili i dalje svoju svrhu te jesu li opravdani i primjereni za ostvarenje ciljeva Uredbe o tvrdnjama. Očekuje se da će se u rezultatima te evaluacije dati odgovor i na sporna pitanja koja su iznijela poduzeća u vezi s Direktivom o tradicionalnim biljnim lijekovima, kako je navedeno u  Mišljenju platforme REFIT XI.6.a-b .

17.

Evaluacija propisa o materijalima koji dolaze u dodir s hranom

Tom se evaluacijom analiziraju svi aspekti trenutačnog zakonodavstva EU-a o materijalima koji dolaze u dodir s hranom, među ostalim učinkovitost izjave o sukladnosti, koja se trenutačno zahtjeva zbog posebnih mjera na razini EU-a. Na temelju te evaluacije Komisija će razmotriti jesu li potrebne daljnje mjere na razini EU-a te različita druga pitanja, kao što je preporuka iz Mišljenja platforme REFIT XI.1a , da se na razini EU-a propiše izjava o sukladnosti za sve vrste materijala koji dolaze u dodir s hranom.

18.

Evaluacija Direktive 2005/44/EZ o usklađenim riječnim informacijskim servisima (RIS) na unutarnjim vodnim putovima u Zajednici

Riječni informacijski servisi (RIS) koriste informacijsku i komunikacijsku tehnologiju za potporu sigurnosti, učinkovitosti i ekološkoj prihvatljivosti prijevoza unutarnjim plovnim putovima. Direktiva o RIS-u okvir je za minimalne zahtjeve i tehničke specifikacije za pružanje i uvođenje RIS-a kako bi se osigurala usklađenost, interoperabilnost i prekogranična kompatibilnost sustava RIS-a država članica za vodne putove IV. ili viših razreda. U evaluaciji se razmatraju provedba te direktive i nedavni organizacijski i tehnološki pomaci u tom sektoru, posebno u pogledu digitalnih tehnologija. Procjenjuju se i mogućnosti pojednostavnjenja postupka pripreme ažuriranja tehničkih specifikacija na temelju direktive.

Europa spremna za digitalno doba

19.

Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o primjeni Uredbe (EU) br. 910/2014 o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu (Uredba eIDAS)

Komisija je dužna podnijeti izvješće o primjeni Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskom parlamentu i Vijeću do 1. srpnja 2020., kako je propisano člankom 49. te uredbe. U izvješću će se procijeniti u kojoj je mjeri okvir za eIDAS i dalje primjeren za postizanje željenih rezultata, rezultata i učinaka te eventualno utvrditi daljnje mjere za poboljšanje regulatorne učinkovitosti. Komisija će provesti evaluaciju u skladu sa smjernicama za bolju regulativu, uključujući javno i ciljano savjetovanje s dionicima.

20.

Revizija Direktive o smanjenju troškova širokopojasnog interneta (Direktiva 2014/61/EU)

Cilj je revizije smanjiti nepotrebno i skupo administrativno opterećenje koje može uvelike onemogućiti ili odgoditi uvođenje mreže. Njome se nastoji poboljšati trenutačni propis, primjerice pojednostavnjenjem izdavanja dozvola i drugih postupaka ili boljom koordinacijom s drugim infrastrukturama (ceste, energija itd.) radi ubrzanja građevinskih radova. To može biti izvrsna prigoda da se novim zakonodavstvom smanji ukupno administrativno opterećenje u tom sektoru.

21.

Revizija Uredbe o unutarnjem tržištu i prekograničnoj e-trgovini (geografsko blokiranje)

Komisija će podnijeti izvješće o evaluaciji te uredbe Europskom parlamentu, Vijeću i Europskom gospodarskom i socijalnom odboru. Komisija će u obzir uzeti cjelokupni učinak te uredbe na unutarnje tržište i prekograničnu e-trgovinu, osobito potencijalno dodatno administrativno i financijsko opterećenje za trgovce koje proizlazi iz postojanja različitih primjenjivih regulatornih sustava za potrošačko ugovorno pravo.

22.

Revizija Preporuke Komisije o digitalizaciji i internetskoj dostupnosti kulturne građe te o digitalnom očuvanju (2011/711/EU)*

Aktualnom evaluacijom ocjenjuje se jedan od glavnih instrumenata politike za digitalizaciju, internetsku dostupnost i digitalno očuvanje građe o kulturnom nasljeđu. Cilj je prikupiti mišljenja dionika o mogućem ažuriranju u skladu s današnjim potrebama javnosti u tom području i povećanja potencijala europskog kulturnog nasljeđa u korist građana. 
U reviziji će se u obzir uzeti tehnološki trendovi i potrebe sektora.

23.

Provjera primjerenosti paketa za modernizaciju državnih potpora iz 2012., smjernica za željezničke prijevoznike te kratkoročnog osiguranja izvoznih kredita

Zahvaljujući modernizaciji državnih potpora danas je 96 % novih provedenih mjera potpore u nadležnosti nacionalnih tijela. Time se državama članicama omogućuje brža provedba, a naglasak u kontroli državnih potpora u većoj je mjeri stavljen na rješavanje važnijih pitanja. U okviru aktualne provjere primjerenosti nastoji se, među ostalim, procijeniti u kojoj je mjeri trenutačni režim pridonio smanjenju administrativnog opterećenja i postoji li dodatni potencijal za racionalizaciju i pojednostavnjenje propisa o državnim potporama.

24.

Evaluacija Uredbe o vertikalnom skupnom izuzeću

Aktualnom evaluacijom Uredbe o vertikalnom skupnom izuzeću i Smjernica o vertikalnim ograničenjima prije svega se nastoji procijeniti u kojoj je mjeri trenutačnim režimom ostvaren cilj osiguravanja „sigurne luke” za vertikalne sporazume kojima se poboljšava ekonomska učinkovitost te tako stvara pravna sigurnost i smanjuju troškovi usklađivanja za dionike. To uključuje utvrđivanje područja u kojima postojeći režim možda ne odgovara novim tržišnim kretanjima te mogućih nedostataka, što je moglo dovesti do pravne nesigurnosti, nedosljednosti u provedbi vertikalnih propisa među državama članicama EU-a i stoga povećanja troškova usklađivanja za dionike.

25.

Evaluacija postupovnih aspekata i aspekata nadležnosti kontrole koncentracija u EU-u

Aktualna evaluacija usmjerena je na pojednostavnjenje i smanjenje birokracije prema potrebi, pojednostavnjenje sustava upućivanja te druga poboljšanja tehničke prirode. Uz to, u skladu s nedavnom raspravom o učinkovitosti pravnih pragova koji se temelje isključivo na prihodu iz Uredbe EU-a o koncentracijama, evaluacijom se nastoji ocijeniti i to omogućuju li oni obuhvaćanje svih transakcija, što može potencijalno utjecati na unutarnje tržište.

26.

Ciljana izmjena Uredbe o općem skupnom izuzeću u pogledu EU-ovih programa financiranja

Komisija namjerava ciljano izmijeniti Uredbu o općem skupnom izuzeću u skladu s nadolazećim višegodišnjim financijskim okvirom. Prijedlogom se omogućuje da se nacionalna sredstva, iz europskih strukturnih i investicijskih fondova, kojima se upravlja na nacionalnoj razini, i sredstva iz fondova EU-a, kojima se upravlja na središnjoj razini, mogu bez poteškoća kombinirati u sljedećim područjima: financijski proizvodi koje podupire fond InvestEU; projekti istraživanja, razvoja i inovacija s oznakom izvrsnosti u okviru programa Obzor 2020. ili Obzor Europa te sufinancirani projekti i aktivnosti udruživanja u okviru programa Obzor 2020. ili Obzor Europa; projekti europske teritorijalne suradnje. (treće tromjesečje 2020.)

27.

Uredba o skupnom izuzeću konzorcija (izuzeće od članka 101. UFEU-a za određene vrste sporazuma o suradnji među operaterima kontejnerskog prijevoza) 5

Produljenjem primjene postojeće Uredbe o skupnom izuzeću konzorcija na još četiri godine nastavit će se pojednostavnjenje analiza usklađenosti konzorcija s propisima o tržišnom natjecanju, ograničiti ovisnost o vanjskom savjetovanju i smanjiti sudski troškovi.

28.

Evaluacija Direktive 2014/35/EU o niskonaponskoj opremi

Direktivom o niskonaponskoj opremi osigurava se da električna oprema namijenjena za uporabu unutar određenih naponskih granica pruža visoku razinu zaštite europskih građana te da za nju u potpunosti vrijede prednosti jedinstvenog tržišta. Primjenjuje se od 20. travnja 2016. Svrha je te evaluacije ocijeniti prikladnost te direktive u pogledu učinkovitosti, djelotvornosti, relevantnosti, usklađenosti i dodane vrijednosti EU-a. Na temelju zaključaka o učinku te direktive Komisija će razmotriti što bi eventualno trebalo poduzeti za njegovo poboljšanje.

29.

Evaluacija Direktive 97/67/EZ o poštanskim uslugama*

Poštanski sektor znatno se mijenja zbog digitalizacije. Direktiva o poštanskim uslugama (97/67/EZ) datira iz 1997., a revidirana je 2002. i 2008. Izvješće o primjeni te direktive bit će popraćeno evaluacijom kako bi se procijenilo je li ona i dalje primjerena i otporna na buduće promjene.

30.

Evaluacija „definicije MSP-a”

Ta se inicijativa odnosi na Preporuku Komisije o definiciji mikro, malih i srednjih poduzeća (2003/361/EZ). U njoj se utvrđuju kriteriji za utvrđivanje je li poduzeće MSP (tj. broj zaposlenika, ukupni promet / ukupna bilanca i neovisnost), a primjenjuje se od 1. siječnja 2005., kada je zamijenila Preporuku 96/280/EZ. Budući da se na tu preporuku upućuje u više od 100 pravnih akata EU-a koji pokrivaju širok raspon politika EU-a, primjerice državne potpore, zamjena će se morati odnositi i na ta upućivanja.

31.

Revizija Direktive 2006/42/EZ o strojevima*

Cilj je inicijative:  
i. ukloniti rizike koje donose nove tehnologije, a istovremeno omogućiti tehnološki napredak; 
ii. pojednostavniti zahtjeve koji se odnose na dokumentaciju omogućavanjem primjene digitalnih formata i tako smanjiti administrativno opterećenje gospodarskih subjekata uz dodatni pozitivan utjecaj na ekološke troškove; 
iii. povećati pravnu jasnoću određenih važnih koncepata i definicija u sadašnjem tekstu direktive; 
iv. postići usklađenost s drugim direktivama i uredbama za proizvode te poboljšati provedbu zakonodavstva usklađivanjem s novim zakonodavnim okvirom; 
v. smanjiti troškove prenošenja pretvorbom te direktive u uredbu. 
(zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, prvo tromjesečje 2021.)

32.

Evaluacija zakonodavstva EU-a o zaštiti dizajna

Svrha je evaluacije analizirati u kojoj su mjeri postojećim zakonodavstvom EU-a o zaštiti dizajna ostvareni ciljevi u pogledu učinkovitosti, djelotvornosti, relevantnosti, usklađenosti i dodane vrijednosti EU-a te pružiti jasne naznake o mjeri u kojoj se to zakonodavstvo i dalje smatra primjerenim za tu svrhu. Evaluacijom se utvrđuju mogućnosti pojednostavnjenja postupaka registracije u cilju olakšavanja jednostavne zaštite dizajna u EU-u uz moguće smanjenje troškova i administrativnog opterećenja poduzeća, dizajnera i MSP-ova.

33.

Evaluacija Direktive 2006/126/EZ o vozačkim dozvolama*

Ex post evaluacijom ocijenit će se u kojoj je mjeri tom direktivom povećana cestovna sigurnost, olakšano slobodno kretanje i smanjena mogućnost prijevare. U obzir će se uzeti tehnički napredak, npr. u pogledu vozila i digitalizacije (digitalne dozvole).

Gospodarstvo u interesu građana

34.

Jedinstvena pravila zaokruživanja (postupanje nakon Izvješća o nedavnim događajima povezanima s eurokovanicama (COM(2018) 787 final/2))*

Evaluacija uporabe kovanica od jednog i dva centa te mogućnosti uvođenja zajedničkih pravila zaokruživanja. Mogući prijedlog uveo bi zajednička pravila zaokruživanja za rješavanje problema povezanih s uporabom eurokovanica od jednog i dva centa (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 133. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2021.).

35.

Provjera primjerenosti okvira za javno korporativno izvješćivanje za poduzeća

Cilj je te provjere primjerenosti procijeniti je li zakonodavstvo EU-a o redovitom i javnom izvješćivanju koje provode trgovačka društva i dalje u skladu s potrebom dionika za informacijama o djelatnostima, rezultatima, rizicima i učincima društava.

36.

Evaluacija zakonodavstva o trgovini prekursorima za droge

Uredba (EZ) br. 273/2004 i Uredba (EZ) br. 111/2005 o prekursorima za droge evaluirat će se s obzirom na njihov cilj, a to je uspostaviti sustav praćenja i kontrole trgovine prekursorima za droge kako bi se spriječilo njihovo preusmjeravanje iz zakonitog lanca opskrbe u nezakonitu proizvodnju droga. Uz te dvije uredbe evaluacijom će se obuhvatiti i njihovi povezani akti, Delegirana uredba 2015/1011 i Provedbena uredba 2015/1013.

37.

Evaluacija Uredbe 515/97 o uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima*

Uredbom 515/97 osigurava se pravilna primjena carinskog zakonodavstva EU-a. Od revizije Uredbe 515/97 iz 2015. zabilježene su nove promjene (primjerice novi sustav zaštite podataka, novi rizici od prijevara). Evaluacijom će se ocijeniti sveukupno funkcioniranje Uredbe 515/97. U postupku će se iskoristiti i ciljano savjetovanje.

Snažnija Europa u svijetu

38.

Evaluacija trgovinskog stupa za šest sporazuma EU-a o pridruživanju s državama Euromeda (Tunis, Maroko, Egipat, Jordan, Alžir i Libanon)*

Tom bi se evaluacijom mogle utvrditi mogućnosti pojednostavnjenja postupaka uz moguće smanjenje troškova i administrativnog opterećenja te pojednostavnjenje procesa. Nadalje, te bi se potencijalne koristi mogle iskoristiti u budućim ponovnim pregovorima o tom sporazumu ili u pregovorima o sporazumima s drugim zemljama.

39.

Evaluacija provedbe Sporazuma o gospodarskom partnerstvu EU-a i država CARIFORUM-a*

Tom bi se evaluacijom mogle utvrditi mogućnosti pojednostavnjenja postupaka uz moguće smanjenje troškova i administrativnog opterećenja te pojednostavnjenje procesa. Nadalje, te bi se potencijalne koristi mogle iskoristiti u budućim ponovnim pregovorima o tom sporazumu ili u pregovorima o sporazumima s drugim zemljama.

40.

Suzbijanje trgovine proizvodima koji služe za mučenje

Revizija Uredbe Vijeća (EU) 2019/125 (Uredba protiv mučenja) o trgovini određenom robom koja bi se mogla koristiti za izvršenje smrtne kazne, mučenje ili drugo okrutno, nečovječno ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje. 
U skladu s člankom 32. Uredbe protiv mučenja do 31. srpnja 2020. i svakih pet godina nakon toga Komisija preispituje provedbu te uredbe. Na temelju izvješća o reviziji, koje treba donijeti do srpnja 2020., Komisija će odlučiti treba li predložiti izmjene te uredbe. Ne dovodeći u pitanje ishod revizije i uz osiguravanje da relevantna roba ostane pod učinkovitim ograničenjima, mogu se razmotriti moguća područja za pojednostavnjenje, primjerice zahtjevi za izvješćivanje ili razmjena informacija.

Promicanje europskog načina života

41.

Evaluacija Uredbe (EZ) br. 1901/2006 o lijekovima za pedijatrijsku upotrebu i Uredbe (EZ) br. 141/2000 o lijekovima za rijetke bolesti

U okviru te evaluacije prikupit će se podaci važni za buduću farmaceutsku strategiju EU-a. Evaluacijom se, na temelju dostupnih dokaza, ocjenjuju prednosti i nedostaci Uredbe o lijekovima za pedijatrijsku upotrebu i Uredbe o lijekovima za rijetke bolesti, zasebno i u kombinaciji. Evaluacija je usmjerena, među ostalim, na proizvode kojima se zadovoljavaju neispunjene medicinske potrebe i na to kako se upotrebljavaju poticaji predviđeni postojećim zakonodavstvom.

Novi poticaj europskoj demokraciji

42.

Prijedlog Komisije za reviziju Direktive 2008/48/EZ o ugovorima o potrošačkim kreditima*

Aktualna evaluacija direktive bit će usmjerena na ostvareni napredak, troškove i koristi. Usredotočit će se i na to odgovaraju li početni ciljevi i instrumenti te direktive trenutačnim potrebama, na praćenje načina na koji ta direktiva funkcionira zajedno s drugim zakonodavnim aktima te je li intervencija EU-a donijela korist. Na temelju rezultata evaluacije revizijom će se osigurati bolje informiranje potrošača i razumijevanje potrošačkih kredita, uzimajući u obzir digitalizaciju u nabavi takvih proizvoda. Cilj mu je pružiti bolju zaštitu potrošača od neodgovornih praksi kreditiranja, prije svega onih koje se šire internetom. (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, drugo tromjesečje 2021.)

43.

Prijedlog Komisije o preispitivanju Direktive 2002/65/EZ o trgovanju na daljinu financijskim uslugama za potrošače*

Aktualnom evaluacijom ocijenit će se jesu li postignuti početni ciljevi, kako ta direktiva funkcionira iz perspektive troškova/koristi, smanjenja opterećenja i pojednostavnjenja te kako funkcionira zajedno s drugim zakonodavstvom u području maloprodajnih financijskih usluga, zaštite potrošača i zaštite podataka. Analizom će se ocijeniti odgovaraju li instrumenti te direktive izvornim i trenutačnim potrebama te njezinoj dodanoj vrijednosti EU-a. Na temelju rezultata evaluacije revizijom će se osigurati bolje razumijevanje maloprodajnih financijskih proizvoda, uzimajući u obzir digitalizaciju u nabavi takvih proizvoda. Nastojat će se bolje zaštititi potrošače od neodgovornih praksi kreditiranja, prije svega onih koje se šire internetom. (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, četvrto tromjesečje 2021.)

44.

Revizija Direktive o općoj sigurnosti proizvoda 2001/95/EZ 
(uredba; pravna osnova članak 114. UFEU-a)*

Inicijativa će se baviti sigurnosnim pitanjima za proizvode nove tehnologije; razmotriti potrebu za konkretnijim mjerama za internetsku prodaju; ažurirati opći pravni okvir za sigurnost proizvoda; te u skladu s novom Uredbom (EU) 2019/1020 o nadzoru tržišta i sukladnosti proizvoda, popuniti postojeći jaz između usklađenih i neusklađenih proizvoda kad je riječ o nadzoru tržišta. Revizijom bi se poboljšala učinkovitost opoziva proizvoda i obuhvatili novi rizici za sigurnost proizvoda. Trebale bi se i ojačati provedbene ovlasti država članica, posebno u pogledu uvoznih kontrola. (zakonodavna inicijativa, uklj. procjenu učinka, članak 114. UFEU-a, drugo tromjesečje 2021.)

(1)    U ovom prilogu Komisija iznosi dodatne informacije, u mjeri u kojoj su dostupne, o inicijativama iz Programa rada u skladu s Međuinstitucijskim sporazumom o boljoj izradi zakonodavstva. Te su informacije, koje se navode u zagradama uz svaku inicijativu, isključivo indikativne i mogu se mijenjati tijekom pripremnog postupka, osobito s obzirom na postupak procjene učinka.
(2)    U stupcu „inicijative” nalaze se početno planirana razdoblja donošenja iz Programa rada Komisije za 2020. donesenog 29. siječnja 2020., a u ovom se stupcu nalaze aktualna planirana razdoblja koja su možda izmijenjena. Razdoblja u kurzivu izmijenjena su, a obična slova znače da se početno razdoblje nije promijenilo.
(3)    U ovom su Prilogu navedene najvažnije revizije, evaluacije i provjere primjerenosti koje će Komisija učiniti, među ostalim i evaluacija rada na temelju mišljenja platforme REFIT. Dovršit će se do kraja 2020., osim inicijativa označenih zvjezdicom, koje će se dovršiti kasnije.
(4) Evaluacija je objavljena 20. svibnja 2020.
(5) Inicijativa je donesena 24. ožujka 2020.
Top